Cena višnje u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ima neki u okolini Prokuplja, pretezno se bave proizvodnjom visnje i sljive, gledao sam u emisiji Dobra zemlja na B92...
Sad da li postoje samo na papiru ili su sposobni da urade nesto vise videcemo...
 
Ma za visnju ni hladnjaca ne pomaze, jer ima cikluse sa niskom cenom koji traju po 5-6 godina, nekad i duze. Nijedna hladnjaca ne moze da je sacuva toliko dugo, plus, napunila bi se za godinu-dve i opet bi bila ista prica. Kukate na one koji ne ulazu previse u visnjare, a u stvari to su ljudi koje je dugogodisnje iskustvo naucilo da u nju ne vredi previse ulagati jer SE NE ISPLATI!!! Visnja je industrijska vocka, krupnoca ploda joj ne utice previse na cenu, bitno je samo da nije previse izubijana i da nema crve. Zato nemojte da se zanosite previse sa tim pricama oko cene, ulaganja i sl, ta kultura ne moze u kontinuietu da nas izdrzava, vec samo na svakih nekoliko godina moze da nam donese neki prihod. Prethodne 3 godine su donosile extra prihode, pa su se sad svi uspalili, onda ce da se kuka dve- tri godine, pa ce ljudi da dignu ruke, pa ce opet doci ciklus sa jakom cenom, a kukace oni koji su je istrsili, i tako sve u krug. Budite srecni sto bar ima kontinuiran i zagarantovan otkup, neke kulture ni to nemaju... Ko bude imao zivaca da nastavi da radi oko visnje za koju godinu ce opet da uzme lepe pare, a u medjuvremenu ce da tavori...

30 dinara je apsolutno preniska cena, ali nije cena po kojoj se ne isplati brati i prodati visnje. To bi znacilo da bi neko sa jednog hektara BACIO 150-200.000 dinara (odbio sam cenu beraca). Malo jeste, ali realno nije za bacanje... Taman koliko da se ulozi u iducu sezonu.

Setite se da je pre 5-6 godina cena visnje bila 12 dinara!!!
 
И опет ја у овој теми,још један проблем у нас Срба је сваштарење,свако ради ратарство,сточарство и ајд да убацим вишње,и од таквог посла нема ништа..Једноставно определиш се и гураш само то,ако је вишња онда вишња и развијаш,хладњачу себи обезбедиш...Овако само пресипање из једног у друго,

Tako je, na kraju barem znaš na čemu si propao, možeš da nađeš krivca dok kad svaštariš ne možeš baš da uperiš prst i otkriješ uzrok.
Ali ja ne radim tako. Meni ove godine nije rodila šljiva uopšte, ali srećom se nisam preusmerio na nju u potpunosti pa neću propasti ove godine.
 
Милане ал исто тако кад се добију огромне паре на шљиви као 2012 код мене,ти не би имао ништа ил врло мало јер ниси одрећен само на њу...Велики ми страх имамо од тог пропадања а не знамо да се рачуница извлачи из мин 5 производних година,најбоље 10.
 
2pan me je preduhitrio i u potpunosti se slažem sa njim. Pogotovo za ljude koji kao ne ulažu, čiji su voćnjaci zakorovljeni i zatravljeni. Među njima sam i ja, al' eto, juče sam izneo sena iz tog voćnjaka za bar 100e, i to će mi biti jedini prihod sa te površine. :osmeh:
 
@ putin- U normalnoj zemlji da, ali sta ako si npr posadio hektare samo sa visnjom, i sve si ulozio u njih, i 7-8 godina bude niska cena (sto je kod nas realno moguce)?
 
putine, tek 2012.te nisam imao ništa, jer je mraz uhvatio moj kraj. 2011. i 2013 sam imao nešto, i to je ciklus kod šljive, svake 2 godine. Taj strah od propadanja ima osnovu, nije to neutemeljeno kao strah od vanzemaljaca ili ne znam čega, već su ljudi videli da toliko njih propada ili je u očajnoj situaciji, tolike farme i domaćini su nestali, selo gori što se kaže... Iskustvo, što kaže 2pan. A neko da čeka 5 ili deset godina pa da izvlači računicu oko voća, u današnje vreme kad je sve na brzaka mi deluje nemoguće. Nije to pšenica pa da sledeće godine poseješ drugu kulturu....
 
2пан мало је вероватно 7-8 год лоша цена,из доста разлога,а самим тим ако има доста јаких профи воћара долази до удружења,па до јачања произвођачког лобија а тако и до јачања инфраструктуре а тако и позиције при одређивању цена...
Милане непогоде као непогоде не машају ниједну културу,нажалост данашње време тражи овакве ствари,буквално да размишљаш као економста а не као воћар и морамо се томе прилагодити и играти такве утакмице јер су 1980 давно иза нас..
 
Ma za visnju ni hladnjaca ne pomaze, jer ima cikluse sa niskom cenom koji traju po 5-6 godina, nekad i duze. Nijedna hladnjaca ne moze da je sacuva toliko dugo, plus, napunila bi se za godinu-dve i opet bi bila ista prica. Kukate na one koji ne ulazu previse u visnjare, a u stvari to su ljudi koje je dugogodisnje iskustvo naucilo da u nju ne vredi previse ulagati jer SE NE ISPLATI!!! Visnja je industrijska vocka, krupnoca ploda joj ne utice previse na cenu, bitno je samo da nije previse izubijana i da nema crve. Zato nemojte da se zanosite previse sa tim pricama oko cene, ulaganja i sl, ta kultura ne moze u kontinuietu da nas izdrzava, vec samo na svakih nekoliko godina moze da nam donese neki prihod. Prethodne 3 godine su donosile extra prihode, pa su se sad svi uspalili, onda ce da se kuka dve- tri godine, pa ce ljudi da dignu ruke, pa ce opet doci ciklus sa jakom cenom, a kukace oni koji su je istrsili, i tako sve u krug. Budite srecni sto bar ima kontinuiran i zagarantovan otkup, neke kulture ni to nemaju... Ko bude imao zivaca da nastavi da radi oko visnje za koju godinu ce opet da uzme lepe pare, a u medjuvremenu ce da tavori...

30 dinara je apsolutno preniska cena, ali nije cena po kojoj se ne isplati brati i prodati visnje. To bi znacilo da bi neko sa jednog hektara BACIO 150-200.000 dinara (odbio sam cenu beraca). Malo jeste, ali realno nije za bacanje... Taman koliko da se ulozi u iducu sezonu.

Setite se da je pre 5-6 godina cena visnje bila 12 dinara!!!

Iskusan upis, svaka cast. Posle ove cene po mnogim visnjarima budak ce da radi kao i 5-6 godina. Ovde pojedini pisu realne upise a neki pisu nekakve bajke o udruzivanju, "kao bili jednom dva vocara pa su se udruzili i dobili bolju cenu" lepa bajka ali ovo je surova realnost! I ko bre da se udruzi kad retko koji vocar iz mog kraja ima visnjar veci od 1ha, pored 10-15ha ratarstva i povrtarstva ne zna covek gde ce pre, nego beri visnju teraj na vagu i pici dalje ide zetva psenice.
Ova drzava ne vodi brigu o psenici sto je hleb, trazite da vodi o visnji koja raste na svakoj drugoj vrzini.

Cena u mom kraju za nesticenu visnju 30dinara, za cenu sticene visnje se jos pregovara ali ne verujem da ce biti veca od 40din. Branje je oko 15din...
 
Kako si ti realan covek, ja ne verujem.
Zato sto se svastari i sto svi hoce sve da rade i ne ocekuju previse od toga sto rade i zato sto razmisljaju tako kao ti, daj da uzmem sta uzmem, zato nam je poljoprivreda ovde gde jeste. i svi ste mnogo mudri i pametni.
To udruzivanje vocara nije nista novo, to je odavno realnost na zapadu i jedini nacin da se proizvodjaci izbore za neki svoj ineteres.
Ja govorim o pravim proizvodjacima koji imaju 3,4,5,6 i vise Ha, a ne o ljudima kojima je visnja na parcelama gde nista drugo ne uspeva pa posadili visnju da ne stoji prazna njiva...
 
To udruzenje je lepa ideja, ali uvek ostane na ideji:osmeh: Mozda da ipak se neko odvazi da ode korak dalje?
 
Pa dobro, eto načina da se reše problemi.

Samo, pošto ipak nema udruženja, šta je mogući razlog za to?
Glupi ljudi pa ne znaju šta je za njih dobro, ili ipak ima nešto jače? Recimo nesvrsishodnost udruživanja.
Govori se gore o hektarima pod višnjom, taj koji zasadi nekoliko hektara, a nema rešenje za plasman po isplativoj ceni nego čeka da ga neko udruženje spasi bankrota, taj o poslu malo šta zna i sa takvima ne treba ulaziti ni u kakve dilove, pa ni u udruženja.
Takvima daleko lepa kuća.
Udruživanje je precenjena stvar i pored svopšte poplave saveta kako je to prava stvar.
 
@ Bojcetic- Tesko! Mozda da se naprave dva udruzenja, jedno visnjara koji mnogo obradjuju visnju i drugo, visnjara koji slabo obradjuju visnju. Pa da se lepo dogovori ferka, i ko pobedi taj je u pravu:haha:

@ mexico, koliko hektara visnje ti imas i da li ti je to jedina kultura?

- - - - - - - - - -

2пан мало је вероватно 7-8 год лоша цена,из доста разлога,а самим тим ако има доста јаких профи воћара долази до удружења,па до јачања произвођачког лобија а тако и до јачања инфраструктуре а тако и позиције при одређивању цена...
Милане непогоде као непогоде не машају ниједну културу,нажалост данашње време тражи овакве ствари,буквално да размишљаш као економста а не као воћар и морамо се томе прилагодити и играти такве утакмице јер су 1980 давно иза нас..

Jedina stvar koja moze da nas spasi od nerealno niskih cena (ispod isplativosti) je manjak hrane na svetskom trzistu, pa ne verujem da ce biti bisera (sa cenom od 12-20 dinara) kao pre 5-6 godina, ali verujem da cemo imati jedan duzi period sa niskom cenom visnje (delom zahvaljujuci tim ciklusima koje sam spominjao, delom zahaljujuci tome sto je velika povrsina posadjena u zadnje vreme).

Udruzivanje visnjara je sviranje ...u, jer je visnja oduvek bila usputna kultura koja se sadila tamo gde (kao sto neko rece) nece nista drugo da uspeva, pa to ostavlja velike proizvodjace u nezahvalnoj situaciji. Zasto? Zato sto ce uvek biti u manjini... Da ocekuju da sitni proizvodjaci istrse visnju da bi velikim bilo lakse nije za ocekivati, da ih nadglasaju u udruzenjima nece moci jer ce biti u manjini. Koliko god da se trude visnja ce uvek biti samo visnja, uslovno receno korov biljka koja uz minimum ulaganja daje solidne prinose. Ne isplati se lagerovati je, ne mozete je sami preradjivati (ni to se ne isplati), ne mozete je prodati kao konzumnu (na oblacinsku mislim, naravno, sumadinka je druga stvar). Dakle, bez filozofije, sutiraj rinfuz na veliko otkupljivacu, pa pravac na iducu kulturu, sto rece Gorski. Molite boga da narednih par godina bude u granicama isplativosti, da preguramo "krizu", pa ce opet doci period kad ce biti lepe zarade. A vi sto spominjete hektare i hektare pod visnjom, koliko ih imate posadjeno?
 
Upravo o tome ti i govorim, profi bavljenje visnjama je lutrija. Nikad nece biti izvodljivo to o cemu pricas bas iz tih razloga koje sam naveo. Moze da se visnjom profi bavi neko ko ima DEBELU finansijsku zaledjinu, pa da radi samo par hektara visnje i da pregura lose godine parama iz "slamarice". Ima u Zajecaru nekoliko takvih primera i NIJEDAN se u zivotu ne bavi iskljucivo visnjom, vec ima stalan posao i nekoliko hektara visnje pride. Zadnje tri godine kupili su i stanove, i kola, i stvarno dobro su zaradili, ali su imali nekoliko godina pre toga kad nisu zaradjivali nista, vec su samo pokrivali troskove.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh