Cena višnje u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
E to da.
To je zastiranje kojim se sprečava isparavanje vlage iz zemljišta.
Ali kada se radi o korovu, dakle korovskim biljkama koje nisu pokošene već su aktivne. one vlagu troše na dva načina, evaporacijom, (isparavanje vlage sa svih prirodnih površina pa tako i sa biljnih, lisnih npr) i transpiracijom, gubljenje vode životnim aktivnostima biljke, tj trošenjem vode neophodne za život biljke.
 
A ovo da korov ne troši vlagu to se lenji malo teše da im bude lakše.
Što je i opasnije troše i hranu pored toga što troše vlagu.
 
A pazi, uopšte nije retkost taj izgovor lejnjih stvarno čuti.
Oni stvarno kažu, ma ja to namerno ostavljam da mi čuva vlagu, a zapravo o lenjosti se radi.
 
meni lakse kad ima malo zelene trave cini mi se da nije toliko vruce ovako kad je iskoseno/isprskano zacas se usija zemlja pa przi odozgo a i odozdo
 
Poslednja izmena od urednika:
E ovo je već razgovor koji nije za temu cene višnje ali je lep razgovor.
I ja sam pristalica toga da u voćnjaku treba da bude zatravljenih površina. Mislim da konstantno obrađivanje ili tretiranje cele površine herbicidima nije dobro rešenje, ali zatravljenost i zakorovljenost nije isto :)
 
koliko ovi puta prihrane folijarno visnju 5 puta?

ha upravo reko 9 puta :sta:

pazi lika prica bacite visnju jel on lud to ide u bure pa za rakiju mnoogo dobra rakija od visnje
 
Sumirano iz moje tazbine, iz Niskog kraja:
Cena prva dva dana 40, posle 50 dinara, otkup redovan mada je bilo problema sa gajbama (srecom, imali smo nesto svojih). Visnja je bila dovoljno zrela tek od srede, do tad se tesko brala i bila kisela, dakle bila su dovoljna 3-4 suncana dana da je "doteraju". Prinos 15 kg po stablu, s tim da je visnjar bio labavo obradjivan (samo su prskanja bila na vreme, inace nije video ni tanjiracu ni frezu, pa ni trimer) ove godine. Krupnoca ploda dobra, ali s obzirom da nije bilo klasiranja nije ni bilo bitno. Sa visnjara 12 ari ukupno 1400 kg visnje, posto nisu placani beraci vec smo sami brali ciste zarade oko 50.000 dinara, inace bi bilo oko 30.000. Ukupan utisak- nit pozitivan nit negativan, s obzirom da je u visnjar ulozeno 15-ak dana rada, otprilike. Ko kaze da se cena ne uklapa- laze, ali ne svidja mi se ovaj trend da se visnja ne klasira. Zasto bi onda neko ulagao rad i novac u visnjar, kad moze da dobije desetak tona druge klase po hektaru, sa mizernim ulaganjima?

Kod nas bi bila prva klasa sigurno, da je klasirana, i tih 60 dinara bi bila sasvim korektna cena. 84.000 sa 12 ari i sa ukupno dve (pa nek je i tri) nedelje rada, malo li je?

Ja sam ove godine posadio 12 ari (svojih, dosadilo mi samo u tastovim da radim) visanja, 160 stabala, planiram dogodine jos 70 ari (ako se ne zaposlim u struci), i bicu prezadovoljan ako cena ubuduce bude oko 60 dinara, kao sto vec negde rekoh.
 
Gde nam se Bećarina izgubio sa informacijama u Hrvatskoj?

Ma nisam se izgubio, nema se vremena za forum, berba je počela i dok nezavrši nema stajanja. Kiša nas malo gnjavi i prekida. Sa urodom sam zadovoljan, a i sa kvalitetom ko i svi ostali koje znam koji (barem) posljednjih par godina rade po PS-u. Cijena višnje prve klase je 3,75 kn/kg.
 
A moze lucerka da se poseje u mladom zasadu, pa da imas bar neku korist dok ne dodje visnja na rod?

Ne znam koliko bi to bilo pametno. Oko voca ima dosta prskanja, kad se prska otrov leti na sve strane, padao bi po toj detelini.
Pitanje koliko bi ta detelina bila zdrava i da li bi smela da se koristi za ishranu stoke.

Ovo je samo moje licno misljenje ne mora da znaci da sam u pravu :ppozdrav:
 
Korist bi bila više azota u zemlji na prirodan način, lucerka je leguminoza...možda je na to mislio.
 
Sumirano iz moje tazbine, iz Niskog kraja:
obzirom da je u visnjar ulozeno 15-ak dana rada, otprilike. Ko kaze da se cena ne uklapa- laze, ali ne svidja mi se ovaj trend da se visnja ne klasira. Zasto bi onda neko ulagao rad i novac u visnjar, kad moze da dobije desetak tona druge klase po hektaru, sa mizernim ulaganjima?

Kod nas bi bila prva klasa sigurno, da je klasirana, i tih 60 dinara bi bila sasvim korektna cena. 84.000 sa 12 ari i sa ukupno dve (pa nek je i tri) nedelje rada, malo li je?
Budi siguran da je klasiraju kad tad, tj kad je se docepaju :)

inace citao sam poslednji stipsov izvestaj, nije rec o otkupu, ali hajde da napisem: visnja je na kvantasu 70, a na zelenim pijacama su nudi za od 70 do 150
 
Poslednja izmena:
jao koja sprdnja od otkupa tek danas istaknuta cena, od 18-21. 06. cena 50 dinara a od 21.6 40 din. Gajbe su stigle u petak 21. oko podneva pa ko se snasao ili imao svoje gajbe je brao do tada, nama koji smo poceli da beremo u subotu receno nam je od otkupljivaca da je cena 50 din, ala su nas lepo izjebali svaka im cast. Malopre sam se cuo sa drugarom koji je prodao oko tonu iz jednog visnjara a ima jos 2 procenjuje da bi trebalo da ima jos 2t, posto njih 5oro iz porodice beru ako ne obere sve dok traji otkup visnje idu za rakiju jer mu se ne isplati da placa berace jer nema gajbi da sve obere za jedan dan a i zarada mu je manja nego prosle godine kada je imao oko 1t iz sva tri visnjara.

P.S.danas sam cuo da se pare od visanja nece davati na ruke nego idu na ziroracun i da treba imati regisrovano polj. gazdinstvo da se dobile pare
 
zato sto ne mozemo da se dogovorimo medjusobno klasicna srpska posla, imam druga sa kojim sam studirao drzi otkup u Merosini i hteo je da dodje da otkupi ali mu se ne isplati da dolazi ako nema min 5t, nema toliko za vece posto svi taktiziraju, cekaju da im visnje sto bolje uzreju, nece da placaju berace, pa im treba da za 2-3t oberu po 4 dan itd. Raspitacemo se da vidimo u koju hladnjacu predaju posto sam sinoc cuo razne verzije price, zena koja drzi otkup tj. kamione mi kaze da je cenu od 40 din aktivna od cetvrtka jer su joj iz hladnjace rekli da nema kvalitet za 50 din i da je ona to i rekla pojedinim proizvodjacima koji se sad prave lud, a da je lik koji radi za nju otkup u G.Hanu na svoju ruku pricao cenu od 50 din, pandurska posla, muz zene koja drzi otkup je pandur, lik koji radi na otkupu u Hanu je pandur u penziji i nasli nas da jebu(da izvinete na izrazu) u zdrav mozak.
 
@MilanM,
ti su resili da vas prevare!
@G.C,
mogla bi u prve 2-3god dok ne pocne da radja i dok nema toliko prskanja, a kasnije bi je proredili ili unistili silnim gazenejm u berbi.
burazer na 2 ha neznam tacno u kojoj mu godini vocnjak, do sad je sejao psenicu i jecam, i kaze mi nece da moze vise da prolaze sa kombajnom.
@oktopod,
naravno i zbog toga, na luceristu sta god posadis ili sejes ide kao ludo vise godina.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh