Cena višnje u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
To za gaće treba razumeti, ljudi smo jbg, a ostali otpad...e to ne može :osmeh:

Pa ne znam, kod mene to ipak nija teko, stari radnici, ne rade po kilogramu nego za fiksnu dnevnicu pa nemaju razloga da kradu gajbe jedni drugima.
A i ja sam skoro svo vreme sa njima.
A da ima flerta ima, mnogo žena i tek po koji muškarac.....lakše se podnose vrućine tako
:osmeh:

imam utisak da ste vi zena.
Dobro.
I šta s tim utiskom sad?
Mislim odakle ti potreba da saopštavaš taj nebitan utisak?
 
Pa stani, 80 ili 160? :)
Reče da imaš informaciju (ima čovek informacije jebote!) da je 160, a sad pristaješ i na 80, jer je i to veće od 50.
A šta bi sa informacijom?:osmeh:
 
Ovo su sve ozbiljni Vocari :haha:
Inace zadnja informacija od sutra oblacinka 40rsd u Selevcu jos dva tri dana i kraj
 
Još jedan se javlja :)
Dečaci, ovo će verovatno biti obrisano, tako da vam je zalud rabota.
Ali evo nečenu i da vas naučim dok čitate.
Sve ovo što pišete samo svedoči o vašoj inferiornosti i prostakluku, a i o nedostatku kapaciteta da uvredite, jer je želja da vređate očigledna.
Ali da bi se nekoga uvredilo, a da to ne bude prostački, neophodan je nivo intelekta, lucidnosti, inventivnosti i kreativnosti koji vi očigledno ne dobacujete, pa su vam pokušaji uvreda prilično prostački.

Nego o ceni višnje se govori, nije valjda da sam vam ja važniji od cene višnje (vama ozbiljnim proizvođačima:osmeh:)

- - - - - - - - - -

Ovo su sve ozbiljni Vocari :haha:
E sad si ti mene pretekao :osmeh:
 
Nisam imao u planu da sadim visnju ali kada vidim da je buducnost svetla i da ima ko ce se izboriti za cenu,Boga mi cu se predomislim:sta:
 
Jbt Kićo sećam se našeg fajta od pre nekoliko godina na drugom forumu, i bre to se zvalo fajt, sukob mišljenja, argumentovana prepirka..a vidi sad ovo.
Da se čoveku smuče i forumi i razgovori na njima kad vidi ko sve piše i koji je to nivo.
Ja sam uvek za polemiku pa i žustru, pa i neprijatnu ako treba, ali ovo je stvarno mizerija.
Nema čovek inspiracije ni da se svađa sa ovakvima.
 
Da se čoveku smuče i forumi i razgovori na njima kad vidi ko sve piše i koji je to nivo.
Ja sam uvek za polemiku pa i žustru, pa i neprijatnu ako treba, ali ovo je stvarno mizerija.
Nema čovek inspiracije ni da se svađa sa ovakvima.

Sa vama je bilo kakva polemika nemoguca, jer je uvek zustra i neargumentovana.
Koristite taktiku napada bez odgovora na postavljene argumente sagovornika, tako da je bilo kakva rasprava sa vama nemoguca.Uz to se kroz postove provlaci vredjanje tako dobro upakovano da ipak ne prelazi granicu prostakluka ali ipak iritira povrsnog sagovornika.
Drugacije bi bilo da sedimo za istim stolom pa da polemisemo, tada bih mogao da ponavljam svoje argumente u nedogled sve dok mi ne odgovorite na njih onako kako mislite, tj koristio bih vasu taktiku protiv vas kao sto i vi radite. Ovako, jednostavno ljudi se smore kad vide da time nece nista postici osim otecenih zglobova ruku od kucanja po tastaturi.
Ovo je licno moj slucaj zasto nezelim da ulazim u "raspravu" sa vama; ima tu jos par ljudi cije postove i ne citam bar sto se tice ove teme, bas iz razloga jer se sa njima ne slazem iz osnova i da nemogu naci nijednu zajednicku ideju sa njima i nevidim zasto bih trosio reci jer nemam sagovornika. Ovim postom nisam imao nameru da nikog uvredim kao sto se moze videti :ppozdrav:
 
Oktopod: Još dva poena, ukupno 4.

kako vidim dole na Jugu i u Topoli visnjari ce pokusati da dignu cenu ili izlaze na proteste
 
Poslednja izmena od urednika:
Sta rade moderatori na ovoj temi? Ovakav prostacki nacin komunikacije je protiv svih pravila foruma, na sta ovo lici? U sta se pretvorio ovaj forum? U zadnjih mesec dana svi imaju po jos jedan nalog koji im sluzi za pljuvanje.
 
Sta rade moderatori na ovoj temi? Ovakav prostacki nacin komunikacije je protiv svih pravila foruma, na sta ovo lici? U sta se pretvorio ovaj forum? U zadnjih mesec dana svi imaju po jos jedan nalog koji im sluzi za pljuvanje.
Kada su drustveni odnosi izlozeni velikoj dozi neizvesnosti i nepravde, normalni oblici komunikacije postaju privremeno neodgovarajuci model ponasanja. Dobro je biti i besan i iskren. Treba sve ispoljiti. Cega i koga se plasiti ako si iskren? Najgore je zlo uvijeno u neku formu nalik uljudnosti. Ovde je tema cena visnje i tu ima neizvesnosti i nepravde (ili je vama potaman).
 
Komsija nista u ovoj zemlji nije potaman pa ni cena visnje, samo to nije razlog d se medjusobno vredjamo.

Umesto da se slozimo i menjamo stvari mi se prepiremo kao mala deca, vidim hoces da prosipas visnje pored hladnjace, nesto nisam siguran da li ta hlanjaca jos radi.
Da smo se svi slozili i prosuli po jednu gajbu u centru grada sigurno bi neko video, ovako dzabe sad da se svadjamo kad je gotova berba. Bolje da se dogovaramo za sledecu godinu kako i sta da radimo.

Problem je nesloge u narodu, da je sloge sve bi bilo mnogo bolje.
 
Moderator tj ja sam spavao od 1 do 7, nadam se da je to ok? :D Sada sam sredio...
 
malopre mi objasnise u kafani: poljaci proizvode visnju sa pozlacenom peteljkom, a beru je mlade device na mesecini. zbog toga je tamo cena visa. a mi ovde koliko vidim beremo je i sa kamenjem, ciglama i sa granama, od sopstvenog ludila gajbice ukrasavamo zelenim liscem. i sve to radimo iz ortodoksne seljacke zlobe, da napakostimo hladnjacarima i drugima sto se ugradjuju. A to sto se cedi iz gajbica kad ih predamo na otkup to je seljacki znoj, u inat svima koji se ugradjuju.

- - - - - - - - - -

Moderator tj ja sam spavao od 1 do 7, nadam se da je to ok? :D Sada sam sredio...
taman dovoljno da se mi izduvamo :)
 
Juce zavrsio branje visnje, od 97 rodnih stabla 650kg nabrano, kako visnjar nije video stajnjag godinama i nije ljudski obradjivan lepo je rodilo, kvalitet i nije neki, ima vise osrednjih nego krupnijih ali kisa nije pala od marta srecom nema crva. Cena je navodno 50 din nije zvanicno istaknuta al tako kaze otkupljivac. Bilo je malko vecih ulaganja oko berbe ali sve u svemu ulaganja su oko 13k(samo na berace i hranu je otislo skoro 8k dinara) dinara a zarada bi trebalo da je ako ostane ista cena 30k tako da za mene nije lose ali drugi prozivodjaci koji zive od visnje ne mogu bas biti zadovoljni cenom jer ce na vecoj kolicini od prosle godine zaradaiti isto a mozda i manje a cini mi se d asu i uslovi branja losiji nego proslog juna jer su vece vrucine.
 
Juce zavrsio branje visnje, od 97 rodnih stabla 650kg nabrano, kako visnjar nije video stajnjag godinama i nije ljudski obradjivan lepo je rodilo, kvalitet i nije neki, ima vise osrednjih nego krupnijih ali kisa nije pala od marta srecom nema crva. Cena je navodno 50 din nije zvanicno istaknuta al tako kaze otkupljivac. Bilo je malko vecih ulaganja oko berbe ali sve u svemu ulaganja su oko 13k(samo na berace i hranu je otislo skoro 8k dinara) dinara a zarada bi trebalo da je ako ostane ista cena 30k tako da za mene nije lose ali drugi prozivodjaci koji zive od visnje ne mogu bas biti zadovoljni cenom jer ce na vecoj kolicini od prosle godine zaradaiti isto a mozda i manje a cini mi se d asu i uslovi branja losiji nego proslog juna jer su vece vrucine.

Pa ovde u temi se prica da se ulazu enormne pare u visnjar.Milane nista lose nisam mislio za tebe,cenim sto si napisao posteno stanje stvari:bravo::ppozdrav:
Tako bi trebao svako od nas da posteno kaze koliko i sta radi u vocnjaku.
 
U mom kraju kvalitetni visnjari su povadjeni pre nekoliko godina, ostalo ih je malo njih optimista koji nemaju od cega da zaradjuju pa i dalje obradjuju visnje. Ovaj visnjar koji ja obradjujem tj. pomazem teci (koji je invalid) je fino formiran nisu stabla previsoka (ima desetak ali nije strasno), nema suvih grana, prilazan je za branje ali jbg. situacija je takva da nemamo mehanizacije da sve odradimo po P.S. a nije to to kad treba da se juri i moli po selu da dodje neko i izore ili prodje podrivacem kroz visnjar da ga izravnja. Za kosenje trave nije problem tu je rucna kosa ili freza ali nece bez stajnjaka kog iace ima sve manje u mom kraju a oni koji ga prodaju misim da ga prodaju po min. ceni od 4k dinara po traktorskoj prikolici a cenim da bi jedna eventualno 2 traktorske prikolice bile dovoljne a to je nekih min 10k ulaganja. E sad da znam da ce cena sledecih godina biti stabilna ulozio bih vreme, rad i novac da dovedem visnjar u malo boljem stanju jer s obzirom na starost on bi trebao najmanje 1t da daje roda.
E sad da cujem ove sto kazu lak je uzgoj visnje voleo bih da ih vidim kako beru visnju od 5ujutru do 8 uvece na 36+ C, kako se nerviraju sto nema otkupljivac gajbe pa jure po selu za gajbe...
Matematika je jasna ako oces da imas mora da ulozis
 
Pozdrav svima.
Da se predstavim prvo:
Zovem se Ivan Veljkovic, iz Zajecara sam, imam plantazu visanja na 8 hektara i sljiva na oko 2 hektara.
Sutra pocinjem berbu sa 80-90 beraca, organizovao sam transport beraca do sela, kamione koji voze do hladnjace u Zajecaru koja je u vlasnistvu ``Agro marketa`` iz Kragujevca itd...
Hocu malo da se osvrnem na proizvodnu cenu:
Potrosio sam ukupno ove sezone 2.300.000 dinara na zastitu, i berbu, uradio sam navodnjavanje koje me je kostalo jos 2.800.000 dinara, i osigirao sam se za 300.000 dinara. Dakle ono sto me je kostalo izricito za ovu godinu je 2.300.000 + 300.000 + 10%(2.800.000) je 2.880.000 dinara.
Prodacu Visnju po ceni od 55 dinara i ocekujem da cu imati 100 tona, sto znaci da cu ostvariti bruto zaradu od 5.500.000 dinara, odnosno neto od 2.620.000 dinara, odnosno 24.000 eura. To je za moju cetvoroclanu porodicu izvor prihoda za godinu dana.

Ali to je na 8 hektara, i samo tako moze da se prezivi, a ne od 20 ari.
Pozdrava svima
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh