Cena višnje u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Svaka cast za preciznost i konkretan odgovor ovoj temi:bravo:
Znaci 3000 eura ciste zarade po hektaru.:bravo:
 
koliko ja vidim obrisana mi je i poruka u kojoj sam izneo zapazanje da je jedan od korisnika zena. ne znam kako to moze biti uvredljivo nekome ko se predstavlja ili kao ironicno bice ili kao bice od gvojza? ta poruka je obrisana bez dodeljivanja negativnih poena. pre toga, ako budes pazljivo citao videces da je prvo psovanje i neprikladan recnik uradila ironaman recju "*ebote", a posle je usledilo spominjanje ... Politika uredjivanja ti je pristrasna, rukovodis se nekim interesima, a ne idealima i pravilima koja su ovde postavljena. Dakle kaznjavaj nju s dva poena. trazi se pravda. - ovo je za OKTOPOD
 
Obrisane su sve poruke koje nemaju veze sa temom pa tako i ta gde kažeš da je žena. To je sve što si rekao u toj poruci. Poruka je glupa. Obrisane su i ironmanove koje nisu ništa rekle vezano za temu. I markonator-ova i marko22.

Poene je dobio samo ko je koristio neprikladan rečnik. Reč jbt je više kao uzrečica kao što je recimo "do jaja" iako se graniči sa prikladnošću, a direktni nazivi genitalija i gađanje fekalijama nisu prikladni.

Ne vidim nikakav interes što sam obrisao nešto što nema veze sa temom i neko se naziva ženom, za to nisi kažnjen a da sam baš surov dao bih ti poen za vređanje člana i eto poena za ban. Ironman jeste tvrd na jeziku ali se rukovodi argumentima, ako imaš problem sa nekim njegovim postom, klikni na ikonicu uzvičnika u trouglu, to je "prijavi uredniku" dugme, razmotriće se i član će biti adekvatno upozoren ili kažnjen. I nisam ja jedini moderator na forumu, kako niko drugi ne razmišlja drugačije od mene.

Mani se teorija zavere, tek si došao na forum, dobrodošao si, polako samo, kaži šta imaš, umerenim rečnikom i ne raspravljaj se ne iznoseći argumente jer se onda vodi nebitna rekla kazala rasprava.
 
Koristite taktiku napada bez odgovora na postavljene argumente sagovornika,
A trudim se da bude upravo suprotno.
No dobro, hajde sad argument po argument pa da pokušam na svaki pojedinačno da odgovorim.
Naravno, o ceni višnje se razgovara.
A može i o bilo čemu drugom samo da izaberemo za to podesnu temu.

A evo, javio se čovek koji je dobar primer kako se postiže bolja cena.
Tako što se podigne plantaža od 8 hektara pa se time postane bitan dobavljač. I onda se ulazi u direktne pregovore sa kupcem a ne čeka se da se objavi otkupna cena.
Ljudi, shvatimo već jednom da nikome nismo bitni, jer niko nema razloga da nas uvažava. Kome ozbiljnom bilo šta pretstavlja par tona višanja, i zašto bi iko uvažavao takvog dobavljača?
Takvima se saopšti koliko će im biti plaćeno, a na ovima je da prihvate, ili da poljube i ostave.
A mogu i da prosipaju svoje višnje, mogu i da ih ne beru, mogu da rade šta hoće, sve je to njihovo pravo ako pri tom ne ugrožavaju druge (npr ako ne prave nered na javnom ili nečijem privatnom prostoru, jer đubre se ne sme bacati svuda nego na za to predviđenom mestu, pa tako treba paziti gde se prosipaju višnje da se ne bi platila kazna)

Evo recimo, od srede verovatno kreće klizanje cene, to će naravno da važi za samo za nebitne. Sa onima bitnim se o tome razgovara a ne saopštava im se. Jer su bitni.
 
Komsija sutra bere na 40 dinara,malo ga lagao otkupljivac,malo radnici trebao da bere u prosli petak.Tad je bilo 50.
 
Kod nas losa situacija za berace,nece da beru,doslo se do cene za branje od 18 do 20 dinara.Ostalo je da se obere jos jedan deo visnjara u selu ali kako se stvari razvijaju to ce ostati ne obrano_Otkupljivaci nece da uzimaju jer je jako losa,da kazem katastrofalno losa,a radnika jako malo.Na tresac nece niko da bere jer to je za narod djavolja masina,a jedan od najjacih u selu sa vocem i ujedno otkupljivac danas je morao da ide u vocnjake sa motornom testerom i isece bagreme i pokosi korov,ispalili ga radnici pa je sad morao da angazuje tresac za cetvrtak a ljudi nece da tresu u takvim uslovima.Posto je u komsiluku ako stignem oticu da slikam kako ide rabota jer kod mene nisam stigao jer je to neizvodljivo,tad neznam gde mi je glava.Inace cena za krs je 40,ekstra klasa 60.Koliko sam cuo sutra nema otkupa,samo ako ima neko da dotera prvu klasu.
 
@ivanker
Otkud ti jbt!!! Sve si nas iznenadio,dobro nam dosao
sve pase,solidna ti je matematika ali cisto radi razgovora da pitam,cini se da je rod u okviru proseka koliko vidim ti to bas ozbiljno radis ocekivati je da bude oko 2 vagona :ppozdrav:
 
Pozdrav svima.
Da se predstavim prvo:
Zovem se Ivan Veljkovic, iz Zajecara sam, imam plantazu visanja na 8 hektara i sljiva na oko 2 hektara.
Sutra pocinjem berbu sa 80-90 beraca, organizovao sam transport beraca do sela, kamione koji voze do hladnjace u Zajecaru koja je u vlasnistvu ``Agro marketa`` iz Kragujevca itd...
Hocu malo da se osvrnem na proizvodnu cenu:
Potrosio sam ukupno ove sezone 2.300.000 dinara na zastitu, i berbu, uradio sam navodnjavanje koje me je kostalo jos 2.800.000 dinara, i osigirao sam se za 300.000 dinara. Dakle ono sto me je kostalo izricito za ovu godinu je 2.300.000 + 300.000 + 10%(2.800.000) je 2.880.000 dinara.
Prodacu Visnju po ceni od 55 dinara i ocekujem da cu imati 100 tona, sto znaci da cu ostvariti bruto zaradu od 5.500.000 dinara, odnosno neto od 2.620.000 dinara, odnosno 24.000 eura. To je za moju cetvoroclanu porodicu izvor prihoda za godinu dana.

Ali to je na 8 hektara, i samo tako moze da se prezivi, a ne od 20 ari.
Pozdrava svima

Dobro dosao :ppozdrav:


Pismena racunica.
Navodnjavanje Visnje u mom kraju je potpuno nepotrebno, ako to zanemarimo ostaje pristojna cifra ciste zarade bez obzira na losu cenu. :ppozdrav:
 
A mogu i da prosipaju svoje višnje, mogu i da ih ne beru, mogu da rade šta hoće, sve je to njihovo pravo ako pri tom ne ugrožavaju druge (npr ako ne prave nered na javnom ili nečijem privatnom prostoru, jer đubre se ne sme bacati svuda nego na za to predviđenom mestu, pa tako treba paziti gde se prosipaju višnje da se ne bi platila kazna)
vidis meni se ovaj tvoj savet cini vrlo perfidno omalovazavajuci prema poljoprivredniku. I nemoj da poredis visnje sa djubretom, posto vec ima dosta onih koji to rade dok ih se ne docepaju.
 
I tvoja reč "savet" povlači u drugi kontekst, to nije bio savet već nabrajanje....aj ljudi manite se više takvog stila pisanja i te vrste prepucavanja, smorili ste...
 
Opet ne shvataš

Nije to nikakav savet, nikome ja ništa ne savetujem naročito ne da prosipa svoje višnje.
To je samo opis pozicije nebitnog učesnika na tržištu. On ima sva prava osim prava da ugrožava druge.
Sad, to što ti realan opis pozicije doživljavaš kao omalovažavanje je pokazatelj da nevažnim učesnicima pridaješ previše važnosti, tj da pogrešno procenjuješ situaciju .

Sve što je prosuto je đubre koje neko mora da počisti, pa i višnja naravno.
Patetika se ne naplaćuje, niko neće da je kupi, nikome ne treba, tako da svako svoje višnje može voleti koliko god hoće, može ih smatrati svetim voćem ako hoće, to mu niko ne brani, ali besmisleno je očekivati od drugih da to isto osećaju.

Kad se maneš demagogije i patetike, kad ukapiraš kako život stvrano funkcioniše, kad shvatiš da niko drugi osim tebe samog od tebe ne može napraviti važnog učesnika na tržištu onda ćeš, ili odustati od pritiska na druge da te smatraju važnim i nastojati da kao takav, nevažan, nađeš svoje mesto, ili ćeš sam raditi na tome da postaneš bitan. A u oba slučaja će ti biti bolje nego u zabludi u kojoj misiš da su tvoje višnje nekome strašno važne.

Nisu, prospi ih i niko se neće uzrujati zbog toga.

Mali, nevažni proizvođači, a i sam sam od tih, treba da urade ono što mogu, da podižu prinos, da traže najboljeg mogućeg kupca za sebe, da skupljaju što više informacija kako bi iskoristili najpovoljini trenutak, i slično, (evo, ja sam danas završio sa berbom jer je moguć pad cene) ako se zavaravaju kako će oni uspeti da promene situaciju na tržištu (recimo protesti, blokade i slično) je po njih same najpogubnije.
Surov je ovaj kapitalizam jebiga, al šta da se radi.
A Tito umro.
 
Ne znaš ti šta je patetika, očigledno.

Al nema veze, i ovo će verovatno brisati jer ti o ceni opet ne govorš.
Ja sam ti važniji :osmeh:
 
Ovi mnogo ulazu u vocnjak,hteo je konkretno da kaze da ne orezuju i ne kose,freziraju,obradjuju.Samo prskaju i dodju da oberu.Lepo je to politicki obradio sagovornik.Kako ih nije sramota da dovedu tolike ljude u korov i veliku travu.
 
Ma nema nikakve halabuke, šta umišljaš čoveče?
Samo smo nekima dosadni i to je sve.
Ti stvarno sebi pridaješ previše važnosti?

Kako ih nije sramota da dovedu tolike ljude u korov

A i ovaj voditelj bi mogao malo da pripazi šta priča.

Nema te knjige na svetu koja ne govori o tome da se uništavanjem korova sprečava gubitak vlage iz zemljišta, a on mrtav ladan tresne da se korovom u voćnjaku čuva zemljišna vlaga. Ni manje ni više.

Mislim ne mora od da bude stručnjak, ali toliko odgovoran da ne lupeta bi morao da bude, kad već radi taj posao.
 
I ja sam citao na vise mesta na internetu da navodno trava cuva vlagu u vocnjaku. Licno u to ne verujem i drzim se starih dobrih knjiga proverenih dr. profesora.
Trava u vocnjaku moze samo uzimati vlagu i obezbediti veliku kolicinu vlage u vazduhu i time zagarantovati nastanak oboljenja u zasadu.
U obradjenim zasadima vlaga brzo ispari na 10cm dubine ali je nize sasvim druga prica, dok koren trave vadi vodu dosta brze i dosta dublje, posebno rizomski korovi.:sta:
 
ja sam se licno uverio da trava naslagana oko vocke drzi vlagu ali sloj od 15ak cm trave najmanje, to je bilo prosle godine po onoj zegi u avgustu covek iskoristio poslednji izvor vode i zalio sljive nabacao oko njih travu i posle 5 dana zemlja i dalje vlazna.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh