Cena višnje u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pa i prica se da ce sledece nedelje pasti na 30 dinara najverovatnije.
 
Koliko znam u Topoli je prva klasa 70 din.

Ove godine otkupljivaci precizno klasiraju visnju, kod nas ekstra klasa ide po 60. Visnja ako je sticena ne mora da znaci da je prva klasa, sitna sticena visnja ide po 50din. Nesticena visnja 40din.
To je sadasnje stanje situacije.
 
Poslednja izmena:
ako ima neko ovde iskren i posten da mi kaze gde placaju visnju barem 60 din i da mi da broj od odkupljivaca bio bih mu zahvalan

Ma super bi ti bilo.
Samo stvari funkcionišu malo drugačije.
Recimo višnja iz okoline Prokuplja, i uopšte sa juga Srbije, je skuplja nego iz mog kraja npr.

Ne zato što je bolja, nego zato što tamo ima više višnje i kupci ne smeju baš tako lako da otkače Prokupčane kao što smeju Valjevce ili Užičane. I ne samo da više moraju da uvažavaju proizvođače, nego i organizatore otkupa (firme koje imaju svoje kamione, ambalažu, svoj novac kojim plaćaju seljacima i td)
I za to su ove godine spremni da daju 10 dinara više Prokupčaniam nego Valjevcima jer njih ,za razliku od nas, moraju da koliko toliko da čuvaju. I tako se dešava da kupci iz okoline Valjeva (Osečina i Koceljeva) više plaćaju Prokupačku višnju nego Valjevsku istog tog kvaliteta. U Valjevu je skoro nemoguče dobiti više od 40 dinara a u Prolukplju je skoro nemoguće naći cenu ispod 50.

I to je sasvim logično, a ti tražiš broj telefona onoga ko plaća 60.
Pa moguće je da taj nekome plaća 60 nekome 40. Podgorian frukht nekome plaća 54 nekome 40, i to nije nikakva tajna.

Vreme kad je država nekoga terala da plati onoliko koliko ona kaže je davno prošlo, svako za svoje pare može da plati koliko on želi. Ono što država može da uradi je natera kupca da isplati dogovorenu cenu, tj da ne prevari dobavljača
A kolika je ta dogovorena cena se utvrđuje dogovorom kupca i prodavca i nikako drugačije.

Kad vidim (iz Carevog linka ) da se predsednik neke opštine nešto petlja oko cene, ka o on bi da se pita o tome, pomislim da li je neko ovom čoveku rekao da je umro drug Tito.
Uostalom zadruga iz te opštine je izašla se cenom od 70 dinara. Ko joj brani da kupuje?
 
Pa i prica se da ce sledece nedelje pasti na 30 dinara najverovatnije.
Nebi me cudilo,posto ovi filozofi traze 110.Gledano po toj ceni od 110 za visnju,malina bi trebala da bude 500 dinara.

- - - - - - - - - -

Koliko znam u Topoli je prva klasa 70 din.

Ove godine otkupljivaci prezno klasiraju visnju, kod nas ekstra klasa ide po 60. Visnja ako je sticena ne mora da znaci da je prva klasa, sitna sticena visnja ide po 50din. Nesticena visnja 40din.
To je sadasnje stanje situacije.
Isto stanje i kod nas.
 
Ma super bi ti bilo.
Samo stvari funkcionišu malo drugačije.
Recimo višnja iz okoline Prokuplja, i uopšte sa juga Srbije, je skuplja nego iz mog kraja npr.

Ne zato što je bolja, nego zato što tamo ima više višnje i kupci ne smeju baš tako lako da otkače Prokupčane kao što smeju Valjevce ili Užičane. I ne samo da više moraju da uvažavaju proizvođače, nego i organizatore otkupa (firme koje imaju svoje kamione, ambalažu, svoj novac kojim plaćaju seljacima i td)
I za to su ove godine spremni da daju 10 dinara više Prokupčaniam nego Valjevcima jer njih ,za razliku od nas, moraju da koliko toliko da čuvaju. I tako se dešava da kupci iz okoline Valjeva (Osečina i Koceljeva) više plaćaju Prokupačku višnju nego Valjevsku istog tog kvaliteta. U Valjevu je skoro nemoguče dobiti više od 40 dinara a u Prolukplju je skoro nemoguće naći cenu ispod 50.

I to je sasvim logično, a ti tražiš broj telefona onoga ko plaća 60.
Pa moguće je da taj nekome plaća 60 nekome 40. Podgorian frukht nekome plaća 54 nekome 40, i to nije nikakva tajna.

Vreme kad je država nekoga terala da plati onoliko koliko ona kaže je davno prošlo, svako za svoje pare može da plati koliko on želi. Ono što država može da uradi je natera kupca da isplati dogovorenu cenu, tj da ne prevari dobavljača
A kolika je ta dogovorena cena se utvrđuje dogovorom kupca i prodavca i nikako drugačije.

Kad vidim (iz Carevog linka ) da se predsednik neke opštine nešto petlja oko cene, ka o on bi da se pita o tome, pomislim da li je neko ovom čoveku rekao da je umro drug Tito.
Uostalom zadruga iz te opštine je izašla se cenom od 70 dinara. Ko joj brani da kupuje?
kod nas se visnja bere vec cetvrti dan i tek danas je dosla zvanicna cena ''60 din prva klasa a 40 din druga''i kazi ti meni ironmane sta sam ja tu lose pitao da kazes da bi to super bilo,normalno je da cu da trazim ako mogu da nadjem nekog da bi sto vise zaradio,zasto da na primer za 1 vagon dobijem 600000 din ako mogu da dobijem 650000 mislim ovo je logicno barem po meni

- - - - - - - - - -

a i voleo bih da upoznam one sto pricaju da za prskanje godisnje potrose 10-15 hiljada din pa im se i ovako i onako isplati,mene zadnjih par godina godisnje prskanje visanja nije izaslo ispod 70000din po lancu,a da ne pricam o drugome na primer vestacko djubrivo koje bacam po 1000kg na lanac, radna snaga gorivo itd,pa mislim ako to tako moze da mi malo neko pojasni ako moze neko da odrzava vocnjak sa 200-300eura neka mi slobodno odgovori da ustedi im ja,ali mi se cini da oni koji to pisu da to tako moze verovatno u zivotu nisu ni stajali pored vocke.sa postovanjem DRcuki
 
Ma super bi ti bilo.
Samo stvari funkcionišu malo drugačije.
Recimo višnja iz okoline Prokuplja, i uopšte sa juga Srbije, je skuplja nego iz mog kraja npr.

Ne zato što je bolja, nego zato što tamo ima više višnje i kupci ne smeju baš tako lako da otkače Prokupčane kao što smeju Valjevce ili Užičane. I ne samo da više moraju da uvažavaju proizvođače, nego i organizatore otkupa (firme koje imaju svoje kamione, ambalažu, svoj novac kojim plaćaju seljacima i td)
I za to su ove godine spremni da daju 10 dinara više Prokupčaniam nego Valjevcima jer njih ,za razliku od nas, moraju da koliko toliko da čuvaju. I tako se dešava da kupci iz okoline Valjeva (Osečina i Koceljeva) više plaćaju Prokupačku višnju nego Valjevsku istog tog kvaliteta. U Valjevu je skoro nemoguče dobiti više od 40 dinara a u Prolukplju je skoro nemoguće naći cenu ispod 50.

I to je sasvim logično, a ti tražiš broj telefona onoga ko plaća 60.
Pa moguće je da taj nekome plaća 60 nekome 40. Podgorian frukht nekome plaća 54 nekome 40, i to nije nikakva tajna.

Vreme kad je država nekoga terala da plati onoliko koliko ona kaže je davno prošlo, svako za svoje pare može da plati koliko on želi. Ono što država može da uradi je natera kupca da isplati dogovorenu cenu, tj da ne prevari dobavljača
A kolika je ta dogovorena cena se utvrđuje dogovorom kupca i prodavca i nikako drugačije.

Kad vidim (iz Carevog linka ) da se predsednik neke opštine nešto petlja oko cene, ka o on bi da se pita o tome, pomislim da li je neko ovom čoveku rekao da je umro drug Tito.
Uostalom zadruga iz te opštine je izašla se cenom od 70 dinara. Ko joj brani da kupuje?
Kako te nije sramota da vise pises gluposti.
Merosina je opstina u kojoj je visnja glavni izvor prihoda za vecinu mestana. Normalno da ce presednik stati uz svoje ljude.....
Pises o stvarima o kojima pojma nemas.
 
mirko015 da ti kazem iskreno vec par dana citam tvoje poruke i moram da ti kazem da si KKRREETTEENNNN odluci se vise,jedan dan kazes mala je cena,drugi dan da ti ta ista cena odgovara,treceg dana spominjes sljivu od 20din,a danas si vec poceo da spominjes i maline,alo bre ovo je tema za visnju,da ti iskreno kazem internet utice na mozak ajde izadji malo napolje nemoj po ceo dan da sedis za kompom,GLEDAJ U NEBO ILI TAKO NESTO

Oktopod: 10 dana opomena teška 2 boda zbog vređanja
 
Poslednja izmena od urednika:
kod nas se visnja bere vec cetvrti dan i tek danas je dosla zvanicna cena ''60 din prva klasa a 40 din druga''i kazi ti meni ironmane sta sam ja tu lose pitao da kazes da bi to super bilo,normalno je da cu da trazim ako mogu da nadjem nekog da bi sto vise zaradio,zasto da na primer za 1 vagon dobijem 600000 din ako mogu da dobijem 650000 mislim ovo je logicno barem po meni

- - - - - - - - - -

a i voleo bih da upoznam one sto pricaju da za prskanje godisnje potrose 10-15 hiljada din pa im se i ovako i onako isplati,mene zadnjih par godina godisnje prskanje visanja nije izaslo ispod 70000din po lancu,a da ne pricam o drugome na primer vestacko djubrivo koje bacam po 1000kg na lanac, radna snaga gorivo itd,pa mislim ako to tako moze da mi malo neko pojasni ako moze neko da odrzava vocnjak sa 200-300eura neka mi slobodno odgovori da ustedi im ja,ali mi se cini da oni koji to pisu da to tako moze verovatno u zivotu nisu ni stajali pored vocke.sa postovanjem DRcuki



Za ove pare u pojedinim selima imas da kupis lanac zemlje i na njemu podignes Visnjar.
Sto se tice ulaganja vidim koliko se ulaze kad prosetam atarom. Tanjiracom prodju izmedju reda, redove pomlate trimerom sada pred berbu da beraci ne povade oci.
Blago meni dok tako odrzavaju Visnjare bar za izdanke ne brinem :osmeh:


Ne kazem da nema ulaganja, samo ovde ljudi malo ulazu a mnogo se nadaju. U ostalom ulaganje od 1000 evra u 1ha visnje nije nikakvo ulaganje, prosle godine je taj 1ha visnje donosio i po 20 000 evra. Ove godine je manja cena neka bude i upola manji rod(na primer) 10t, to je 600 000.
I neka mi neko kaze da nema zarade u odnosu ulozeno dobijeno. Napisite u kojoj vrsti voca ima veci odnos ulozeno dobijeno nego u visnji??????????
 
Pripazite malo na rečnik, niko vam ne brani da iznosite mišljenje ali bez vređanja i nekulturnih reči molim, ne volim da kažnjavam ali moram. Dovoljno je reći nekom "mislim da grešiš zato i zato" a ne reći mu da je kreten i ostalo.
 
Pitanje za moderatora zašto štite ljude koji lupaju gluposti i hladnjačare na forumu? Član dejancuki je izašao sa konkretim brojkama.Nebuloze koje pišu pojedini članovi kako je višnja isplativija od nafte iritiraju prave proizvođače.Da ne pominjem člana koji je tražio broj telefona od otkupljivača, a Gvozden mu prodaje priču o politici.
 
1. Kao prvo, ja lično NIKOGA ne štitim. Pogotovo ne hladnjačare jer sem što mi ujak ima hladnjaču koju uslužno iznajmljuje kupcu, znači ne određuje on cenu i koju robu će primiti, nemam potrebe ni njega ni nekog da štitim, u vezi sa tim pročitati pod 2. Član "mrzimhladnjačenaforumu" je već svojim nickom pokazao zašto se učlanio, da hejtuje. Onda je počeo da psuje i vređa teškim rečima.

2. Kao drugo, svakom je dozvoljeno da iznese svoje mišljenje i da učestvuje u diskusiji. To mišljenje se možda ne slaže sa nečijim. Možda nije ni potkrepljeno argumentima, možda jeste.

3. Kao treće, pravilima o ponašanju na forumu je zabranjeno koristiti se ružnim rečima. NIKO nema pravo da nekog naziva kretenom, da se koristi pogrdnim rečima i tako dalje. SVAKO ko to bude nastavio da radi će od mene da bude kažnjen.
 
Za ove pare u pojedinim selima imas da kupis lanac zemlje i na njemu podignes Visnjar.
Sto se tice ulaganja vidim koliko se ulaze kad prosetam atarom. Tanjiracom prodju izmedju reda, redove pomlate trimerom sada pred berbu da beraci ne povade oci.
Blago meni dok tako odrzavaju Visnjare bar za izdanke ne brinem :osmeh:


Ne kazem da nema ulaganja, samo ovde ljudi malo ulazu a mnogo se nadaju. U ostalom ulaganje od 1000 evra u 1ha visnje nije nikakvo ulaganje, prosle godine je taj 1ha visnje donosio i po 20 000 evra. Ove godine je manja cena neka bude i upola manji rod(na primer) 10t, to je 600 000.
I neka mi neko kaze da nema zarade u odnosu ulozeno dobijeno. Napisite u kojoj vrsti voca ima veci odnos ulozeno dobijeno nego u visnji??????????

Dali ti imaš Višnje, i zašto ne spomeneš ranije godine kada su ljudi bili u velikom gubitku, zašto ne navedeš zaradu natkupaca i hladnjačara koji se bogate na toj istoj Višnje koja se po tvojim rečima nedovoljno obrađuje, koliki oni procenat uzimaju. Nisam primetio da idu u minus i da imaju minimalnu zaradu. Kao i uvek oštećini su proizvođači tačnije običan narod.
 
Dali je moguće da hiljade ljudi greši i da su nezadovoljni. Da se za njih kaže da su neradnici i ne znam kakvi se sve izgovorio nalaze. I dali je moguđe da je mali broj ljudi upravu i da oni znaju kome je kolika zarada dovoljna.
 
Jao moram da priznam da odavno nisam procitao ovakve gluposti kao sada. I uopste neshvatam zasto pojedini pokusavaju da nas ubede koliko smo mi ustvari dobro prosli sa ovom cenom, bravo za njih :bravo:jadni propadose na forumu, kalkulisuci koliko smo zaradili, i koliko treba da zaradimo a mozda treba i da poklonimo, jer eto ta visnja sama od sebe radja prosecan prinos od 20t/ha a mi eto koji radimo sa visnjom ozbiljno znamo da taj prinos zahteva veliko ulaganje i rad. I eto mi neradnici i lencuge jos hocemo i da zaradmo neki dinar, za razliku od velikih radnika koji po ceo dan vise po forumu. Bolje opet druze iskalkulisi, losa ti je matematika :cvetic:
 
Sa moje strane gledista svako si gleda svoju muku, pa mu bude krivo sto visnjari da dobiju finu cenu kad oni rade visnju od proleca do juna, visnja se bere sva odjedared a ne kao npr. sljiva koja se danima bere. Niko da kaze da ozbiljan visnjar ne izlazi iz visnjara, treba da se baci stajnjak/vestak na visnje da se okopa oko njih/izrilja/frezuje, kosi trava, orezu, prskaju, zna se koliko je visnja osetljiva na muniliju zakasni se 2 dana eto belaja, pa bacaj na prolece djubre pa ko ima mogucnosti zaliva visnje, neki kose 2-3 puta pre berbe pa posle berbe opet prskanje i ksenje treba ta visnja da se spremi za sledecu godinu. To je vidjenje mene amatera i jos jednm da napisem svk si gleda svoju muku i ocekuje da bude adekvatno placen a ne da poklanja proizvod alavim hladnjacarima i otkupljivacima.
 
Slažem se da je odnos ulaganja i prihoda veoma dobar (ako ne i najjbolji).
Ako posmatramo cenu visnje sa aspekta ponude - potražnje, ponuda je velika, ali je potražnja još veća (praktično sve što se proizvede može da se izveze).
Po mojim saznanjima, a neka me neko ispravi ako grešim, cena smrznute višnje koja se izvozi (praktično neobradjena) je prošle godine bila oko 2 evra (cena koju su dobijale hladnjače) i nema razloga da opet bude manja. E sada, pitam ja vas da li je njima mala zarada od 1EUR bruto prošle godine (2EUR-1EUR)? A ove godine bi trebalo da bude (2EUR - 0.5EUR okvirno). E otud pitanje, zašto proizvodjači ne bi dobijali više, umesto da se vlasnici hladnjača (izvoznici) bogate.
I ako je to tako, onda proizvodjači višanja imaju problem kako da zaobidju nakupce (sad namerno ne pišem hladnjače), da svoju višnju prodaju direktno stranim hladnjačama (najbolje preko polj. zadruga).
 
Samo je potrebna bolja organizacija al to kod nas u Srbiji je NEMOGUCE, ja ne mogu da organizujem 5 proizvodjaca da beremo u isto vreme i prodamo otkupljivacu koji nudi vecu cenu nego lokalni otkupljivac. Samo organizacija i povezivanje sa stranim izvoznikom je resenje ali pod uslovom da se posteno radi (da nema u sredini gajbe lisca peteljki, kamenja, zelenih visnji itd) sto je opet diskutabilno kod nas Srba
 
Evo ja pozivam sve ljude koji imaju informacije kako da se povežemo sa stranim izvoznikom da to podele sa nama.
Jedna od adresa je društva rusko-srpskog prijateljstva i sl.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh