Cena višnje u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Korisnik mrzimhladnjačenaforumu je dobio dva puta dva jednako 4 boda na neprikladan rečnik, molim da se tako ne ponašamo, nakupi se časkom poena za ban, tačnije još samo jedan i ćao.

Ako nakupi za ban uopšte me neće mrzeti da obrišem sve postove koje je napisao, pa može da se registruje 5 puta i da nastavlja istim tonom.
 
Iz moje persektive totalnog amatera u vocarstvu zadnje 3 godine od kad pomazem rodjaku oko visanja bilo je zarade, ovogodisnji rod procenjen na minimum pola tone ako se proda po 40 ili 50 din opet ima zarade, ulozeno oko 10k(racunam 2 beraca hranu, pice, djubrivo i 3 prskanja).
Druga je stvar sto se sad vi vocari prepucavate i merite ciji je veci jer kod drugih vocaka ima mnoogo posla a male zarade al jbg ljudi zivimo u Srbiji banana drzavi i to je sto je, na veliku zalost tesko da cemo popraviti situaciju
 
Aj i ja da izbacim svoje skromno misljenje i iskustvo, onako amaterski (neko vreme pomazem tastu oko visanja pa sam malo upucen, ali sam posadio i svoje ove godine):

Za male povrsine od 10-ak ari cena od 30 dinara pokriva sve troskove od te godine i preskace nesto malo preko, pod uslovom da ne placate berace vec da rade vasi ljudi, sto je na 10-ak ari moguce). Od 10-50 ari je neka prilicno zeznuta povrsina, jer moraju da se placaju radnici, moraju da rade masine, ali sve je to sitno i u principu cimate mehanizaciju za sitnu povrsinu. Cena od 40-ak dinara vas ostavlja na nekoj sitnoj zaradi, sa placenim beracima. Preko 50 ari je vec nekako lakse (vidim kako je kod prijatelja), mehanizacija dosta radi, malo je rucnog rada, hemiju kupujete "na veliko", tj na veca, jeftinija pakovanja. Tu sam otprilike sracunao da sa 40 dinara imate malo vecu zaradu, mada i dalje relativno sitnu.

Da se ne lazemo, i ja bih da mogu od 1 ha visnje da kupim jedan stan godisnje, ali to nije realno. To sa "realnom" cenom od 80-120 dinara nema nikakve logike i da nije prethodne godine bilo, niko se ne bi usudio ni da je spomene, jer bi mu se svi smejali. Svi zaboravljaju da je rod ove godine 2 do 3 puta veci nego prosle, i u principu zarada po jedinici povrsine ce biti gotovo ista kao i prosle godine, sa cenom od 50-60 dinara.

Budite malo realni, ljudi... ja kad bi mi neko unapred zagarantovao otkupnu cenu od 0.5 evro centi (ali za svaku godinu, bez izuzetaka), posadio bih pola dedovine oblacinskom...
 
ja kad bi mi neko unapred zagarantovao otkupnu cenu od 0.5 evro centi (ali za svaku godinu, bez izuzetaka), posadio bih pola dedovine oblacinskom...

Takođe :)

Što reče MilanM, pa živimo u ebenoj Srbiji, nije vlajda da to zaboravljamo?
Zarada koja je u visini vrednosti zemljišta na kome je organizovana proizvodnja se nikako ne može smatrati malom.

A što se cene branja tiče, Kod mene se ove godine po prvi put dešava da ni jednog, ali bukvalno noi jednog radnika nisam pozvao ja, već su zvali oni mene i pitali ima li posla. A angazujem radnike u raznim poslovima već preko 15 godina sigurno. I ove godine sam po prvi put to doživeo.
I što je posebno važno, niko, aki bukvalno niko od njih, nije pitao kolika je dnevnica, samo ima li posla i kad kreće.

Teško čime drugim se to može objasniti nego opasnom krizom i nedstatkom para, i to strašnim nedostatkom.
A mi bi malo miliona na ebenoj višnji ko da je tartuf.
Budimo realni jbg.
 
Sto se beraca tice, to zavisi od kraja zemlje. Ovde u Timockoj krajini omladina po tradiciji ide u berbu, da zaradi za letovanje i sl, a i svi ljudi jedva cekaju priliku da zarade neki dinar preko, i nikad nema problema oko beraca. Prosle godine su ljudi isli u berbu iako je cena bila oko 12 dinara po kg (koja je realno bila cist bezobrazluk, s obzirom na otkupnu cenu), dok u Nisu nije bilo dovoljno beraca iako je cena bila 20 dinara po kilogramu!
 
alo bre ljudi da niste vi malo skrenuli sa puta,ova tema je koliko ja znam ''CENA VISNJE U VASEM KRAJU''a ne kolika je cena i koliko ima ulaganja u sljive i jabuke i bla bla bla,ako ima neko ovde iskren i posten da mi kaze gde placaju visnju barem 60 din i da mi da broj od odkupljivaca bio bih mu zahvalan
 
Ha ha ha , pa jel svi mi moramo da znamo da li neko nekoga čita, i to odavno, a do sada ima napisanih 7 poruka a pristupio ovog meseca, znači nema šta da kaže, ovo je FORUM, dakle svako može da iznese svoje mišljenje a drugi da ga pobijaju, ali ja neću više da cenim ovog člana zbog toga što neće da čita poruke drugog člana, cenio bih ga da je napisao da ova računica ima propust u recimo količini, jer nemože da ostvari toliki rod, ili u troškovima jer nije uračunao radnu snagu ili zaštitu od glodara ili troškove rezidbe ili da doda troškove osiguranja ili da napiše svoju računicu po kojoj troškovi izlaze više ili manje, pa svako od nas je ima i mora da je ima, a ovako da li neko čita ili ne kako hoće, ako ima nešto pametno da kaže neka piše ako ne neće ni njega čitati.
 
dobro, ko nudi vise i koliko? u palanci. Ja cenu za tretiranu nisam video.

- - - - - - - - - -

100 dinara

Cena od 40 dinara je kod sitnih otkupljivaca , to im je i jedina cena bez obzira na klasu.

Sticena visnja je kod nekog 50, a kod nekog 60din, kako gde. Posto smo komsije javi se na PP da ti kazem ko tacno placa 50 a ko 60din. :ppozdrav:
 
Moj ujak ima hladnjaču, sticajem okolnosti ne radi sa višnjom jer nismo takav kraj, ali da vam kažem da je kod njega usluga hladnjače 30 eur centi po kilogramu.

Prvo je morao da uloži, da sazida, kupi motore....U te pare on plaća struju, radnike na istovaru, radnika koji vodi knjigu i radi sa parama, nabavka paleta, gajbica, viljuškar, vaga i što je najbitnije i najteže, mora da nađe kupca. On je firma znači plaća i porez i ostalo. Na to dodajmo rizik jer prodavci podvaljuju, trešnje bez peteljki, sitne na dnu gajbice, dve sorte u gajbici, gradobite, trule, a ne može u svaku gajbicu baš da gleda...desi se nekoliko dana da pada kiša pa ne radi otkup, ima robu koju mora da hladi a nema dovoljno da pošalje šleper a ne može roba ni da stoji nedelju dana..ima nekoliko hladnjača u kraju...veruj mi da ne važi za imućnog čoveka i čoveka koji nije pod konstantnim stresom..,prošle godine Rusi ispalili kupca za poslednju turu, nisu mu uplatili, tačno ceo profit kupca ode a narodu je jedva platio robu.

Jeste malo drugačija priča nego sa višnjom, ali da napomenem da nije to tako sladak leba kao što mislite, nikog ne branim, ali dok ne znate cifre glupo je da nekog ocrnite.
 
A sta narod pakuje u gajbe,to je strasno.Burazer mi radio u hladnjaci i na preradi,koliko crepa,cigle,zemlje,kamena u gajbama.Ni sam nije verovao do tad kakav smo narod,a sve znamo.

Ja neznam,al znam ko zna.:osmeh:
 
jel zna neko koliko se u Topoli placa visnja,cuo sam da su popeli na 70din.
 
Sad mi javili da je izasla cena u Macvi 50 dinara sticena visnja i 40 ona koja nije.Kazu da je mnogo sitna visnja i da ne izadje vise od 20% prve klase iz kalibratora
 


Ma, ovaj tekst je nerealan skroz. Prosle godine je u merosini jako slabo rodila visnja u celom tom kraju, i uopsteno u niškom kraju. Rod je sad bukvalno duplo veci na vecini parcela, negde cak i vise, trenutna cena je 50 dinara kilogram bez klasiranja, kvalitet diskutabilan, tj visnja je tek zadnja dva dana nabila siru inace je bila nezrela, kisela i bio je cak prekinut otkup u jednom momentu jer su se ljudi zaleteli da je beru zelenu. Sa prinosom od 15-20 tona po hektaru, kakav je trenutno, svaki proizvodjac ce imati barem 7000 hiljada evra po hektaru, a kad se odbiju rashodi u najpesimistickijoj varijanti ostace svakom po 2-3000 evra (a realno je i vise). Za ukupnih 20-30 dana rada godisnje, sasvim pristojan prihod... Da je cena ove godine realna, nekih 60-65 dinara (a negde i jeste tolika), mogle bi lepe parice da se uzmu na gomili :osmeh: ,a ni ovako nije lose, da se ne lazemo...
 
Slazem se, samo kome to objasniti. Mnogi misle da mogu svake godine da zgrcu po 20 000 evra sa 1ha kao prosle godine i da ne rade nista drugo u zivotu. Da to tako moze svi bi posadili po 1ha vsnje i resili sve probleme.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ovde(a tako je i svugde) ko ima hektar visnje ima celokupni godisnji trosak oko 500 eura plafon.Znaci rod puta cena minus radnici minus ovih 500 eura dobija se lepa cifra.
A ovaj tekst sam procitao,bas sam se lepo nasmejao.Traze 110:haha:,sta ce ljudi navikli vec godinama na tu cenu pa sad kiksaju.Da su trazili neku realnu cifru od 70 dinara maksimalno pa da ih covek i ozbiljno pogleda,ovako ce posle ovog da dobiju mozda i 30 dinara.Bolje nekad cutati nego pricati gluposti.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh