Cena višnje u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ko tebi brani da budes hladnjacar?

Ko tebi brani da naplatiš višnju po cijeni kojom si zadovoljan, naprimjer duplo manje nego ti nude hladnjačari.

Lako je nama da pricamo protiv hladnjacara ali ni njima nije bilo lako kad je cena visnje bila mizerna,

Mišljenja sam da bi i mi trebali dijeliti sudbinu hladnjačara kad im nije lako ali isto tako i obrnuto i tu je poanta.

@mirko
Čisto radi orijentacije, koliko plaćaš tresač.
 
Nemoj se truditi da im bilo sta objasnis. Samo njihovo razmisljanje je u potpuno pogresnom smeru da bi bilo sta primili da o tome razmisle; a ni na kraj pameti da ka tome teze. Njima je dosta da prezive a za napredak se ne bore niti razmisljaju u tom smeru, zato nam ovako i jeste i bice nam sve dok bude takvih.
Cena ce se znati kad pocne berba, svake godine se pre berbe spekulise niskim cenama ali kad pocne berba tad svi dodju na svoje, zato samo opusteno.
I za hladnjace koje odkupljuju visnju bez istaknute cene se zove poljoprivredna inspekcija jer je to protiv zakona, i ide katanac, pa oni neka se razmisljaju dal' ce "da se nezna cena" il' ce da se zna, pa onda recenje o registraciji odkupa, roka isplate,naziva firme ...
Pa ce tako i naj korektniji hladnjacari opstati a ostali spekulanti ce polako zatvarati .....
 
Poslednja izmena:
U Nisu navodno 13 din po kg branje ja planiram da ponudim 1000din plus pivce/sok i jelo pa ko koliko nabere, cena u mom kraju ce izgleda biti (90%da je ta ) 40 i 50din a otkup se nadaju da ce krenuti u cetvrtak.
 
Ko tebi brani da naplatiš višnju po cijeni kojom si zadovoljan, naprimjer duplo manje nego ti nude hladnjačari.



Mišljenja sam da bi i mi trebali dijeliti sudbinu hladnjačara kad im nije lako ali isto tako i obrnuto i tu je poanta.

@mirko
Čisto radi orijentacije, koliko plaćaš tresač.


Koliko si kilograma visnje u zivotu prodao skuplje od trzisne tj otkupne cene?

- - - - - - - - - -

Nemoj se truditi da im bilo sta objasnis. Samo njihovo razmisljanje je u potpuno pogresnom smeru da bi bilo sta primili da o tome razmisle; a ni na kraj pameti da ka tome teze. Njima je dosta da prezive a za napredak se ne bore niti razmisljaju u tom smeru, zato nam ovako i jeste i bice nam sve dok bude takvih.

Koliko si kilograma visnje u zivotu prodao po ceni vecoj od trzisne tj otkupne cene?
 
batad,prosle godine je bila cena 10 dinara,a ove godine ce biti od 12 do 14.Ce da vidimo,u pregovorima sam.

- - - - - - - - - -

Ajmo ovako pitanje:Koja je po vama(mislim na sve forumase)cena u koju se uklapate??
Treca strana i Nema odgovora:sta:

Ne racunam one koji podrzavaju cenu od 50-60 dinara.Oni su jasni,ostali su nejasni.
 
Otkupna i tržišna cijena nije isto.
Jedan rod jedne godine sam prodao po cijeni 2.5 puta većoj jednom otkupljivaču od cijene koju mi je nudio drugi otkupljivač. I naplatio. A zašto je to bitno? I ove godine ću prodati po cijeni koju mi nudi otkupljivač kao i ti. Biću zadovoljan ili ne kilažom a cijenom nikad. I ne gledam koliko je neko zaradio na drugim poslovima ili kulturama i koliko rodbina ima ili nema. Radim pošteno, najbolje što znam (ZAHVALJUJUĆI I OVOM FORUMU), ulažem značajna financijska sredstva i očekujem profit a ako može i super profit, isto kao i hladnjačari ali ne primjećujem da oni negdje imaju temu kako da si smanje super profit i samim tim proizvođačima omoguče veći profit. Ima još ali je bespredmetno. Sreća bi bila jača konkurencija hladnjačara, samim tim i oni jaki pa da i mi proizvođači dijelimo njihovu sudbinu ali i dobru ali i u zlu.
Sad će za koji dan berba i biće kako bude pa nećemo imati vremena da treniramo prste na tipkovnici i moždane vijuge u polemikama.
Samo da prođe ovaj vikend bez nekih većih čuda (vremenskih).

@mirko. Samo da provjerim. Ovo je sigurno po kili. Ima li opcija i po voćki?
 
Dzaba moje pitanje,samo predizborni politicki govori bez konkretne racunice i odgovora.Preformulisacu pitanje:
Da se pitate koja je po vama minimalna cena ispod koje nebiste isli ??

Malinari su izneli 250 dinara koliko sam ispratio,a visnjari se ne oglasavaju a kukaju.
 
Otkupna i tržišna cijena nije isto.
Jedan rod jedne godine sam prodao po cijeni 2.5 puta većoj jednom otkupljivaču od cijene koju mi je nudio drugi otkupljivač. I naplatio. A zašto je to bitno? I ove godine ću prodati po cijeni koju mi nudi otkupljivač kao i ti. Biću zadovoljan ili ne kilažom a cijenom nikad. I ne gledam koliko je neko zaradio na drugim poslovima ili kulturama i koliko rodbina ima ili nema. Radim pošteno, najbolje što znam (ZAHVALJUJUĆI I OVOM FORUMU), ulažem značajna financijska sredstva i očekujem profit a ako može i super profit, isto kao i hladnjačari ali ne primjećujem da oni negdje imaju temu kako da si smanje super profit i samim tim proizvođačima omoguče veći profit. Ima još ali je bespredmetno. Sreća bi bila jača konkurencija hladnjačara, samim tim i oni jaki pa da i mi proizvođači dijelimo njihovu sudbinu ali i dobru ali i u zlu.
Sad će za koji dan berba i biće kako bude pa nećemo imati vremena da treniramo prste na tipkovnici i moždane vijuge u polemikama.
Samo da prođe ovaj vikend bez nekih većih čuda (vremenskih).

@mirko. Samo da provjerim. Ovo je sigurno po kili. Ima li opcija i po voćki?

Ja iskreno nikad ni kilogram visnje nisam prodao skuplje nego sto je u otkupu zato sto je kod mene to nemoguce.

Sta vam je ljudi, sta vam nije jasno oko cene pa nisu svake godine izbori, prosla godina je bila izborna godina secate se valjda.
 
Ja mislim da bi za visnju trebalo da bude jedno 80-100 (mozda prodje i cena 60-90) din neka optimalna cena, tu beraci mogu da izvuku min zaradu a i vlasniku da ostane nesto.
U mom kraju je jedan jednini otkupljivac i prosle godine je 10-15 dinara cena bila manja nego li recimo u Merosin,i kom sene svidja neka potovari visnje i neka otera kod nekog drugog (Nis, Merosina ili neko drugo otkupno mesto), normalno svi su gundjali i svi smo kod njega prodavali. Ja sam hteo sa drugom iz Merosine da se organizujem koji je odmah u startu nudio 5-10 din vecu cenu nego lokalni otkupljivac al niko nece da se organizuje a drugu se ne isplati da dolazi za tonu dve robe.
Samo da je veca konkurencija otkupljivaca i bila bi malo bolja situacija
 
Ajde kad bereš sa ovim tresačem napravi slike a može i neki snimak da vidimo kako radi u realnim uslovima.
 
Ako se setim bice slika,nemam sa cim da snimam.Realno radi u vocnjacima koji su uredni,u kojim ima prostora i koji imaju pocetak krosnje na 70-80cm.Sve ispod toga ide ali malo teze zbog kisobrana.Kod nas u susednom selu taj covek ima dve elektronikove.Da ne idemo u :off_topic:
 
U mom kraju jedina cena je 40 dinara. Znam da su se prosli vikend sastali veci privatni otkupljivaci, ali kakav dogovor su napravili to ne znam. Sad ocekujemo da ce otkup sa cenom za tretiranu krenuti od cetvrtka - 20. pojedini otkupljivaci daju ambalazu, ali nista ne kazu za cenu.

na internetu vidim da se visnja posebno ne spominje, tresnja je u ukrajini jako jeftina zbog korupcionaske afere na carini - propao izvoz, sve prodali hladnjacama i poljacima. i kod jednih i kod drugih zamrznute visnje vise nema u hladnjacama. u americi je rodilo 10% od proslogodisnjeg roda - micigen, ali oni i ovako uvoze iz cilea.

Imam utisak da su na delu kartelski dogovori da se jos uvek ne nudi cena za tretiranu kako bi se deo poljoprivrednika naterao da proda po 40
 
Poslednja izmena:
sustina je da hladnjace nam uzimaju robu po dosta nizoj ceni nego sto je trzisna

Super, samo hajd objasni šta je to tržišna cena, i koja je tržišna cena ove godine, ako je 50 dinara dosta niža od te tržišne.

svake godine se pre berbe spekulise niskim cenama ali kad pocne berba tad svi dodju na svoje,
A šta zoveš "svake godine"?
Ubraja li s eu te sve godine i 2009 kad je cena bila iostala 12-15 dunara, 2010 kad je bila i ostala 25?
Ili samo 2011 kad je krenula sa 50 55 da bi na kraju došla i do preko 80, i prošla kad je bila i preko evro.

Znaš. postoje neki koji se višnjom bave i malo duže od par gorina, pa bih ja bio prilično oprezan sa izrazima "svake godine "i sličnim ako sam taze u poslu.

inače, što se cene tiče, već je moguće prodati neštićenu po 54 dinara (50 plus pdv)

- - - - - - - - - -

????????????????

opet ne razumeš?
Ma nemoj se ni truditi više.
Kad ne ide ne ide.
 
Opstine Brus i Aleksandrovac hladnjaca La vitta i ostale hladnjace 40 dinara za kg.Nema sta fenomenalna cena,molim sve ove filozofe i krtice da naprave kalkulaciju posto ja nisam u stanju
 
Problem je u tome sto visnju u srbiji imaju najvise neradnici jer ona ne kosta mnogo,sadnice dzabe,malo prskanja jer brzo stigne za branje u junu,nemora da se oreze,generalno ima da se radi oko nje 2 meseca a posle branja 90% ne ulazi u visnje do proleca.E sad profil takvih je da samo oberu visnju,obogate se sa 20 ari:osmeh:i posle ko jebe ostale,gledamo samo svoje **greška.Kad ce kod nas visnjar,malinar i ostali da se bore za cenu voca koju oni ne poseduju.Samo moje,moje....
I ovaj forum je...,narod ovde dosta unosi tenzije o kretanje cena na trzistu,iznose se neistine o ceni,porezima,hladnjacarima....
Naprimer kad se prosle godine pricalo o ceni sljive u adekvatnoj temi neki clanovi su iznosili neistine kako prodaju sljivu po nekim cenama kao da mi zivimo na marsu,to su bile razlike izmedju 20(realnih)i 70-80 dinara(laznih)Kasnije sam saznao od drugara iz okoline da su sljivu davali posto i svi a ovde na forumu su samo unosili tenzije u raspravu da bi se valjda slatko smejali nama naivnima.
Evoga javio se radnik koji je tolko vredan da po ceo dan visi na forumu i mlati praznu slamu o ceni visnje...:haha:
Kakvih sve likova imas...

- - - - - - - - - -

Problem je u tome sto visnju u srbiji imaju najvise neradnici jer ona ne kosta mnogo,sadnice dzabe,malo prskanja jer brzo stigne za branje u junu,nemora da se oreze,generalno ima da se radi oko nje 2 meseca a posle branja 90% ne ulazi u visnje do proleca.E sad profil takvih je da samo oberu visnju,obogate se sa 20 ari:osmeh:i posle ko jebe ostale,gledamo samo svoje **greška.Kad ce kod nas visnjar,malinar i ostali da se bore za cenu voca koju oni ne poseduju.Samo moje,moje....
I ovaj forum je...,narod ovde dosta unosi tenzije o kretanje cena na trzistu,iznose se neistine o ceni,porezima,hladnjacarima....
Naprimer kad se prosle godine pricalo o ceni sljive u adekvatnoj temi neki clanovi su iznosili neistine kako prodaju sljivu po nekim cenama kao da mi zivimo na marsu,to su bile razlike izmedju 20(realnih)i 70-80 dinara(laznih)Kasnije sam saznao od drugara iz okoline da su sljivu davali posto i svi a ovde na forumu su samo unosili tenzije u raspravu da bi se valjda slatko smejali nama naivnima.
Evoga javio se radnik koji je tolko vredan da po ceo dan visi na forumu i mlati praznu slamu o ceni visnje...:haha:
Kakvih sve likova imas...
 
Ljudi recite vi meni jel hladnjace kupuju samo oblacinsku ili traze i spanke? i da li se za spanke moze dobiti veca cena u hladnjaci ne vezano sto rista kaze da rusi kupuju spanku sa peteljkom. Vidim na pretnodnim stranama otkup jos nije poceo a kod mene visnje prezrele, i spanke koje su bile prve i oblacinske, pa mi nije jasno otkud tolika razlika u zrenju ovog i ostalih krajeva.
 
I dalje nema nikakve matematike koja potvrđuje da nema zarade na višnji.
Ali se naravno, nekako a ne zna se kako, zna da je nema.

A onda se pitamo zašto nam je loše stanje i udržavi i u proizvodnji.

Ozbiljan posao ne trpi ponašanje zvano "otprilike", ko se tako ponaša će ili imati ludu sreću da uspe ili će propasti. Češće se događa ovo drugo.

Pa hajd da vam zagolicam maštu i da vas izazovem na polemiku ciframa.
Dakle hajmo kalkulaciju da pravimo na ovaj način.

Uzmimo da je prinos 15000 kg po hektaru (nemojte vi vajni stučnjaci i žestoki radnici da se osramotite pa da kažete da nemate ni taj prinos)

Onda ovako:
Crveno ulje oko 500 dinara litar puta, hajd 15 litara, je 7500
7500: 15000 je 0,5 dinara
ostala zaštita (nekolikor prskanja fungicidima i par insekticidima, malo prihrane) neka je 40000, Dakle oko 2,5 dinara.

Đubrivo neka je oko 50000 (nešto preko tone po hektaru) oko 3,5 dinara.
Berba neka je i 15 dinara (a ima i jeftinije) to je oko 21 dinar ukupno koštanja.
Nafta za tiler, 15 litara, tanjiraču 15, prskanje 20, košenje 20 litara... oko 0, 7 dinara po kg višanja.

Dakle 21, 22 hajd neka je 25 dinara, u prilično komfornoj varijanti.

Ako se sve to uradi višnja ne bi trebala da se proda po ceni neštićene, pa uzmimo da je cena te višnje 50 dinara
Dakle 50 muinus 25 koštanje ostaje 25 za rad, profit, amamortizaciju mašina i opreme, a to je po hektaru oko 3500 evra.
Malo?

- - - - - - - - - -

Ljudi recite vi meni jel hladnjace kupuju samo oblacinsku ili traze i spanke?
Uglavnom samo oblačinsku
 
pazi,napisacu ovo velikim slovima a ti slobodno mozes da protumacis to i kao deranje "JA SAM TEBE ODAVNO PRESTAO DA CITAM" !!!
 
Poslednja izmena od urednika:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh