Cena višnje u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Stavite u jednu ruku kilogram voca a u drugu najobicnije pakovanje zvakacih guma koje cete vrlo brzo ispljunuti pa ce vam sve biti jasno...Ne dozvoljavamo da nas niko ponizava!

Dobro, i šta predlažeš?
Da počnemo da proizvodimo žvake jer je to isplativije, ili da bacimo višnje jer su jefine?
Ili da im kažemo da podignu cenu jer će oni to odmah uraditi ako im kažemo?

Mislim, mogu ja da smislim i vatreniji govor od ovog tvog, mogu demagogiju da prosipam do mile volje, ali ne mogu da smislim rešenje.
Ajd tebe da vidim.
 
Mislim da su tvoje namere razumeli vecina postenih proizvodjaca visnje kao i maline gde te jednostavno ignorisu sto cu i ja raditi od sada
 
Moje vidjenje vocarstva u Srbiji je da trenutno trebamo biti zadovoljni ako prosecno domacinstvo sa oko 5ha imanja pod vocem moze pristojno ziveti ako uzmemmo da je visnja jedna od najnezahtevnijih vocki za obradu i agrotehniku sa cenom od 60 rsd ta porodica ce imati oko 25.000€ minimum neto prihoda sto je realno dovoljno za normalan zivot i da pretekne neki dinar da se ima u rezervi za "ne daj Boze "ili obnovu mehanizacije i sl.
Nisam zlonameran tako da molim pocetnike,one koji se voce ne razumeju,one koji sa jedne mini plantaze hoce da zgrnu lovu i obogate se da me ne cackaju jer ce se samo osramotit
Para i dece nikada nije mnogo ali moramo biti realni prema sebi i ostatku drustva
 
samo bih pitao nekoliko filozofa na ovom forumu jel 60din vece od 70din,dajte ljudi svi se mi borimo da sto bolje prodamo svoj poizvod.
 
Kod mene cena 50 dina zdrava i bez crva a 40 sitnija i crvljiva al jos ni gajbe nisu stigle, drug iz Merosine mi rece da je kod njih 50 dinara ali nije pominjao klase
 
jel 60din vece od 70din

nije
A 70 nije veće od 80, 80 nije veće od 90.
I gde je kraj?
200?
Što ne 210?

I iz poštovanja prema drugima (a i da objasnim onima koji nemaju hrabrosti da to što misle napišu javno, nego mi pišu privatne poruke) da uljudnijim tonom kažem šta sam mislio.
Da li je nešto jeftino ili skupo je relativna stvar. Ista cena, bilo čega, za nekoga može da bude jeftina a za drugoga skupa.
Ali kad se radi o tome da li ima zarade ili nema to jeveć vrlo konkretna stvar i do nje se dolazi matematičkim putem. Da li je ta zarada velika, mala, taman, dovoljna, nedovoljna, opet je relativno jer nekome je i 300 evra dovoljno, a nekome ni 300 000 evra nije dovoljno.

Baš bih voleo da ovi koji tvrde da nema zarade na višnji iznesu neku kalkulaciju koja to pokazuje.
Ako im je zarada mala da kažu, a to bih posebno voleo, koji to posao oni rade koji im donosi veliku zaradu, pa im je ova mala?
Kakav oni to izbor imaju, šta još znaju da rade osim da proizvode višnju, i to na takav način da ni na ovoj ceni ne mogu da zarade?
U odnosu na šta im je mala, manja od čega? Od želja?

Problem sa cenom nije njena visina, o tome smo već govorili, već nestalnost, velika kolebanja i mogućnost da stvarno sklizne ispod granice isplativosti.

- - - - - - - - - -

al jos ni gajbe nisu stigle,
Ovo je problem.

Odlaže se početak, odugovlači se sa njim iz nekog razloga.
Najverovatniji razlog je sadržaj suve materije koji je ove godine dosta niži nego prošle ( 15, 16 briksa, pa i ispod toga). Perađivači čekaju da on poraste, a to dovodi u problem proizvođače.
Podgorina frukht plaća 40 dinara za neštićenu višnju, a štićenu za sada uzima samo od svojih stalnih dobavljača i to bez cene. Za ostale se čeka još, i najverovatnije će sutra izaći sa cenom štićene. I Nektar bi sutra trebalo da konačno kaže cenu, a da počne otkup punom parom prekosutra.
 
Filozofi, sustina je da hladnjace nam uzimaju robu po dosta nizoj ceni nego sto je trzisna i mnogo vise zaradjuju na toj robi nego mi!!!!! Ne radi se o tome od koliko hektara porodica treba da zivi, koliko se radi i sl. Veci deo zarade uzimaju hladnjacari a mi treba da se borimo da ne bude tako!!!!!
 
I ja sam to cuo za Nektar da bi trebalo danas da krenu u otkup,juce navratio do mene jedan vocar i zeza se kaze spremaj burice za visnje ovi dok krenu otkup prezrece ti pa nece ni da ti ih otkupe
 
Filozofi, sustina je da hladnjace nam uzimaju robu po dosta nizoj ceni nego sto je trzisna i mnogo vise zaradjuju na toj robi nego mi!!!!! Ne radi se o tome od koliko hektara porodica treba da zivi, koliko se radi i sl. Veci deo zarade uzimaju hladnjacari a mi treba da se borimo da ne bude tako!!!!!


Ko tebi brani da budes hladnjacar?

Hladnjaca je za razliku od proizvodjaca(koji rade na crno) registrovana firma koja placa poreze i doprinose (posluje legalno). Posao za koji su potrebna velika pocetna ulaganja, veliki troskovi i veliki rizik.

Svaki trgovac zeli da kupi robu sto jeftinije i da je proda sto skuplje kome to nije jasno neka se bavi trgovinom a ne proizvodnjom.

Da sam zeleo da budem hladnjacar otvorio bi hladnjacu ne bi ulazio u proizvodnju, to sam uradio zato sto u proizvodnji ima mnogo manjih glavobolja.
 
Bio je jedan vocar u nekoj emisij (mislim da je je bilo na RTV ili B92) i covek kaze da ima svoju hladnjacu (normalno mini hladnjaca za njegove potrebe) i da je odusao od upotrebe iste jer ga mnogo kosta, prevashodno struja.
Lako je nama da pricamo protiv hladnjacara ali ni njima nije bilo lako kad je cena visnje bila mizerna, druga je stvar sto ne postoji nikakva organizacija visnjara i drugih proizvodjaca voca i povrca pa ne znamo da dizemo glas kao malinari (ej bre pa oni idu kod Vucka da traze vecu cenu maline )
 
Problem je u tome sto visnju u srbiji imaju najvise neradnici jer ona ne kosta mnogo,sadnice dzabe,malo prskanja jer brzo stigne za branje u junu,nemora da se oreze,generalno ima da se radi oko nje 2 meseca a posle branja 90% ne ulazi u visnje do proleca.E sad profil takvih je da samo oberu visnju,obogate se sa 20 ari:osmeh:i posle ko jebe ostale,gledamo samo svoje **greška.Kad ce kod nas visnjar,malinar i ostali da se bore za cenu voca koju oni ne poseduju.Samo moje,moje....
I ovaj forum je...,narod ovde dosta unosi tenzije o kretanje cena na trzistu,iznose se neistine o ceni,porezima,hladnjacarima....
Naprimer kad se prosle godine pricalo o ceni sljive u adekvatnoj temi neki clanovi su iznosili neistine kako prodaju sljivu po nekim cenama kao da mi zivimo na marsu,to su bile razlike izmedju 20(realnih)i 70-80 dinara(laznih)Kasnije sam saznao od drugara iz okoline da su sljivu davali posto i svi a ovde na forumu su samo unosili tenzije u raspravu da bi se valjda slatko smejali nama naivnima.
 
Mene zanima koliko se placaju radnici u ostalim krajevima Srbije. Kod nas je oko 15 dinara po kg. Koliko sam cuo kod nas je najava za 60 dinara, za dva do tri dana krece otkup.
 
Kod nas od 15 do 20 dinara,sve zavisi kolika je trava u visnjama i kolike su visnje.Ja cu malo kasnije brati na tresac da bude malo zrelija,lakse otpada a i na kilazi se dobije,cena oko 12-14 dinara,tresac je elektronikov.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh