nije
A 70 nije veće od 80, 80 nije veće od 90.
I gde je kraj?
200?
Što ne 210?
I iz poštovanja prema drugima (a i da objasnim onima koji nemaju hrabrosti da to što misle napišu javno, nego mi pišu privatne poruke) da uljudnijim tonom kažem šta sam mislio.
Da li je nešto jeftino ili skupo je relativna stvar. Ista cena, bilo čega, za nekoga može da bude jeftina a za drugoga skupa.
Ali kad se radi o tome da li ima zarade ili nema to jeveć vrlo konkretna stvar i do nje se dolazi matematičkim putem. Da li je ta zarada velika, mala, taman, dovoljna, nedovoljna, opet je relativno jer nekome je i 300 evra dovoljno, a nekome ni 300 000 evra nije dovoljno.
Baš bih voleo da ovi koji tvrde da nema zarade na višnji iznesu neku kalkulaciju koja to pokazuje.
Ako im je zarada mala da kažu, a to bih posebno voleo, koji to posao oni rade koji im donosi veliku zaradu, pa im je ova mala?
Kakav oni to izbor imaju, šta još znaju da rade osim da proizvode višnju, i to na takav način da ni na ovoj ceni ne mogu da zarade?
U odnosu na šta im je mala, manja od čega? Od želja?
Problem sa cenom nije njena visina, o tome smo već govorili, već nestalnost, velika kolebanja i mogućnost da stvarno sklizne ispod granice isplativosti.
- - - - - - - - - -
al jos ni gajbe nisu stigle,
Ovo je problem.
Odlaže se početak, odugovlači se sa njim iz nekog razloga.
Najverovatniji razlog je sadržaj suve materije koji je ove godine dosta niži nego prošle ( 15, 16 briksa, pa i ispod toga). Perađivači čekaju da on poraste, a to dovodi u problem proizvođače.
Podgorina frukht plaća 40 dinara za neštićenu višnju, a štićenu za sada uzima samo od svojih stalnih dobavljača i to bez cene. Za ostale se čeka još, i najverovatnije će sutra izaći sa cenom štićene. I Nektar bi sutra trebalo da konačno kaže cenu, a da počne otkup punom parom prekosutra.