Cena višnje u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Za one koji spominju off topic da kažem da ga po meni kao moderatoru ovde nema :D diskutujete o ceni u odnosu na troškove, pričate o kalkulacijama i ostalom, jako poučno, glupo bi bilo da svaki post bude samo "40 dinara", "kod mene 45 dinara " i tako dalje...

Što se kalkulacije tiče, nije sve baš profit. Zaboravljate da ta prskalica sa kojom prskate mora da se kupi prvo, da se održava, da se popravlja. Isto tako traktor. Jednog dana ćete na traktoru morati zameniti i gume, akumulator...izarčiće vam se opanci u kojima radite, odelo će se icepa, razbolećete se kad treba da ste u njivi, treba platiti rezače ko ima puno stabala...

Računica profita nije tako jednostavna i mora se gledati na višegodišnjem nivou i sve uzeti u obzir. Eto moj ujak na trešnji prošle godine uzeo lepe pare i ušao u kredit da se nadopuni mehanizacijom a ove godine pukao na trešnji i ne zna kako će da vraća kredit.

Kolika cena omogućuje da se isplati, to znate bolje od mene, hteo sam samo da istaknem da ne treba svoj rad da podcenjujete ali ni da se bunite ako cena nije kao prošle godine.

Znas onu staru poslovicu: Bez alata nema ni zanata.
Da bi radio bilo koji posao potreban ti je alat. Samo sto u vocarstvu ne treba mnogo alata i taj alat koji kupis traje dok traje, tj traje dugo godina.
Za razliku od mog posla u kome svake godine kompljuterska dijagnostika izmodi pa moras da kupis novu kako bi pratio tredove i nove modele.

Da se razumemo poljoprivreda je jedina delatnost koju drzava koliko toliko pomaze raznim subvencijama, regresiranim gorivom i dr. Od svake druge delatnosti drzava samo uzima, ne pomaze nista i pored toga sto se dobijaju subvencije i sl razmazeni poljoprivrednici samo kukaju, sta bi radili da rade neki drugi posao u kome drzava samo odmaze uzima i otima i za svaku gresku pise velike kazne.
Jos nesto, poljoprivreda je jedina delatnost gde svi posluju na crno, ne znam da li ce neko od domacina beracima voca isplatiti doprinose kao sto je svuda u svetu! Non stop se pozivate na taj zapad a radite skroz kontra.

Jos nesto u vezi rezanja, dobar rezac uzima 30evra dnevno da reze i za dan moze da oreze preko 100 stabala visnje, pod uslovom da je odrzavan visnjar da nije neki zapusten.

Visnja je kao i svaki drugi posao ili vidis sebe u njemu ili ne ulazis u posao uopste, samo budala moze da ulazi u posao sa visegodisnjim zasadom na osnovu cene iz jedne godine. Treba uklakulisati sve, a ne ulaziti u kredite tek tako. Mnogi zaposleni u ovoj raspaloj zemlji su uzeli kredite pa su ostali bez posla i sad nemaju odakle da vrate pa ih niko ne zali, zaplenjuju im imovinu!

Neka cena visnje bude i 20din ja cu je saditi, jer i sa cenom od 20din ima vise racuna raditi Visnju nego sejati Psenicu kojoj se najavljuje cena od 16din...
 
Poslednja izmena:
Što se kalkulacije tiče, nije sve baš profit.

Naravno.
Ali hajde da vidimo šta je to realan profit u Srbiji 2013. godine?

Realan profit je najviši profit za koji neko ima uslove da ostvari.
Dakle ako neko ima mogućnost da ostvari 3000 evra mesečno na nekom drugom poslu, onda je njemu cena višnje i 2 evra mala, jer je tu za njega mali profit.

Ali šta je alternativa profitu od 3, 4 hilajde evra po hekatru, u prosečnim uslovima proizvodnje višnje ?
Na kom poslu se (u Srbiji) može zaraditi više, koliko više, i ako može zašto se taj drugi posao ne radi?

Ako postoji neko ko ima drugih mogućnosti ali ipak radi posao sa višnajma, taj je ili zaljublejnik, a nerealno je očekivati da se ljubav naplati i to dobro, ili je napravio pogrešan izbor, a svoje greške svi moraju plaćati.

Ne može se praviti kalkulacija sa traktorom od 20 000 evra, atomizerom od 5, malčerom od 3, tresašem od 15 i ukalkulisati da će se to amortizovati za 10 godina.
Ta kalkulacija možda važi u Holandiji ali ne u Srbiji. U Srbiji je prosečna plata 300 evra, preko milion ljudi nemaju nikakvu platu ni posao. Nije realno u takvom ekonomskom okruženju, na jednostavnim poslovima, očekivati visok profit.
Visoke profite u takvim uslovima imaju samo oni koji ulažu ili ogroman kapital u biznis, ili se bave poslom koji malo ljudi zna da radi.
Višnja se sa manje ili više uspeha može proizvoditi i sa skromnim znanjem, skromnim ulaganjima, skromnom mehanizacijom i opremom.

Kolikio je realan profit u takvom poslu u datom ekonomskom okruženju?
Ako tu cifru ustanovimo lako ćemo doći do računice šta je realna cena višnje.

Polazeći sa druge strane, od inputa, ne može se izvesti računica koja će pokazati da zarade na 0,5 evra nema. Ima je.
Ako je mala šta je realna?
 
Kod mene u selu je strasna situacija za visnju,narod kao da je na nekim lekovima,ludilo,smak sveta,nece imati sutra hleba da jedu,propast.Moj stric kuka sacuvaj boze,kao ranjenik i kad ga ja pitam u koju cenu se uklapa on mi kaze 120,a visnje je orezao zadnji put pre 10 godina,3 puta je prskao ove godine,i dva puta tanjirao,to su sva ulaganja za ovu godinu.Posle branja u selu se uopste ne ulazi u visnjar.Gledam sve ima neku cenu,dunja,visnja,malina,kajsija ali sljiva je mislim na dnu sa cenom u zadnjih 20 godina.
Tek kad dodje visnja vidi se kakav je nas covek.
Sa 60 dinara ove godine sam zadovoljan.
 
Ajmo ovako pitanje:Koja je po vama(mislim na sve forumase)cena u koju se uklapate??

Ja znam koliko se ulaze i sam je imam,a znam i kako drugi rade u visnjaru.

- - - - - - - - - -

Izneo sam svoje misljenje i ​cenu,da cujemo ostale.
 
Mnogo smo cudan narod, prosle godine sam pomagao drugu u branju visanja( nema mnogo, na 3 parcele oko 100 stabala ali on ih lepo radi, baca stajnjak svake godine, rilja oko njih, frezira, reze, redovno prska i prihranjuje, baca po kilo kana po stablu ) njegov cale nas udavi sto nisu boje rodile na ovakvu cenu tad je bila 90din, sve mu malo a 2 godine pre toga nije ih ni brao.
Na kraju je uzeo oko 1k eura a ulozio mozda 15k dinara najvise i opet nije zadovoljan.

Ove godine oni koji su lepo odradili sve kako treba da imaju najmanje duplo veci rod nego prosle godine i zaradece isto a mozda cak i vise nego prosle godine, u mom slucaju ako je tecina procena tacna i da ima oko 400 kg(malo od 90 stabala ) opet smo dobri ulozili smo 6 ili 7k u njih.
 
au kod mene u kraju stigle visnje al se ne zna kad ce otkup, kaze mi zena koja drzi otkup nikad gori start sezone visanja, nista se ne zna, ona ima kamione spremne i gajbe al nema nikom da ih tera nece jos hladnjace da primaju
 
Cena visnje mislim da u nasem regionu bice svugde ista.To diriguje berza, a ona u ovom momentu u Makedoniju je 52 eurocenti. Ja sam je obrao i mislim da kod nas berba ce trajati do 20.06. Pozdrav
 
pozdrav svima,
citam vas vec neko vreme i prosto nisam izdrzao a da se ne javim ! Zapravo,malo me iritiraju ovi "tatini sinovi" sto su se urotili protiv svog oca i njihovih ocekivanja ,ustvari radi se o vise nego ocitoj podmuklosti vlasnika hladnjaca i njima bliskim! Kazu,tesko je narodu ugoditi...ne,nemojte da se plasite...naprotiv,to je veoma lako!Stavite u jednu ruku kilogram voca a u drugu najobicnije pakovanje zvakacih guma koje cete vrlo brzo ispljunuti pa ce vam sve biti jasno...Ne dozvoljavamo da nas niko ponizava!
 
Čujem da je cena Višnje u Merošini 40 DIN. Mislim da je to sramota i da je velika prevara !
 
Sad će hladnjačari da nas ubede da je to izuzetna cena i da nam čine uslugu sa njom!
 
Da li je mozda neko sa foruma iz blaca? Cuo sam da tamo ima cena od 60din, pa ako neko ima broj od nekog otkupljivaca iz blaca, zamolio bih ga da mi posalje, moze i na privatnu poruku.
 
Meni je receno da ce prva klasa biti 60 druga 40,to je nesticena visnja,u glavnom ona koja se bere po dvoristima i medjama,a 3 klasa ona sto je tukao led po 30,ali srecom pa kod nas takve nema.
 
Poslednja izmena:
Sada sam prošao kroz Merošini. Berbs još nije počela možda nešto sitno. Pitao sam neke meštane za kažu 40DIN ali nisu ni oni sigurni.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh