Cena višnje u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
:haha::haha::haha: eee jesi bezobrazan stvarno.

images
 
beracima 20 din po kg
I koliko nabere prosečan berač?
Kolika mu je dnevnica?

prskanje 5 puta godisnje
Malo.
Makar za ovu godinu je to bilo malo.
Daj malo preciznije tu zaštitu pošto vidim d ase hvališ nekom vrhunskom tehnologijom gajenja višnje.

freziranje i kopanje

Kopanje!?
A zoveš ljude na oglednu nastavu gajenja višnje.

Hajd ako te ne mrzi daj neku precizniju kalkulaciju, tek upoređivanja radi.
 
Jel ti to ides od teme do teme i pljujes ljude?Iznad moje poruke je covek napisao visnja 40 din. i moja konstatacija se odnosila na tu cenu.Ajde ti meni reci koliko prvih godina ulazes u visnju kada ti ne donosi nikakav prihod?Da li i to treba da se ukalkulise?Koliko novca je potrebno za vestacko djubrivo?Beraca nema skoro uopste i zato ih ih moras stimulisati dobrom cenom.Prskanje je pet puta godisnje u normalnoj godini,a ne u extremnoj kakava je ova.Svaki realan covek koji se bavi proizvodnjom visnje ce ti potvrditi da je cena od 40 dinara dovoljna da budes na pozitivnoj nuli.A za 4ili 5 godina bice i manja cena jer je posadjeno enormno mnogo visnje,mada ce verovatno i dalje biti vas kojima je 20 ili 30 dinara sasvim realna cena.
 
Nevezano za cenu, zaradu i sl. ali najveći problem u našoj poljoprivredi pa i u voćarstvu nisu male subvencije niti niska cena nego mali prinosi. Lepo je Mirko rekao ako imate 5 tona ne vredi ni cena od 120 dinara. U Vojvodini su ratari postigli dobre prinose ali mi u brdskim krajevima ne možemo da gajimo kukuruz i pšenicu jer imamo 2 puta manji prinos od njih a istu cenu. Dakle spas je u voću a ako opet u Somboru ili Subotici imaju bolje voće onda je problem u nama. Dakle voćnjaci se moraju besprekorno obrađivati, đubriti, prskati, rezati... a rod mora da dođe. Cena u proseku kakva je takva je ali ako ima količine biće i nešto novca.Naravno kod voća ne možete gledati jednu godinu već se zarada i isplativost računa na višegodišnji prosek od 3 pa čak i 5 godina.
 
Jel ti to ides od teme do teme i pljujes ljude?

A jel ti to ideš od teme do teme da čitaš šta ja pišem?
I mani se tih uopštenosti, daj, ako to umeš, konretne cifre, uračunaj sve što što misliš da treba, i period kad ne rađa, i ekstremne godine, sve.
Pa da vidimo onda.
A ako nemaš uslova za neki posao a ipak uđeš u njega onda je to samo tvoja greška.
Ako nemaš radnika nego moraš da plaćaš i više nego što ti se isplati, što si ulazio u takav posao?
Šta si očekivao leba ti, koju cenu višnje si kalkulisao kad si odlučivao da je sadiš kad na ovoj ceni ne možeš da ostvariš profit?
100 dinara? A kad je to bilo osim prošle godine.
 
Aloooo Filozofi dokle filozofiranja i teranja u :off_topic:

Tema se zove cena visnje u vasem kraju. Mnogi koji ovde lizu "sladoled" i bave se mlacenjem prazne slame zaboravise kako se zove tema. Niko od lizaca sladoleda nije napisao cenu u svom kraju!!

Kod mene je danas ovakva situacija: Cena visnje od utorka ide gore, prva klasa 70 din druga klasa 50din, Berba je 12din i to nije sigurno od utorka ce najverovatnije podici na 13din.

Kish Robert, nisam ti odgovorio zato sto nisam razumeo pitanje, da li kupujes tu kolicinu visnje ili prodajes?
 
Poslednja izmena:
Hteo bih tu kolicinu da kupim,pa me interesuje,posto je ona u vasem kraju?
 
Poslednja izmena od urednika:
Jel ti to ides od teme do teme i pljujes ljude?Iznad moje poruke je covek napisao visnja 40 din. i moja konstatacija se odnosila na tu cenu.Ajde ti meni reci koliko prvih godina ulazes u visnju kada ti ne donosi nikakav prihod?Da li i to treba da se ukalkulise?Koliko novca je potrebno za vestacko djubrivo?Beraca nema skoro uopste i zato ih ih moras stimulisati dobrom cenom.Prskanje je pet puta godisnje u normalnoj godini,a ne u extremnoj kakava je ova.Svaki realan covek koji se bavi proizvodnjom visnje ce ti potvrditi da je cena od 40 dinara dovoljna da budes na pozitivnoj nuli.A za 4ili 5 godina bice i manja cena jer je posadjeno enormno mnogo visnje,mada ce verovatno i dalje biti vas kojima je 20 ili 30 dinara sasvim realna cena.

Sta ulazes u visnju kad niko ne kupuje sadnice :sta: ??? Znaci ulazes njivu koja nije nizasta drugo i dobru volju!

Zasto nema beraca kad je u tom delu srbije masovna nezaposlenost???
Znaci narod nece da radi, ovde su ljudi brali i kada je bilo branje 8din.

- - - - - - - - - -

Hteo bih tu kolicinu da kupim,pa me interesuje,posto je ona u vasem kraju?

Ako ti treba za sok najbolje ti je da kupis drugu klasu tj neprskanu ona ti je 40din(za sada) najverovatnije ce biti 50din od utorka.
 
Moram da se ubacim u pricu,mada se izvinjavam za off.
Procitao sam nekoliko zadnjih strana i Utisak je da ovde ima realnih ljudi za razliku od nekih drugih proizvodjaca voca.E sad Razlog ovog pisanja je clan Ironman.
Prijatelju realan si do koske i stojis sa obema nogama na zemlji,moj naklon do zemlje.Ali se pazi ako malina bude skupa,imace sredstava da te eliminisu.Vidim da nisu svi razmazeni kao malinari i da ipak ima svetla na kraju tunela.Citao sam i tamo tvoje postove i reakcijena iste.Zato ce malinarstvo i propasti u ovoj zemlji.
Po svim kalkulacijama 50centi je dobar minimum,koliko sam ja shvatio.Nije to losa cena,ne valja ni previsoka jer vuce odmah sledecu godinu dole.
Na zalost sve ima u ovoj drzavi sunovrat,ali se svi mi koji smo proizvodjaci nadamo boljem.
 
Razlog ovog pisanja je clan Ironman.
Prijatelju realan si do koske i stojis sa obema nogama na zemlji,

E stvarno ti hvala za ovo.
Mislim prija i sujeti da se ne lažemo, ali ma kako čovek bio siguran u svoje stavove dobro je da mu ih još neko potvrdi.

Nema toga ko ne bi voleo visoku cenu. Ja sam se, iskreno, potajno nadao da će makar i ove godine biti slična prošlogodišnjoj (" samo-još-ovo-da-završim-pa-posle-može-kako- hoće" logika:).

Ali ako ćemo o realnosti hajde onda da stvarno budemo realni.
U nekoj hipotetičkoj situaciji, da mi neko garantuje dugogodišnju cenu od 50 centi ja se uopšte ne bih dvoumio da li da sadim višnju ili ne, sadio bih je.
Onaj ko ni na toj ceni ne može da zaradi stvarno ne treba da je sadi.

A da li će cena maline biti visoka? Moguće sasvim. Izrazito mali rod može cenu da podigne u nebo (ali to se ne mora obavezno dogoditi)
Recimo sledeća situacija je moguća:
Srpski izvoznici imaju dugoročne obaveze prema stranim kupcima i ugovorene količine.
Manji im je gubitak da plate preskupo malinu, nego da plate penale za neispunjene ugovorne obaveze. Ako ne bude maline za sve oni će se međusobno klati i cena će otići pod oblake.
Ili, imaju dobre stalne kupce, pa su spremni nešto i da izgube ove godine plaćajući visoku cenu maline kako bi te kupce sačuvali.

Da li će to ovi malinari koji se ljute na mene shvatiti? Ne verujem.
Da li će eventualna visoka cena maline biti dokaz da nisam u pravu?
Njima možda da, ali realno ne.
 
Da slazem se,mada dugorocno gledano kod nas na zalost ne postoji.
Ovo sve meni deluje kao ispijanje piva ispred prodavnice,a neko drugi treba da uvazi moje razloge jer je jos tako moj deda radio i razmisljao.Receno kroz brojke taj otkupljivac koji je ulozio milione evra ne bi smeo da se bogati na meni jer sam ja ulozio par desetina hiljada istih.zasto je bezobrazan pa hoce da zaradi vise od mene?
Mada cujem jutros u Smederevu kazu visnja 40din.E sad verovatno je to malo,ali nisam siguran pa da ne lupam bez veze nesto.Mada ono sto sam ja pokupio u prolazu ispada da je pola evra solidna cena,nije ekstra ali je dobra,moze da se pliva.
 
Treba biti obazriv oko tih 40 dinara.
Nije nemoguće da to bude cena za neštićenu, crvljivu, višnju, kao ni to da pojedini otkupljivači samo tu višnju kupuju, tj da ne plaćaju posebno štićenu.
To se često zove prva i druga klasa, ali zapravo se ne radi se o klasama već o prisustvu ili odsustvu larvi višnjine muve, crvljivosti.

Naravno i ako je štićena ako ima neke druge velike nedostatke, ožiljci od grada recimo, kupuje se po toj ceni. Takva se višnja uglavnom koristi za voćne koncentarte mada pojedini i nju guraju na iskoštičavanje pa dalje sušenje ili prodaja pod firmom "bez crva" (ako prođe prođe)

Kad veliki krenu sa cenom onda če se znati cena jedne i cena druge, oni uvek prave tu razliku.
Manji otkupljivači (mnogi od njih prodaju upravo tim velikim) pokušavaju da kupe sve po nižoj ceni, a onda probaju da ovima prodaju po ceni skuplje. Često im uspeva da određeni procenat i prodaju tako. To im je ekstra zarada.
 
Ja sam danas pričao sa kolegom iz udruženja voćara (iz susednog mesta) , ima oko 2,5 t višnjeza prodati i da se čuo sa nekim svojim poznanikom iz Knjaževca koji mu je rekao
da je cena 100-140 dinara:sta:.Molio bih ako ima neko iz Knjaževca i okoline da potvrdi informaciju.

Ako vam nešto zanči mogu sutra da saznam (ako su izašli) cenu u selu Janošik pored moga mesta inače jesenas je tamo podignuto oko 30 novih zasada razne veličine.
 
U Knjazevcu jos uvek nije poceo otkup, a mozda ni za 10-tak dana nece. Visnja jos nije zrela. Jedino ako ova prognozirana vrucina narednih dana ne ubrza sazrevanje. Vlage ima i previse, ubi nas kisa.
 
Ja sam danas pričao sa kolegom iz udruženja voćara (iz susednog mesta) , ima oko 2,5 t višnjeza prodati i da se čuo sa nekim svojim poznanikom iz Knjaževca koji mu je rekao
da je cena 100-140 dinara:sta:.Molio bih ako ima neko iz Knjaževca i okoline da potvrdi informaciju.

Ako vam nešto zanči mogu sutra da saznam (ako su izašli) cenu u selu Janošik pored moga mesta inače jesenas je tamo podignuto oko 30 novih zasada razne veličine.

cena za Plandiste 40 din 2 klasa a prva 60 din
 
Za one koji spominju off topic da kažem da ga po meni kao moderatoru ovde nema :D diskutujete o ceni u odnosu na troškove, pričate o kalkulacijama i ostalom, jako poučno, glupo bi bilo da svaki post bude samo "40 dinara", "kod mene 45 dinara " i tako dalje...

Što se kalkulacije tiče, nije sve baš profit. Zaboravljate da ta prskalica sa kojom prskate mora da se kupi prvo, da se održava, da se popravlja. Isto tako traktor. Jednog dana ćete na traktoru morati zameniti i gume, akumulator...izarčiće vam se opanci u kojima radite, odelo će se icepa, razbolećete se kad treba da ste u njivi, treba platiti rezače ko ima puno stabala...

Računica profita nije tako jednostavna i mora se gledati na višegodišnjem nivou i sve uzeti u obzir. Eto moj ujak na trešnji prošle godine uzeo lepe pare i ušao u kredit da se nadopuni mehanizacijom a ove godine pukao na trešnji i ne zna kako će da vraća kredit.

Kolika cena omogućuje da se isplati, to znate bolje od mene, hteo sam samo da istaknem da ne treba svoj rad da podcenjujete ali ni da se bunite ako cena nije kao prošle godine.
 
U Selevcu se trenutno kupuje po 40 rsd bez obzira sticena ili ne sto mu dodje vise kao nesticena u najavi za ponedeljak je 60 rsd I klasa
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh