Cena tovljenika na tržištu

Ljudi prica se nesto da se zabranjuje izvoz, tj za nas uvoz zbog svinjske kuge....pa zna li se dje je tacno nadjena svinjska kuga. Po nasem zakonu iz te opstine ne moze da se uvozi pola godine....
 
marko nk je napisao(la):
Ljudi prica se nesto da se zabranjuje izvoz, tj za nas uvoz zbog svinjske kuge....pa zna li se dje je tacno nadjena svinjska kuga. Po nasem zakonu iz te opstine ne moze da se uvozi pola godine....
Ja sam otvorio posebnu temu o svinjskoj kugi i prestanku vakcinacije.kao što sam i upozoravao stvari se obistinjuju!!!!!!
Inače kod nas u opštini samo pojedini klaničari imaju dozvolu o prometu svinja uz inspekcisku kontrolu.to koriste,ucenjuju i obaraju cenu.ne piše nam se dobro!!!
 
daner je napisao(la):
kod nas u banatu okolina ZRENJANINA 115 DIN za sad al cini mi se da raste .. prosle nedelje su bili 110
Cuo sam da ce biti utovar u Karadjordjevu po 125 a pare za 15-20 dana
 
Juče sam bio na pijaci u S.Palanci, i ono malo kupaca je tražilo svinje sa 'što manjom cenom'. Kupovane su prašene krmače i nerasti po 95 din. Tovljenici su cenjeni 120 i 130 din. a prasići od 130 do 160 i nije ih bilo kao i jaganjaca.
 
60 kg kukuruza 15 dinara = 900 dinara
20 kg jecma 20 dinara = 400 dinara
20 kg s. sacme 50 dinara =1000 dinara
3 kg premiksa 250 dinara = 750 dinara
3050
otprilike svinja pojede 300 kg x 3
za tu kilazu 9150
+ prase 20 kg x 150 dinara = 3000
znaci minimalno 12150

Na sve ovo dodaj cenu strojenja ,vakcinacije, osiguranja (ili uginuce) sitnog lecenja,struju, naftu za traktor znaci po komadu jos 1000.Znaci ode stokilas za troskove (ako je cena 130),zarada ti je onih 20-25 kg preko stotke.
Ovo ti je racunica za kvalitetne prasice i kvalitetnu hranu,sto je losiji kvalitet hrane vise svinje pojedu za istu kilazu,a losiji kvalitet prasica znaci slabiji prirast tako da su u tom slucaju troskovi veci.
 
Lepo objasnjenje i racunica.
Moj cale dosad nikad nije zapisivao troskove,uvek sve odokativno,zato cu ja od sledece ture svaki dinar koji ode na njih da zapisujem da vidim kakva je realna situacija.
Ja isto koristim milkivit tip 680 i 682,dosta je skup premix,vreca od 20 ili 25kg,zaboravio sam pravu tezinu,kosta oko 6500din.
 
Na ovoj ceni i kupljenim prascima (ko ne drzi krmace) tesko da ima neke zarade.

Trenutno najjeftiniji premiks kosta 310 din za 3 kg. :cao:
 
po ovoj racunici gore ako je stvarno tako onda zarada i nije losa cak je odlicna za farmere sa zapada jer oni zarade po tovljeniku kad sve odbiju u losem slucaju 6-8 evra u kad je dobro onda zarade oko 16 evra. Ko sam proizvodi prasice moze da zaradi jos nekih 10-15 evra vise po tovljeniku.
Oni do duse rade sa drugim ciframa tovljenika ali bi oni bili super zadovoljni da ima ostanu 25kg po 1,25evra.
 
Nazad
Vrh