Cena tovljenika na tržištu

Tacno tako.I kad vam dodju nakupci (preprodavci) ili preradjivaci,sad se vi malo ponasajte kao oni kad vas ucenjuju za cenu,kilazu,rok placanja...Sad se vi ponasajte kao oni i kako vam se hoce,tj.,moze :ppozdrav:
 
Jel ta Sofia jel placaju odmah ili na par dana?Imas neki kontakt telefon?Ja na svakih 3-4 meseca izbacim turu od par stotina komada,kvalitetno ih hranim
 
Lagano sam večeras trazio 200+pdv i pare oma novom kupcu. Pa kud puklo. Moraju kupci da znaju ko ima da kad zapne znaju kod koga da dođu. Stari jedva nudi 155+pdv ali priznaje da svinja nema, čak je kolegu Simu zvao da mu kaže da svinje ne daje na drugu stranu.
 
CENA TOVLJENIKA 200 DIN/KG
Novi Sad/Beograd, 26. jul 2016.
26%20mitros.jpg
Cena tovljenika u Srbiji ima uzlaznu putanju i ovih dana se učvrstila na 185 din/kg (sa PDV-om), ali se tu, prema oceni eksperata u okviru grupe „Agroexit”, neće dugo zadržati. Oni predviđaju da će cena tovljenika dostići početkom iduće nedelje 200 din/kg žive vage, jer je danas u Badovincima po toj ceni sa PDV-om utovareno 130 komada od pet gazdinstava.
Obrada tovljenika u Mitrosu (foto: M novine)Stručnjaci u ovu prognozu ugrađuju podatke sa berze u Modeni, gde je objavljeno da se tovljenici težine 90-115 kg prodaju po 190 din/kg. Saznali smo i da EU ima potražnju za kvalitetnim svinjama, jer su velike količine, navodno, ugovorene za kinesko tržište i sada je i u Evropi jagma za tovljenicima.Cena prasadi za novi tov na domaćem tržištu je od 220-250 dinara, dok se prasad (do 25 kg) u EU prodaje po 2,8 evra/kg. Na veću cenu prasadi u Srbiji može ubrzo uticati povećanje cene tovljenika, ali i trenutne potrebe za pečenjare u Guči.Savim je izvesno da će cene svinjskog mesa biti povećane i taj slučaj se teško može zaustaviti, iako su Državne robne rezerve najavile intervenciju. Međutim, taj proces, po običaju, je spor i sa kratkotrajnim efektom. Iako pravna lica, prema našim podacima, Državnim rezervama duguju oko 35.000 tovljenika, ova količina ne bi zadovoljila potrebe klaničara ni za 20 dana. Primećeno je da se dnevno i u velikim klanicama mnogo manje kolje nego u istom periodu prošle godine. prerađivači više na tržište ne iznose svakodnevno sveže meso, ali ne krše pravilnik o prometu. Klaničari, dakle, još nisu reagovali sa promenom cena prema situaciji na tržištu tovljenika, ali je savim izvesno da će se to dogoditi i da se može očekivati poskupljenje svinjskog mesa za 30-40 posto. Pojedine prerađevine će verovatno zadržati niže cene, jer klaničari još uvek za njihovu proizvodnju koriste uvezeno meso lošijeg kvaliteta.Predsednik Unije poljoprivrednika, sa sedištem u Sremskoj Mitrovici, Zlatan Đurić ponovo apeluje na tovljače, kojih ima najviše u članstvu, da ne podižu nerealno cene, iako su ranije, zbog niskih otkupnih cena, beležili gubitke.- Ovo je situacija kada treba da pokažemo prerađivačima da smo ozbiljan partner za dugoročne ugovore i da ne potežemo za preteranom zaradom koristeći situaciju na tržištu - poručuje Đurić i očekuje da se u smirivanje tržišta u proizvodnji mesa uključi država, koja bi mogla iz svojih rezervi ponuditi razmenu tovljenika za kukuruz, što bi gazdinstva prihvatila.
 
Nazad
Vrh