Cena tovljenika na tržištu

Ibeka panto ms 20 + kukuruz, od prvog dana tova do kraja i rastu kao iz vode. nema filozofije bas puno...
 
Ovo nije tema za ovdi , ali samo da kažem sledeće :
Da kupiš 87 kg kukuruza po 30 din je 2610 din
20 kg soje po 80 din je 1600 din
3 kg premiksa je 450 din
i znaš da imaš pravu hranu ( može mala korekcija u cenama komponenti )
A ta hrana što je 45 din /kg treba lo bi da je ok , jer i da je sam praviš izađe toliko s tim što znaš šta si stavio u nju
Suncukretova sačma na berzi polako skače ali je oko 35 - 36 din
Sojina sačma ovih dana pada ali bila je na berzi oko 73 din
I nije bilo druge cene da se kupi jeftinije
A što sam naveo 12 % da je 31 din / kg to je samo primer koji po meni nije realan jer kukuruz je samo 30 din kg
Zet mi je vlasnik Tufegdzic stocne hrane, tako da sigurno znam da je hrana ok, i da se stvarno ubacuju dobre komponente, a ne neki krs, i sama cena govori o tome, a i svinje napreduju extra...
 
Jutros tovari Mića po 165 din za keš ::novac:: ( ovo nije sigurno cena za sve , bio kod veterinara i njih 5-6 vade uverenja o vakcinaciji i sve koje sam pitao koliko Mića plaća niko mi nije rekao , kao ne znaju , a priča je sledeća : Mića svima govori ,,ovo je cena samo za tebe i nemoj nikom da pričaš" tako da nekom plati 155 a nekom 165 din i svi misle kako su dobro prošli , pa koga zavrne, zavrne )
A Sofija je jutros tovarila po 170 din/kg ali ::novac:: za 10 -15 dana

A to za gotovu hranu ... ?!?
Navodno gotova hrana sa 12 % proteina Hrana produkt je oko 31 din/kg , pa od čega je naprave da košta toliko ??
kukuruz je 30 din / kg , sojina sačma 80 din/kg , suncukretova sačma preko 40 din/ kg jedeino mekinje su jeftinije , oko 25 din/kg plus premiks ..
Šta onda ima u toj hrani za 31 di/kg , može li neko da napravi kvalitetnu hranu po to ceni ....??
Uvek bilo : koliko para toliko muzike !!!

Evo od cega prave moj kum je radio u inbergu i pravi se hrana od sledeceg ,smoki ,kikiriki,cokolade,mancmelou,bananice itd itd slicni proizvodi sto je isteko rok zatim lik tokom cele godine vrsi otkup zitarica iako je soja 50 on placa 35 a ti predaj ako hoces ako neces nemoras (a plati nekom par tura po pravoj ceni dabi imo da netrpi proizvodnja) itd i sve tako ucenjuje za cenu pa lupam vozi kamion i prikolicu gotove hrane negde blizu neke granice i zna kako se tu u okolini krecu cene i dotera nazad sta je tamo jeftinije i svime i svacime se bave .
A u sustini je inberg nemacka firma i oni zahtevaju da se radi po propisima ali ovaj partner Zloha gde su mesaone i fabrika stocne hrane majmunise i uzima kajmak od razlike !!!!
 
Ibeka panto je Nemacka firma a Inberg je nasa firma koja je uvozila premix da bi zatim i sama pocela da pravi premixe,mada ne bitno je sve to,retko koja gotova hrana da je dobrog kvaliteta,sve one imaju dovoljan procenat proteina kao sto i napisu al je pitanje od cega su ti proteini i koja je svarljivost i iskoristljivost ,najmanje soje i kukuruza,nego kojekakav mlinski otpad,mesno brasno,sirak metlas koji ima i do 14%proteina al mu je losa i svarljivost,jedna firma cak dosta i poznata kod nas je u svoju gotovu hranu ubacivala pilece perje koje ima bas dosta proteina,odneses na analizu 16% proteina a svinje cupave ko majmuni,svasta oni rade sam da zajebu mucenog seljaka.
 
Imam svoje krmace i svoju hranu.
Kupujem minimalno.
Od ove godine pored standardnih useva psenica, jecam, zob, kukuruz, soja najverovatnije cemo zasejati i suncokreta
i tako sto vise zatvoriti krug u proizvodnji hrane za tov.
Ma koliko tovio kada imam svoju hranu i dokupim samo osnovno u blagoj sam prednosti.
 
Juče poslepodne zove jedna gospođa(nije se predstavila i nije ni pitala da li imamo svinje).Pitala nas,dali bi za 20% manje od tržišne vrednosti prodali (na neviđeno:osmeh:), svinje ako imamo.Kupuju za Turijsku kobasicijadu.
 
Ja sam stvarno zadovoljan i kako je svinje i kako napreduju... I mnogo mi je lakse, nego da se zezam da pravim hranu...

*@pocerina@ Pridruzujem se ovom nacinu hranjenja,evo godinu dana ovo radim,i trenutno se ovim nacinom i meni isplati...naime ako znam cenu koncentrata,i koliko se utorsi da tovljenik poraste do 110 kg,jasno moze da se izracuna cena kostanja,a to je u mom slucaju 140 din,znaci ostalo je +,nije veliki na ovu cenu,a s'obzirom da sam opalio 2 ture po 250 sad i da su 80 opet imam iz kase da vracam minus u ovom tovu :D
E sad neko ko radi dosta zemlje,i ko ima svoj kukuruz,sigurno da ne racuna kukuruz po 30 din,neg cenu njegovog kostanja sa njive,tako da i to treba uzeti u obzir.
Malo smo off,ali hteo sam reci kako i mi hobisti,koji ne zivimo iskljucivo od stocarstva,mozemo na neki nacin da se ukljucimo indirektno u lanac proizvodnje....
 
*@pocerina@ Pridruzujem se ovom nacinu hranjenja,evo godinu dana ovo radim,i trenutno se ovim nacinom i meni isplati...naime ako znam cenu koncentrata,i koliko se utorsi da tovljenik poraste do 110 kg,jasno moze da se izracuna cena kostanja,a to je u mom slucaju 140 din,znaci ostalo je +,nije veliki na ovu cenu,a s'obzirom da sam opalio 2 ture po 250 sad i da su 80 opet imam iz kase da vracam minus u ovom tovu :D
E sad neko ko radi dosta zemlje,i ko ima svoj kukuruz,sigurno da ne racuna kukuruz po 30 din,neg cenu njegovog kostanja sa njive,tako da i to treba uzeti u obzir.
Malo smo off,ali hteo sam reci kako i mi hobisti,koji ne zivimo iskljucivo od stocarstva,mozemo na neki nacin da se ukljucimo indirektno u lanac proizvodnje....
Vidim da si i ti pronasao racunicu u tovu sa gotovom hranom... Samo je razlika sto ja nisam hobi poljoprivrednik, vec zivim iskljucivo od poljoprivrede... Sejem vecinu kultura ali ih koristim za ishranu krava i bikova, dok za svinje samo gotova hrana...
 
Juče Mića tovario po 160 din/kg ::novac:: u toku dana na račun
Ako je Mica Petrovic imao utovar i u ponedeljak i u utorak znaci li to da je malo krenulo sa potraznjom, sto je za nas jedini spas. Ja sam ubedjen da je svinja malo na terenu, ali kada nema utovara dodje do zagusenja i pada cene. Koliko sam ja uspeo da budem informisan on nije imao dva dana za redom jos od Nove godine,ili se to meni samo cini.
 
Ima i u petak utovar po 160 din.
Da li Mica utovara samo na svom utovarnom mestu u Jarku, da mu se tamo odnesu svinje, ili utovari i po drugim selima.I jedna preporuka i predlog svim ucesnicima na ovom sajtu, kada god mogu da navedu koliko je komada utovareno, a pogotovo je znacajan podatak za koju klanicu je bio utovar. Mislim da nam ti podaci mogu dosta koristiti. Kada budem utovakao svinje navodicu te podatke. Pozdrav svima.
 
Nazad
Vrh