Cena suncokreta rod 2013.g.

Unija Polj Proizvođača Bavanište


Ko kaze da nema protesta?ČETVRTAK 29.08.2013 g. u 12,00 h ul.Bora Radić (parking ispred Božine kafane) okupljanje poljoprivrednika i poljoprivrednih udruženja sa teritorije Opštine Kovin nezadovoljni otkupnom cenom suncokreta,kukuruza,pšenice... Kreču svojim traktorima u protestnu vožnju Bavanište-Beograd.





 
I mene par minera ovde podseća na sve sem na seljaka koji stvarno radi i živi od poljoprivrede.Neki stalno potenciraju i podjebavaju proteste ,a ne tako davno su traktorima protestvovali kako bi oteli "malo parče" državne zemlje za sebe.Pa verovatno pošto su ga uzeli i rade za DŽ njima i netreba veća cena suncokreta od mizernih i sramotnih 28rsd/kg.
Baš da vidim hoćeli neko odbiti 30rsd ako mu se ponudi mesto 26-28rsd.
 
Suncokret nisam sejao,nekako i razumem vece poljoprivrednike koji su dobili drzavnu zemlju za male pare i slicne stvari,ali nikako ne mogu da razumem male poljoprivrednike koji opstruiraju proteste,a vidim da ih ovde ima dosta,ako se nesto protestima ne promeni,osudjeni su na propast vrlo brzo.
 
moje misljenje je da treba probati sa protestima. prosle godine nam je cena za djubrivo i seme bila manja za 30 posto, a ove godine je manja cena suncokreta i to vise od 100 posto. znam po sebi i po svom slucaju,da necu imati dovoljno da vratim za seme djubrivo i hemiju. a da ne spominjem naftu za predstojecu setvu i oranje. navukli su narod sa cenom od 55 dinara prosle godine,poskupelo djubrivo,1 litra pulsara 5500 din itd. a suncokret skinuli na 22 dinara. pa to je cista pljacka.
 
kazem vam,direktor zadruge preko koje radim,inace najjaca zadruga u Vrscu,kaze da je bio u Viktoriji na sastanku i rekli su da je cena 22.80 sa pdv-om. kazu da su prosle godine pretplatili suncokret i da im je ostalo puno ulja od prosle godine. a koliko znam,za litar ulja je potrebno 2.5 kg suncokreta,sto je 2.5 puta 55 sto je 137.50 dinara,a plus im ostane suncokretova sacma koju su lepo prodavali. a cena ulja je bila 160 dinara. da su skinuli cenu ulja ne bi nista ostalo. sve lopov do lopova, pitanje sta je tu prava istina. mislim da nam je jedina sansa da se svi udruzimo,izadjemo na puteve i ostvarimo nesto. ako ne mogu uljare da plate vise,nek nam drzava subvencionise dodatno po kilogramu suncokreta. Ako ostane 22.80, mnogi ce propasti,banke ce uzeti traktore,kombajne,zemlju,itd. svi ce svoje da naplate,samo ce poljoprivrednik da izvisi.
 
Cena ulja u megamarketima je oko 120din (kupio u DISu karton pre nekih 10 dana). I ta cena je vec duze vreme. Brend Dobro, koje radi Cvet Banata za DIS. U AMAN-u je cena danas 132din za Iskon ulje. U maloj Idei u kraju je cena 128din za DIjamant ulje. Ne kazem nista u korist uljara, samo konstatujem kakvo je stanje na terenu.
 
kazem vam,direktor zadruge preko koje radim,inace najjaca zadruga u Vrscu,kaze da je bio u Viktoriji na sastanku i rekli su da je cena 22.80 sa pdv-om. kazu da su prosle godine pretplatili suncokret i da im je ostalo puno ulja od prosle godine. a koliko znam,za litar ulja je potrebno 2.5 kg suncokreta,sto je 2.5 puta 55 sto je 137.50 dinara,a plus im ostane suncokretova sacma koju su lepo prodavali. a cena ulja je bila 160 dinara. da su skinuli cenu ulja ne bi nista ostalo. sve lopov do lopova, pitanje sta je tu prava istina. mislim da nam je jedina sansa da se svi udruzimo,izadjemo na puteve i ostvarimo nesto. ako ne mogu uljare da plate vise,nek nam drzava subvencionise dodatno po kilogramu suncokreta. Ako ostane 22.80, mnogi ce propasti,banke ce uzeti traktore,kombajne,zemlju,itd. svi ce svoje da naplate,samo ce poljoprivrednik da izvisi.

- - - - - - - - - -

duze vreme je ta cena ulja? posle zetve suncokreta 2012 bila je cena 160 din. posle su spustili,jer nije narod kupovao. radi se o tome da je ulje i 70 dinara,dzaba kad su nas odrali za seme,hemiju i djubrivo i mi ne mozemo da se uklopimo u cenu od 22.80
 
Tako je nema uklapanja u cenu od 22.8din. Ja sam napisao samo cene ulja. I koliko pratim cene, a u DIS idem barem 2x mesecno po vecu nabavku, nikad cena nije bila preko 140din, za ulje roda suncokreta 2012. U malim radnjama u zgradama je cena uvek 10-30% veca, jer je i njihova marza veca, ali tamo ne kupujem ulje, secer, brasno itd. Moja konstatacija se odnosila na to da nisam platio ulje do sad preko 130din (to po 140din nisam kupuvao jer smo imali u tom trenutku ulja).
 
I mene par minera ovde podseća na sve sem na seljaka koji stvarno radi i živi od poljoprivrede.Neki stalno potenciraju i podjebavaju proteste ,a ne tako davno su traktorima protestvovali kako bi oteli "malo parče" državne zemlje za sebe.Pa verovatno pošto su ga uzeli i rade za DŽ njima i netreba veća cena suncokreta od mizernih i sramotnih 28rsd/kg.
Baš da vidim hoćeli neko odbiti 30rsd ako mu se ponudi mesto 26-28rsd.
Naravno da nece odbaciti cenu od 30 rsd. Isto kako nisu odbacili subvencije dok smo se mi tukli sa policijom a oni nam se smejali i vredjali dok su cekali da ih pustimo na raskrsnici Novi Sad, Backa Palanka, Bac, Karadjosrdjevo.
Jedni te isti stalno nesto mudruju i pametuju a ne smeju da prdnu kad zagusti. To se kod nas kaze: Hteli bi da se j..u, a da im ne udje !
 
Cena ulja u megamarketima je oko 120din (kupio u DISu karton pre nekih 10 dana). I ta cena je vec duze vreme. Brend Dobro, koje radi Cvet Banata za DIS. U AMAN-u je cena danas 132din za Iskon ulje. U maloj Idei u kraju je cena 128din za DIjamant ulje. Ne kazem nista u korist uljara, samo konstatujem kakvo je stanje na terenu.

nemoj da gledas na cene ulja u vecim marketima kao sto su IDEA, DIS, MERKATOR te cene nisu realne jer njima kad treba kes daju akcije, a robu uzimaju u ogromnim kolicinama, a placaju je najcesce na odlozeno i cesto kompenzacijama, tako da ce ulje, secer, mleko...dati i spod nabavne cene samo da dodju do kesa, a jos ako i rok trajanja istice..
 
agroinform_20130821084603_image014.jpg


ako je u Roterdamu pad cene suncokretovog ulja cca 30% onda bi realna cena otkupa za ovu godinu trebala biti blizu 40 din
Ali ovo je zemlja Srbija i realnost je misaona imenica :zli::zli::zli::zli::zli:
 
Zaboravio si da se suncokret prosle godine samo u Srbiji placalo 500e/t, a u Evropi samo nesto iznad 400e.Recimo u Budimpesti sept.2012. je cena bila 132.000 ft, tojest oko 440e.
I kod nas je krenulo sa 44-45 din/kg, pa je posle dosla ludnica.
 
Kod nas je konacna cena sto je isplacena bila od 55,60-58 din/kg, zavisno od predate kolicine.
 
Nazad
Vrh