Cena malih prasića na tržištu

crni gruja je napisao(la):
@Mustang
svaka cast razumem te .. ali dzaba pricat vodili smo tu polemiku na CHATU .... jbg .. ::lose::
Hvala na razumevanju prijatelju,ali ja stvarno ne mogu da razumem ovaj narod,sinoc bio kod druga na rodjendanu,prebirao po dzepovima da kupim 1 flasu nekog pica kao poklon-cisto reda radi i iz postovanja-da se ne ide praznih ruku,a kad tamo skupilo se drustvo i gleda Kursadzije,gledaju ove spanske serije-turske...,pa ovaj dvor,farmu...Pa ljudi jesam li ja ovde lud ili je ovaj nas narod nacisto otiso u aut?? :sta: Pa nama bre pred nosem propada poljoprivreda,gasi se stocni fond,vise nema govora o tome da se cenom pokrije bar hrana vec imamo cist ogroman gubitak u svinjarstvu...i umesto ova nasa drzava da dovede strucnjake iz poljoprivrede i stocarstva u neku emisiju i da se razgovara uz ukljucivanje poljoprivrednih proizvodjaca kako da se izadje iz ove krize i unistavanja stocnog fonda,sunovrata u stocarstvu-pogotovo u svinjarstvu...ej oni doveli neke tu likove da se igraju kao deca u pesku i da glume farmere i mi to jos gledamo i CUTIMO :udri: :udri: :udri: :udri:,pa zar ne vidite da vam samo odvracaju paznju od stvarnih problema i stvarnog zivota,od nemastine od gladi i sirotinje koji polako zavladavaju ovom zemljom??.Vama je narode do meksickih i spanskih,turskih serija i dvora i farme!!!!Ej bre pune su nam narodne kuhinje gladnih i bednih a oni nam na televizoru reklamiraju preparate za mrsavjenje!!! Ili je ovaj nas narod lud ili sam ja lud!!!Pa sto se neugledamo na francuze koji blokirase Pariz traktorima,na Grke,na Egipcane,nego nam je izgleda toliko lepo da nam samo kursadzije fale i da prepricavamo njihove budalastine...Ja sam bez komentara vise i izvinjavam se urednistvu sto sam otisao off topik ali meni samo nije jasno da li je ovaj nas narod svestan svoje nesvesti :sta: :sta: ,i o kakvim cenama ovde da govorimo i da se zalimo kad je izgleda sejacima super cim im je do kursadzija,'farmera' i kojekakvih serija ...

Za ovakve komentare imate druge teme. Z.K.
 
E moj Mustang apsolutno se slažem stobom ali veliki je problem što je takvih kao ti i ja bilobi puno drugačije. Ali kadje naš mentalitet ma nek komšije crkne krava a mi pričamo nešto o udruživanju MA skime čoveče
 
kod nas od srede niko i nepita za prasad,ja cu nesto pokloniti stricu,a resto sve ide u tov.....pa bolje da jedem meso nego kupus :ppozdrav:
 
MONTOYA je napisao(la):
bilo bi dobro da pored cene piše se i orjentaciono kilaža jer nije isto prase od 15 i od 25 kg
To se slazem s tobom,u nekoj od predhodnih strana sam i ja to spomenuo...
cena kod nas 15-18kg 130-140din
20-25kg 120
preko 25 kg 105-110
 
Juce u Velikoj Plani iz obora 150,00 din. a moglo je i vise,nego ....'ajd stari kupci ,ovo ono ...neko :ppozdrav: i nije mnogo otislo svega 67kg ukupno (2 X25kg i jedno od 17kg mladje), ide sigurno cena na gore...ljudi ne dajte dzabe.... pozdrav
 
Postovani,

Obracam se svim cenjenim proizvodjacima "svinjetine",posebno Crnom Gruji.Ja nisam te "srece" da se bavim ovom proizvodnjom,ali silom prilika zadnjih 2-3 meseca morao sam da budem ukljucen u tu tematika.Naime,pokojni tast je imao/ima 4-5 prasilja,prilicno uslovan objekat,pojilice,ukljestenja,boxovi itd,rasne svinje (pietren i landras ... itd..).Citao sam pazljivo vase postove,i primetio da svi "mi" imamo iste probleme...cena proizvoda ne pokriva cenu kostanja samog proizvoda..E sada,ja sam malo poceo da razmisljam kao jedan obican povrtar,mada to isto "Agroeknomija" ,udzbenik na ekonomskom fakultetu pominje (mislim da se tako zove udzbenik).Elem, jedan obican povrtar koji proizvodi,recimo, paradajz ili papriku,luk itd.,cena njegovog proizvoda se krece od 200 din.(paradjz) do 35din.(ok 6,5 puta manja od neke "pocetne price"), ali on ima "seriju" za celu godinu, tako da njegova "prosecna cena" pokriva,sigurno, troskove prozvodnje.Samim tim,namece se jedno osnovno pitanje, "DA LI MI MOZEMO DA IMAMO USTALJENU PROIZVODNJU MALIH PRASICA I UVEK SPREMNIH , RECIMO 20 KOMADA ZA PRODAJU ODMAH I SADA I PARE NA RUKE) ili , "vracamo" potencijalne kupce jer "nisu stigli kilazu"..Samim tim imali bi "neprekidnu seriju",bez uceninjivanja nakupaca, a i cena bi onda bila trzisna, s tim sto bi i mi morali da budemo spremni na dramaticne oscilacije cena.Znaci,jednom reciju,mislim da je kljucna rec,ovde "nisu stigli kilazu", to je kod tebe, pa kod Mike pa Laze...( a cena 200 din.kg a ti ga nemas ) itd,A onda "stignu kilazu" kod svih i cena naravno padne u "ambis".Mozda je ovo malo vise za teorisenja iz Agroekonomije ,ali zamolio bih Vas za Vasa iskustva u smislu "Nisu stigli kilazu" i "neprekedne serija (20-30 komada svakog casa , 365 dana u godini, s tim sto je to naravno tesko izvesti sa 4-5 prasilja).Nadam se da sam postavio jasno pitanje?

S postovanjem Vas

Ing.Misa S. Miletic

P.S. Nakupci, ili ti trgovci, su sastavni deo proizvodnje, pa zato i mislim da proizvodnja treba da diktira stanje u trgovini..jer ako nema proizvodnje trgovina je ::lose::,odnosno ako je lose stanje u proizvodnji losa je i trgovina.Sada nazalost nakupci trljaju ruke a proizvodnja trpi... itd.Moje misljenje je da postoji neka "greska" u proizvodnji u smislu "olovke" i , naravno "optimalne strategije u formiranju serije samog proizvoda "
 
@dfiskal

Odlican post druze ::svaka cast::

Ja sam na isti nacin razmisljao i planiao da napravim i objekat i sve da pude po jusu za 15 krmaca....
Ali ne zavisi sve ni od nas,poblem je prasenje,tj...koliko krmaca oprasi,koliko prezive,koliko praseta su dobri,uvek ima neko kedzavo i tako....Problem je jos sto dosta ljudi cuva po jednu krmacu za svoje potrebe....slazem se s tobom da kad imas proizvod tokom cele godine i nesto prodas na 200,a nesto na 150 din,uhvatis neki prosek i to vec nije lose....
Mislim da je ovde najveci problem ne garantovanje,tj niko ti ne garantuje cenu prasica,a cena kocentrata i svega ostalog stalno raste,pa se ljubi plase da uloze,kako ne bi pukili skroz.....
Ja sam jedno vreme tempirao da mi se krmace prase i da mi prasici stizu za novu godinu,bozic,vaskrs,neke vece slave i tako....
:ppozdrav:
 
Postovani,
Pa, naravno, sveto pismo iz proizvodnje, a i trgovine, je "Da , imam, to sto trazis, i cena je ta i ta"...
Taj sto ima jednu prasilju on ti i nije interesantan,on proda svojih 9 komda za 110 i ide kuci ... a svinje "sljivare" bez porekla... losa roba.. dobra za razanj... itd...

s postovanjem

I naravno Petre90, zaboravi verske praznike,naravno u smisli proizvodnej,ni Fiat ili Audi ne radi da bi prodao za Novu godinu,Uskrs,Bozic itd.. vec parvi automobile svaki dan 365 dana u godini... i ko njih moze da "ucenjuje"...mi moramo nesto da naucimo iz te "proklete" Eu... jbg. kada nesto funkcionise tu nemam primedbi...A sto se tice nase drzave..:haha:?
 
Danas bili neki nakupci iz Šapca i kupovali prasad po 140 za kg. Nisam još ništa od mojih! Nebih da prodam među prvim. Znači cena ide polako ali sigurno gore!!! :ppozdrav: :ppozdrav: :D
 
Slazem se da treba imati stalno odrecenu kolicinu za prodaju,ali to zavisi od mnogo faktora,mogu tebi da se prase i 5 krmace mesecno,ali sta daleko bilo ako ti oprese po 3komada?Ako me razumete sta hocu reci...
Cena ide gore sigurno,tu nema dileme,a oni istrajni u poslu ce to osetiti,,,
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh