Cena malih prasića na tržištu

Ne kažem komšo,posao ni u kom slučaju nije lak...
lako je utoviti ako ide sve kako treba pogotovu ko ima dobaro tovilište 100 kom. ko od šale...a kad počnu problemi,lečenje samo šećer da dobiješ i mnogo novca da izgubiš...
Ako se uzmu u obzir cene tovljenika,cene jaganjaca...poskupi su
 
Kako se solidarisu ovi sto prasad kupuju a mene niko da podrzi od kolega sto krmace imaju. Nisu poskupi,prvo se mucis oko krmace suprasna da ostane,onda na prasenju neprospavanih noci kolko hoces,pa oprasi malo,pa nema mleka,pa vakcinacije,proliv,lucenje,pa opet proliv i onda dodje tamo neki tovljac i kaze skupo je to,nemam ja zarade sto tovim,joj,joj....uzmes 5,6 krmaca,:bravo: pa gajis prasad,tovis kad hoces,kad neces prodas ih i uzmes parice.::novac::
 
Podrzavam te ja, mada mi zafalilo prasica za tov. I to bas sada u nevreme. Imas I lajk. Znam kako je drzati krmace, a znam kako je I toviti. Deset dobrih krmaca jede minimum hrane kao dvadeset tovljenika, da drzis tokom cele godine, plus dodatni troskovi. Jos da znate svi skupa kako je raditi u plastenicima bili bih kompletni.
 
Podrska stoji kuka, ali ne smemo ispustiti iz vida da bi trebali sa tovljacima da imamo dobar partnerski odnos (sto je retkost). A to znaci da, ukoliko cena prasica ugrozi njihovu zaradu i nama se ne pise dobro u buducnosti. Bas ovih dana su uglavnom tovljaci nasi jedini kupci, ko bi nam kupovao prasice kada je evo post krenuo.
 
Upravo tako, teško je gajiti krmače i prasad, tako da je cena prava a izgleda da će se zadržati. Ljudi već kupuju male prasiće da dohrane do Uskrsa i kupuju za tov za jesenju svinjokolju, potražnja veća od ponude, paaaa biće nama ::novac:: :bravo:
 
Podrska stoji kuka, ali ne smemo ispustiti iz vida da bi trebali sa tovljacima da imamo dobar partnerski odnos (sto je retkost). A to znaci da, ukoliko cena prasica ugrozi njihovu zaradu i nama se ne pise dobro u buducnosti. Bas ovih dana su uglavnom tovljaci nasi jedini kupci, ko bi nam kupovao prasice kada je evo post krenuo.


Partnerski odnos je da prodas prasice napredne kvalitetne i zdrave,a ne da das nekom ispod cene.
 
Pijaca u Jakovu cujem bilo nekih mozda 30 kom cena oko 260 din . Ali sve izmesani klali se izmedju sebe svi krvavi ,kaze mi drugar iso da kupi za tov ali nije pazario nije mu se svidjala roba.
 
ja prodavao za 270 din,bio im je prosek oko 22,23kg...razgrabili se,jos dolaze ljudi da ih traze
 
Partnerski odnos je da prodas prasice napredne kvalitetne i zdrave,a ne da das nekom ispod cene.
Da bas tako, dati ispod cene kada je ona nerealna-300 din., ali i dati istom tom partneru i iznad cene, kada je takodje nerealna. Setimo se 2010 god. cena prasica je bila 250-260 din, a vec 2011 sam dao jednu turu na 120 din. i tako, kao sto rece kuka u onom prilogu, covek rasproda krmace i CAO. O tome ja pricam, kakve su to cene i trziste sa tolikim oscilacijama, jer moramo jedan drugog da stitimo u takvoj drzavi, sve dok ona ne postane ozbiljna i kroz subvencije ne regulise trziste. Ali vidim, ni jedan tovljac ne lajkuje moj post, zato sto smo svi vec naviknuti da trgujemo-saradjujemo po sistemu: Sad ti meni okreces bulju, a sutra cu ja tebi.
 
Treba biti realan, prasadi nema, i cena je takva. Niko od tovljaca nije rekao pre par godina kad su bili 130-140 din prasici da je to malo i da treba platiti vise ljudima koji se bave proizvodnjom prasadi da nebi potamanili krmace i da nebi doslo do ovoga. Ima li neko da je dosao da kupi prasice i da je ponudio vise nego sto covek trazi? Nema. Zasto bi onda neko sad dao prasice jeftinije od onoga sto dobija.
 
Treba biti realan, prasadi nema, i cena je takva. Niko od tovljaca nije rekao pre par godina kad su bili 130-140 din prasici da je to malo i da treba platiti vise ljudima koji se bave proizvodnjom prasadi da nebi potamanili krmace i da nebi doslo do ovoga. Ima li neko da je dosao da kupi prasice i da je ponudio vise nego sto covek trazi? Nema. Zasto bi onda neko sad dao prasice jeftinije od onoga sto dobija.

Tako je, bravo na postu:bravo:
 
Ne bi hteo da neko misli da potcenjujem tuđi rad i pravo na pristojnu zaradu
ja bih voleo da platim prase od 20kg 10000din a da tovljenika prodam za 40000 din. al to nije realno
mada bi neki rekli da za prase nije mnogo 10000 din :osmeh:
 
Treba pratiti trziste a ne srljati kao sto svi rade.Skupo prase i hrana,jeftini tovljenici nemoj raditi.Ljudi krljaju i srljaju,drze hiljade komada i kukaju skupo im prase ,ovo ono.Znas koliko bas mene licno zabole za takve.Ako je skupo nemoj raditi,ne moze se ocekivati da neko drugi dotira tov,samo zato sto je neko naucio da stalno ima svinje u oboru.

Sad bi svi potpisali da plate prasice 250,ali od 15 kg,a da li bi potpisali da budu 250 ,ali od 25 kg,da ostane nesto i onom ko gaji krmace? Da su 200 onda bi realno bilo da su 180 dinara mali,pretpostavljam.Posto je u znacajno meri vec ukrupnjeno svinjarstvo,ljudi drze po par stotina krmaca,i par hiljada tovljenika,realno je ocekivati da ce se tov raditi samo za subvenciju od 1000 dinara i jos nesto malo preko,sto bi verovatno vec i bilo,da lopuze nisu ugasile robne rezerve,sve u cilju da onaj koji treba uvozom kad je spic cene stvori ogromno bogatstvo i pokupuje sve i hrani celu Srbiju sam.Tu je problem,i u tome sto je narodu skupo da plati 600 dinara kilo mesa,kad ima salamu od 300 za koju se jos u narodu naivno veruje da je od mesa,da nije tog djubreta vec bi se navikli na cenu ,a i zbog povecanog prometa verovatno bi meso bilo dosta jeftinije u mesarama.Odatle sve krece,onda se zbog ne traznje ubija cena tovljenika,a tovljaci ubijaju cenu prasicima.Posto na selu svako gleda usko iskljucivo licni interes,a primetio sam da iako je neko u situaciji drugom da pomogne i ako ga ne kosta,nece posto su ljudi izuzetno zavidni." Izlazi se u susret" jedino bogatima,e zato nam nece skoro biti bolje,u stvari nece nam biti ni ovako.U Srbiji se gomila bogatstvo i policija koja ce da stiti te bogatase,a sirotinja ce naravno da ih placa.To naravno nikog nije briga ,nego je najveca sekiracija da komsija ne zaradi vise,otud ono sto Kuka kaze,svi bi sve radili a nista se ne uradi cestito i posteno,sad je hit krmace i prasici posle Bozicne cene.Nit ko kupuje pravu rasu,niti ima uslove za drxanje,ali nije bitno,komsija je zaradio toliko i toliko.Tovljenike drze po furunama,jamama za silazu i tako koje gde,trpaju po 2 komada na kvadrat,posle kad crkne kuknjava na cenu.Nije bitno,bitno je da je dosao smrdljiv i govnav pred prodavnicu zazvalio pivo i moze da se pohvali kako ima dosta svinja,i sto je najbitnije vise nego komsiluk.Znas ono "ja sam u mom tukaru najjaci sa ...."

Nije opasno biti gladan u stomaku,vec u glavi.

Montoja da me ne razumes pogresno ne odnosi se ovo na tebe,vec na sve nas,nisam ni ja puno bolji,ali se trudim.:osmeh:
 
xsale.... Svasta si ti ovde napiso. Zvuci mi malo i suvise samouvereno verovatno sto prasici imaju solidnu cenu, a ti se time slucajno bavis. Da je obrnuto drugacije bi pricao.
 
U mom dvoristu se krmaca nije oprasila 11 godina,a za to vreme sam utovio vise od 1000 tovljenika.Meni su skupi prasici i necu po svaku cenu da kupujem,bez obzira sto ce me komsiluk "sazaljevati" sto sam propao.Inace se nikad nisam cenkao za prasice,ako mi ne odgovara roba i cena ne kupujem,takodje se ne cenkam ni kad prodajem,zna se koja je cena.Postujem tudje kao i svoje.

Jebeno je biti gladan ,a imas sta da jedes,to je poenta svi bi sve.
 
Ako nas dovedu,a sve su prilike da radimo za tih 1000 din I malo preko zarade, ova tema ce biti zakljucana, jer nece biti proizvodjaca. Pisao sam da smo mi u velikoj meri sami sebi problem zbog toga sto je nas proizvodjac kratkovid I gleda smo trenutna desavanja. Licno mene mnogo ne pogadja sto ce tamo neko zapatiti krmace, jer je trenutna cena prasica solidna. Kakve su susne godine I sve veci ulog ti preletaci su uzrok trenutne situcije. Imam ja oVde primer, zaposljen, ima malo zemlje, niti stale, svinjca, a ugovara zensku Prasad za krmace. Uzeo digitron I iskucao krmaca godisnje da mu oprasi dva puta po deset komada, jednu turu prodaje za Uskrs, drugu za Bozic,,,, sve je to prolazno, dok ne dodje do velike ponude, niske cene I na kraju unistavanja krmaca. Znaci ko zivi od te krmace on ce je drzati I na ceni prasica od 200 I na ceni od 300 dinara.
 
Prasadi nema i cena kakva takva je, ona je u ovom trenutku realna.ponuda potraznja,mozda ces ti tovljenika da prodas po 250 i zaradis 60,70evrica,a mozes i da ga ne kupujes,ti imas i neku opciju,a ovaj sto ga proizvodi ako ne moze da ga utovi,sta ce sa njim i ne daj boze da je cena losa i dve ture prasadi za redom i ugasi se njegova proizvodnja,ode u minus i tesko se oporaviti posle,hocu da kazem da je tovljac u boljoj poziciji,s tim sto i on ima rizik od lose cene tovljenika.Neki odnos cene tovljenika i prasadi bi trebao biti 1 prema 1,8 al to kod nas ne vazi,ko tovi stalno treba da nadje nekog ko proizvodi prasad pa da naprave neki dogovor ,problem kod tovljaca koji kupuju prasad je sto oni tove u vremenskom periodu koji njima odgovara a ovaj krmace ne moze da programira pa da se prase kad ko hoce. U celoj ovoj prici ipak je najveci problem ova nasa drzava kojoj su svi drugi bitniji od nas seljaka,a sad drage kolege pamet u glavu,izbori dolaze,oni idu po stalama i svinjcima samo glasove da bi dobili ,nemojte lakomisleni biti pa opet na izbore i glasati lopove,nemojte se sa komsijama oko lopuza svadjati,ja na izbore ne izlazim jer nemam za koga da glasam a da je srece seljacku stranku da imamo.
 
Nazad
Vrh