Cena malih prasića na tržištu

Danas u Rumi na pijaci trazi se 250-260 din/kg
Ponuda očajna, zainteresovani za kupovinu ima ali nema kvalitetnih prasica , prodaja nikakva samo pecenjare kupuju po nekoliko kom.
Uglavnom sve sami sverceri koji trenutno ,,diktiraju cenu" i donose sve manje prasice 10 -15 kg
 
A sto na tu kilazu ,, bas me zanima .,kad sad napreduju po 800 gr dnevno...????
mogao si da ulozis jos po 17-20 kg hrane a zarada super hrana 600 -700 din . a razlika u ceni 1800 po komadu pa kolicina ,, de ces lepse
 
Sve zavisi kako posmatraš stvari, nisam želeo da rizikujem da cena padne za 20-30 dinara pa da džabe radim. Smatram da je ovo dobra cena pa sam zato i prodao, a za tov ko kupuje veće mu se ne isplati. Prodao sam komšiji tako da se nisam cimao sa nakupcima na pijaci ili prodavao po par komada. Ostalo mi je još toliko pa ćemo videti šta ćemo sa njima, da li u tov ili prodaja za nekih 15 dana, ili za pečenje, još ću videti.
 
nisam želeo da rizikujem da cena padne za 20-30 dinara pa da džabe radim.
imas olovku ako ti digitron ne radi kako treba .. ti nemas racunicu ako padne na 200 din .... ako je tako necemo vise ti i ja diskutovbati o prasicima uopste. pozdrav ,.. i kako bre se nadje uvek neko da mi dize pritisak ,, nikad bre zadovoljni ,a do juce 120 din ,,muku mucismo ..
 
Mislim da ovo i nije tema gde se diskutuje o prasićima već izveštava njihovoj ceni na tržištu, pa sam smatrao da će nekom koristiti.Voleo bih da grešim i da cena ostane ova, bolje će biti ostalima. Nije važno da li koristiš digtron ili olovku za računanje već koju logiku koristiš i koje sve faktore uzmeš u obzir(evro je zbog izbora veštački održavan) i koliko neko želi da se cima i rizikuje
Hranu, rad i kurs neću unositi u kalkulaciju da se diskusija ne bi bespotrebno nastavljala
25*200-20*250=0 -tada bi bio u minusu
25*220-20*250=500 -okolina nule
 
Ne poznajete kolegu @badanjca licno. Ja ga poznajem i tvrdim da ako neko zna da racuna to je on.
 
25*200-20*250=0 -tada bi bio u minusu
25*220-20*250=500 -okolina nule
ne mogu da se zamaram ali ne razumem sta je pesnik hreo da kaze ..
.. cena u dinarima hrana u dinarima razlika je ??? do koje donje cene ides , da li znas/ a sad tvoje racunanje i pohvale .. na pricu / ne pije vodu . sve se da izracunati .. samo znam da je u pecenjarama cena 1000 din .. da nisu i onu blizu minusa ha ha ..
 
Pročitaj prethodnu rečenicu pa će ti biti možda jasnije, ako ne bude ja ti tu ne mogu pomoći.
Nema najmanje cene, naveo sam ti samo poređenje kolika je razlika kada je cena 200din. ili 220din. a prasići teški 25kg i sadašnje cene od 250 din. i težine 20kg. U to nisam računao hranu koju bi pojeli i uloženi rad kao ni kursnu razliku od ponedeljka i kraja meseca jer se svi parametri ne mogu precizno odrediti i ne može se sa sigurnošću znati koja će cena biti u narednom periodu. Ja nisam hteo da rizikujem pa sam ti naveo mogući scenario koji ne mora uopšte da bude takav ali je dosta verovatan . Sada je ista cena i od 20-25-30 kg (najbolje bi bilo da su oni sada 25-30 kg ali nisu) ne zna se kakva će biti za 15 dana. Svaki rizik ima svoju cenu i bilo bi dobro da se on na kraju isplati. Najbolje bi naravno bilo kada bi ostala ova ili veća cena. Sve je to rizik, i ne može se sa sigurnošću ništa predvideti.

Smatram da ovo nije tema za ovakve diskusije ali ipak pokušaću da objasnim,
jer ovo nije tema o prognozama i procenama, to svako radi za sebe, pa kako mu bude.Trenutno stanje na pijaci kod nas je ovakvo: cena je 250, ali se veoma slabo prodaje, kupuju ljudi po jedno do tri komada, i to je retko a prasića je bilo dosta.

Moja lična procena je da će cena padati i u relativnim i u stvarnim pokazateljima (najmanje želim da se to dogodi)
Ovi prasići koji će stizati u narednom periodu su oprašeni posle one velike zime. Daleko je lakše bilo odgajiti takve prasiće, odnosno velika je verovatnoća da svako oprašeno preživi, pa smatram da će u narednom periodu biti i veća ponuda(nemaju svi dobre objekte tako da su za vreme onih velikih hladnoća kod dosta ljudi prasići propali, pa je između ostalog i zbog toga bila slabija ponuda u prethodnom periodu.Ipak je kod nas najveći broj staračkih domaćinstava koji rade onako kako znaju i umeju, a svi učestvuju na tržištu). Kada prođu preslave,(Spasovdan, Mlada nedelja, Trojice) biće manja potražnja prasadi za pečenje, a od 25-30 kg niko neće da kupi za tov jer ima u ponudi manjih.
Ako posmatramo u odnosu na evro(relativni pokazetelj), u prethodnih mesec dana evro je skočio za dinar a posle izbora je skočio 2 dinara za dva dana(menja se u toku dana), sa tedndencijom daljeg rasta(za vreme predizborne kampanje veštački je održavan da bi se stekao utisak stabilne i jake države i vlasti) kako će biti dalje možemo samo da nagađamo, ali velika je verovatnoća da će skočiti (nesigurnost oko sastavljanja vlade,...) pa i da cena prasadi ostane ista opet si relativno izgubio.
O svemu tome(i o mnogim drugim stvarima) nisam želeo da razmišljam ni da opterećujem druge ljude na ovom forumu.

Ja sam tako uradio, to je moja odluka, ne smatram da je najbolja, u ovom trenutku je takva, ali mislim da bi je trebalo poštovati kao takvu. Ne vidim zašto bi se neko zbog toga nervirao ili mu se dizao pritisak, jer i ako sam pogrešio to je moja greška i ja ću zbog toga lošije proći.

Izvinjavam se članovima foruma na dugačkom tekstu.
 
Al ga sroči zemo! Vidi se da pijemo `ladnu Badanjsku vodu! Šalu na stranu, vrlo je nepredvidiva situacija, pogotovu što slave i praznici su sad nagomilani i postoji veća tražnja što je uslovljeno i ovom cenom. Čisto sumnjam da će biti ista i za 15-20 dana. A i svako ima pravo i da pokloni ako hoće, pa ne vidim razlog za nerviranje i skakanje pritiska.
 
Nazad
Vrh