Case

To je novi termin i uveden je sa pojavom novih traktora jer se oni tako teraju.Neka Vam neko objasni šta znači taj termin uopšte nije vezano za to da je teško traktoru da vuče plug.
 
to znaci da ga ne drzimo u visokom delu obrtaja vec u nizem,da masina ne urla i uzalud ne trosi gorivo....odnosno da mu udesis i brzinu i br obrtaja...g. panonstib bi mogao da nam to lepo objasni,steta je ne iskoristiti takvog coveka kad vec prilike imamo....
Bojane, uslisite nase molbe
 
Poslednja izmena:
Хвала патролџијо на објашњењу овог новог појма. Иначе американци имају сличан појам за то: Pushing hard machine...

данас сам тестирао трактор колико му треба времена да узоре једно кј. при 6-7км/ч...треба му око 50мин., њива је била дугачка нешто мало преко 600м, тако да нема пуно окретања...ту се највише губи времена, јер сам јуче орао две њиве које од по 0,75 кј. коцкасте су биле и било ми је потребно 40 мин да узорем једну, управо због силног окретања...

биће и снимака за који дан...
 
to znaci da ga ne drzimo u visokom delu obrtaja vec u nizem,da masina ne urla i uzalud ne trosi gorivo....odnosno da mu udesis i brzinu i br obrtaja...g. panonstib bi mogao da nam to lepo objasni,steta je ne iskoristiti takvog coveka kad vec prilike imamo....
Bojane, uslisite nase molbe

Zahvaljujem se na Vašoj molbi, ali ipak ne bih želeo da pišem o tome jer mnogima smeta ako nešto napišem.O ovome načinu upravljanja traktorom sam pričao nekim članovima foruma i to samo sa pojedincima.Pošto mnogima smetam sa komentarima ne bih da ih zamaram sa ovim.Ima i stručnijih ljudi na forumu od mene jer ipak ja nisam uzorao ni jedan ar zemlje niti upravljao kombajnima osim igračkama.Hvala na razumevanju.
 
OBrtni moment vuce plug, tako da nam u sustini treba optimalni obrtni moment bez obzira na snagu, npr. kod Belarusa 820 se nalazi na 1800 obrtaja , namestis gas na 1800 i trazis brzinu na menjacu.Na svakom motoru je dijagram obrtnog momenta drugaciji. Takodje kod novijih motora dozvoljeno je da mu padnu obrtaji u toku rada za 100 do 150 ob/min u zavisnosti od % rezervne snage, tada je snaga traktora zaista iskoriscena. Na starijim traktorima bi se taj pad obrtaja manifestovao kao dim iz auspuha jer ne bi mogli da sagore gorivo, a mi bi to opisali kao veliko opterecenje , dok kod novijih koncepta svoj posao rade kompjuter, senzori i brizgaljke na principu elektroventila , i ukoliko je to sve ispravno nema dima.

Molio bih Panonstiba da me ispravi ako sam negde pogresio jer to ipak nije moja uza struka.Hvala.
 
Ja sam se ogradio od komentara na ovu temu i molio bih članove da me ne pitaju da li u njihovom izlaganju ima grešaka ili ne.To će stručniji ljudi da objasne jer očito da ja nisam dovoljno stručan za to.
 
Ta cela priča o gušenju motora(Common Rail) potiče od strane servisera John Deere traktora koji su bili na obuci ili poseti u Saran(Francuska) u fabrici za motore John deere traktora.Motori se prikopčavaju na Dinamometar i kako ih koče(guše) tako im snaga raste na dijagramu...Nisam ni ja dovoljno stručan...:osmeh:

P.S. Kod starijih generacija motora to gušenje ne pije vodu,možete ih samo voziti u manjim obrtajima...:ppozdrav:
 
Контактирао сам једног енглеза на њиховом пољо форуму у вези потрошње максума 5150. Човек ми је одговорио да је он његове у орању возио на око 1650 обртаја/мин. и никад више, јер је тада потрошња горива ишла ту негде око 11-12л/кј или око 20-21л/ха. Такође ми је рекао да максум 5150 има на око 1400 обртаја/мин. макс обртни моменат, док му је максимална снага на неких 1800обртаја/мин. Ово за максималну снагу сам проверио, али ми је сумљив овај податак за макс обртни моменат.
 
Контактирао сам једног енглеза на њиховом пољо форуму у вези потрошње максума 5150. Човек ми је одговорио да је он његове у орању возио на око 1650 обртаја/мин. и никад више, јер је тада потрошња горива ишла ту негде око 11-12л/кј или око 20-21л/ха. Такође ми је рекао да максум 5150 има на око 1400 обртаја/мин. макс обртни моменат, док му је максимална снага на неких 1800обртаја/мин. Ово за максималну снагу сам проверио, али ми је сумљив овај податак за макс обртни моменат.
i englezi koriste meru "katastarsko jutro"?
 
ma nije,nego sam se začudio jer kad sam bio tamo onda koristili su neke fite i jarde :ppozdrav:
 
патролџијо, ја нисам погрешио уопште, већ сам написао обе потрошње и по хектарима и по кј. једина грешка је што сам по навици написао прво потрошњу по кј, па тек онда по хектару, требало је обрнуто...

- - - - - - - - - -

ma nije,nego sam se začudio jer kad sam bio tamo onda koristili su neke fite i jarde :ppozdrav:

јесте они користе кватратне стопе и квадратне јарде, али ја сам га питао колика је потришња по хектару не јардима. јел ја сад овде треба да пишем историјат мог и његовог разговора...
 
ma ja vidim da nisi pogresio vec me nerviraju ovi sto su najpametniji i samo cekaju da tu pamet pokazu...

- - - - - - - - - -

патролџијо, ја нисам погрешио уопште, већ сам написао обе потрошње и по хектарима и по кј. једина грешка је што сам по навици написао прво потрошњу по кј, па тек онда по хектару, требало је обрнуто...

- - - - - - - - - -



јесте они користе кватратне стопе и квадратне јарде, али ја сам га питао колика је потришња по хектару не јардима. јел ја сад овде треба да пишем историјат мог и његовог разговора...
visaje to matematika za njega ne trudi se da mu objasnjavas
 
Nazad
Vrh