Bušenje bunara na njivama

Kada je vodeni stub podignut do pumpe, slavina na usisu (kugla slavina) se naglo otvori, tada vodeni stub naglo pane u izvor, i to uzburka izvor a time i pijesak. To je radnja 2, 3 sekunde i odmah se pali pumpa da povuče taj pijesak. Tako se daleko brže čisti izvor, ako se samo upali pumpa i pusti da radi to je jako spor proces i može raditi danima bez većeg uspijeha. Ja sam za 2 dana dobio pun kapacitet.
 
pre otprilike 35 godina imao sam u skoli predmet, gde su nas ucili i kako se buse bunari.
jos uvek se dobro secam da su nas ucili da kada crpis vodu bez filtera i izvlacis pesak, pravis pod zemljom supljinu koja ce se jednom urusiti, sto plici bunar i duze "ciscenje" peska pre ce doci do urusavanja.
probacu da nadjem udzbenik online, ima i slika sta se desava kad se ovako radi.
 
Neznam na koje urušavanje misliš, dali pijeska u izvoru ili zemlje sa površine. Za urušavanje sa površine zemlje nisam čuo u mojoj daljoj okolini, a urušavanje pijeska dole u izvoru sam ja imao prije dvadesetak godina, onda jovo nanovo crpanje izvora da se ponovo pročisti pijesak.
 
Neznam na koje urušavanje misliš, dali pijeska u izvoru ili zemlje sa površine. Za urušavanje sa površine zemlje nisam čuo u mojoj daljoj okolini, a urušavanje pijeska dole u izvoru sam ja imao prije dvadesetak godina, onda jovo nanovo crpanje izvora da se ponovo pročisti pijesak.
trazim sliku,
evo zamisli, konstantno vadis pesak i pravis dole "bazen", prazno mesto, koliko moze da bude veliko to prazno mesto pre nego sto se urusi? sta drzi "plafon" tog praznog mesta?
ako je to prazno mesto duboko (par desetina metara) na povrsini se urusavanje nece primetiti samo ce bunar postati neupotrebljiv ili voda opet puna peska, ako se oko cevi sa rupama urusi pesak...
ako je taj prazan prostor blizu povrsine, videce se i na povrsini urusavanje.

(ovo se desava tamo gde je dole pesak a bunar nema filtera! tamo gde je dole sljunak - koji ne moze da prodje kroz rupe na cevi bunara - ovo se ne desava)
zato je neophodno sito na kraju cevi u peskovitom tlu.
 
Poslednja izmena:
Taj bazen odakle se vuce voda nije prazan , tj nije ispunjen samo vodom , to je velika zapremina sljunka ispunjenog vodom , ociscenog od mulja i sitnih kamencica koji mogu da prodju kroz rupice bunara. Bar je tako ovde kod nas. Nema se tu sta urusiti. Nije to dole rupa sa vodom , kako ljudi zamisljaju na prvu , nego sloj sljunka ili kamena kroz koji se izvlaci voda, i popunjava se novom vodom iz okoline
 
Nemamo mi taj problem urušavanja, što kaže momo pijesak se izvlači ali oko cijevi ostaje kamen.
 
Potrebna mi je pomoc.Zivim u selu Ratkovic izmedju Kragujevca i Rekovca i posedujem bunar koji je nekih 8m dubok.Slab je priliv vode bio predhodnih godina a ove godine je katastrofa.Koristim ga samo za kucne potrebe.Bunar je sa betonskim cevima promera vecim od 1.5m mozda i 2m.Voda dolazi sa strane ali ove godine je bas susa pa kuburim sa vodom.Da li moze neko da pogleda ovaj bunar i da mi predlozi sta da radim?Unapred hvala.
 
Imam bunar od 16m prilikom pranja mehanizacija voda ostavlja bele fleke da li treba da stavim na hidropak neki filter ili prečišćivač?
 
@trtmrt- to se meni dogodilo. Imali smo cijev od 6m, vode koliko hoćeš, ali isto toliko i pijeska je vadilo na površinu.
Nakon par godina odlučili smo izvaditi cijev i zabiti 9m. Kad smo prišli traktorom počela je zemlja propadati, na kraju se stvorila rupa 5x5 i dubine 3m oko cijevi. Dole se napravila velika šupljina, a površinski sloj je držalo samo korijenje od drveta koje je bilo pored cijevi.
 
Proces filtracije pogledati pod francuska drenaza , nema veze sa francuskom vec prezimenom injzinjera koji je to proucavao i napisao knjige.
Isti zakoni vrijede i za bunare
 
Planiram da izbušim (iskopam) plitki bunar većeg prečnika Fi 600 - 1000mm
Plac mi je u Baljevcu, Obrenovac.
Zvao sam više firmi koje se bave kopanjem bunara i niko ne radi veće prečnike.
Da li neko na forumu ima informaciju ili je u skorije vreme kopao bunar?
Pozdrav
 
Takve bunare retko ko radi,mislim da su neki bosanci to radili kod nas.
Iskopaju za tu betonsku cev i onda kopaju ispod nje a odgore stavljaju cev na cev i tako je spuštaju u dubinu.
 
Nazad
Vrh