Bušenje bunara na njivama

Kada je vodeni stub podignut do pumpe, slavina na usisu (kugla slavina) se naglo otvori, tada vodeni stub naglo pane u izvor, i to uzburka izvor a time i pijesak. To je radnja 2, 3 sekunde i odmah se pali pumpa da povuče taj pijesak. Tako se daleko brže čisti izvor, ako se samo upali pumpa i pusti da radi to je jako spor proces i može raditi danima bez većeg uspijeha. Ja sam za 2 dana dobio pun kapacitet.
 
pre otprilike 35 godina imao sam u skoli predmet, gde su nas ucili i kako se buse bunari.
jos uvek se dobro secam da su nas ucili da kada crpis vodu bez filtera i izvlacis pesak, pravis pod zemljom supljinu koja ce se jednom urusiti, sto plici bunar i duze "ciscenje" peska pre ce doci do urusavanja.
probacu da nadjem udzbenik online, ima i slika sta se desava kad se ovako radi.
 
Neznam na koje urušavanje misliš, dali pijeska u izvoru ili zemlje sa površine. Za urušavanje sa površine zemlje nisam čuo u mojoj daljoj okolini, a urušavanje pijeska dole u izvoru sam ja imao prije dvadesetak godina, onda jovo nanovo crpanje izvora da se ponovo pročisti pijesak.
 
Neznam na koje urušavanje misliš, dali pijeska u izvoru ili zemlje sa površine. Za urušavanje sa površine zemlje nisam čuo u mojoj daljoj okolini, a urušavanje pijeska dole u izvoru sam ja imao prije dvadesetak godina, onda jovo nanovo crpanje izvora da se ponovo pročisti pijesak.
trazim sliku,
evo zamisli, konstantno vadis pesak i pravis dole "bazen", prazno mesto, koliko moze da bude veliko to prazno mesto pre nego sto se urusi? sta drzi "plafon" tog praznog mesta?
ako je to prazno mesto duboko (par desetina metara) na povrsini se urusavanje nece primetiti samo ce bunar postati neupotrebljiv ili voda opet puna peska, ako se oko cevi sa rupama urusi pesak...
ako je taj prazan prostor blizu povrsine, videce se i na povrsini urusavanje.

(ovo se desava tamo gde je dole pesak a bunar nema filtera! tamo gde je dole sljunak - koji ne moze da prodje kroz rupe na cevi bunara - ovo se ne desava)
zato je neophodno sito na kraju cevi u peskovitom tlu.
 
Poslednja izmena:
Taj bazen odakle se vuce voda nije prazan , tj nije ispunjen samo vodom , to je velika zapremina sljunka ispunjenog vodom , ociscenog od mulja i sitnih kamencica koji mogu da prodju kroz rupice bunara. Bar je tako ovde kod nas. Nema se tu sta urusiti. Nije to dole rupa sa vodom , kako ljudi zamisljaju na prvu , nego sloj sljunka ili kamena kroz koji se izvlaci voda, i popunjava se novom vodom iz okoline
 
Nazad
Vrh