Bušenje bunara na njivama

5 metara spustas u rupu ? Javi kako je proslo. Izv, neznam odgovor na tvoje pitanje , a i mene je zanimalo kako radis. Ovde nebi moglo cijev plasticna 300mm ,da se ugura u rupu 300mm , 5 m dubine ,bez pritiskanja i udaranja
Busim sa burgijom fi 300 a ubacujem cev fi 250.
 
covece, ne mozes cev za kanalizaciju da upotrebis za bunar! bunarske cevi su debelozidne i drze do 10 bara (pod pritiska). ova od kanalizacije je tankozidna i ne drzi nista pritisak! ima da implodira kad krenes sa pumpanjem!
drugo, ne moze samo da zaseces i tako vuces vodu (ako dole nije sljunak! ako je sljunak onda moze), treba ti sito, obmotas sito oko cevi da ne uvlaci pesak!
trece, ubacis cev (bunarsku debelozidnu sa sitom) pa posle vuces i "izmuljavas" bunar (podrazumeva se da je cev od dole zatvorena!)
kod nas samo sito ima 12 metara! (za iznad 1000L u minuti vode, za tifon recimo) a ceo bunar (sa sitom) 30 ili vise metara, iako je voda na 2m dubine.
najbolje bi bilo da pozoves nekog da ti izbusi prvi bunar, pa ces nauciti, ima dosta caka.
 
Nemora da bude "pod pritiska" , ako teoretski ubusi rupu do vodonosnog sljunka i uspije da pusti tu cijev a da se zemlja i sljunak ne oruni , sto sumnjam , i ako ocisti busotinu nekako , onda moze da pusti potopnu pumpu dole i onda nebi trebalo da se pravi potpritisak na cijev . Ipak bi bolje bilo tu koristiti metalnu da moze da se gura ili ako je rupa bas cista do dole , neki okiten ako ima tog precnika
 
Nemora da bude "pod pritiska" , ako teoretski ubusi rupu do vodonosnog sljunka i uspije da pusti tu cijev a da se zemlja i sljunak ne oruni , sto sumnjam , i ako ocisti busotinu nekako , onda moze da pusti potopnu pumpu dole i onda nebi trebalo da se pravi potpritisak na cijev . Ipak bi bolje bilo tu koristiti metalnu da moze da se gura ili ako je rupa bas cista do dole , neki okiten ako ima tog precnika
da, tako je, nije objasnio kako planira da crpi vodu.
napisao sam kako se ovde rade bunari za poljoprivredu koji daju vode dosta za tifone i zalivanje velike povrsine.
ono sa potopnim pumpama se ovde ne praktikuje (a ne mora ni tamo gde je voda na manje od 8m dubine) jer u principu daje malo vode.
 
covece, ne mozes cev za kanalizaciju da upotrebis za bunar! bunarske cevi su debelozidne i drze do 10 bara (pod pritiska). ova od kanalizacije je tankozidna i ne drzi nista pritisak! ima da implodira kad krenes sa pumpanjem!
drugo, ne moze samo da zaseces i tako vuces vodu (ako dole nije sljunak! ako je sljunak onda moze), treba ti sito, obmotas sito oko cevi da ne uvlaci pesak!
trece, ubacis cev (bunarsku debelozidnu sa sitom) pa posle vuces i "izmuljavas" bunar (podrazumeva se da je cev od dole zatvorena!)
kod nas samo sito ima 12 metara! (za iznad 1000L u minuti vode, za tifon recimo) a ceo bunar (sa sitom) 30 ili vise metara, iako je voda na 2m dubine.
najbolje bi bilo da pozoves nekog da ti izbusi prvi bunar, pa ces nauciti, ima dosta caka.
Hvala na savetima.
 
Zasto da daje malo vode ? Ja imam 4 bunara fi 105 i pumpe potopne u njima koje daju 300 do 400 L u minuti , a komsija koji ima malo vecu cijev ,mislim oko 200 ima unutra trofaznu potopnu pumpu fi oko 150 koja tjera preko 1000L.
 
da, tako je, nije objasnio kako planira da crpi vodu.
napisao sam kako se ovde rade bunari za poljoprivredu koji daju vode dosta za tifone i zalivanje velike povrsine.
ono sa potopnim pumpama se ovde ne praktikuje (a ne mora ni tamo gde je voda na manje od 8m dubine) jer u principu daje malo vode.
Planirao sam sa onom da crpim s pumpom raketom a busim blizu kuce tako da imam struju.
 
A i povrsinska pumpa , npr traktorska ,ako se u tu pvc cijev 250 spusti npr okiten recimo fi 100 sa nepovratnom usisnom korpom na dnu , jel bi i tad dolazilo do potpritiska na ovu vanjsku pvc cijev? Cini mi se da nebi ako ima vode
 
A i povrsinska pumpa , npr traktorska ,ako se u tu pvc cijev 250 spusti npr okiten recimo fi 100 sa nepovratnom usisnom korpom na dnu , jel bi i tad dolazilo do potpritiska na ovu vanjsku pvc cijev? Cini mi se da nebi ako ima vode
ne bi, ali to je kupovanje dve cevi (umesto jedne i samim tim skuplje nego kad odmah stavis debelozidnu bunarsku cev) i nepotrebno komplikovanje po meni.
 
Imam problem sa novoudarenom cijevi u zemlju. Prije mjesec dana na staroj cijevi 2 cola počeo sam gubiti kapacitet vode. Cijev je 7m u zemlji. Sad sam udario fi 110 9m i nemam dovoljno vode, 2 dana već crpam sa pumpom 3 cola i imam stabilnu vodu oko 150 l/ min, kad dam malo gas krene dobar mlaz i motor samo trzne i ispusti vodu. Inače u mom selu svi rade sa 9m bunarom i nisam čuo da neko ima problem. Prije sam imao dvije cijevi fi 110 na istoj njivi i nije bilo problema
Ti si na terenu koji je izdašan sa vodom i to u niskim slojevima zemlje,ne bi trebalo da imas problema, probaj da iskompresiras, mozda se nakupilo peska dole.Jel radio sa bućkalicom?
 
Ja sam uspio sa motornom pumpom da očistim prilično bazen, sad imam pun kapacitet sa pumpom 3 cola, nema prekida vedenog stuba, jedino imam još pijeska pa mi filter češće zaštopa. Jako dobro pumpa čisti kad se na usis montira slavina 3/4, pa kad pumpa povuče vodu i čim krene bistra voda motor se gasi i otvori se slavina. Tako se voda naglo vrati dole i uzburka pijesak pa se pumpa odmah upali i povuče taj pijesak. Pumpa je samousisna 1000 L/ min.
 
Nazad
Vrh