Bušenje bunara na njivama

A koji je protok pumpe ? Sta pise na plocici ? Sa slike lici da je pumpa vakumska , netreba ju zalijevati povuce sama ? Rupica je trebalo vise , 120cm do 150 duzine cijevi . Jesi li ocistio dobro busotinu i kako , jel pomocu kompresora?
 
Pumpa ima protok 90 l/min. Nisam siguran da li je vakumska, pre pustanja nalijem vodu u radno kolo. Voda je potpuno bistra što je čudno jer sam jako malo vode izvukao iz te bušotine. Imam i postavljen filter pre pumpe.

Kada sam postavio cev, pumpao sam ručnom pumpom 10tak puta po 30min. I tada je dotok bio slab, krene voda pa mali prekid pa opet krene. Prošle godine sam vadio cev i u njemu uopšte nije bilo mulja ili peska. Rupice su bile potpuno prohodne

Sada imam konstantan dotok, ali je jako slab.
 
Koliko je duboko voda? Pogledao sam specifikacije pumpe i čim piše da može vući vodu sa 9 m dubine, ne uliva mi povjerenje jer vodu povući sa dubine od 7 m je izazov a preko 8 m nemože. Nemoj brkati pritisak koji goni vodu iz pumpe i vakum potreban da vodu dovuče do pumpe. Ova pumpa ima jedno radno kolo i mislim da nemože stvoriti vakum da povuče vodu sa preko 7m.
Mislim da je na granici da vuče vodu i da je zato slab protok.
Pokušaj je spustiti za taj metar što je van zemlje a ako imaš mogućnosti malo je i ukopaj.
Možda ima i problem sa filterom. Previše fin i malo rupa pa nemože povući dovoljnu količinu vode.
 
okreni cijev par puta oko svoje ose u zemlji...npr,okreneš za dva kruga pa onda postaviš ručnu pumpu koja je daleko bolja za čišćenje vrela od električne.....i tako 5-6 puta.Ako ne dobiješ ništa na količini dotoka jedino što ti preostaje je da povlačiš cijev nazad po 25-30 cm
 
Dali bi rucna pumpa mogla da ocisti jacu cijev i jaci protok , npr 2 cola , i da se postigne kasnije npr bar 300 L po minuti? Vode ima , i ta cijev daje tolko ko od sale ,pitam samo u vezi ciscenj, ovde cistimo obicno kompresorom industrijskim ali ga nemam. Mozda neka druga verzija rucne kao za tifonske pumpe npr? Postoji li elektricna ili motorna a da je taj princip membrane?
 
@frkani Cev je 8m u zemlji polus 1m van. Visina vodenog stuba je oko 70 cm. Pokušavao sam i benzinskom vakum pumpom Tomos ali dobijam istu količinu vode. Filter je ćist, nalazi se ispred pumpe. I to je čudno da voda uopšte nije mutna, a pri tom nisam izvukao puno vode iz te bušotine.

@bosserb Pokušavao sam i ručnom pumpom, ali jednostavno voda krene, pa prekine pa oped krene. Kao da je slab dotok oko cevi.

Teorija kojom se vodim je ta da što više vode izvučem i tako povećam dotok vode oko bušotine. Pokušsću tako, ukoliko nema poboljšanja premestiću cev na drugo mesto.
 
To je malo vode a velika dubina od pumpe i ako si cev izbusio 80cm a vode ima 70cm pre ce da povuce vazduh nego vodu
 
Samo 70cm od dna ?? To nije nista . Ili nisi ocistio ili tu nema vode. Radije mijenjaj dubinu idi jos dublje ako mozes pa plice ,probava , radije nego da mijenjas mjesto. Sve je to manje vise isto 30m lijevo,desno , vaznije je pravu dubinu pogoditi
 
Da je nivo vode ispod rupa nebi mogao povući vodu el. pumpom. Nvjv mu je špic cijevi prilikom udvaranja cijevi zatrpan zemljom i šljunkom. Tu jedino pomaže spušten alkaten do dna cijevi pa sa nekog drugog vodozahvata dovesti vodu u alkaten da se pod vodenim pritiskom izbaci na kupljeni materijal iz špica. Alkaten colov ili tri četvt
 
Ručna pumpa ima prednost jer se njome naizmjenično vrši crpljenje vode gore-dolje a time se sitni pijesak i kamenje konstantno pomjeraju te otvaraju začepljene rupe u špicu što je mnogo bolje od neprekidnog crpljenja kao što to rade elektro i motorne pumpe.
Nije loše navariti komad flaha 4 cm oko cijevi odmah više špica pa onda nema potrebe da se ostavlja pola metra bez rupa.debljina flaha od par mm je dovoljna da spriječi začepljenje rupa
 
Poslednja izmena:
To što naizmjenično ima vode je problem oko dubine i količine vode koja može ući u cijev.
Kad pumpa povuče vodu nivo vode u cijevi se spusti ispod granice sa koje vakum može da podigne vodu jer nema dovoljno dotoka ili su rupe na cijevi malene. U oba slučaja zbog niskog nivoa vode dolazi do pucanja vodenog stuba. Voda ne teče već je potrebno vremena da se nalije, kroz te male upice kojih je malo, u cijev na nivo dovoljan da vakum digne vodu. Da si išao sa još rupa u visinu kad se spusti nivo povukao bi vazduh i morao ponovo odzračiti. Ovako imaš vodu na prekide.
 
Neki dan kod druga uradili za sat ,dva vremena i par stotina maraka , 1200L u minuti izmjereno a moze i vise sigurno. Cijev 2 cola 8 metara .Planiram jos malo pojednostaviti pa cu objaviti detalje.
Uloge su: cijev obicna , brusilica,aparat za varenje , apdejtovana gradjevinska zaba za zbijanje,bager,viljuskar, 2 traktora sa kompresorima ,plus jos kompresor 80L , u nedostatku gradjevinskog kompresora , 3 covjeka...
 
Opet pitanje oko ciscenja busotine . Moze li ze iscistiti vodom ,ako imam drugi izvor vode neograniceno i jak , doveden vatrogasnim crijevom , pa se moze svesti na neki alkaten. Dobar pritisak 5 do 10 bara ? Bili moglo samo vodom bez kompresora ? Pa kasnije kad se malo ocisti pumpa honda vakumska ?
 
Nazad
Vrh