Bušenje bunara na njivama

ako kazes da do deset metra 200 e znaci za 50 1000 evra?

Dobro ti ide matematika ali nisi razumeo oni rade busotine do 10metra, takozvane brze i lake busotine gde ima blizu voda, a za vece dubine prosle godine kad su meni radili nisu imali kompletnu opremu.
Zeljko i Dragan 063-312-430
 
Worm , (ili neko drugi )znam da je pitanje previše uopšteno , ali koju vrstu bunara predlažeš : one šire sa betonskim cijevima , ili metalne cijevi recimo fi 100-140 ? Teren je takav da sam dosada radio sa ubušivanjem cijevi fi 100 , obično se išlo do 10-14m , rupice 2-2.5m visine odozdo , i dobro je tjeraju i do 2000l/min i visina stuba vode obično nepada ispod 4m . Ovde je šljunak prosječno na 4m dubine. Ove široke dosad nisam radio , povoljniji su jer me sa ovom firmom koja radi cijevi izadje oko 700-800e ako se ide do 14-15m .
Dali sa ovim sistem bušenja gdje se postavljaju betonski ulošci može da se uradi isti posao i generalno koji je sistem bolji ?
 
Sve zavisi koliko ti uopšte treba vode. Od toga se uvek polazi. Ako je u pitanju neki aluvion šljunkovit pored reke onda bi trebao ići sa većim prečnikom za više vode ali nemora se ići samo sa betonskim cevima i kopanim bunarom već može sa bušenim bunarom većim prečnikom čeličnih ili PVC cevi perforiranih i sa sitima. Najviše zavisi opet kažem od toga koliko vode treba količinski i koliko ćovek hoće love da da
 
Vode treba što više naravno 1500l/min pa nadalje . Riječna dolina jeste i šljunak je dole , ali nije baš tolko blizu rijeke pa šljunak nije baš tako plitko nego na 4-5m . Za bušene bunare znam , imam tri , sve je u redu ali su dosta skupi , pa me zanima dali bi sa kopanim na istom terenu postigao isti efekat , samo zato što su jeftiniji ?
Koji su sigurniji što se dotoka tiče , koji su dugotrajniji i to ?
 
Worm koja granulacija sljunka ide u bunar izmedju zemlje i pvc cevi koja ide u bunar?
 
Dolazili mi ovi majstori iz Varvarina, oni buse za bunare precnika od fi 120 pa nadalje, plasticne ili betonske cevi, i cena je 30eura/m, i ne buse rucno nego imaju neki veliki kamion i na njemu masineriju, a meni je poorano tako da ta varijanta otpada.
 
Worm koja granulacija sljunka ide u bunar izmedju zemlje i pvc cevi koja ide u bunar?


Sve zavisi iz čega se zahvata voda. Nije isto za šljunak, šljunkoviti pesak, krupnozrn pesak, sitnozrn ... Sve se to odredi tokom i nakon bušenja i sve se razlikuje od lokacije do lokacije

- - - - - - - - - -

Vode treba što više naravno 1500l/min pa nadalje . Riječna dolina jeste i šljunak je dole , ali nije baš tolko blizu rijeke pa šljunak nije baš tako plitko nego na 4-5m . Za bušene bunare znam , imam tri , sve je u redu ali su dosta skupi , pa me zanima dali bi sa kopanim na istom terenu postigao isti efekat , samo zato što su jeftiniji ?
Koji su sigurniji što se dotoka tiče , koji su dugotrajniji i to ?

Na kopanom sa betonskim prstenom imaš uglavnom dotok samo preko dna dok kod cevastih bušenih imaš sastrane pa ja s tim i površina sa koje dotiče veća. Opet kažem najviše zavisi od majstora koji odradi posao a što se tiče trajanja bunara od vlasnika koji ga koristi
 
Dolazili mi ovi majstori iz Varvarina, oni buse za bunare precnika od fi 120 pa nadalje, plasticne ili betonske cevi, i cena je 30eura/m, i ne buse rucno nego imaju neki veliki kamion i na njemu masineriju, a meni je poorano tako da ta varijanta otpada. Ima li neko predlog za elektricnu pumpu za polivanje, monofaznu, 1col ili 5/4, da vuce sa dubine do 10m i da baca negde oko 70m, moze li se naci tako nesto?
 
Što više se eksploatiše to više ima vode

To važi za one koji nisu dobro razrađeni prilikom izrade. Testiranjem bunara nakon izrade i određenim proračunima dolazi se do optimalnog kapaciteta istog. Ukoliko se vlasnici bunara, a to je vrlo često, ne pridržavaju toga bunar obično propeskari i to je njegov kraj. Polako uvlači sitne čestice dok se ne zapuni filterska konstrukcija. Precrpljivanjem takođe može doći do većeg opterećenja na filtere (zavisi i od dubine bunara, tipa konstrukcije, sredine...) može doći do cepanja filtera, pucanja pa i slepljivanja konstrukcije i tu je takođe kraj. Evo ukratko o ovome
 
worm jel bi mi mogao pomoci, covek mi je busio bunar a nije ubacio sljunak voda je mutna ima u sebi sitnih cestica gline, posto u jednom delu bilo i gline, ima i peska sa dna. bunar je dubok 10m, bunar je busen dok nije udario u sljunak i to je neki sitnozrni sljunak koji u sebi ima i sitnog peska. Nije sljunak velike granulacije. Covek mi je samo stavio sito, a sito je napravio tako sto mi je uzeo cev od 3m izbusio rupe(precnika 2cm) po njoj i na kraju uzeo nekoliko metara mreze za komarce i okomotao oko te cevi i zavezao tu mrezu metalnom zicom i takvo sito spustio u bunar. Na moje pitanje dal da stavimo sljunak rekao je ne treba ima sito...
Ja bih sada ubacio sljunak ali ne znam koje granulacije i kako jel ima tu neki specialni postupak ubacivanja ili se samo sipa. I dali ce taj sljunak ako ga budem ubacio nesto pomoci ili ne?
Brinem se jer treba da montiram sistem kap po kap na taj bunar pa se bojim da li ce se sistem zacepiti ili ne. Uz sistem sam uzeo rotodisk filter 3" protoka 50m3/h i hidrociklon filter 2" protoka 50m3/h. Sta da radim???
 
Drustvo ima li neko da zna majstora koji busi arterske bunare....?

Inace bunare sto imam na njivama vodeni stub u bunaru je na dubini od 1 do 1.2m kada se zaliva oko 10h onda opadne na 1.4 - 1.5m vodeni stub u bunaru.
Bunari su precnika 160cm a sito je duzine 6 metara i precnika ako se dobro secam 22 ili 24 cm.
 
worm jel bi mi mogao pomoci, covek mi je busio bunar a nije ubacio sljunak voda je mutna ima u sebi sitnih cestica gline, posto u jednom delu bilo i gline, ima i peska sa dna. bunar je dubok 10m, bunar je busen dok nije udario u sljunak i to je neki sitnozrni sljunak koji u sebi ima i sitnog peska. Nije sljunak velike granulacije. Covek mi je samo stavio sito, a sito je napravio tako sto mi je uzeo cev od 3m izbusio rupe(precnika 2cm) po njoj i na kraju uzeo nekoliko metara mreze za komarce i okomotao oko te cevi i zavezao tu mrezu metalnom zicom i takvo sito spustio u bunar. Na moje pitanje dal da stavimo sljunak rekao je ne treba ima sito...
Ja bih sada ubacio sljunak ali ne znam koje granulacije i kako jel ima tu neki specialni postupak ubacivanja ili se samo sipa. I dali ce taj sljunak ako ga budem ubacio nesto pomoci ili ne?
Brinem se jer treba da montiram sistem kap po kap na taj bunar pa se bojim da li ce se sistem zacepiti ili ne. Uz sistem sam uzeo rotodisk filter 3" protoka 50m3/h i hidrociklon filter 2" protoka 50m3/h. Sta da radim???

To je sad kasno da se ubacuje naknadno, najverovantnije se oko sita već zarušio taj peskoviti šljunak i zemlja. Koliko ti je uzeo za takav bunar ako nije tajna. Koliko dugo već radi tako.
 
Kod nas oko cijevi niko ništa ne stavlja . Čim se izbuši bunar , što duže se čisti , prvo kompresorom nekoliko sati , onda se izvlači pumpom bez prestanka ( nekom kojoj zamjena radnog kola nije tako skupa) dok ne nestane pijeska, vjerovatno se dole navuče šljunak svud oko pumpe i to je to . Kod mene, kakav je kapacitet drugog dana , takav je godinama , ne mijenja se.
 
Nazad
Vrh