Bušenje bunara na njivama

ma bunar je kopan jesenas, nije dugo on radio praznio sam ga ja. nije mogao pesak da se urusi jer je on prestao da kopa cim je dosao do peska. pesak je na dnu, nema ga u zidovima. 15e po metru + 80e mi uzeo za to nazovi sito! Ja mislim da nije kasno, samo ne znam koji sljunak da ubacim... i nije to ni zemlja vec glina!!! jedva su je skidali sa burgije kada su je izbacivali napolje...
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Pa mene prijatelju čudi ta da ti uopšte i imaš tu vode. Ti su te zajebali samo tako, a kad vidim i mašinu i način bušenja sve mi je jasno. Voda i jeste u tom pesku dole i tu treba da se zabuši i ugrade sita. Ovako imaš lepu rupu da hladiš pivo i sok kad odeš u voćnjak. Plitak a dobar bunar kod nas ispod 1500-2000e neće ti niko izbušiti, ali sa takvim si siguran
 
Worm mani nacin busnja ovo je jos i masinerija napram drugih koji sa stapom i kanapom urade do 40m bez problema ...
nradenk koliko tu ima vode u minutu ?
 
Od bušenja ti sve zavisi, to ti je kao i temelj na kući, ako se to dobro ne uradi sve ostalo je džaba. S tim da je reda u ovoj državi ne bi svako ni smeo tek tako da buši gde hoće. Gamad smo uvek bili i ostaćemo, mislim generalno na ljudski rod, ne samo na nas Srbe. Brljamo sami svuda pa posle kad se javi problem kao u Užicama sa vodom krivac je uvek neko drugi
 
Licno pod nazivom gamad smatram one koji pokusavaju da uhvate na buku i zamute vodu zarad licnog interesa bez obzira na posledice po druge ljude ... Ne pokusavaj da se uzdignes na ogovaranju drugih . I tvoja space thnologija mora da prodje kroz vodonepropusne slojeve tako da i ti mozes prouzrokovati oneciscenje tih voda za vodosnabdevanje pre nego ovi sto grebuckaju na par metara jer ti mozes ici dublje od njih . Licno sam video sta se sve moze uraditi sa jeftinom opremom ( naravno mislim na manje precnike ) a coevek je uradio dosta istih bez greske . Tako da kazem ne p..di previse .
 
Da bi o tome detaljnije mogao da pričam sa tobom morao bi da završiš Rudarsko-geološki fakultet određenog smera pod 1. Ne uzdižem se ja ninačiji račun jer ja vrlo dobro znam gde sam ja ,a gde oni što se te struke tiče. Problem je država i zakoni koje pišu nestručni ljudi ,a i kao takvi se loše ili uopšte ne sprovode. Problem u svemu je i kriza i besparica pa bi ljudi što bolje da prođu za manje pare ali je to uvek 3 puta skuplje na kraju dok određenim ne dođe iz dupeta u glavu.
U ovoj temi sam se isključivo javio da ako mogu nekom pomognem malim savetom. Neke stvari je nemoguće objasniti pojedinim ljudima koji misle da pod zemljom teče reka (žila) i slično... A tu gospodu koja buše tako na divljaka bi lepo u boks da je reda. Naš je problem što zidamo bez dozvola, van urbanističkih planova ... pa nam posle drugi krivi kad treba to legalizovati. Issti slučaj je i sa bunarima. Tek kad nešto izgubimo shvatićemo šta smo imali i koliko smo bili bahati i bolelo nas uvo i za vodu i sve redom. Gamad su oni koji o tome uopšte ne razmišljaju o svojim postupcima među kojima su i određeni idioti koji da ne bi plaćali da im neko ispumpa septičku jamu nabavljaju živu i sipaju u istu a kasnija ista ulazi u vodonosne horizonte koje koriste vodovodi i da ne nabrajam kojekakve naše gluposti
 
Čitam ovu temu negdje od 13-te strane i spremam se da kažem kako sam bušio rupu u zemlji a onda na kraju naiđem na kritiku onih koji pomalo čeprkaju.:osmeh: Šalim se malo a svako ima razlog zašto to radi. Moj razlog je malo drugačiji. Na jednoj parceli imam problem sa vodom koja nakon obilnijih kiša ili poplave ostaje u depresijama dok ne ispari ili je upije zemlja. Pošto je rijeka Una daleko oko 400 m plan je bio da izbušim do sloja šljunka i kako pada nivo Une tako povuče i tu zaostalu vodu. Kad sam bušio na tom mjestu nije bilo vode. Uzmem svrdlo 10 cm u prečniku i vrtam nekih metar u dubinu. Tu nađem neku sivu glinu. Sloj oko 1m debeo. Dalje se pojavi ilovača. Na 4 m dođem do pjeska sa primjesom zemlje i vodom. Povučem svrdlo a voda se digne na oko 1 m do površine. Pokušam još bušiti ali se pjesak zarušava i hvata svrdlo. Ostavim tako i dođem sutradan. Voda na površini zemlje ali neprelijeva. Počele su kiše. Una je porasla. U drugom pravcu od Une ima jedna veća depresija koja se puni vodom iz Une a i od kiša. I Una i ta depresija su podigle nivo ali voda u bušotini stalno stoji na istom nivou. Tačno ravna sa povrršinom zemlje. Pitam se gdje sam zabušio?. Pratiću nivo vode pa možda na ljeto izbušim još malo u nadi da je skrenem u zemlju a ne iz zemlje.
A ovdje u blizini kuće planiram neku bušotinu ali neznam dali na nekoj prihvatljivoj dubini ima vode. Nemam baš neku potrebu da je pumpom izvlačim iz zemlje ali nije zabranjeno razmišljati. Možda nađem naftu.:haha:
 
Kako će da digne vodu kad Una dodje , pa nije taj gornji nivo u nivou rijeke , ipak je viši . Voda u toj rupi se skupila iz okolne zemlje . Rješenje za takvu zemlju je drenaža , mora se samo naći krajnja tačka koja je niža i odvesti drenažu tamo . Inače radio sam jedan eksperiment jesenas jer me drenaža najviše zanima od svih agrotehničkih mjera . U probne kanale sam umjesto drenažnih cijevi koje su skupe , lošeg kvaliteta i nemam u naše povjerenje , stavljao sam krupni šljunak od dna kanala (80-100cm) pa do pola visine a ostatak zatrpao . Dva takva kanala sam spojio jednim poprijekim i na kraju iskopao mali probn bunker odakle ću voditi dalje ako bude funkcionisalo . Zasad funkcioniše , voda dotiče jako brzo kroz šljunak.
 
Nije gornji sloj u nivou rijeke pa sam mislio da će se spustiti nivo vode a on se podigao. Kao da sam pogodio neku vodnu žilu.
Znam da je drenaža dobro rješenje ali za manje depresije neisplati se kopati dugačke kanale a i računao sam da kad dođem do šljunka ima gotova drenaža.
Ostaje da čekam ljeto pa ako i tad bude vode riješio sam problem sa navodnjavanjem a tražio rješenje za odvodnju. Ne gajim iluzije da je to tako lako ali ni navodnjavanje mi nije potrebno. Nismo na to navikli a ni opremljeni.
 
Ima vode, kapacitet je 100l/min. Voda je na 2.2m dubine i ima dobar dotok i izvor je u gornjoj povrsini jer kada ispraznim ceo bunar cuje se voda koja se sliva odgore i pada na dno...
I mani se palamudjenja sta sam trebao i sta sam mogao! :osmeh: Ja da sam mogao busio bi bunar na 100m i cao djaci al jbg mozes da se ispruzis onoliko koliko si dugacak, zato mi reci koju granulaciju da ubacim dok jos ima vremena!!! :bravo:
 
Uzmi gradjevinsku dvojku i zaspi ga okolo. Lepo bi bilo kad bi mogao da ga zacepis odozgo na cevi i utiskujes kroz taj cep vodu da krene u kontra smeru da izlazi na filter i oko cevi sastrane polako pa da tek onda zasipas polako da se lepo sljunak slozi okolo. Mada i to je rizik jer ne znam kakvo je sito pa usled pritiska vode moze da se pocepa lako
 
Ne bih bas toliko da eksperimentisem pa da pocepam i to drndavo sito... U svakom slucaju hvala!!! :osmeh: pomogao si!
A reci mi sta mislis o varijanti da spojim 2 bunara na 1 pumpu? Mislio sam mozda iskopam jos jedan takav bunar u blizini na 10m od ovog i da u oba bunara ubacim usisno crevo sa T racvom koja bi isla u pumpu, kako bi povecao kapacitet?
 
Mislim da ti je i ovaj bunar slaba ,a kamo li da bušiš tako blizu još jedan bunar. Nećeš imati ni tih 100l u oba istovremeno s tim što ćeš imati sigurno problema kada bude suše malo više jer zavisiš od padavina sa tako plitkim bunarom. Skupi lovu pa izbuši bar malko dublji i bolji bunar pa si miran. Gde ti se tačno nalazi ta parcela sa bunarom ?
 
Opstina Ruma, selo Pavlovci
45.045472 19.789381
https://maps.google.com/maps?q=45.0...9.791688&spn=0.005359,0.012392&num=1&t=h&z=17
Vocnjak se nalazi u dolini, nadmorska visina 119m. Inace ta dolina je podvodna i tu se voda nalazi bukvalno na neka 2m. Uz ivicu njive protice kanal velikog kapaciteta koji ide iz akomulacionog jezera koje je udaljeno 2km severnije od parcele. To jezero je pregradjeno branom i ono je vislje od parcele (138m). Tako da ima tu i dosta podzemnih voda od samog jezera.
jezero 45.067641 19.795254
 
ma bunar je kopan jesenas, nije dugo on radio praznio sam ga ja. nije mogao pesak da se urusi jer je on prestao da kopa cim je dosao do peska. pesak je na dnu, nema ga u zidovima. 15e po metru + 80e mi uzeo za to nazovi sito! Ja mislim da nije kasno, samo ne znam koji sljunak da ubacim... i nije to ni zemlja vec glina!!! jedva su je skidali sa burgije kada su je izbacivali napolje...
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

Ovi majstori su moji idoli,a njihovi strojevi tehnološka čuda.
Možda je WORM stvarno u pravu ,treba biti ljubomoran na ove majstore!
 
Interesuje me kako je moguce da se kopanje bunara po metru u Vojvodini placa 5-10 EUR (po komentarima clanova foruma) a kod nas na jugu (Nis) kosta 50-60 EUR po metru? Odakle takva razlika?
 
Gornja slika ti objašnjava sve ,ovi majstori izbušiće bunar za 10 EURA metar ,a ako ti dođu sa svemirskim kamionom onda pripremi dobre pare!
 
Ma razumem to ali kod nas nema takvih za 10 EUR. To mi je cudno. A procitao sam svih 33 strana i ima onih koji su zadovoljni sa radovima za 5-10 EUR po metru. Razmisljam se da pozovem nekog iz Vojvodine da dodje da mi busi bunar
 
Evo ja busio bunar fi 75, na 29 metara, cena 400 e do 30m, ima i jeftinijih,ali ja sam sa ovim zadovoljan,posto mi je vec busio par bunara...a inace cene su mu fi 63 250e, fi 90 490 e,fi 110 750e...
 
Nazad
Vrh