Bušenje bunara na njivama

a kad sam ti pisao da ideš sa bunarom fi 100 , cijev da je dovoljno ...
Čuj zaglavili u šljunku , šta da su naišli na kamen ili neki tvrdi sloj ?
 
U šljunku (ako ga ima , a može ga biti samo u širem rejonu riječnih dolina) mora biti dobar dotok vode . Idealno bi bilo da cijev bude izbušena po cijeloj visini šljunčanog sloja.
Medjutim ponekad se buši još ispod prvog sloja šljunka , probije se neki tvrdi sloj pa se ponovo dole nadje opet neki sloj šljunka pa tu bude još bolji dotok.
 
MOMOSARIC druze ajd ja cu sutra da slikam mesto gde sam udvoristu busio bunar, inace dubina je 5.7metra, a vode i peska vlaznog ima na dubini od 3.4metra, imam muke da izvucem taj pesak,al bojimse da ako ga izvucem da ne ispadne mrka kapa pa nema nista, kad slikam pokazacu ti pa mi reci iz tvog iskustva dal ima vode tu??
 
Nisam ja nikakav stručnjak , nego smo bušili kod mene par bunara , a i u mom kraju nemoš promašiti . Medjutim šljunak (znači zaobljeni kamenčići) , sitni šljunak , krupni pijesak kao nekakav sitni tucanik su pokazatelji da u tom sloju treba biti vode , a nekakav sitni mulj gline , podsjeća na kaolin , svijetle boje ukazuje da dalje nema šta tražiti . Tako mi je bar bunardžija objašnjavao ako sam dobro shvatio.
 
ok shvatam e sad gle cuda kod mene je bilo mesano :) :) eh, kad budem aktivno krenuo sam busenjem postavicu par slika ovde :) mozda ce se naci neko sa vise iskustva :)
 
Taj cica nema pojma.Nedaleko od mene,pored Morave svaka kuca ima cev u zemlji.To je mislim nesto najlakse da se izbusi i montira.A cim ima spdera nedaleko od reke ima i vode sigurno.E kad bih ja bio pored neke velike reke i da imam lako dostupnu vodu...
Koja je uopste cena busenja f400???
 
a kad sam ti pisao da ideš sa bunarom fi 100 , cijev da je dovoljno ...
Čuj zaglavili u šljunku , šta da su naišli na kamen ili neki tvrdi sloj ?

Na toj parceli imam struju, a imam i jednu potapajucu pumpu. Zato sam hteo veći prečnik zbog pumpe, a na drugim parcelama gde nemam struju, ići ću 3'' jer imam motornu pumpu. Inače, kad je čovek burgijao, na 3 m se pojavio pesak i voda, a na 4m je čist šljunak. Ogledalo je sada na 2m. Samo da napomenem da je ovo PETI bunardžija kojeg sam kontaktirao i ugovarao. Eto, on je bar došao na parcelu. Ne razumem kakvi smo to ljudi. Ugovore majstori par poslova, jedan rade, a ostale drže na 'stand by-u' da ne kažem zavlače i lažu.

- - - - - - - - - -

Taj cica nema pojma.Nedaleko od mene,pored Morave svaka kuca ima cev u zemlji.To je mislim nesto najlakse da se izbusi i montira.A cim ima spdera nedaleko od reke ima i vode sigurno.E kad bih ja bio pored neke velike reke i da imam lako dostupnu vodu...
Koja je uopste cena busenja f400???

Samo bušenje je 30e, a betonska cev je 1200din.
 
Ma ima bunardzija ali su skupi.Kod nas je jedan pre par godina dosao da gradi fabriku vode i busio neverovatnih 350 metara f400,kad sam pitao koja je cena po metru majstori mi rekose 100eura/m zajedno sa cevima.Ali su dosli sa brdo masina,nisam mogao da verujem.
Cuo sam da takodje i NIS busi te bunare,ali su jos skuplji.
 
Juce izbusena busotina od 3'' dubine 10m. Nekih 3,5-4m je zemlja a onda 5-6m soder pun vode (dolina Kolubare). Ogledalo je na nekih 4m. Danas sam u cev spustao usisno crevo od 2'' od motorne samousisne pumpe Honda koje mi je kratko i ulazi u vodu oko 1 m. Pumpa ne moze da crpi vodu u kontinuitetu. Par sekundi ide voda, pa nista i tako u krug. Sta mislite ako montiram tzv. zatvoren sistem, izbacim pumpino usisno crevo i na ovu okiten cev u zemlji od 3'' postavim redukciju 2'' i direktno povezem na motor, da li ce pumpa normalno vuci vodu? Da nije crevo od 3'' presiroko za ovaj pumpin usis od 2''? Nadam se da je jasno :)
 
Nije uopšte , ja na honda pumpi imam usisno crijevo 3" .Važno je košto znaš da je idealno dihtovano sve , jer je pumpa vakumska . Ako i dalje prekida znači samo da nemaš dovoljan dotok . Honda pumpe obično vuku 800-900 l/min , bar teoretski. Dali ste bušotinu dobro iščistili ? Kako je tako duboko nivo vode poslije ovako kišne godine . Nema nikakve veze al danas sam slučajno zavirio u moju jednu cijev-bunar , da vidim da nije nešto upalo jer nemam poklopac , i vidim da je nivo vode na pola metra.
 
Nije uopšte , ja na honda pumpi imam usisno crijevo 3" ....

Da li ti je usis pumpe 3'' ili si na pumpu od 2'' montirao usisno crevo od 3'' ? Nisam još napravio zatvoren sistem. Samo sam probao da vidim kako vuče iz ove bušotine. Pogledao sam u više bušotina i ogledalo je od 2,5 do 3m. Znači da mi je juče usisno crevo bilo oko 2m u vodi. Do dna bušotine ima još 5m vode.
 
Standardan je ulaz , neznam tačno koliki , a crijevo ono rebrasto je onda vjerovatno šire , pretpostavljam da je 3" jer sam mu na spoju montirao vatrogasnu spojnicu onu veću , kolko znam to je 3 ".
 
Gotovo! Izbuseno šest bušotina od 3'' dubine od 8 do 10m. Voda na 2,5m a šodera skoro 6m.
 
Kako mislis direktno? Prvo sam u cev ubacio usisno crevo i nije mogla da daje vodu u kontinuitetu. Mislim da je problem bio jer mi je usisno crevo bilo prekratko. Sada sam na cev montirao spojnicou i povezao sa pumpom (samousisna Honda 2'' od 5,5 KS, max 500 l/min) i dobio na izlazu oko 250 l/min.
 
Ma mislio sam baš tak kako si napravio-imaš dobar bunar
Kod tebe može biti jedino ograničenje dužina filtera,neki majstori jednostavno rade kratke filtere da uštede ako rade sa filter mrežom.
Min dužina za taj promjer bi trebala bit 6 metara da nemaš ograničenje na filteru.
Jel majstor prorezivo samo rupice il imaš sito?
Ma ustvari je sve to nebitno ako ti dobro služi za tvoje potrebe.
 
Nazad
Vrh