Borovnica

Prebacio sam nekih 3500 biljaka u saksije.


73865d45f8e64a47d9f56c0aa67e7b3f.jpg


689ba2689cd34f03b95edd706eb3dad0.jpg


0b43f0692fb9e970019a109590d5f63f.jpg


Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Neki troškovi koje treba da računate na godinu za hektar.

- đubriva i zaštita
-stavljanje mreže u zimski i letnji položaj
-bumbari
-dnevnice berača (učinak berača oko 40kg/dan)
-dnevnice rezača
-gorivo za traktor
-servis i registracija traktor
-struja za zalivanje zasada
-dopunjavanje zasada potrebnom piljevinom
-ambalaža za borovnicu
-administrativni troškovi
-nepredviđeni troškovi


Ovo na godišnjem nivou prelazi 10.000 evra, a verovatno i 15.000.

Stvara se slika da u ovom biznisu da u ovom biznisu podigneš hektar za 25.000 evra i narednih x godina ubireš preko 50.000 čisto.

Mislim da tako nešto postoji samo u trgovini drogom.

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Svaka cast za ove borovnice u saksijama.

Ajde podeli neke informacije sa nama o ovoj varijanti borovnica u saksijama, kolike su saksije, koji je supstrat - u sta si ih sadio, da li saksije imaju dno?

Pozdrav i sa srecom!!!
 
Ja sam za to da radnika treba platiti i to dobro platiti...ali na trenutnu otkupnu cenu ,tesko da neko ima racuna da plati beraca 100din po ubranom kg( norma beraca je oko 40kg dnevno)
 
.
Pazi, da ne valja, ne bi se sad podizao u Gruzi zasad na 15 hektara sve u saksijama. Podize Gruza Agrar sa kooperantima

Sad sam pogledao slike na FB , imaju i saksije za prodaju...
-Da li je potrebno menjati zemlju iz saksije nakon nekog perioda recimo 2-3 god ili vise ?

- - - - - - - - - -

ja nemogu pricati u punom rodu koliki je prinos vec sam citao kao i svi vi tu pise da stvarno moze i preko 10.000 kg sto je meni i dalje neverovatna zarada ali trenutno je tako (pisao vec negde da sam u drugoj godini imao 150 kg sa 600 biljaka

Ako je u drugoj godini imao ovoliko to je onda verovatno cetvorogodisnja biljka ? i sad mi recite da li on ima mali ili ok prinos u 4 godini ?
 
Ja sam prošle godine brao 0,5 kg po žbunu. I zadovoljan sam, jer smo u maju mjesecu imali strašne mrazeve, i otprilike 40-60% cvjetova je stradalo. Radi se o sadnicama koje su na proljeće 2014. posađene kao "dvogodišnje".
 
hvala na odg to sam zeleo da cujem jer nekako svi kriju koliko su imali u kojoj god :)
Da nije bilo mrazeva bilo bi oko kila po sadnici. Voleo bih da javis kako je bilo ove god.
Koliko ocekujes ako sve bude ok ove god po kilu ?
 
S obzirom na to da su sadnice morale manje ploda iznijeti prošle godine, dobro su narasle. Ove godine ima neuporedivo više rodnih pupoljaka, ako ne bude nepredviđenih šteta, ja sam uvjeren u bar 1,5kg po žbunu.

Javim rezultate poslije berbe.
 
Neki troškovi koje treba da računate na godinu za hektar.

- đubriva i zaštita
-stavljanje mreže u zimski i letnji položaj
-bumbari
-dnevnice berača (učinak berača oko 40kg/dan)
-dnevnice rezača
-gorivo za traktor
-servis i registracija traktor
-struja za zalivanje zasada
-dopunjavanje zasada potrebnom piljevinom
-ambalaža za borovnicu
-administrativni troškovi
-nepredviđeni troškovi


Ovo na godišnjem nivou prelazi 10.000 evra, a verovatno i 15.000.

Stvara se slika da u ovom biznisu da u ovom biznisu podigneš hektar za 25.000 evra i narednih x godina ubireš preko 50.000 čisto.

Mislim da tako nešto postoji samo u trgovini drogom.

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока

Ponekad se stice utisak da se zele uplasiti potencijalni borovnicari,da nesade borovnicu,pricom kako je to preskupo.Cinjenica je da ima i suprotnih razmisljanja, kao sto kaze Rakari, posadis a lova samo kaplje.Istina je uvek na sredini.
Evo mojih troskova u 2016 za 0.4h borovnice:
 
Ma ima.
-djubrivo i zastita: 800 evra
-mreza: ja, sin i jos jedan za sat i po razvezali iz zimskog polozaja a njih dva, za jos tri sata je postavili u "borbeni" polozaj
-bumbari: 14600 din kosnica dovoljna za hektar
-beraci: 1064 evra ali brali i clanovi porodice
-rezaci: sopstvenim snagama 1,3h dvojica jedan red x 18 redova=24h
-gorivo: radim kultivatorom pa nije uporedivo
-nemam registraciju
-struja za navodnjavanje: dve pumpe po 0,75kw, za celu sezonu oko 200hx1,5kw=300kwhx10d=3000d. Evo ruka 5000d.
-strugotina: oko 40 kubika=~400evra, mislim da dogodine necu morati da dodajem
-ambalaza: nemam taj trosak, ide u gajbicama
-administrativni troskovi: nemam ih a ne znam ni zasto bi ih neko imao
-nepredvidjeni troskovi: kod mene bi to bili troskovi za gorivo za odlazak i povratak, doduse predvidjeni su, oko 300evra

- - - - - - - - - -

Pre pola sata se vratio iz borovnjaka. Ponovo razvezana mreza zbog snega. 5-6cm. Prva polovina sa merdevina a druga sa zemlje jer je vec toliko napadalo da ju je savilo "do crne zemlje"
 
Hvala na ovim podacima, samo bi trebalo da napišete i cenu rada vaše porodice i da odvojite deo profita za amortizaciju.
 
Na osnovu cega odredjujemo koliko piljevine je potrebno za 1h

Ma ima.
-djubrivo i zastita: 800 evra
-mreza: ja, sin i jos jedan za sat i po razvezali iz zimskog polozaja a njih dva, za jos tri sata je postavili u "borbeni" polozaj
-bumbari: 14600 din kosnica dovoljna za hektar
-beraci: 1064 evra ali brali i clanovi porodice
-rezaci: sopstvenim snagama 1,3h dvojica jedan red x 18 redova=24h
-gorivo: radim kultivatorom pa nije uporedivo
-nemam registraciju
-struja za navodnjavanje: dve pumpe po 0,75kw, za celu sezonu oko 200hx1,5kw=300kwhx10d=3000d. Evo ruka 5000d.
-strugotina: oko 40 kubika=~400evra, mislim da dogodine necu morati da dodajem
-ambalaza: nemam taj trosak, ide u gajbicama
-administrativni troskovi: nemam ih a ne znam ni zasto bi ih neko imao
-nepredvidjeni troskovi: kod mene bi to bili troskovi za gorivo za odlazak i povratak, doduse predvidjeni su, oko 300evra

- - - - - - - - - -

Pre pola sata se vratio iz borovnjaka. Ponovo razvezana mreza zbog snega. 5-6cm. Prva polovina sa merdevina a druga sa zemlje jer je vec toliko napadalo da ju je savilo "do crne zemlje"
 
Kod nas snijeg pada kao da je januar. I prošle godine je ovako, samo u maju.

Sreća pa se behar još nije "otvorio", jedino da snijeg šta ne polomi.
 
Ma ima.
-djubrivo i zastita: 800 evra
-mreza: ja, sin i jos jedan za sat i po razvezali iz zimskog polozaja a njih dva, za jos tri sata je postavili u "borbeni" polozaj
-bumbari: 14600 din kosnica dovoljna za hektar
-beraci: 1064 evra ali brali i clanovi porodice
-rezaci: sopstvenim snagama 1,3h dvojica jedan red x 18 redova=24h
-gorivo: radim kultivatorom pa nije uporedivo
-nemam registraciju
-struja za navodnjavanje: dve pumpe po 0,75kw, za celu sezonu oko 200hx1,5kw=300kwhx10d=3000d. Evo ruka 5000d.
-strugotina: oko 40 kubika=~400evra, mislim da dogodine necu morati da dodajem
-ambalaza: nemam taj trosak, ide u gajbicama
-administrativni troskovi: nemam ih a ne znam ni zasto bi ih neko imao
-nepredvidjeni troskovi: kod mene bi to bili troskovi za gorivo za odlazak i povratak, doduse predvidjeni su, oko 300evra

- - - - - - - - - -

Pre pola sata se vratio iz borovnjaka. Ponovo razvezana mreza zbog snega. 5-6cm. Prva polovina sa merdevina a druga sa zemlje jer je vec toliko napadalo da ju je savilo "do crne zemlje"


Tuki, svaka čast za matematiku, a pre svega za iskrenost. Vidim da si najrealnije naveo sve sezonske troskove
Mozes li mi reci u kojoj ti je godini borovnica, na koji nacin je zasadjena (mene, bankovi, vrece) I koliki prinos imas po sadnici (ili hektaru) ?
Ja planiram sadnju manje parcele za narednu jesen pa mi mnogo znaci da predvidim troskove, a I prihode
 
Borovnica je u petoj god. Očekujem 3.5-4t, mada imam malu štetu od mraza. Nadam se ne veću od desetak posto. Posađena je u jarak ispunjen mešavinom strugotine i Pešterskog treseta. Pri računanju očekivanog prihoda treba računati da je cena 3 evra/kg. Max. Sve preko toga je čist ćar, a i lutrija.

Послато са ALCATEL ONE TOUCH 7041X уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh