Borovnica

Imaš li neku sliku od gredice sa agrotekstilom, da vidimo kako izgleda? Znam da si rekao na jesen, rekoh možda imaš negde sačuvano. :bravo:
 
Društvo, kod mene su ptice navalile na borovnicu, naročito ovaj kos:
kos.jpg



U mom kraju je mraz ubio dosta voća ove godine, možda su zbog gladi napale na borovnicu. Ima li neko savjet čime ih tjerati?
 
Možda ćeš ih najpre oterati hranom.... Ne hrane se samo borovnicom već jedu i razne bubice, insekte i leptiriće... osim ako svu tu ptičiju hranu nisi oprskao....
 
Možda da pokušaš da napraviš neku vrstu odmarališta za prirodne predatore... Sokolove ili orlove... npr. visoke motke sa malim prečagama ili platformama gde bi predatori mogli da se odmaraju i prate ostale prtice. Mi u susednoj parceli imamo jednu topolu gde se odmara jedan soko. Kad odem do kraja voćnjaka on odleti ali se vrati i stražari... Ali nije uvek tu i ima ptičica... Moje je razmišljanje da treba da postoji hrana za sve i za nas i ptičice... Viđao sam i kod nas u blizini ogromna jata verovatno tih čvoraka ili kosova... ali su tražili insekte i ne prave štetu.... Možda da ostaviš stari hleb ili po kilo dva pšenice u hranilišta pa neka grickaju... ali pazi da ne mogu da dohvate miševi.... tako ako si rešio organski... životinjke su to....
 
Pozzz svima, zanima me moze li mi neko od vas reci sta konkretno treba borovnici, sto se tice zemlje i uzgoja, kod mene pH oko 4,5 pa me zanima sta treba da joj dodajem, od 1....kada da je zalivam, na koliko da pustam prehrane i koje prehrane da pustam, kako da zakiselim zemljiste i sve ostalo...jbg suprug zna da je reze, cesto ide u rezidbu u okolini smederevske palanke i mladenovca, ali nikako da uhvatimo caku sta voli a sta ne....a cef mi je da posadim barem 100-200 kom da se oprobam i na tom polju :D Kad vec on zna da reze....Unapred sam zahvalna svima koji mogu da mi pomognu....::pomoc:;:pcelac::
 
@MirjanaGoran

Pozdrav! Najbolje da kreneš od prve stranice na ovoj temi pa da sve redom pročitaš, ima tu dosta korisnih informacija/savjeta.

-Zaljevanje borovnice radiš po potrebi. Kod mene u ova 4 dana stalno kiša pada, sunca nema, tako da ne zaljevam. Prije 20 dana je bila visoka temperatura, pa sam svaki dan zaljevao. Sistem kap po kap se pokazao jako efikasan.

-Postoje razne varijante npk đubriva, i svaki agronom će te drugačije uputiti. Ja lično koristim kristalone, formula s većom dozom N u rano proljeće sve do cvata. Onda od cvata pa sve do pred kraj berbe formula s vecom dozom K. Poslije berbe opet dajem formulu s većom dozom N ali do sredine 8. mjeseca, i od tada treba N đubrivo ukinuti. Do kraja sezone P i K forsirati. Što se doziranja tiče, uglavnom na ambalaži od đubriva ima uputstvo.

-Ne vidim potrebe da zakiseliš tlo, ako je prirodni pH 4,5. Kako god, mnogi Yarini kristaloni pored NPK sadrže i mikro elemente, neki čak sumpor, koji može pomoći pri zakiseljavanju.

-Ako ti suprug ima iskustva s orezivanjem borovnice to je super, ali ako je orezivao drugo voće pa misli da bi znao i borovnice onda ja savjetujem da se ne igra, bolje nek mu neko pokaže prvo.
 
Gde kod nas imaju da se nabave najeftinije sadnice , a da nesto vrede? U obzir dolaze i nesertifikovane sadnice pošto za sad bih posadio oko 10 ari probne povrsine da vidim i naucim nesto oko ove proizvodnje. Inace vec imam maline i kupine pa da ubacim i borovnicu i zaokruzim proizvodnju.
I koje sorte preporucujete - Duke , Huron ???
 
Rakari...video sam slike tvojih borovnica i deluju mi jako dobro! Mozes li mi reci u kojoj su godini kada si ih sadio?

Sent from my SM-G350 using Tapatalk
 
Molio bih vas da mu pomognete oko nekih stvari vezanih za borovnicu, puno bi mi znacilo.
Prvo-Da li neko imas iskustva sa firmom superior ili koju bi ste vi firmu preporucili za kupovinu sadnica?
Drugo- ako sada na jesen posadim dvogodisnju sadnicu kada mogu ocekivati prvi rod i koja bi to kolicina bila po sadnici?
Trece-koju bi mi povrsinu preporucili kao pocetniku da zasadim?

Sent from my SM-G350 using Tapatalk
 
2. Prvi rod 2018 oko 300gr po žbunu.
3. Koliko ti je ćebe toliko se protegni. Što veća površina ti je jeftinije po jedinici površine.


P.s. Ako nisi krenuo u pripremu sadnje već sad ne znam kako planiraš da stigneš da posadiš na jesen.

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav svima koji su aktivni na forumu i cine da ova tema bude aktivna, vec duze vreme pratim ovu temu ali tek sad sam resio da se registrujem..
Kao sto sam napisao vec u temi gde se predstavljaju novi clanovi foruma zelja mi je da osnujem moderan zasad borovnice ali pojavili su se odredjeni problemi tj ph vrednost zemljista mi je 6.6 a u vodi 7.3
i savet mi je da bi mi godine bile potrebne da je dovedem na optimalnu vrednost.. Ako neko ima savet da kako to uraditi ranije i kako bio bih mu zahvalan !
Zamolio bih clana Rakari da mi posalje poruku u inbox ili ovde javno kako je zadovoljan sa sadnicama koje je sadio u vrece od agrila posto mi je to jedna od opcija..
I jos nesto ako imate preporuku od koga uzeti sadni materijal ili ne uzimati pisite u inbox
 
Hvala na brzom odgovoru , reci mi da li si nosio vodu na analizu (radi hidroponskog uzgoja), i da li mozes da pises u inbox gde si uzeo sadnice i vrece od agrila zbog zabrane reklamiranja..
 
Vodu ćeš nositi na analizu bez obzira na tehniku sadnje koju odabereš.

Ove saksije koje ja imam nisu od vreće već plastična ploča spojena u krug i spojena šrafovima. Zapremina 45l. U plastiku je dodat aditiv protiv uv zračenja tako da bi trebalo da potraju duži niz godina. Ne znam koju količinu sadnica naručuješ ali ti preporučujem da sam uvezeš.



Послато са B1-810 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh