Borovnica

Društvo, da li vi korsitite vodotopiva đubriva (kristalon) za prehranu borovnice? Ako da, koji proizvođač i koja formulacija?
 
Moze li da se, i ako nije kiselost zemlje odgovarajuca, sadi borovnica tako sto bi se u jamice stavljala piljevina? Jer piljevine imam oko 5000 tona, pa da je iskoristim, da mi dzabe ne stoji. Hvala.
 
Ovakva je od kad je olistala. Šta joj je?
20150707075046.jpg
 
- - - - - - - - - -

Mišljenja sam naravno i dalje ponavljam da je grana poljoprivrede po pitanju borovnice i njenog uzgoja tek u povoju i velika nepoznanica u Srpskom narodu i okruženju, i već dobijam utisak da neki ljudi kroz moje razgovore sa njima uspostavljaju nešto potpuno drugo u tom svetu koristeći takvu priliku. Mnogi su umesto da uzgajaju i sade borovnicu tu prepoznali nešto drugo što žele iskoristiti a to je dobra i brza zarada na još uvek neizgrađenom tržištu borovnice koja dobija expanziju.
Sadnice su iako se mogu nabaviti po nižim cenama u krugovima prodavaca i dalje izuzetno i neprirodno skupe i omogućavaju preprodavcima da i dalje odlično profitiraju.

Mnoge najnovije sorte (opet svima veoma nepoznate i tek stvorene na tržištu sa kratkim rokom iskustva) i sa još jačim cenama kao sadnice od već višedecenijskih poznatih i dobrih sorti se guraju i propagiraju svuda kao najednom primarne kroz priče ljudima da su eto sad one bolje borovnice od svega što do sada postoji što zapravo nije istina. Tako se ovde slučajno i možda pronela priča da je tržište zastarelo ili zasićeno određenom veoma rodnom i kvalitetnom starom sortom. Ne kažem da su te nove sorte loše, ali tvrdim da njihovi proizvođači guraju priče uz previše hvalospeva isključivo u cilju brže zarade i globalne krize, o tome pričam. Voleo bih da neko kaže šta misli koliko košta proizvođača jedna sadnica dvogodišnje borovnice koja je već postala hiperprodukcija sa šest ili sedam nula po sezoni sadnje, i koliko je to novaca ugrađeno do skoro 5 evra na veliko koliko se ovde i dalje traži i prodaje kod mnogih? Šta je tu je, idemo dalje..

Sa druge strane takve priče uz vesti o dobrom profitu u radu sa borovnicom kao i da se danas sadnice mogu saditi bilo kada i bilo gde pa i u ravničarskim oblastima gde se oduvek sadio samo kukuruz , pšenica i druge kulture na zemljištima oko PH 7-7.2 i na 0-50 m.n.v..Priče gde sve više prodavaca koji nisu primarni borovničari , najednom vam uredno ponude za kupovinu obavezno i neke svoje supstrate i zemlju u pakovanjima i džakovima koja je kod svih i najbolja i najidealnija za sadnju a nimalo nije jeftina, mi govori da je to opet sve u cilju samo nečije brze zarade, bez razmišljanja i bez savesti o ljudima kojima se to plasira. Plašim se da se tako mnogi mogu upecati na takve propagande i uložiti ogromne novce u po meni u startu već propale projekte koji nikada na duge staze ne mogu zaživeti kako treba...

Evo na mom ličnom primeru, ja ove godine recimo treba da kupim preko hiljadu sadnica , a za istu sortu koju tražim mi trenutno neki prodavci traže od 3 do čak 4.7 evra po dvogodišnjoj bezvirusnoj i sertifikovanoj sadnici sa fitosanitarnim pregledom za potpuno istu stvar uz priče od kojih mi je nekada muka.. Pa jel to normalno, ja mislim da nije...Tolika razlika za istu stvar i na istom tržištu mi govori koliko apsolutno ništa nije sređeno niti prilagođeno običnom srpskom farmeru koji želi da uđe u investiciju, posao i sadnju borovnice , pogotovo sa nekim informacijama i mnogim dezinformacijama koje mu nikako ne pomažu niti omogućavaju da na neki normalan način postane dobar i primaran proizvođač borovnice i cenjen proizvođač i izvoznik za svoju državu. Sve ovo pričam u nameri da ako mogu nekome pomognem,... budite barem dobro informisani i veoma oprezni oko svega ako ulazite u posao sa borovnicom.

Moje misljenje o ljudima u Srbiji koji se bave uvozom sadnica i repromaterijala- prevaranti i diletanti (vecina). Tesko je naci ljude koji stvarno nesto znaju o borovnici u Srbiji pa cak i neki Doktori (doktorati uradjeni na temu borovnice) nemaju blage veze o borovnici. od 5 ljudi koji prodaju sadnice 4 su prevaranta. Problem nije samo u ceni sadnice, problem je u njihovim losim savetima a to moze da te kosta mnogo novca a i vremena, koje izgubis spasavajuci svoje zasade. Najmanje veruj likovima koji se pojavljuju po televizijama. Posto vidim da si iz Beograda idi do Mladenovca i tamo ces naci oko 15-20 Hektara ZASADJENE Borovnice pa razgovaraj DIREKTNO sa ljudima.
 
Temperature su pale, kise padaju, izgleda da je prava jesen stigla. Šteta, ja sam se nadao da će vegetativna sezona malo duže trajati, da borovnice još koji cent porastu :)
 
Tako sam se i ja radovao da raste, ali nemas ti nista od toga da siba u nebo. Borovnica izgleda super, ali obavezno nadji nekog ko zna da oreze.
 
Svaka čast, jako lijepo izgleda!

Kolika je površina u pitanju?

Mogu misliti koliki su troškovi bili, s obzirom na protivgradnu mrežu.
 
Hvala.

1.8 ha pod mrežom.


Troškovi su bili veliki.
Ja nisam iz poljoprivrede pa nisam imao nista od mehanizacije.
Pravljenje ostave za mehanizaciju, sređivanje puta, krcenje i peglanje depresija, prerovar piljevime pošto šleper ne može da priđe...

Послато са Galaxy Nexus уз помоћ Тапатока
 
Spremam se za izvoz sveze borovnice u EU ove godine svi zainteresovani neka mi se jave na pp mozemo udruzeni da imamo odlicnu cenu kupac odlican i ozbiljan poznata evropska firam ,trazi se i sveza kupina lohnes bice razgovora i o malini svezoj za izvoz (tulamen polka i polana)
 
Spremam se za izvoz sveze borovnice u EU ove godine svi zainteresovani neka mi se jave na pp mozemo udruzeni da imamo odlicnu cenu kupac odlican i ozbiljan poznata evropska firam ,trazi se i sveza kupina lohnes bice razgovora i o malini svezoj za izvoz (tulamen polka i polana)

Da li uzimaš plod isključivo iz Srbije? Ja sam iz Bosne, pa ako postoji neka šema javi. Hvala
 
Nazad
Vrh