Borovnica

Требао си оно ђубре прекрити струготином четинара. Ништа јој не смета, мало оплијеви траву, додај пиљевину и мало около поспи амонијум сулфат
 
@nothing

Sadnica ne djeluje kao da je oboljela, niti kao da joj je kiša naštetila. Pupovi meni izgledaju zdravo, ovo je slika prije 3 sedmice, do sada su se trebali otvoriti, olistati.
 
Skoro sve je spremno za širenje zasada. Malo kasnim, ali nije do mene.

10408846_10204109884483985_1305948322845750662_n.jpg
 
Pa tek sad ćeš saditi? Zar nije kasno? Da li će to uspeti?
A kakav ti je sadni materjal? Jel ožiljen? Jel od reznica ili od žbuna?
I još jedno pitanje...jel su u pitanju pitome ili divlje borovnice?
 
Kao što sam i naveo, nije do mene. Sadni materijal dobijam preko organizacije IFAD, sve to ide jako sporo.

Mislim da hoće uspjeti, prošle sam godine upravo u ovo vrijeme posadio 2 duluma borovnice (ovaj desni dio na slici), i dobro su se primile.

Radi se navodno o dvogodišnjim sadnicama visokožbunaste borovnice, u posudama od 1,5 litre. Sadnice trebaju stići za dan-dva.
 
Znači u pitanju su "domaće" borovnice. A na kojoj si nadmorskoj visini ?
A jel imaš zalivanje tu ? Ne mislim pri sadnji, nego i nadalje...kap po kap ili rasprkivači...
 
Danas mi javiše da su ipak trogodišnje sadnice u pitanju, ne znam tačno koja sorta. Nadmorska visina je nekih 700-750 metara, a sistem kap po kap imam još od prije. U nas pada jaka kiša neprestano već 3-4 dana, valjda neće opet poplave...
 
Поздрав свима. Прочитао сам овај део са боровницама једно три пута. :)
Планирамо да засадимо за почетак неких 200 садница боровнице па ме интересује следеће.
Стигла ми је анализа земље па неко од искусних ако може да ми каже шта мисли и шта ми је радити.
phKCI 5.14
Humus 4.8
N2 0.24
P2O5 4.9
K2O 40.2
Коју боровницу узети пошто је надморска висина 1000 метара?
Е сад везано за саднице. Ситуација је таква да кад пролазим кроз Пољску наилазим на плантажу боровница.
Да ли смем да купим 200 садница или колко већ може да стане у ауто и кренем пут Србије са тим садницама?
Тј. каква је процедура на граници? Хоћу ли моћи да унесем те саднице у земљу?
 
Mene lično inetresuje isto što i tebe...s tim što nisam radio analizu...A o prenosu preko granice...pa ne bi uspeo ni da si stvarno Đenka...Prvo koliko granica moraš proći ( bez obzira na EU) ...rigorozni su svi.... zbog prenosa različitih bolesti....
 
@Đenka

Ja mislim da ti je zemlja dobra za borovnicu. Trebaš samo pažljivo sa stajnjakom gnojiti, jer ti je zemlja na granici što se tiče potrebne kiselosti za borovnicu. U svakom slučaju uz dosta amonijum sulfata i piljevine će to bit dobro!

Što se tiče sorte, trebaš obezbjediti sorte koje kasno cvjetaju zbog potencijalne opasnosti od mraza.

Ja ne bih savjetovao da sam pokušaš uvest sadnice, da toliko rizikuješ zbog nešto malo niže cijene.

Evo meni su prošlog petka stigle sadnice preko ove organizacije, trogodišnje su, sorte Brigita, Blueray i Jersey.

nbdenn.jpg
 
Поздрав свима. Прочитао сам овај део са боровницама једно три пута. :)
Планирамо да засадимо за почетак неких 200 садница боровнице па ме интересује следеће.
Стигла ми је анализа земље па неко од искусних ако може да ми каже шта мисли и шта ми је радити.
phKCI 5.14
Humus 4.8
N2 0.24
P2O5 4.9
K2O 40.2
Коју боровницу узети пошто је надморска висина 1000 метара?
Е сад везано за саднице. Ситуација је таква да кад пролазим кроз Пољску наилазим на плантажу боровница.
Да ли смем да купим 200 садница или колко већ може да стане у ауто и кренем пут Србије са тим садницама?
Тј. каква је процедура на граници? Хоћу ли моћи да унесем те саднице у земљу?
Питај на граници Србије и Мађарске шта ти треба за превоз, а питај и на осталим границама. У суштини је добар дио садница увезен из Пољске. НИје боровница шљива па да можеш пренијети неке вирусе. Већина вируса америчке боровнице је засад у Америци. Срећом, скуп је превоз па их нико не увози из САД на своју руку.
 
Ima li ko bilo kakav kontakt sa PROVCEM? Trebaju mi za jesen kvalitetne sadnice borovnice duku il neku za kombinovanj zbog oprasivanja. Dvogodisnje ili trogodisnje, 40 komada
 
@francesko

Pokušaj putem mail-a: draganborovnica@yahoo.com

---------------------------------------------------------------------------

Društvo, da li se ko od vas susretao s gljivičnim oboljenjem kojeg amerikanci nazivaju stem blight? Uzrokuje ga gljivica pod nazivom "Botryosphaeria dothidea". Dosta su neobični simptomi, listovi na jednom izdanku (ili više njih) se počnu prvo povijati, zatim se počnu sušiti i boju mijenjati, sve dok se u potpunosti listovi i stabljika ne osuše, a ostatak grma izgleda potpuno zdrav/netaknut... evo par slika:

flaggin2.jpg


stemblight1.jpg


Kao laik sam prvo pomislio da je ovo rezultat štete na korijenu od strane krtica/voluharica, međutim, nakon detaljnijeg pregleda oboljelog izdanka, uočio sam smeđu boju koja se širi ispod kore poput raka, kao na ovim slikama:

Figure1.jpg


4385229590_b7c90c2eca_o.jpg


Najgore od svega je što na internetu uglavnom piše da su fungicidi totalno neučinkoviti. Jedini direktan način borbe protiv ovoga je uklanjane oboljelih izdanaka (skroz do korijena) i iznošenje van zasada. Ova bolest napada kroz fizička oštečenja na kori, uzrokovanih od strane insekata, kao i od nas samih...
 
@francesko

Pokušaj putem mail-a: draganborovnica@yahoo.com

---------------------------------------------------------------------------

Društvo, da li se ko od vas susretao s gljivičnim oboljenjem kojeg amerikanci nazivaju stem blight? Uzrokuje ga gljivica pod nazivom "Botryosphaeria dothidea". Dosta su neobični simptomi, listovi na jednom izdanku (ili više njih) se počnu prvo povijati, zatim se počnu sušiti i boju mijenjati, sve dok se u potpunosti listovi i stabljika ne osuše, a ostatak grma izgleda potpuno zdrav/netaknut... evo par slika:

flaggin2.jpg


stemblight1.jpg


Kao laik sam prvo pomislio da je ovo rezultat štete na korijenu od strane krtica/voluharica, međutim, nakon detaljnijeg pregleda oboljelog izdanka, uočio sam smeđu boju koja se širi ispod kore poput raka, kao na ovim slikama:

Figure1.jpg


4385229590_b7c90c2eca_o.jpg


Najgore od svega je što na internetu uglavnom piše da su fungicidi totalno neučinkoviti. Jedini direktan način borbe protiv ovoga je uklanjane oboljelih izdanaka (skroz do korijena) i iznošenje van zasada. Ova bolest napada kroz fizička oštečenja na kori, uzrokovanih od strane insekata, kao i od nas samih...

Probao sam na email, al nista. Ipak ti hvala
 
@francesko

Provac je također ostavio svoj broj negdje na početku ove teme: 063 203 777

Ne mogu garantovati da ćeš ga dobiti ali vrijedi pokušati.
 
Nazad
Vrh