Borovnica

Da li si koristio neko sredstvo za zaštitu, da li si prskao sadnice? Da li si imao problema s glodarima? Da li si koristio neke dodatke za prihranu sadnica?

Sto se zastite tice, tretiram bakrom u jesen, kada opadne 70-80% lista i u prolece prilikom kretanja vegetacije. Izmedju toga pratim orjentacioni program zastite Mr. Aleksandra Leposavica sa instituta za vocarsto u Cacku, koji mozete naci na http://www.fb.org.rs/upload/content/Visokozbunasta_Americka_borovnica.pdf, za koji mislim da je jako dobar.

Sa glodarima, hvala bogu, nisam imao problema za sada. Postoje tzv. elektronski rasterivaci glodara, koji emituju talase visoke frekvencije necujne za coveka, ali iritantne za stetocine i teraju ih sa parcele. Rade na struju/baterije/solarno (zavisno od modela) i pokrivaju 10-15 ari. Nemam nikakva iskustva sa tim, iskreno, malo sam i skeptican, ali mozda vredi pokusati.

Sto se tice prihrane, stavljao sam NPK 8-16-24 u jesen, otprilike 200g po sadnici, onako rasuto oko nje na nekih 30 cm. Preko sistema KPK prihranjujem vodotopivim djubrivima u vise navrata tokom vegetacije. Na pocetku vegetacije idem sa vise fosfora, drugi tretman azotnim djubrivima i na kraju pred berbu kalijum. Uglavnom pratim neki orjentacioni Yarin program (Ferticare). Takodje, prilikom prskanja ubacim povremeno i neku folijarnu prihranu.

I sam za sada jos uvek ucim o borovnici, i nisam najsigurniji za ispravnost svega sto radim, ali to bi bilo otprilike to za sad. Pa tu smo da ucimo zajedno i da se korigujemo, svaka sugestija je vise nego dobrodosla. Pozdrav
 
Hvala na literaturi. Da li si do sada vršio ikakvu rezidbu?

Samo blagu. Uklanjao sam osusene grancice i eventualno gde se grane ukrstaju i dodiruju. Mislim da cu ozbiljnije sa tim krenuti sledece god. Imao sam "srecu" da mi ih neko drugi malo oreze prosle god, i postedi me posla, valjda u pokusaju da ih ozili ::jako_besan::. Malo se salimo, ali i na to treba da se obrati paznja. Mada ogradjeno je lepo i ne pomaze. Kupio sam video nadzor, postavio stubove, jos da to povezem, pa neka udje onda :osmeh:

Inace, vratio sam se par stranica u nazad i bacio pogled na one slicice sto si postavio. Stvarno izgledaju borovnice super, cini se da im zemljiste bas odgovara, a i ideja sa kanalima mi se svidja. Nego, je si li im stavljao neku prihranu i sta ako nije tajna?
 
Amonium sulfat i neke Yara mila komplex bobice sam stavljao oko sadnica odmah nakon sadnje i još jednom kasnije (dakle, u dva navrata), koristio sam i folijarnu hranu vital jednom svakih 15 dana
3332.jpg



P.S. Mislim da od video nadzora nemaš mnogo koristi, svako može neku masku staviti. Bolje je neki vid alarma, po mom mišljenju.
Ja sam prilikom sadnje kupio štene kavkaskog ovčara, ima da naraste do prve berbe, a napravit ću i neku kolibicu na voćnjaku, pa ću noćivati dok bude berba trajala ::spreman na sve::
 
Amonium sulfat sam imao u planu da stavim ovih dana, ali iskreno nemam predstavu u kojoj kolicini, nisam ga do sada koristio. Razmisljao sam oko 100g po sadnici, jer mi rekose da sa njim ne treba preterivati. Koliko si ti stavljao otprilike ako znas?

A i ja uzeo jednog sarplaninca sa slicnom idejom, ali kolika je kukavica, nema neke vajde od njega izgleda :)
 
Ja sam stavljao 1 punu šaku amonium sulfata na svaki grm. Koliko je to u gramima ne znam :)

Pa cuko treba da laje, da te obavijesti, ne treba on napadati ljudi, mogu te tako tužiti :D
 
Da li je iko koristio ove tjerače krtica/voluharica*?

LS-997M-plakat-A4_im111294_webPreview800.jpeg


Nisu pretjerano skupe sprave, ali mi se ne bacaju pare ako ovo nije efikasno.
 
Bas takve sprave pominju u jednoj drugoj temi i kazu da je provereno da ne deluju. Ali ako nije skupo treba probati, moxda u drugom podrucju deluje
 
Počeo sam svoje sadnice orezivati. Nisam imao strpljenja čekati na agronoma, pa sam uzeo stvar u svoje ruke. Pregledao sve klipove u vezi s rezidbom, pročitao isto tako, jako mnogo literature koja tekstom i slikama opisuje način orezivanja borovnice. Valjda će na dobro izaći :)
 
Probao bih sa par sadnica borovnice... Neko mi je stavio u uvo, da borovnica ( kao i brusnica) , zahteva određenu nadmorsku visinu? Navodno, da ne bi mogla da uspeva ( ili, bi zaostajala ,ili ne bi imala adekvatnog plodonošenja), u ovoj mojoj Moravskoj dolini( ustvari to bi bilo ,nekih 5o-tak metara više nego dolina Morave) ? Ja doduše i neznam kolika je nadmorska visina Jagodine...
Ne znam da li je to tačno?
 
Ako sadnice mogu dobiti dovoljno svjetlosti, ako im možeš obezbjediti dovoljno vode, ako pH zemlje odgovara, ne vidim zašto da ne. Ja koliko razumijem na nižoj nadmorskoj visini bi borovnica trebala ranije sazrijeti.

Samo dobro pripazi, ne bi valjalo da je skroz ravna zemlja, da se voda na njoj zadržava.
 
Ma ne, nije ravno... to mi je ustvbari vinograd , ali pošto se loza počela proređivati ja mislio da posadim par komada , za svoje potrebe, čisto da se obogati neki da tako kažem jelovnik...S tim da ovde nije moguće neko navodnjavanje , osim ručno, po potrebi ili kad imam vremena leti...Imate li neki naziv ,neke sorte koja bi bila dobra u ovim uslovima...?
 
@gandrad

Ne znam druže, proguglaj malo. Možda ti je bolje aroniju posaditi ako već nemaš mogućnost redovnog navodnjavanja.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Evo slika sadnice prije rezidbe:

WP_20150318_17_25_37_Pro.jpg




A evo kako izgleda nakon šišanja :)

WP_20150318_17_30_30_Pro.jpg




Rodni pupovi se nalaze uglavnom pri vrhu izdanaka/grana (to su oni deblji pupovi). Ja sam sve izdanke skraćivao tako da nijedan rodni pup ne ostane, dakle, rezao sam odmah iznad prvog vegetativnog pupa (to su oni manji pupovi) koji je okrenut prema vani (smjer u kom želim da izdanak nastavi s rastom).

Isto tako sam uklanjao:
sav kržljavi prirast
niske grančice
izdanke koji leže na zemlji
sve vrhove koji su pocrnili od izmrzavanja ili koji su oboljeli
sve grane ili izdanke koji su se počeli ukrštati ili dodirivati
 
Jesu li krenuli radovi kod ostalih borovničara?

Čitao sam da azotnim đubrivom treba borovnici 3 do 4 puta godišnje pođubriti. Za to su idealni urea i amonium sulfat. Urea sadrži više azota dok je amonium sulfat kiseliji. Ako vam je pH zemlje malo viši, koristite amonium sulfat, ako je niži onda ureu, ako je pH savršen onda treba kombinovati. Idealno bi bilo đubriti tokom ili prije kiše.

Naručio sam 400kg uree, planiram đubriti u aprilu, maju, junu i početkom jula. Kažu da ne treba poslije jula azotom đubriti, da ne bi došlo do izmrzavanja vrhova grma.
 
Ne znam ima li snijega kod vas kolege, kod mene u srednjoj Bosni je zapadao k'o da je januar. Taman što sam nabavio YaraMila complex i ureu, htio đubriti ali šipak po ovom vremenu. Barem sam stigao sve orezati :osmeh:
 
Mnogo mi je žao što nam je tema zamrla.

Ja sam danas već drugi put đubrio s YaraMila complexom + Urea u ovoj godini. Sadnice izgledaju dobro, olistale su sve, već bih mogao početi s folijarnom prehranom.

Krtice/voluharice su mi oštetile korijen na 2 sadnice, kod obje mi se po jedan izdanak osušio. Nabavio sam nekakav rastjerivač putem vibracija/zvuka, pa ću vidjeti da li djeluje.

Kako stvari trenutno stoje, izgleda da ću do kraja maja posaditi još jedno 1000-1300 sadnica, koliko mogne stati na placu. Pozz
 
Još jedan savjet: ako budete đubrili mineralnim đubrivom u granulama, i ako bude mokar teren, pazite da ne bacate đubrivo po krošnji grmova, hoće se granule za mokar list zalijepiti, i onda nastaju ožegotine kada sunce upekne...

Iako je naporno, treba se fino sageti i granule po zemlji/malču bacati, a ne s visine pa da se lijepe po listu. Pozz
 
Да ли ће бити ишта од ове боровнице... Прошле године ју је уништила киша... Слика је од прије 2-3 седмице...
20150501_145333.jpg
 
Nazad
Vrh