Borovnica

Jesi li čuo za sortu Chanticleer? Jedna od novijih ranih sorti borovnice, nema mnogo informacija o njoj na netu.
 
Čuo kao informaciju, veoma je kompatibilna i slična sorti Duke i Sunrise po parametrima, mada po ocenama generalno sorta Duke je bolja i malo štrči od nje...Sada pitanje, novija je ako gledamo izvore informacija gde piše da je prva sorta Chanticleer stvorena i usavršavana raznim kloniranjem i ukrštanjem do 1997 kada je predstavljena . - ‘Chanticleer’ was introduced in 1997.

- - - - - - - - - -

Evo da vidiš tabelu koliko su slične ove tri sorte i za koliko je tu Duke bolja , u pitanju je oko decenija posmatranja. Sama tabela će biti jasnija tako što nije mogla ovde biti preneta kako treba i za šest parametara ima šest ocena u nizu.

Table 1. Subjective ratings for fruit quality characteristics and productivity for ‘Chanticleer’, ‘Duke’, and
‘Sunrise’ blueberry at Atlantic Blueberry Co., Hammonton, N.J.

Fruit quality characteristicsz

Cultivar- Size- Color -Scar -Firmness -Flavor Yield

Chanticleer
Mean 7.5 -,7.9 ,8 , 7.8 ,6.4 , 7.8
Range 7–8 7–8,- 8, 7–8 , 6–7, 6–9

Duke
Mean 7.8 - 8.0 -,8.0- 7.9- 6.7- 8.6
Range 7–8 , 8 ,8 , 7–8 , 6–7 ,8–9

Sunrise
Mean 7.3 7.6 8.2 7.8 7.1 7.5
Range 6–8 7–8 8–9 7–8 7–8 6–8
z
For size, scar, firmness, flavor, and yield, 1 = poorest, 10 = best; for color, 1 = dark, 10 = light.

Sama priča oko sorte Shanticleer postoji sa podacima i pre 1980 godine kada se već radilo na njoj...
 
Da, ali je Chanticleer bolja od recimo te Sunrise sorte. Jasno je da je Duke ponajbolji od ranih sorti, ali bi trebalo još neke sorte posaditi radi unakrsnog oprašivanja. E ja razmišljam da li je Chanticleer pogodna za to.
 
kažu da recimo Spartan nije loša za unakrsno oprašivanje a ako ti je dostupna Chanticleer za kupovinu i tvoj lični utisak probaj sa njom..
 
Dosta tu sortu Spartan hvale na internetu, eno čak i kolega Provac veli da je dobra. Moj agronom reče da se kod njega slabo pokazala, u smislu rodnosti. Zato razmišljam o drugim varijantama, kao recimo Huron, Draper koje se i sam naveo, čak možda i Reka.
 
Koliko sam ukapirao iz tvoje priče, tvoj agronom je borovničar, tj on ima svoje zasade ? To je onda dobro ako zna posao, ako već ima iskustva sa sortama i ako sarađuješ sa njim oko svega. Trenutno su od novih ranih sorti sa preporukom oko njihovih osobina mnogi najglasniji baš oko Huron i Draper sadnica. E sad , čuo sam , možda nije više tako, a možda nije ni istina kao informacija da se sorta Draper teško nalazi ne zbog nestašice već da je navodno još uvek zaštićena tamo gde je napravljena kao nova sorta za dolazak kod nas. Možda samo još uvek nije registrovana ovde , baš ću da proverim te informacije. Huron je dostupan, može se poručiti i traže ovde trenutno za njega oko 4.5 evra na neku količinu.

Ovde u Srbiji par ljudi i firmi koje uvoze sadnice za prodaju imaju neverovatne uslove prodaje koje su me zapanjile. Recimo traže da već do februara naručiš svoju količinu po prilično paprenim cenama i da im tada odma daš na ruke 30 posto vrednosti, a oni će ti sadnice isporučiti po ugovoru najkasnije do novembra. Da li neko kupuje i pristaje na takve uslove ne znam ali da ti nekome daš par hiljada evra u startu na čak devet meseci do isporuke , samo da bi kupio sadnice borovnice nekome ko se predstavlja kao prodavac i uvoznik je bezmalo po meni ne bezobrazno već apsurdno.

Tako može svako pa i malo dete danas prodavati sadnice sa tuđim novcem u džepu uz takve NE uslove, a kupcu koji uđe u takav aranžman ostaje da ''čekajući godoa '' razmišlja šta će uz beskamatnu pozajmicu od 9 meseci koje daje prodavcu na kraju od njega dobiti. Po takvim principima nekih trgovaca sadnice borovnice su izgleda nekim čudom postale vrednije od zlata i svake druge robe. To je još jedan od primera koliko je sve kod nas još uvek nesređeno i pomalo smešno ako se zna da će svaki proizvođač sadnica borovnice u Holandiji, Poljskoj i bilo gde svakom uvozniku sa kojim pravi veće aranžmane na količinu dati i ogroman popust, i veliki rabat i sve pogodnosti prilikom plaćanja, dok ovde potencijalnom kupcu izgleda sve to izlazi potpuno naopako i neuslovno.
 
Poslednja izmena:
Komadara, nije meni lično problem pošto sam na vreme preduzeo mnoge stvari, kupiću naravno sadnice po najpovoljnoj ceni, daleko ispod onih koje većina traži i neću davati novac unapred na 9 meseci čekanja, postoje na svu sreću i pojedninci sa kojima se može napraviti priča gde su svi zadovoljni i gde se nude korektne cene, samo sam hteo da ukažem na neke stvari, nisu nikada sve moje priče i komentari samo zbog mene već zbog svih nas i svih koji žele možda da uđu sutra u posao i sadnju borovnice da ukažem koliko je teško običnom čoveku i na kakve sve čudne i problematične situacije nailazi u ionako velikom ulaganju koje postoji u startu oko svega. Ako bi bila jedina preporuka svakome da mora sam da juri sadnice čak do samostalnog uvoza da bi preskočio bespotrebne i ni malo zanemarljive troškove to je onda samo potvrda da ovde vlada blagi haos sa cenama i uslovima sa direktnim uvoznicima, o čemu sam i pričao.

Recimo pratim ovaj forum preko tri godine, i samo u zadnje vreme koliko sam aktivan ovde osim dvoje-troje ljudi koji komuniciraju niko ništa konkretno oko pitanja ne priča niti se javlja za bilo kakvu pomoć, pogotovo od ljudi koji su već u poslu i kojima su ponajviše namenjena.Postavio sam iskreno veoma mnogo konkretnih pitanja kao neko ko ulazi u ovaj posao oko podele saveta, iskustva i drugih bitnih stvari vezano isključivo za sadnju , uzgoj ,mere i najbolje načine na koji se trebaju preduzeti . Ovde se niko nije mesecima javio niti je odgovorio ni na na jedno moje pitanje, a sva pitanja su postavljena u ime svih koji traže makar solidarnost u onome što se pored znanja zove praksa a što nam svima hvali. Zar to u startu ne govori da nešto nije u redu? Pitaš nekog čime se najbolje tretira zasad od prihrane do ostalog, niko ništa ne kaže. Pitaš koliki je bio rod, odgovor je , dobar, odličan..., bez brojki itd,..koliko je bila otkupna cena, odgovori izostaju ili su neodređeni... Pričaš o cenama sadnog materijala, niko ne kaže, evo ima ovde i ovde najpovoljnije da se kupi što ja znam po tim i tim cenama, kao da je iz nekog razloga u ovom poslu i svetu sve zavijeno i umotano nekim velom tajni, sujete ili ne znam ni ja čega...To je moj utisak ako se javno priča i govori, a ja na forumu o borovnici govorim javno i otvoreno, drugačije od većine. Možda sve odgovore i savete čovek može dobiti isključivo u četiri oka, ko zna.:osmeh:

Zbog čega onda uopšte postoji ovaj forum borovničara ako se tako teško komunicira i otvoreno priča o svim problemima i svemu oko borovnice dok je sa druge strane PREGLED svih prepiski izuzetno visok i konstantan svakodnevno to je još jedno pitanje ? Jel to znači da svako pa i ja treba na dalje da ćutim oko svega , da ne postavljam više pitanja , da ubuduće sa strane radim svoj posao i da gledam svoja posla kao i većina u tišini...pa meni će to biti najmanji problem i veliko rasterećenje sigurno, a i vas ću sve tako osloboditi ovog često obimnog pisanja, pitanja i svega oko teme borovnica .
 
Poslednja izmena:
Ja koliko znam u BiH, sadni materijal fizičko lice ne može uvesti. Čak ni svako pravno lice to ne može, jer je navodno potrebna posebna dozvola za to.

Kontaktirao sam jednu firmu u Poljskoj, 2-godišnje sadnice u posudama od 1,5l, sadnice su 30-40cm visok - cijena sadnice je 1.6 euro. Za transport se pakuju u nekakve drvene kutije. U jednu kutiju stane 250 sadnica, kutija košta 30 eura. Oni svoju dostavu van Poljske nemaju, tako da kupac to mora organizovati. Traže plaćanje unaprijed, a nemaju ranih sorti na stanju, i neće ih imati sve do slijedeće jeseni. -Tako da je ta varijanta za mene otpala.

Što se tiče ovog drugog dijela, naš balkanski narod ima specifičan mentalitet. Škrtari s tim informacijama, jer valjda ima strah da ako podijeli informaciju da će svi krenut s tom djelatnošću, te da njemu samom više neće biti isplativo. Ili je to ono jednostavno "meni je trebalo toliko i toliko godina iskustva da neke stvari naučim, zašto bih vam ja te informacije sada besplatno, tek tako dao!?"
 
Možeš druže uvesti sadni materijal na sledeći način, raspitaj se. Nađi špeditera koji će ti odraditi uvoz, carinu ,transport i fitosanitarni pregled, nađi firmu preko koje možeš odraditi papirologiju i sve će te izaći par procenata tih troškova usluge na ukupnu količinu. Vidi raspitaj se u tom pravcu , mislim da ćeš naći rešenje. Recimo ta cena u Poljskoj je već duže vreme oko ili ispod 2e, ali mislim da je visina sadnica od 30-40 cm i posude od 1.5 litara stanje jednoipogodišnjih a ne dvogodišnjih sadnica. Dvogodišnje bi trebale biti od 40-60 cm i obično idu u kontejnerske posude od 2l....Sve u svemu, sa carinom i svim troškovima na tu cenu pa čak i višu krajnja cena po sadnici će ti biti i dalje odlična. Naravno da se mora iskeširati kupovina sadnica proizvođaču ukoliko ih imaju na stanju ali po povoljnim i normalnim cenama to naravno nikome nije problem i na to se računa da je tako.
 
Poslednja izmena:
Možda bi me izašlo nešto jeftinije na način na koji si objasnio, moraću to još istražiti. Međutim, meni se ne sviđa plaćanje unaprijed. Manji mi je rizik preko mog agronoma to nabaviti kao i prvog puta. Sadnica me izađe 2.5 eura sa dostavom do parcele i svim.

Evo da citiram šta su mi odgovorili u vezi sadnica:" 2 years old plants are in 1,5 litre pot, they ussually has about 30-40 cm high but it depend on variety. " Radi se o firmi in-vitro

Na stranici firme borowka.pl sam naišao na doslovno istu informaciju: "Two year old bushes are 0.4m high. They are planted in 1.5 l(3 pint) or 2 l (4 pint)pots. The wholesale price of one seedling is net 1.5 EUR" Dakle ovi nude sadnice u posudama od 2 litre, ali je cijena onda nešto veća. Visina ista, 40cm.

Našao sam i stranicu jednog rasadnika u Nizozemskoj, ali su im cijene oko 7-8 eura po sadnici. Možda su njihove "prave" dvogodišnje sadnice od 60cm visine, ali cijena po meni nije opravdana.
 
Te cene od 7-8 evra u Holandiji je možda na komad, ili je to možda za trogodišnje sadnice...tamo recimo veliki proizvođači u rasadnicima rade serije u stotinama hiljada sadnica borovnice i cena im na veće količine naravno ne prelazi razumne cene za kupce ili uvoznike kao i u Poljskoj koja je slažem se ipak jeftinija i od njih, to je previsoka cena čak i da su u pitanju trogodišnje sadnice zaista, ukoliko je cena za količinu a ne za komad..Cena od 2.5 evra do tebe kući ako ćeš tako izbeći sve troškove i cimanje da bi te izašla koju desetinu centi jeftinije po meni je korektna i dobra, nemam šta drugo da ti kažem, imaš dobar izvor.
 
Poslednja izmena:
I da odgovorim na ranije postavljeno pitanje. Moj agronom ima firmu koja se bavi proizvodnjom skoro svih vrsta voća, te izvozom. Također prodaju sadni materijal. On ima 2 zasada borovnice, ne radi se o velikim površinama, možda ukupno 1-1,5ha. On je završio agronomiju u Engleskoj, i stalno hoda po inostranstvu po kojekakvim predavanjima, seminarima. Ja kada sam prvi put otišao kod njega da se raspitam za borovnicu, sjedio sam kod njega jedno 3 sahata, čovjek je bez prekida pričao o borovnici. Toliko je pun informacija, detalja, da je za nepovjerovati, naravno, nisam uspio sve upamtiti, ali sam uvidio da čovjek ima znanje i da se na njega mogu osloniti.
 
Po priči se da zaključiti da ti je agronom zaista srdačan i otvoren čovek , da je pošten i da ti je pri ruci kao neophodna pomoć što je najbitnije za tebe kao proizvođača. Mislim da je odlično što se možeš na njega osloniti pogotovo što čovek kao stručnjak nema samo znanje, već je sa iskustvom i sam borovničar pored ostalog čime se bavi na površini koja po meni uopšte nije zanemarljiva. Verovatno je u pravu kada komentariše sorte koje je već sam sadio, inače recimo taj Spartan kao i svaka druga sorta sigurno se ponaša malo drugačije na drugačijim klimatskim uslovima koji su kod vas u odnosu na člana Provca koji ima zasad borovnice veoma nisko gde mu se kako kaže Spartan veoma dobro pokazao kao oprašivač matičnog zasada.
 
poz ya sve uzgajivace borovnice i divim se vasem radu i uspjehu oko borovnice.. procito sam sve ovdje sto pise i zanimam se za borovnicu ..imam jedno pitanje za iskusnije borovnicare ,,,uradio sam analizu i ph h2o iznosi 4,85 phkcl 3,98 caco3 0,00 humus 3,7 n2 0,184 ,p205 1,70 ,k20 6,00 .... pa me zanima orjentaciono sta bi se trebalo popraviti i jel to izvodljivo uraditi ,uopste dal bi mogla borovnica uspjevati na ovakvom zemljistu... hvala vam unaprjed
 
poz ya sve uzgajivace borovnice i divim se vasem radu i uspjehu oko borovnice.. procito sam sve ovdje sto pise i zanimam se za borovnicu ..imam jedno pitanje za iskusnije borovnicare ,,,uradio sam analizu i ph h2o iznosi 4,85 phkcl 3,98 caco3 0,00 humus 3,7 n2 0,184 ,p205 1,70 ,k20 6,00 .... pa me zanima orjentaciono sta bi se trebalo popraviti i jel to izvodljivo uraditi ,uopste dal bi mogla borovnica uspjevati na ovakvom zemljistu... hvala vam unaprjed

Ono što je najbitnije, zemlja je kisela, a to odgovara borovnici. Ove ostale stavke se daju popraviti raznoraznim dodacima. Koliko si planirao saditi? kada? Pozz
 
pa za pocetak sam mislio jedno 20 ari ,prosle godine sam posadio jagodu pa sam se malo istrosio a ove jeseni sam posadio 20 ari i maline pa sam malo u skripcu sa parama,sad ako bog da na proljece ako se uzme koji dinar od jagode pa na jesen da vidim da posadim borovnicu... posto malo znam o borovnici reko malo da iscitam ... ta parcela mi je dvadeset ari i blizu je potoko koji je ok i stalno ima vode al znas malo mi tesko se upustiti u to posto apsolutno ne znam nista o tome.. proljetos sam uzeo dvije borovnice probno da vidim kako se ponasaju i mogu ti reci s obzirom kako oko njih nisam nista radio da su ok porasle a u sumi iznad te moje parcele ima dosta i divlje borovnice pa ne znam dal kakve veze ima sumska i pitoma borovnica,,u jednom postu sam procitao da nemaju nikakve slicnosti al ja mislim da bi mogla i ova domaca ako uspjeva i divlja borovnica... inace u blizinu se nalazi rudnik olova i cinka a procito sam da borovnica voli te neke elemente,,,
 
Милораде, је ли земља растресита? Не ваља ако је збијена. Било би добро ако имаш у близини нека стругара (пилана) да набавиш пиљевину. Најбоља је струготина четинара. Добро би било и ако имаш своје стајско ђубриво. Брдо пиљевине и стајско ђубриво заори заједно. Боље ти је ако имаш трулу струготину него свјежу тако да ако ти неко даје пиљевину само вози и слажи на њиву нека трули. Питај члана Провца која струготина није добра, четинарска је најбоља.
 
Nazad
Vrh