Borovnica

Zamolio bih kolege koji su clanovi zadruge blueberry coop ili zaju nesto vise o istoj da ostave neki kontakt ili ev. iskustva. Planiram zasad oko 1ha borovnice pa i mi iskustvo puno znacilo.
 
Sta je sad ovo?
Ima u prodaju i seme borovnice.
pa ti sam da si projzvedes rasad.
Opet neka prevara ili?
 
Може боровница и сјеменом да се размножава. Али ту није извјесно какве ће боровнице настати из сјемена и треба се замарати док се одгоје. Двогодишње саднице нису скупе и треба њих куповати.
 
Pozdrav svima, nov sam ovde ali neko vreme se interesujem za uzgoj borovnice i poljoprivredu uopste. Procitao sam ovu temu od pocetka do kraja, ali nisam uspeo da nadjem da je neko pokusao da gaji borovnicu u Vojvodini. Konkretno mene bi zanimalo da podignem plantazu u okolini Panceva, sto mozda i nije najbolja ideja s obzirom na lokaciju. Dakle bio bih zahvalan ukoliko bi neko mogao da posavetuje da li se uopste isplati saditi borovnicu u ravnici, na prostoru koji nije njeno primarno podneblje.

Ukoliko neko ima iskustva u sadnji borovnice u ravnici svaki savet i pomoc bi bili dobrodosli. Hvala!
 
Komadara, hvala na odgovoru.

Inace kakva je bila 2013 po pitanju prinosa borovnice, otkupnih cena. Da li neko od uzgajivaca moze i zeli da podeli utiske. Koliko se situacija promenila u odnosu na prethodne godine i kakvo je vase misljenje u kom pravcu se krece celokupna prica oko borovnice i da li ona u nasim podnebljima ima dugorocnu perspektivu.

Takodje ukoliko moze neko da napise kako su mu zasadi podneli ove zimske uslove i jak vetar? Da li je bilo stete? Kako se stititi od jakog vetra? I na kraju koliko imate posla u zasadu preko zime i sta sve to podrazumeva.

Nadam se da cemo uspeti malo da ozivimo temu.
 
Prinos zavisi u kom ti je stanju biljka, nekome je u petoj sestoj godini dala 1-1.5kg a nekome 5kg. Znaci, navodnjavanje,prihrana,zastita,borba protiv korova,rezidba...Cena je bila savim ok oko 5e
 
Rekao bih ti gde da proveris, ali me vlasnik te firme, onaj na DJ, mnogo razocarao pa necu da mu pravim reklamu. Inace ima po poljo apotekama koje prodaju robu te firme. A proveri u inovacionom centru Arilje.
 
hahahahah evo me opet koga bilo sta zanima samo pitajte nije me bilo dugo ali vracam se opet da ratujemo sa prevarantima i spekulantima
NAJNOVIJA VEST ,,COVEK PROZVAN VISE PUTA SA MOJE STRANE -BELANOVICA-PREVARIO MOG ZEMLJAKA IZ SUSEDNOG SELA ,,UZEO MU PAREI UNAPRED -STIZU SADNICE IZ AMERIKE ,,NAJVECA GLUPOST KOJA POSTOJI NA PLANETI --DA SE MALO I VI NASMEJETE DOBRO VECE PRIJATELJI MOJI

- - - - - - - - - -

NE KUPUJTE SADNICE PO PIJACAMA I POLJOAPOTEKAMA -KO ZNA STA JE TO PRVO SE DOBRO RASPITAJTE ,,BICE NA JESEN SADNICA PREKO MENE ALI O TOM PO TOM I TO OZBILJNE KOLICINE POZZZZ
 
E ljudi ozive tema, pozdrav za kolegu provac i ohrabruje obecanje da ce biti sadnica na jesen. Nadam se da cemo biti aktivniji na ovoj temi i da se podizu zasadi. Ja sam zaintresovan za posdizanj jedng na oko 80 ari.
 
dscn8558.jpg
 
Pozdrav svima, nisam dugo svraćao ovde pošto sam uvideo da je tema jako slabo aktivna.
Da Provac, što se tiče dotičnog gospodina iz Belanovice mogu reći ovde svima neke svoje lične utiske. Kao što sam obilazio neke zasade i neke ljude koji su u poslu sa borovnicama, put me je jednom naneo i u tu famoznu Belanovicu isključivo iz sopstvene radoznalosti i čitanja svega i svačega sa njegovog sajta. On je tamo kao neki ''baja'' i predsednik udruženja borovničara iz regiona '' Prima-borovnice''. Prvo što sam čuo jeste da je u poslu sa borovnicom navodno preko 25 godina. Ispod kuće mu stoje u redovima desetak sorti zasađene borovnice i tu sliku mi je objasnio da je to cilj nekakvih eksperimenata, a ukupan zasad sa sve tim'' eksperimentima'' po meni nema više od 30-40 ari. Prvo što sam zapazio jeste da nema čak ni na to malo postavljenu protivgradnu mrežu, ali nek ni to ne bude bitno. Ja kao neki neuki ali budući borovničar koji ulazi u posao sam u razgovoru sa njim shvatio da već znam skoro sve isto , pa negde nešto možda i bolje što zna i on za tih njegovih 25 godina rada, a moj lični izbor sorte koja mi je favorit se poklapa sa svim tim njegovim eksperimentima, tako da sam bio u startu razočaran. Čuo sam ranije dosta negativnih komentara o tom čoveku , čak i nekih pretećih gde su ga stavljali u rang prevaranata, ali u to ne bi ulazio sada, mene nije prevario upravo što sam shvatio u startu da sa takvim ''stručnjacima'' ne bi nikada ni ulazio u poslove ili udruživanja.
On nije savetnik i stručnjak koji će nekom pomoći da uznapredi sebe i da napravi dobar zasad, već je čovek koji koristi priliku da se okoristi o svakog budućeg borovničara tako što bi vam odmah ponudio uslove učlanjenja u tu grupu kroz svoj lični profit, ali i sve ostalo gde se ugrađuje, od sadnica, sorti, neke blagorodne zemlje u džakovima koja oplemenjuje rast i razvoj borovnice- citiram ( SUPSTRAT) , pa onda otkup i prodaju roda preko njega itd..itd..a da, i po 700 dinara da vam proda na licu mesta dvd na kojem je snimljeno predavanje Ričarda Dejlija kad je radio seminar i boravio u Srbiji..lol Sve u svemu moj zaključak jeste da dotičnom gospodinu i ne trebaju plantaže sopstvene borovnice koje u stvari i nema ni posle 25 godina rada ukoliko to malo šarenila ispred kuće neko može nazvati plantažom. Njemu je već izgleda dosta da neuke i lakoverne ljude s vremena na vreme klepne po ušima i da lepo živi od svoje priče i ugradnje oko svih poslova vezano za priču borovnica... od sadnje do prodaje. Kako i na koj način su takvi ljudi predsednici udruženja budućih pravih farmera i borovničara zaista nemam pojma, i meni to neće nikada biti jasno. Moj lični utisak odlaska u Belanovicu je bilo blago razočarenje, mnogo više sam očekivao i da vidim i da čujem nego što jesam na licu mesta pošto im je sajt nekako pompezan. To je bilo pre više od godinu dana.

- - - - - - - - - -

Zamolio bih kolege koji su clanovi zadruge blueberry coop ili zaju nesto vise o istoj da ostave neki kontakt ili ev. iskustva. Planiram zasad oko 1ha borovnice pa i mi iskustvo puno znacilo.

Ako nisi našao kontakt evo ga jedan njihov fiksni: +381.11.3443636 direktor Branislav Stojanović



Sedište Blueberry coop je Beograd Makenzijeva 19 . Matični broj preduzeća je 20724978.
Zemljoradnička zadruga blueberry coop, beograd (vračar) je osnovana 31.03.2011. godine.
Preduzeće Blueberry coop je u statusu: aktivno privredno društvo.
Pretežna delatnost preduzeća je gajenje ostalog žbunastog i jezgrastog voća, šifra delatnosti 0125, poljoprivreda.


Ja o njima ne znam za sada ništa , ako neko drugi ovde zna kako su organizovani i nešto bliže o njima neka doda neke informacije o Blueberry coop.
 
  • Like
Reagovanja: amg
Kolege apsolutno ste zapostavili forum. Ko šta radi na placu, kako je kiša uticala na vas?

Pozdrav
 
Ima li neko problem sa manjkom lisca na borovnici? Kod mene se to desava svake godine, jedan iskusan kolega mi rece da batalim rod ove godine na biljkama koje su bez lisce i da skidanjem ploda pokusam resiti problem. Poslusacu ga ovih dana, cim mi kisa dozvoli, pa se nadam da ce sledece godine biti bolje.
Muci li jos nekog isti problem?
 
Koji ph zemlje je najbolji za borovnicu i kako zakiseliti najbrže tlo,čuo sam da jabuka to najbolje radi?
 
Secam se da sam gledao neki dokumenatarac o borovnici i da se spominjao ph oko 5. Probacu da nadjem to i okacim u temi.
 
Pozdrav svima, da li zna neko gde se može nabaviti Amonijum sulfat u maloprodaji. Ne Ammosulfan Zorkin koji je amonijum nitrat+sumpor, ne ni Eurofertilov Sulfammo koji je isto što i ovaj prvi, nego baš amonijum sulfat.
 
Nazad
Vrh