Borovnica

Ja iz uvoza 3.5e kom, bilo prosle godine. Iz Srbije domaca radinost, bez papira....cena... moraces sam da proveris. Srecno!
 
Ultraboy samo me zanima kada zalivas tu tvoju vockicu,, nebi bilo lose malo neke prihrane preko lista,,a to sto ti predlaze future farming to zaboravi sa orosavanjem postigao bi dvostruko losiji efekat em bi je ukuvao em bi navukao bolestine ..pozzzz svaki dan dovlacim 6 tona vode i nema ni jednu u problemu -bar za sada
 
Како боровнице преживљавају ове врућине?

- - - - - - - - - -

Бан Мирко,
ја сам од тог расадника купио три боровнице блукроп, пет аронија и 4 рибизле. Ништа се није осушило, ароније добро изгледају. Боровнице су зелене, али нису много порасле. Истина, то су ми прве које сам садио па их нисам садио у довољно растреситу земљу. Али, саднице увезене из Пољске које сам посадио прошле године дјеловале су ми мало развијеније него Хекове из новембра 2009. Мада и то зависи од врсте. Рубел и легаси су доста велики, а остали су просјечни. С друге стране блу реј посађен у јесен 2010 као једногодишња италијанска садница ми сада изгледа најбоље.
 
Sve teme oko malina pratim redovno i aktivno.Evo nameravam da se oprobam i u ovom poslu.Iz Prizrena sam,odnosno region Sar-planine i zadovoljan sam poslom oko malina.Pored malinjaka od oko 25 ari,nameravam da posadim borovnicu jos desetak ari.Ph za malinu je idealan,posto borovnica trazi kiselije zemljiste,interesuje me da li ima sanse da doteram ph na odgovarajucem nivou za borovnicu i kako.Pozdrav za sve prijatelje ove teme.
 
Pozdrav ismo, moguće je pogotovo pošto je reč o ne velikoj površini. Možeš da upotrebiš elementarni sumpor (S), najbolje u prahu ili zelenu galicu (sulfat gvožđa FeSO4) ili amonijum sulfat ili ureu. Druga varijanta je da sadiš u rovove napunjene piljevinom (idealno-četinara).

 
E super, hvala ti puno,mogu i jednu i drugu varijantu.Pozdrav(bice jos pitanja).
 
Poslednja izmena od urednika:
Да ли ће боровнице преживјети ови четрдесетак степени?! Ако оваква буде свака година као ова нећемо ништа моћи узгајати. Јужно воће због зимских хладноћа, а остало воће због љетњих врућина.
 
KOlege da li neko ima savet ili link za sadnju na bankove?
Da li je bolje tretirati maticno zemljiste kiselosti 7.5 i pokusati da se to spusti ili saditi na bankove?
Trazim po netu, ali ne mogu nigde da nadjem detaljno uputstvo i savet za bankove.

Pozdrav
 
dscn6853.jpg


http://www.havlis.cz/karta_en.php?kytkaid=1283, pristiglo pojacanje koje ce se saditi na prolece, osim ako se sneg ne otopi na nekoliko dana
 
Ja sam Nena iz Donjeg Milanovca , imam oko 2000 sadnica borovnice , nekim sadnicama je 3. godina , jedina sam u ovom kraju koja je pocela da se bavi time . Ako zelis da diskutujemo o tome , javi se .
 
Dragi forumasi borovnicari, Resio sam da zasadim oko 80/100 ari borovnice..sada ispitujem sve detalje / ima li neko u kolini Topole koji se bavi borovnicom. Trebaju mi mikrolokacijske informacije o sortama koje bi bile najbolje za ovaj region. Sada radim na istrazivanju za vodu..arterski ili obicni ..

- - - - - - - - - -

Neno, koja sorta je u pitanju.kako navodnjavate, o koji je PH zemlje bio
 
Врућине су велика опасност по боровницу. Ја нисам заливао седам дана и осушило ми се осам од 23 боровнице. Волио бих да ови узгајивачи који редовно заливају и одржавају боровнице кажу своје утиске о утицају врућина на боровнице.
 
Ako imas mreze nema vecih problema.Jeste skupa, ali zavrsava mnogo posla. Kad su velike vrucine, svakodnevno zalivanje da zona korenovog sistema bude vlazna sto vise. Kada nije toliko vruce proci kroz zasad gurnuti ruku oko korenovog sistema i prema potrebi navodnjavati. Manjak vode se moze videti i kod lista, pogotovo kod mladara, gde mladi list odmah pocne da se uvija i savija prema zemlji. Eto ukratko
 
da li bi mogao neko od proizvodjaca borovnice da napise kako je prosao ove godine,koje su kolicine bile u pitanju,koja je cena bila u otkupu,desava li se sta? pozdrav
 
Nazad
Vrh