Borovnica

Ево, ја сам у Босни и Херцеговини двогодишње саднице из Пољске плаћао 5,6 марака (око 2,85 евра). У расправи о аронији човјек из Србије је увезао аронију по цијени од један евро па ти може рећи и која је цијена боровнице јер те двије врсте често буду у истом расаднику, а и цијена им је приближна. Ја сам посадио десетак врста.

---------- Poruka napisana u 22:43 ---------- Prethodna poruka je at 22:41 ----------

Блукроп не сазријева у јуну у нашим крајевима. Колико се сјећам прије 5. јула не буде сигурно.
 
Hvala na odgovoru Komadara , što se tiče cena dvogodišnjih sadnica o kojima govoriš to je sasvim o.k. i nešto prihvatljivo i realno za posao kada te izađu između 2 do 3 evra, mada presudno je dal uzimaš 100 - 1.000 ili 3.000 i više komada što utiče dosta kod prodavca kao krajnji ishod trgovine.

Rane sorte borovnice sazrevaju dosta različito od kraja do kraja, pa čak i u krugu od 20- 50 km se dešava da neko dobije rod iste sadnice u nekoliko nedelja razlike. Na to mnogo utičeu razni faktori- položaj zasada, okolina, klimatski uslovi, prihrana , voda, osunčanost , visina itd. Kada sam spominjao jun, u drugoj polovini i krajem meseca to je nešto što može da se desi a ne mora , svako će imati neko svoje vreme berbe i svoje faktore mikroklime koji utiču na sve. Naravno znate svi da je junska berba na ovim prostorima najpoželjnija kod mnogih , a moguća je na našim prostorima pošto je tada nema skoro nigde u Evropi i tada je cena najveća. Mada po meni sve to možda i nije toliko bitno ukoliko se posao na duge staze radi kako treba, ako čovek izgura zasad sa dobrim i zdravim rodom uvek će imati kupca i tržište , radeći i sa srednjim i kasnim sortama posla će uvek biti.
 
Pozdrav svima, vec sam se predstavio u delu odredjenom za to, ali jos jednom ja se zovem Mirko i iz Beograda sam. Procitao sam ceo forum, a naravno mnogo stiva i pre. Planiram sa par drugara (ozbiljni planovi cija je realizacija vec pocela) da otpocnem uzgoj Borovnice na placu u blizini Arandjelovca.
Naime, nas zanima da li neko moze da nam objasni postupak dobijanja sertifikata za izvoz u EU, Rusiju itd...?

hvala
 
Jel moze neki savet gde je najbolje nabaviti piljevinu i koja je optimalna cena?
Hvala (buduce) kolege ;-)
 
Pozdrav svim ljubiteljima borovnice,
Pisem iz Bgd-a, sa zeljom da se bavim borovnicom u buducnosti.
Vidim da se niko nije oglasavao vec duze vreme,sigurno je aktuelna berba.
Svaki savet od ljudi koji su vec duze vreme u poslu, za nas pocetnike je dobro dosao.
Ono sto mene za pocetak zanima je da li je bolja jesenja ili prolecna sadnja?

Sve najbolje,
 
Kod ovakve kupovine, racunajte da morate da uzmete masinu koja sitni, iako sam dobio vise nego dobru borovinu, mnogo je bolje da prodje masinu. Dobija se ujednacenost i prljavstina se skida. Masinu sam iznajmio 500din sat, decko koji je doneo radi na ubacivanju, nas dvojica za dva sata izbacili oko 10kubika. Masina radi na kardan ili na trofaznu struju, mocna stvar. Da ne bude zabune decko koji prodaje malc 50l/500din na veliko mi je i doneo tu masinu. I naravno odma krece bacanje malca oko sadnica.

Interesuje me ova mašina, ako slučajno znaš koji je proizvođač i kolika je usitnjenost materijala na izlazu? Pozdrav za sve borovničare.
 
Pakleno vreme

Buduce kolege, znam da je pitanje bolno, ali moram da vas pitam kako se borovnica nosi sa ovim vrucinama?
Koji su problemi i kako ih resavate?

Pozdrav
 
Kako se nosi?:((
Ja ne smem da idem da vidim posto nemam vode da zalivam. Mada nisam zalivao ni prosle godine i bez problema je podnela proslogodisnju susu. Sto se tice roda ove godine je bio oko 1Kg po stablu, mada je bilo i dosta osusenih.
Kako je kod drugih koji imaju borovnice?
Za sledecu godinu mi je u planu da postavim sistem za navodnjavanje tako da mislim da ce situacija biti dosta bolja.
 
Meni je katastrofa i pored kap po kap sistema, dozivela toplotni udar,ko zna sta ce biti na kraju. Postavicu slike veceras
 
Interesuje me ova mašina, ako slučajno znaš koji je proizvođač i kolika je usitnjenost materijala na izlazu? Pozdrav za sve borovničare.

Tek sad videh tvoj post,
Masinu je napravio sam ali je baza http://www.alatiimasine.com/proizvod/drobilica-za-grane-na-benzinski-pogon-5ks-350-g-mtd/ tj. ovako izgleda samo sto ima motor od 5kw. Sam je napravio nozeve za njegove potrebe.Cini mi se da bi za borovnicu bilo potrebno jos koji noz, on vise ide na komercijalu za tuje, malo u dvoristu... Pokusacu da postavim sliku malca sto sam probacio ili ti saljem na pp. Poz
 
Poslednja izmena od urednika:
Prava stvar, čućemo se oko kontakta, i ja treba da doteram 2-3 šlepera (a da ne bude jaka cena). Ako ti je voda pri ruci slobodno rastopi UREA-u i prskaj po gomili pre malčiranja, sprečava azotnu depresiju i brže razgrađuje piljevinu i koru. Hvala još jednom.
 
futurefarming, UREAu imam austriskui koliko da otprilike rastopim. Cucemo se za malc, nego hteo sam da pomesam slamu sa ovim malcom, kako ti se cini ta ideja. Poz

Evo i slika borovnice sa toplotnim udarom

















Mnogo je vise onih koje su prezivele


 
Sunce uzima danak, vape za zasenom i vlagom u vazduhu ali im tu teško možemo pomoći. Ako dodaješ slamu onda nemoj štedeti već napravi po 10 i više cm sloj oko sadnica. Slama nije idealna ali bar će držati vlagu koliko-toliko. Samo pojačano sa azotom, do kilogram na 10L ali obavezno pre malčiranja i daj joj vremena da odradi posao do prestanka vegetacije ili zastiri tek na proleće tako da ne bi trebalo da bude potrebe za prihranom u narednoj sezoni sve do kraja aprila.
 
Poslednja izmena:
futurefarming,pitanje za tebe,a i za sve ostale..odakle nabavljate sadnice,dali su iz uvoza i koja je cena...
 
Nazad
Vrh