Borovnica

Hvala na pomoći Boro i neka je sa srećom 1000. post! :ppozdrav:

ultraboy, o tome postuj u ovoj temi: http://poljoinfo.com/showthread.php?279-POČETAK-podizanje-zasada-borovnice

Pozdrav za sve borovničare!

2eq54qx.jpg
 
Boro shvatio sam to nego sam mislio da ovu temu vise niko ne prati!!!! Hvala na pomoci!!!!

---------- Poruka napisana u 17:36 ---------- Prethodna poruka je at 17:35 ----------

Cuo sam se danas sa provcem , veoma prijatan i fin covek!!!

---------- Poruka napisana u 17:46 ---------- Prethodna poruka je at 17:36 ----------

Evo sad da vam ispricam o mojoj plantazici A. Borovnice!!! Naime ,prostire se na 40 ari, na oko 400 metara nadmorske visine !!! U selu Rabas nadomak Valjeva !!! Prirodan pad, sunce skoro ceo dan!!!
Sa prolecnom sadnjom koju planiram krajem februara imacu oko 800 sadnica pretezno sorte Blue Crop i Gold Traube!!! Planiram da vec ove godine napravim sistem za navodnjavanje i protiv gradnu mrezicu!!! Kao i folije preko redova, i jos neke detalje!!! Ulozio sam oko 8 000€!!!! Zemlja , sadnice ,kiseli Litvanski treset priprema zemlje itd!!!!

Svaki vas savet i misljenje je dobro doslo!!! Slobodno ostavite kontakt!!!
 
Zeleo bih samo da se informisem da li bi to uspelo... planiram da ove godine zasadim desetak mozda i nesto vise borovnica... ne mogu da ispratim sve ove tehnologije tipa litvanski treseti i trista drugih cuda, jedino sto mogu je da iz sume dovezem zemlju, imam dosta stajskog (kozijeg) djubriva, pa bih iskopao jedan kanal recimo 2 metra sirine i do pola metra dubine i njega popunio sa tom zemljom i djubrivom, jer u mom placu samo povrsinski je crnica vec 15 cm u dubini je glina,ilovaca ma nikakva zemlja.

Zato pitam da li bi ovo moglo da pije vodu, da zasadim koliko za svoje potrebe?
Na ovaj nacin planiram da sadim i malinu, kupinu... od svega po nesto pa nek se nadje :osmeh:
 
Милантино реци ти нама да ли то садиш у некој окућници дворишту .башти, воћњаку ,,прво нам то реци јер ако садиш 10так комада онда можеш и сам да направиш неке дрвене, веће калупе- да кажемо саксије и да све то што си рекао измешаш али смањи мало то твоје козије ђубриво јер је много јако значи на једну саксију од 50 лит не би смео да ставиш више од јене равне лопате козијег ђубрива ,,ако садиш директно у земљу онда прокопај један канал ширине 80цм и дибуне 30-40 цм и напуни га са тим тресетом, мало козијег ђубрета и доста пиљевине па кад то измиксујеш мозеш додати и малу количину песка па онда сади на 1,2 метр размак између садница ,,редовно заливај и имаћеш за пар година довољно за твоју породицу позззако баш хоћеш у детаље пошаљи поруку на ПП
 
najlepse ti hvala na odgovoru i ovo mi je dovoljno detaljno. Ja ukupno imam 50 ari svoje zemlje i to mi je bukvalno okucnica (i vocnjak i bastica i malo vinograda....) Ostalu zemlju (livade) uzimam pod zakup i to mi je veliki rizik u mom kraju. Ove godine mozes da je kosis sledece ti vec otkaze i da drugom bez razloga... a cenu zemlje nabili bogu pod oblake (od 1.000 evrica po aru pa na gore)...
U svakom slucaju hvala na odgovoru i pomoci
 
Ма дај не зезај,,толика цена земље па ко то купује ,,овде мозеш да купиш у околини београда кућу са х земље и то добру кућу за око 10.000 еур ,,ја не знам ко набија те цене код вас то је страшно .поззз
 
U okolini Valjeva oko 2 km je 1500€ ar, ali to je gradjevinsko zemlj u naselju, ali ga mnogi koriste i za poljoprivredu!!!! Doduse oni koji su ga nasledili, a oni koji kupuju prave kuce!!!
8 km od Valjeva Rabas gde je i moja plantaza borovnice-80 € ar ako ima asfalt do njive ! A ako nema oko 50- 60€!!!!
 
060 0144440 Nedić Valjevo. Upravo sam je posadio pa nemam vremena da visim na netu, javi mi se na ovaj ili na 060 0149292


Za obraćanje jednom članu u buduće koristite privatne poruke.
 
Poslednja izmena od urednika:
Zdravo bili svi

Pošto sam se tek registrovao na sajtu poljoprivrede, samo nešto ukratko o sebi.

Rođen sam i živim u Beogradu, po struci sam hemičar i nedovršeni student drugog upisanog fakulteta - Poljoprivrednog, a inače se bavim i profesionalno obezbedjenjem lica. Hobi su mi psi, dugo sam u oblasti rase američki bulldog koja je retka ali veoma popularna rasa u Svetu.
Prošao sam pola Sveta, video dosta toga, ali kao Srpski patriota sam se uvek vraćao i u najtežim periodima kući. Jedan sam od ogorčenih građanina po pitanju svega što nam se dešava i po pitanju politike koja nas je dovela ovde gde jesmo i mišljenja sam da se svako treba posvetiti isključivo porodici i bilo kakvoj mogućnosti samostalnosti u smislu posla kojim će se baviti ukoliko želi napredak i prosperitet.

Zadnjih nekoliko godina sam u ozbiljnoj prekretnici svojih planova i želja a to je da iako sam ''momak sa asfalta''- u prevodu rođen u centru Beograda - rešen sam da svoj put nastavim u prirodi i u pripremi sam da započnem život pravog farmera na selu . Po meni je to jedini ispravni put i jedina budućnost kojoj će se po mojim predviđanjima okretati sve više i više ljudi u Srbiji koji će se iz urbanih sredina, gradova vraćati na selo , jer proizvodnja hrane - ili ko je možda u posedu resursa pitke vode je jedino u bližoj i daljoj budućnosti što će omogućiti egzistenciju svima u ovim delatnostima na globalnom nivou, ne samo u našoj i previše ojađenoj Srbiji već svuda u Svetu.

U planu mi da je posle više godina skupljanja informacija , teoretskog dela i svega vezano za borovnicu da se uskoro upustim u ovu za Srbiju jednu malu oblast u začetku, ali po meni nešto što me unazad par godina jedino u viziji zanima kao posao kojim želim da se bavim u budućnosti.

Pozdrav svim današnjim i budućim borovničarima Srbije.

Bulldog
 
Bulldog,
узгој боровнице је врло осјетљив посао. У претходним порукама је доста написано о томе. Почетна улагања су изузетно велика, а свака грешка може бити скупо плаћена. Цијена није као што је некада била или су неки писали. Рачунај са цијеном од 3 до 5 евра по кг у зависности од времена сазревања. Мислим да члан Provac о узгоју боровнице посједује велико искуство.
Без наводњавања и растресите, плодне киселе земље не вриједи ни размишљати о узгоју.
 
Цијена једне двогодишње саднице је у малопродаји око 2,8 евра. На већу количину непосредним увозом из Пољске могуће је остварити знатне уштеде на велику количину (цијена на велико у Пољској је око једнога евра).
 
Hvala na savetima, samo oko mnogih stvari na koje me upućujete da me ne shvatite pogrešno ja sam u predstavljanju već napomenuo da se za ulazak u borovnicu spremam par godina unazad tako da već dosta znam oko svega, mada se naravno čovek uči dok je živ... Na forum sam se priključio zbog razmene mišljenja i druženja sa svim dobronamernim ljudima vezano za ovu oblast . Kod nas u Srbiji vlada jedna vrsta monopola po pitanju svega potrebnog za borovnicu , isključivo iz razloga jer je malo uzgajivača i proizvođača, iz razloga što smo još uvek tržište borovnice u razvoju ali sa ogromnom perspektivom, potencijalom i preduslovima koje kao klima-oblast imamo . Radi se o tome da pojedinci žele da se isključivo okoriste po pitanju ''pomoći'' novim uzgajivačima . Naravno sredstva su možda i najveća po pitanju ulaganja u zasad , samo radi se i tu o tome da će se vremenom neke stvari stabilizovati , jer ako meni neko traži 15.000- 18.000 evra samo za protivgradnu mrežu po 1 Ha. a u isto vreme postoji sve to isto za upola manje novca, kao i za sadnice gde je slična stvar . Jednostavno mislim da će u skorijoj budućnosti mnoge stvari oko ulaganja biti kristalnije svima i zašto bi bilo ko od nas dozvolio da npr. nekome ko sa svojim trgovačkim stavovima misleći da upravo iz stava da smo svi mahom početnici pokušava da zaradi veoma bezobrazno mnogo nudeći nam u startu ''pomoć'' u opremi ili sadnicama koje su opet daleko od realne cene , misleći da su mnogi neiformisani a o tome da su te sadnice sertifikovane i zaista najmanje dvogodišnje i da ne govorim pošto su često stare samo godinu ipo dana . Jednostavno moj je stav, borovnica se sadi jednom u životu (po pitanju dugovečnosti života i radjanja) i tome se pristupa veoma oprezno.
Ako treba sesti i otići direktno u Holandiju ili neku drugu dobru Evropsku zemlju proizvodjača sadnica, opreme itd. pred sađenje i tako sebi obezbediti pravu cenu i sertifikovanu sortu na toliko ulaganje to treba svima biti najmanji problem ukoliko se kod nas te stvari ne dovedu u red.

Što se tiče analize zemlje, vode itd. naravno da se o tome vodi računa pre sađenja i da se kiselost zemlje dovodi u balans po potrebi , a to je izvodljivo i dostupno skoro svima. Čovek prevashodno sebi mnoge troškove smanjuje u startu izborom mesta gde namerava uzgajati američku borovnicu.
Ja posedujem komad zemlje od 6ha u Šumadiji na 500 m nv, pod nagibom , okružen hrastovom šumom na čijem gornjem početku ima prirodni izvor pitke veoma kvalitetne vode, samo što nju nameravam imati kao rezervnu opciju pored sistema navodnjavanja kap po kap koji ću instalirati. Ako uspem da se sastavim da krenem pokrivanjem 1ha zasada biću na konju zbog naravno finansijske konstrukcije koja je poznato ogromna , a sve resto do 6 ha ću kao mogućnost proširenja imati u bliskoj budućnosti kad zaživi prvi zasad mada sad o tome ne razmišljam jer mi je i 1ha sada krupan zalogaj ali hrabro napred. Po pitanju zasada naravno poželjno je posaditi ranije sorte poput bluecrop i neke similarne koje rađaju u junu , najmanje 2 sorte, i poželjno je uvesti 1 do dve kolonije pčela zbog oprašivanja koje pospešuje i zdravlje i sam rod borovnice.
Što se tiče cene otkupa, o tome mnogo ne razmišljam, meni je dovoljno to što u Srbiji ima oko 50-80 ha zasada a i da ima 10.000 ha ne bi pokrilo potražnju i dal ću jedne godine prodati po 3-4 evra a sledeće po 5-8, svejedno mi je zaista. Ovaj posao se radi kada se krene ceo život tako da oscilacije oko cene a borovnica je strateški odličan artikal u celom Svetu a kamoli ovde gde je nema me ne sekiraju previše

---------- Poruka napisana u 16:26 ---------- Prethodna poruka je at 15:34 ----------

Цијена једне двогодишње саднице је у малопродаји око 2,8 евра. На већу количину непосредним увозом из Пољске могуће је остварити знатне уштеде на велику количину (цијена на велико у Пољској је око једнога евра).

Pozdrav Komadara, Kaži mi o kojem izvoru pričaš oko sadnica ako si upućen ? Koje sorte su u ponudi u okvirima tih cena , naravno bitna je količina koja da spustiti uvek cenu nešto dole, i dal su sertifikovane uz garanciju porekla i zdravlja istih što je najbitnije ?
 
Nazad
Vrh