Borovnica

Неки су били изгрижени али само 10 % можда на тој земљи сам пре тога садио малине тако да је била и раније обрађивана и са неких сам после вађења морао да чупам гундеље колико су се јако закачили али многе су се осушиле од врха до корена корен не изгледа изгрижено само безводно потпуно суво као и лишће које је од зелене боје постало некако црвенкасто браонкасто.Нисам знао то за вишак воде пошто малинама није сметало а очигледно да је боровница другачија у сваком случају испратићу ситуацију па ћу видети шта даље да чиним.
Хвала најлепше на одговору и савету
Поздрав и све најбоље
kada listovi pocinju dobijati braon boju to bi trebalo da znaci da je susa odnosno treba vise zalivanja barem ja kod mene to bio slucaj
 
Poslednja izmena od urednika:
borovnica je kao biljka malo specificna. Njeno lisce pocinje da crveni kada ima visak ili manjak vode ,tako da se ,kad je ona u pitanju, mora uvek voditi racuna o navodnjavanju.
pozdrav
 
Па могуће да је вишак воде пошто сам ове године због суше можда мало више наводњавао уз малине и боровнице али у сваком случају чини ми се да би се онда осушиле све боровнице а не само једна половина и то са леве стране ја и даље сумњам у земљиште можда је много кисело или некисело или фали неки састојак.
Анализа ће дат најбоље резултате да ли су моје сумње основане или не.
У сваком случају хвала лепо свима научио сам једну ствар а то је да не презаливам боровнице
 
Provac ako mozete posaljite e-meil ili neki kont.telefon da stupima u kontakt.Imam nameru da zasadim 1 ha borovnice,i tvoje iskustvo bi mi dobro doslo.

pozdrav skove
 
Za Skoveta i ostale forumase ja sam vise puta ostavljao i svoj tel i licno volim da razmenjujem telefone jer se nikada ne zan ko ce kome trebati
mejl je :draganborovnica@yahoo.com a tel je 063 203 777 (uskoro ce biti i sajt o borovnici ali otom potom jer je u izradi mislim da niko od urednika nece zameriti jer ovo nije reklama vec poziv na saradnju i druzenje, ako sam napravio gresku neka izbrisu post ili cu sam to uraditi ..pozzzz
 
meni licno nesmeta poziv na saradnju i druzenje, bice tu da se pojede i popije 1 ha nije mala povrsina, ni ko sadi a bogami ni ko kupuje toliko ,
 
Puno hvala,kontaktiracu vas

---------- Poruka napisana u 11:29 ---------- Prethodna poruka je at 11:26 ----------

Zasto bi kome zasmetalo ako neko zeli da prenese svoja licna iskustva konkretno oko borovnice.Dobro je da jos ima ljudi koji hoce da podele svoja iskustva i znanja sa drugima.
 
Mislio sam da se ne shvati kao reklama ,,mada i druzenje ce dobro doci jer koliko je do sada otislo jagnjadi na onaj svet u pratnji nasih okupljanja bogami videcemo ko ce u raj a ko u furunu ,pozz tu sam na raspolaganju za sve i svadju ako treba -i to je sastavni deo zivota -aj ziveli
 
Господине Провац,
Данас гледам ваше слике и чини ми се да нисте користили пиљевину за застирање. Јесте ли користили нешто друго за застирање?
 
Bez persiranje -blizi smo u komunikaciji ako tako prihvatate..Jesam koristio piljevinu ali sam i isto tako naisao na vecu kolicinu stare piljevina takoreci trule piljevine tako da je izgledalo kao i da je nema, ipak si u pravu da je trebalo i vise to je istina ,mada ja imam jedan mali problem-koji mozda i nije problem ..kod mene duvaju vetrovi 24h 365 dana u godini tako da svaka veca kolicina piljevine zavrsi po celoj povrsini njive -- e sada ti vetrovi ,,dal su oni krivci ali meni prvom u Srbiji stigne borovnica na rod Zasto to niko ne zna svi isto u zadruzi tretiramo navodnjavamo i stitimo i ima ljudi koji su od mene 5km vazdusne razdaljine ali im kasni rod u odnosu na mene bar 7 dana i ja mislim da su jedini krivci ti vetrovi koji mi srecom odnose i nevreme, grad, a takodje me i kisa pomalo zaobilazi ali dva dobra nigde nema ,pozzz
 
Вјетрови су добри, без обзира што у књигама пишу да не ваљају. Ја имам засад на брду гдје често пире вјетрови и никад нисам примјетио пепелницу на јабуци нити на рибизлама. Ја садим боровницу за породицу, посадио сам bluecrop, blue ray, toro, nelson, duke, legacy, ozarkBlue, meader, rubel, darrow, chandler, goldtraube па ћу видјети које су најотпорније на болести. Не бих волио да их стално пршћем јер користим за личну потрошњу.
 
Komadara najmanje je bitno to prskanje jer gas kod borovnice i nema mnogo ali ti ces nam dobro doci sa tolikim brojem sadnica kao ogledno polje da bi jednostavno ustanovili koja je sotrta njabolja za nase podnevblje sto se tice klimatskih uslova -preciznije na susu,,pozzzz
 
Већину сам посадио крајем јуна ове године и све су преживјеле врућине, а заливане су ручно једном седмично. Било је мало палежи лишћа, али се ни једна није осушила. Озарк блу, Легаси и чендлер нису у јулу на највећим врућинама биле заливане 20 дана (нисам био ту, а ови што су заливали нису ни знали за те саднице) и преживјеле су са мало палежи лишћа по рубовима. После љетошњих врућина не секирам се могу ли преживјети на 35 степени.
 
Bice mi drago ako nas budes bas tako i obavestavao o tome kako koja sadnica podnosi ove paklene klimatske promene ,jer ja konkretno imam samo tri sorte i to Djuk,Blukrop i spartan i videcemo ove godine bogami odose jedno njih 20 od suse ali sobzirom na kolicinu to i nije neka zabrinjavajuca okolnost ali ako ovako nastavi morace doci u obzir i mreze za zasenu .pozzz
 
Боровница расте увис 1,5 до 2 метра, коријен заузима око 90 центиметара у пречнику по жбуну, жбун је ширине 1 до 1,3 метара, даје од 3 до 5 кг плода. Треба водити рачуна о засјењивању, осунчаности...
 
Pratim ja, uskoro cu da napisem kako sam ja posadio svojih prvih 1250kom. Posadjene su krajem 2011:osmeh:
 
@Sreja85,tema o borovnici već postoji,i upravo si u njoj postovao.Netreba nepotrebno da otvaraš novu temu o borovnici........
 
Nazad
Vrh