Borovnica

Prvo lep ti je zasad, i to izgleda da si krenuo sa sadnicama od 1,5 do 2 god starim sadnicama ako ti je ovo druga godina od presadjivanja.
Ti nadji po vcelicini gde su tvoje borovnice na ovoj slici, koje trebaju da su u cetvrtoj godini.

nathanindex.jpg


Dakle, nemam pojma od koga si dobijao sadnice ,po kojoj ceni i koliko su ti rekli da su stare.
Pitao sam te privatnom porukom oko sadnica i cene.
Rece da zavisi od kolicine, ali ne i cenu.
Pitao sam koje sorte imaju ali nisam dobio odgovor.
Pre deset dana ili vise , rece mi da ces tacne cene dobiti za 2-3 dana, nikad odgovor poslao nisi.
Moj zakljucak je da ti taj neko prof.dok ili sta je vec preterano puni glavu i da verovatno nabavka sadnica a i tvoj zasad zavisi od tog nekog prof ili dok.
Takav odnos mi se u startu ne svidja i ispao si neozbiljan bar po nekim mojim kriterijumima u poslovanju.
Znajuci da je borovnica poprilicno nova kultura u Srbiji, tvrdim do jos uvek nema eksperta za borovnicu u srbiji vec onih koji manje ili vise znaju o njoj , u te grupe ukljucujem i tvog tutora prof.
Mislim da necemo saradjivati po pitanju nabavki sadnica jer sam malo explozivan kad me vozaju u poslu pa bih zeleo da izbegnem moguce neprijatnosti ali hvala ti na pomoci.

2) Kako mislis da tin pokazem nesto sto je zakorenjeno za deset dana?
Ocekujes da ti na klonu pise datum ili ces da mi verujes da je to za deset dana ?
Mozda je najbolje da koristis engleski i proveris zemlje gde se borovnica gaji u stotinama i hiljadama hektara pa proveris iskustva farmera ...

3) SVE biljke se zakorenjavaju u prolece.
Taj koji ti je rekao da se to radi u jesen nema veze sa zivotom, pogotovo za biljke koje imaju plodove.
Kad ti on zakoreni grancicu, koja ima mali i nejak korenski sistem , neka ti je on i zasadi napolje gde zima ide za mesec dva, pa da vidimo procenat uspesnosti zakorenjenih biljki u prolece i u jesen.

4) Zasad ti je dobar, proveri kako izgledaju zasadi iste starosti po svetu pa uporedi ... nema potrebe da ti neko odavde kaze jel dobro ili ne .videces sam.


Po meni zasad tog uzrasta treba da izgleda ovako da bi bio za udzbenike i verujem da ga nije nadgledao expert iz srbije.
Mada je ovo moje misljenje i veoma irelevantno ali eto da malo vidimo kako isti zasadi izgledaju u svetu.
plantacja05.jpg


Starost biljke


Visina biljke


15" -20" tall
(37cm-50cm)


3' - 4' feet tall
(90cm-120cm)


4' - 5' feet tall
(120cm-150cm)
 
Poslednja izmena:
Zasadi u svetu su šareni, američki daleko najbolji a poljski i čileanski uglavnom gori nego prosečan zasad u Srbiji. Maxi druže, uz svo dužno poštovanje, ali daleko je zasad sa slike od idealnog (tj. za udžbenik).
 
Pozdrav svim uzgajivacima borovnice naravno i ostalima ! Uskoro putujem na duze putovanje na daleki istok. Japan, Kina,J.Korea i ostale zemlje pa ako mi posao dozvoli mozda cu i doznati neko njihovo iskustvo u uzgoju borovnice tamo gde je ima.
Posadio sam 40-tak ari i planiram jos pa sam uplatio jos 1200 sadnica, ali me kuci nece biti u vreme sadnje pa me interesira sta joj se moze nepozeljno desiti ako ostane u saksijama skoro godinu dana.kako se ponasati sa sadnicama. Unapred veliko HVALA
 
Poslednja izmena od urednika:
meni je licno i draqgo da da se ljudi poput takvih kao maxi upustaju u diskusiju oko borovnice ajos nemaju ni saksiju borovnice pa ja takve rado nazivam ,,zaharijevcima,,maxi meni je drago sto si ti posisao svu pamet ovoga sveta ali preko interneta a to ce ti biti od velike koristi kada budes usao u taj projekat ,,ali malo juce,,
pod 1)ti uoppste nisi relavantan da komentarises moj zasad i da ga uporedjujes sa tamo nekim sa neta jer se u borovnicu razumes kao marica u krivo drvo
pod 2)slike mog zasada su od jeseni 2010 a sada je 2011
pod 3)zasad na slici koju si ti prikazao je najmanje stariji od mog 3god sto se i vidi po debljini stabla ili ti pruta
pod 4)drago mi je sto ne saradjujem sa tako teskim i nerazumnim ljudima koji su posisali svu pamet sveta jer je ocigledno da ti nisu potrebni ljudi koji imaju visegodisnje iskustvo u gajenju borovnice i koji ti savetima mogu pomoci -a to ce te skupo kostati -jer si ocigledno sam sebi dovoljan
pod 5) ne lupetaj ko otvoren prozor da u srbiji nema strucnjaka za borovnicu vec ako nisi upucen onda se prvo informisi pa onda prica-a ne napamet
pod 6)nisam ti poslao cene, kao sto ih nisam nikome ni poslao, jer su ljudi bili na odmorima pa se cekalo da se prijave. sto vise odgajivaca cime bi cena bila jos povoljnija- a posto si ti ,,zaharijevac,, ti ces vec naci neku shemu da kupis sadnice, ali se odvec plasim da ces proci kao mnogi koji su pametovali i svemu sto na netu pise verovali,,,ili ces kupiti negde na pijaci - ko zna
pod 7)sada i da zelis da kupis sadnice preko nas neces moci jer si mnogo arogantan i nekorektan ,, pa cak i da ih platis po duploj ceni -nece moci..:haha:
pod :cool:cisto za tvoju inf ja sam uspeo da proizvedem sadnice i to na nacin koji sam ti opisao i sada imaju oko 20 cm a kako? to nikada neces saznati.

odgovor za ,,grizlija,,..: je da sadnice komotno mogu u saksijama sacekati prolece. stim da budu u nekoj prostoriji ili mogu caki i napolju ali pod uslovom da se prema njima ophodis kao da su posadjene,,,znaci redovno zalivannje do proleca,,nake nase kolege su uzele visak sadnica koje ima i danas dani od 2008 god stoje u saksima i uopste ima nista ne nedostaje cak su imali i plodove.pozzz
 
futurefarming, mozda nije najbolji zasad ali sam se odusevio nacinom orezivanja i formiranja.
Definitivno postoji razlika izmedju prikazanog zasada za koji provac tvrdi da je za udzbenike a ustvari je za slikovnicu.
Nisi mali, vidim da znas engleski pa bar mozes da prics sa drugim uzgajivacima u svetu i da uporedjujes, samo nemoj reci da je provcev zasad za udzbenik :D

provac, covece sta je bre sa tobom ? ? ?


  • imas najbolji zasad u srbiji koji je za udzbenike!
  • saradjujes sa najvecim expertima za borovnicu u srbiji!
  • imas najpovoljnije cene sadnica u srbiji!
  • tvoje trogodisnje iskustvo u gajenju borovnice ne moze da se poredi ni sa jednim drugim izvorom informacija o borovnici!

nije problem covece, nije problem i sve je kako ti tvrdis , samo nam se skini s' .... i tom demagogijom !
strasno koliko si slep kod ociju.
 
"Provac" hvala ti druze na savetu, sadnice ce mi biti na otvorenom ali velikim delom dana u hladovini bez direktnog udara vetrova, vode ce imati dovoljno pa ako ce da rastu neka rastu,a reci mi molim te dali im je potrebno neko umjetno djubrivo. Jos jednom veloko HVALA !!!!
 
Maxi ja nisam tvrdio da je moj zasad najbolji u Srbiji vec da je za udzbenike po onome sto sam video po srbiji ,a obisao sam sve zasade ,pa ja prema tome tvrdim a i svi koji su bili da vide moj zasad da je za udzbenike po urednosti i odrzavanju jer ja konkretno ne izlazim iz zasada(a verovatno bi bio mnogoooo mnogooo bolji da sam imao tj da sam dobio ono sto sam platio i da sam znao ono stro danas znam ) i odrzavam ga bez obzira na vremenske prilike i rucno i masinski ,,tako da se sa te strane ponosim njime ,a sigurno ima i boljih u svetu, ali ja se ne kitim tudjim perjem kao ti sto se kitis tudjim slikama, jedva cekam da vidim tvoj zasad pa da se pohvalis njime a ne tudjim,,prema tome nemoj se hvaliti time sto si procesljao po internetu sve o borovnici a tek si juce poceo da se bavis time a ja vec 4 god kontaktiram i sa nemcima i sa cileancima i italijanima i poljacima i samo da znas da nije sve tako ruzicasto kao sto je na slikama,,uostalom zasto je nasa borovnica ove god bila 6,5 eur a poljska 1,6eur to ti je uostalom parametar kvaliteta(poljski uzgajivac dobija kompletnu finanansijsku podrsku od drzave , kod nas imas samo drsku )poz za sve buduce uzgajivace i one koji vec to jesu.Za grizlija odgovor :ne znam kada ces dobiti sadnice jer se one tretiraju u zavisnosti od doba god,,u svakom slucaju ja cu ti se javiti ili se ti javi putem pp kad ih dobijes pa cu ti reci cime ih tretirati u zavisnosti od peroida ,,pozzz
 
Hvala Provac na pomoci sadasnjoj i u buduce ako mi bude trebala a coveku uvek nesto treba.
Sadnice mi dolaze u mart/april 2012 i bit ce dvogodisnje kao i obicno.
Ja se momentalno nalazim u Omanu a za par dana idem za singapur pa negde dalje u sva cetiri pravca pozdravljam vas sve skupa i zelim vam i hladnu i toplu zimu a ja cu je negde provesti na dalekom istoku
 
ja cu vam svima ostati kratak za inf gde i kako kupiti sadnice jer smo nas nekolicina istupili iz zadruge u belanovici preko koje smo to i nabavljali inace zadruga se samo zvala zadruga a njom je dirigovao jedan veliki prevarant zvani ivan djuknic tako da vam srdacno preporucujem da se tog coveka manete ili bilo sta imate sa njim.mi smo u toku osnivanja nase zadruge i mi smo porucili za nase clanove sadnice koje ca nas kostati duplo manje nego preko pomenutog prevaranta tako da ne bih da vamunosim zabunu jer mi imamo i clanove koji se time bave vec 5god pa cekam da vidim kakave ce biti sadnice pa cu vam onda na osnovu naseg iskustva preporuciti gde i kako a dotle strpljenje, tp ce biti za par dana pa tako da mozete da se strpite.inace preko bivse zadruge su nam prodavane sadnice stare 16 -17 meseci kao trogodisnje i placali smo ih po 5 neko i po 5,2 eura a sada nam stizu sadnice negde oko 3,2 e i to prave dvogodisnje.pozzzz

Kakvo je sada stanje sa nabavkom sadnica i plasmanom, pošto vidim da je ova tema "malo" stala?
Ima li neke nove zadruge a da nije belanovačka, kako doći do sadnica, po kojoj ceni, gde ide plasman, ima li koja slika o stanju borovnice na tvojoj parceli.

Pozdrav!
 
Цијена двогодишњих садница боровнице увезених из Пољске у Босни износи 2,7 евра.
Цијена плодова на велико износи 2,5 до 3 евра по килограму.
 
Исправка претходне поруке - цијена садница је 2,9 евра.
Боровнице садим за своје потребе и могу рећи гдје сам ја гријешио:
  • При садњи сам користио свјежу пиљевину коју сам стављао у рупе. Пиљевина је за своју разградњу покупила велики дио азота па је лишће пожутило.
  • После тога око садница сам ставио уреу. Како је после десет дана лишће и даље било жуто додао сам уреу и то близу биљке. Исход сасушене 22 од 26 садница због урее.
  • За садњу боровница сам одабрао неплодну и збијену земљу. Многи гледају само киселост земље, а занемарују количину биљних остатака у земљи.
Знам за засаде који су се осушили јер није било довољно хумуса иако је земљиште било кисело.

сада имам посађено 26 комада боровнице. љетос сам их заливао једном седмично. преживјеле су али је било палежи лишћа од великих врућина. засад се налази на 362 метра надморске висине.
чуо сам да боровници одговара фосфор док јој велике количине калијума сметају. боровнице које сам посадио у плодну земљу чија је ph у води 6,5 много боље изгледају него оне посађене у иловачу са ph 5,5. савјет: не садите боровницу у "посно" и збијено земљиште без обзира што је кисело. у ариљу користе трулу пиљевину, без земље, а минерале додају заливањем.
 
Poslednja izmena od urednika:
Људи поздрав свима прочитах све постове, па и ја имам једно питање имам боровницу на око 13 ари и на 7 ари лепо успева добро расте и рађа али на ових других 6 све се посушише ове године сам сваку другу извадио из тог дела почели прво плодови да се суше па онда гранчице и на крају цело дрво покучавао сам да их прскам против пламењаче и заливао их стално али само су се мало њи опоравиле.Шта мислите да није од земљишта можда је много кисело или тако нешто да однесем онда земљу на тестирање ако сте имали некаква слична искуства био бих вам захвалан на неки м саветима.
Срдачан поздрав
 
nemoj da brines zbog toga ima i gorih primera jednostavno nema objasnjenja -MAJKA PRIRODA nije to samo kod tebe cak se suse i u idealnim uslovima pod mrezom i pod svim mogucim uslovima...ne brini sto ti ostane ostane .takavc je zivot
 
Ма заливао сам их ко луд имам базен од 15 хиљада литара па сам свако четврто вече на њих и малине по 7 хиљада литара воде сипао кап по кап али једностано неће и неће а ове године им је цена још била и добра.
У сваком случају мало ћу их испрскати и заштитити пред зиму а на пролеће ћу видети шта ће бити па и то што кажеш такав је живот однећу земљу у Лесковац на анализу кад будем имао времена можда нешто и нађу али то је биљка никад не знаш шта може да јој фали.Можда је џабе што сам их заливао преко система кап по кап пошто их је сунце пржило по листу три месеца можда је и то утицало.
 
Djole,
kada izvadis biljku u kakvom stanju je njen koren? da nije mozda izgrizen i da li na njemu postoje bele kvrzice? Ako je borovnica posadjena na dugo neobradjivanoj zemlji moguce je da u tlu postoji larva gundelja koja grize koren pa se biljka zbog toga susi. Bele kvrzice treba da postoje i one su znak da je koren zdrav.
Postoji neko pravilo oko zalivanja borovnice , a to je 25 litara vode po duznom metru sedmicno. Naravno ovaj parametar je u sprezi sa tipom zemljista ( nije isti ako je zemljiste glinovito ili peskovito), ali je to najbolje ispratiti par dana. Ovo pisem iz razloga sto borovnici kao biljci , ma koliko ona volela vlagu, smeta i visak vlage i moze da se desi da je "udavi".
Pozdrav.
 
Неки су били изгрижени али само 10 % можда на тој земљи сам пре тога садио малине тако да је била и раније обрађивана и са неких сам после вађења морао да чупам гундеље колико су се јако закачили али многе су се осушиле од врха до корена корен не изгледа изгрижено само безводно потпуно суво као и лишће које је од зелене боје постало некако црвенкасто браонкасто.Нисам знао то за вишак воде пошто малинама није сметало а очигледно да је боровница другачија у сваком случају испратићу ситуацију па ћу видети шта даље да чиним.
Хвала најлепше на одговору и савету
Поздрав и све најбоље
 
Колико ја знам тамо гдје има гундеља појављују се и кртице које се хране гундељима, а које некад могу и да оштете корјење боровница. Не вјерујем да је овога љета могло да боровницама буде вишка воде без обзира на залевање.

Ако је засад на јужној страни требало је вршити заливање по лишћу. Мени се десила палеж лишћа од врућина, а засађене су на сјеверној страни на 360 метара н.в. Имам случај младара који је потјерао из земље око 60 центиметара и пошто је био најњежнији осушио се од врућине док је други дио биљке преживио.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh