Borovnica

Vidi ...
Kloniranje je sto nase zene kazu uzimanje pelcera.
Ne grese sto stavljaju "pelcer" pod teglu ali 90% gospodja nema pojma zasto se stavlja pod teglu.To se radi kako bi se povecala vlaznost vazduha a samim tim i vlaznost zemlje sto ce nakon duzeg perioda dovesti do proklijavanja.
E to je kucna radinost.

1)A komercijala je kada se napravi "kutija" sa ramom od drvenih letvica i opsije se najlonom.
Kupi se jedna Metal Halide sijalica jer daje vecinom plavi spektar a to je potrebno za vegetaciju.
Onda se ta sijalica stavi iznad te "najlonske kutije" i to je izvor svetlosti koji je potreban za fotosintezu.
2)Onda se iseku lastari na oko 20-30cm
3)Lastari se iseku pod ostrim uglom kako bi povrsina koja ce biti izlozena hormonima bila veca (pod 45*)
4)Ostavi se veoma malo lisca kako bi biljka bila primorana da uzima vodu preko korena, posto korena nema
ona ce koristiti to malo ostavljenih listova ali ce definitivno poceti da razvija korenski sistem
5)Umoce se oko 2cm u gel ili prasak za kloniranje
6)Zabodu se u medijum koji pre toka dobro nakvasen
SUPSTRAT/medijum
u slucaju borovnice taj supstrat treba da bude kiseo ili ako je supstrat neutralan onda se mora koristiti obicna voda ali pH mora biti ispod 6pH
Neutralan medijum je kamena vuna a kiseo medijum je koje kakvi komposti,sumski kompost itd itd sve sto je ispod 6pH je dobro za borovnicu.
7)Mladice se isprskaju (u slucaju borovnice) obicnom vodom ali sa niskom pH vrednoscu kako bi se napravila vlaznost vazduha iznad 65%
8 )Svetlo drzati upaljeno 24 sata dok mladica ne razvije korenski sistem
9)Vlaznost vazduha odrzavati iznad 65%

Potrebno malo najlona, par metara letvi, jedna MH sijalica a mogu i one neonske ali 6500 oznake.
Prasak ili gel za kloniranje, jedan skalpel i dobra volja .... za nedelju dana eto sadnica borovnice.

sredstva koja sadrze citokain, auksin, ga3 kiselinu i ostale hormone a sluze za kloniranje
Rhizopon
Clonex
RootBoost
Miracle Gro powder
itd itd ali ova prva dva su najpoznatija



Evo da editujem post i okacim sliku da ne bi bilo "citao na internetu"
evo jedne kockice od kamene vune i kloning gel OLIVE's koji je blagi uzas i nijedna sadnica mi se nije zakorenila sa njim
(cetinari i nesto ukrasnog siblja uzetog od komsije) ali zato Rhizopon ima zakorenjavanje 90% i jace.




 
Poslednja izmena:
Pozdravljam sve na ovom forumu zovem se glavom i bradom GRIZZLY i tako me i vi oslovljavajte u buduce naravno ko to zeli.
U ovaj posao sa borovnicom sam usao nakon dugog proucavanja u svemu i svacemu. (posao kojim se profesionalno bavim daje mi dosta vremena za teoretsko proucavanje) Za sad imam posadjeno nesto malo 500 grmova jos ih ne berem nek se malo razvijaju u korenu,imam nameru da posadim jos oko 0.5 h i neki od komsija i kolega mi savetuju da zbog veceg prinosa i normalno zarade u buducnosti (ako je bude bilo) zasad sadim tkz. BEZ ZEMLJE kao u saksije direktno u treset izmesan sa piljevinom 70/30% u korist litvanskog treseta, pa molim sve one koji se duze bave sa ovim a iz ovog sta sam procitao na ovom forumu svi odreda imate jace iskustvo,primam k znanju sve dobronamjerne savete.
Unapred zahvaljujem svim dobronamjernicima!!
 
Poslednja izmena:
Evo i ja sam zainteresovan da cijem tu pricu.

Jel to bez saksija ili u saksijama ?
Imaju li komsije takav zasad ili se to uce na tebi ?
Jesi li nasao negde gde se to radi, mislim negde u svetu gde je borovnica ko kod nas sljiva,domace ? (mada je sljiva iz kine)
 
Zdravo zivo .
Nisam vidio ama bas nigdje a negdje sam citao o tome, nisu saksije u pitanju vec u rupe, ali ponavljam da ne poznam materiju dovoljno u praksi, neka logika postoji ali isto mislim da bez malo zemlje bar 10% nebi bilo ok.
Javice se netko vec nadam se sa daleko boljom iskustvom od mene.
 
Pozdrav za novog kolegu, dobro nam došli. Slike polja borovnica u saksiji iz nemačke imate u jednoj od tema, citiraću post kada ga nađem. Gajenje u saksijama je zanimljivo i ima svoje prednosti ali i mane, o tome naširoko diskutujem sa američkim uzgajivačima (i oni koriste forume :osmeh:).

Recept za smešu u saksiji je 80% trula piljevina četinara, 10% treset tipa sphagnum i 10% perlit. Lično bih stavio više treseta i dodao malo zeolita (zbog Mg).

Evo i slika:

 
Poslednja izmena:
@maxi-rs :ppozdrav:
Za kloniranje lepo objasnjeno...? kad mi je naj bolje da kloniram aroniju (mislim na vremenski period) mozeli to da se organizujem ovih dana..?HVALA
 
Najbolje je u vegetaciji.
Bilo sta da hoces da zakorenis je najbolje jos u vegetaciji, moze u plodonosenju ili cvetanju ali manji % uspeha.
 
Cestitam ZVEZDI na pobedi ,ali me fudbal omeo u ovom za mene vaznijeg, hteo sam da pitam dali se moze saditi u rupe u zemlji kao u saksije i kojih dimenzija bi rupe morale biti....HVALA
 
gajenjeu saksijama iluzija a tebi future predlazem da se klonis malo tih amera jer su to sve do jednog:haha::haha: narod,svo zlo ovog sveta je poteklo od njih prema tome use i u svoje kljuse
1.gaji zeleni hit ogledno u saksijama -ni miris ni ukus ni slast,, znaci zaboravi
2.skup sport
3.ne dolazi u obzir zeolit
4.kloniranje je super ideja ali za nekoga ko ima 20 god i ima vremena da se zeza ostatak zivota a za ozbiljnu pricu to je po meni cist hobi..jer sta ce se desiti ako ulozis silan novac i cekas 5-6 god i ustanovis da nesto nije ok,,a sta ce biti sa borovnicom za to vreme misli na one koji je uzgajaju pre tebe i vec imaju pun rod ,mislim da nisam protiv ali ja nemam vremena za to zezanje mada sam uspeo da uradim to sto maxi preporucuje ali cisto iz hobija
 
Ne mogu očima da ih vidim ali moram priznati da znaju sa borovnicom a, što kaže jedan kolega, najmanje što mogu je da im kradem znanje.
Gajenje u saksijama nije održivo na duži rok, tu nema sumnje ali kako izgledaju borovnice čoveka koji ih je samo godinu dana negovao u saksijama pre sadnje... ma lepota gledati (nije to samo do saksija već ima svašta-nešto ali da ne dužim).

Izvinjavam se za zeolit, moja greška, mislio sam na Vermikulit.
 
Poslednja izmena:
ne znam da li ti to mene vladane malo zzzz ili stvarno treba da ti objasnjavam..pa kako kavog je je ukusa jer imas milion primera npr paradajz iz baste i iz plastenika,, svo voce gajeno vestackim ili ti nasilnim putem je bez slasti i ukusa ili ti nekog mirisa ,arome ili kako god ga nazovi,,probaj pa ces se uveriti...odgovor na futureovo razmisljanje,,,samo ti kradi znanje ali se plasim da je to cisto gubljenje vremena niko ti nece prijatelju moj na svetu otkriti neke pojedinosti ili ti tajne u proizvodnji necega a da je za dzz ,ne zavaravaj se,,a jedna od najbitnijih stvari na koji si zaboravio je priroda i prirodno okruzenje ili ti habitat,,,jer mi smo imali par predavanja od americkih uzgajivaca koji su ljudi stvarno za primer u celokupnom procesu od proizvodnje do prodaje ili prerade,,ali tog istog coveka kad upitas ? a kakova je situacija i severnom delu amerike on ti jednostavno kaze ,,ne znam,,ne zato sto nece da kaze vec sto stvarno nezna , a nezna zato sto je njihov mentalni sklop tako programiran da su ih sveli na tri vijuge,,da jede, vrsi nuzdu i jednu vrstu posla da radi ,,sve ostalo je je za njih fenomen,,pa da im nije otisao tesla tamo i danas bi bili u mraku.mani se ti moj prijatelju njih i njihove price ,,svo zlo ovoga sveta je poteklo odande i sida i svinjski i priciji grip i antraks i modifikovana hrana,,,,meni je davno jedan tvoj kolega koji je bio u godinama dao jedan prost i dobar savet,,drz se svog okruzenja,,nemoj puno pametovati ,,tada je mislio ne uzgoj sljiva ali mislim da se to na sve odnosi ,,mislim biljnu proizvodnju,,ako ces vec da se malo skolujes dosta toga mozes da naucis i od cileanaca ali opet ja staru pricu tvoja klima i tvoje podnevlje su jedno ..pozzzzz
 
Izvinjavam se ali moram da demantujem kolegu provca.
Naime kloniranje nije gubljenje vremena jer vecina sadnica koje kupujete dolazi na taj nacin jer se na
taj nacin kopiraju sve nasledne osobine.

Ukrstanjem dve homogene vrste dobija se hibrid i ta generacija se oznacava sa F2 od eng. Filial sto znaci
potomsto-naslednik-dete.
F2 generacija nije homogena i ima nasledne osobine oba roditelja, ali ako je to ukrstanje napravljano kako bi
se poboljsao ukus a zadrzao prinos onda se mora naci biljka sa pribliznim osobinama koje zelimo da dobijemo pa
se u zavisnosti od naslednih osobina ponovo ukrsta sa jednim od roditelja.Naravno postoji mnogo nacina za
razmnozavanje biljaka tako da i nacin ukrstanja zavisi od toga ali selekcija medju njima i princip stabilizacije nove sorte je isti.

Dakle ukoliko se ta novopronadjena biljka koja ima zadovoljavajuce osobine zbog kojih smo i pravili ukrstanje
zeli ukrstiti i dalje stabilizovati mora se napraviti klon.
Zapravo biljka se krese i pusta u rast kako bi pustila sto vise grancica koje ce postati klonovi.
Klon ima apsolutno sve nasledne osobine kao davaoc tako da nema sta da krene naopako (kako kaze provac).
Na ovaj nacin je tesko izgubiti osnovu od kojih se napravila ta nova sorta, poneke biljke od kojih se dobija nova
sorta vrede i po nekoliko desetina hiljada eura, u principu to su klonovi a takve biljke sluze da bi se napravila nova sorta.
Primer, borovnica koja je selektovana i daje enormno velike prinose ali joj je ukus ili boja ili ili ne bas najbolji pa je
potrebno poraditi na tome kako bi se dobila jedna nova i kompletn sorta.

Izvini provac ali morao sam, prvo sto sam stariji duplo od tih 20 godina koje pominjes, drugo zato sto nema sta da
krene naopako, trece zato sto ti kupujes klonove iz evropskih rasadnika i cetvrto nikada ne pricam i ne savetujem
ukoliko ne baratam 100% sa materijom o kojoj pricam. :osmeh:

Dakle, kloniranje je i vise nego isplatljivo, radi se veoma lako ali srpski poljoprivrednici nisu vicni novim metodama i
tesko ih prihvataju, zato se sadnice borovnice uvoze u srbije a ne proizvode se u srbiji....iako je sistem dobijanja
sadnica veoma jednostavan.
 
Ma ljudi namojte se zamajavati tom borovnicom .
Velika su ulaganja , dugo se ceka i strepi , a cena samo pada , pada , pada . . .
ZA koju godinu bice ista prica kao i sa malinom ,kupinom , visnjom . . .

Mnogo bre veliki rizik drugari. . .
 
Pokušao sam da ožilim reznice borovnice i nisam uspeo. Koristio sam IBA, ali sam unapred znao da su male šanse jer sam kasno uzeo reznice. Pokušaću opet.
Međutim, dok ih ja ožilim, pa napravim trogodišnju sadnicu, pa posadim, pa sačekam 5-6 godina za pun rod, prošao voz. Pitanje šta će se desiti sa tržištem.
Trenutno imam 20 ari borovnice posađene 2006. godine i zasad je u dobrom stanju (kasnije sam posadio još 10ari, ali nisam uspeo, taj zasad sam uništio). Ako budem širio zasad, a to planiram, ukoliko napranim finasijsku konstrukciju, ići ću na trogodišnje sadnice.
 
Cene paduju zahvaljujući poljacima, oni svesno idu ka hiperprodukciji a proizvodni vek plantaža je 25 godina minimum. Sledeća sezona će biti dobar pokazatelj u kom pravcu cela priča ide.
 
maxi samo si sam sebe demantovao ,,ja nemam sta da ti kazem osim da si prepisao sve ono sto sam i ja rekao ali svejedno mozda si ti malo strucniji...rto sto ti sada pises je isto kaso kad bi mi srbi hteli da izmislimo mercedesa...mislim da ti je sada malo jasnije ako nije onda cu ti pojasniti ,,ako ja sada posadim odredjen broj sadnica i u roku od 5 god dodjem do punog roda i u narednih par godina uzmem dobre pare a, tebi sa reznicama treba duplo vise vremena ,,e dotle ces uci u pricu kao i sa malinama prema tome ja nisam rekao da je nemoguce klonirati vec da je vreme novac i kao u svemu ko pre devojci ...a ti samo kloniraj i uzivaj a dotle ce neke druge biljke uzeti primat u odnosu na ove sada..pozzzz
 
Voleo bi da iznosis cinjenice a ne misljenje ukoliko zelis da doprineses kvalitetu ove teme i svom kredibilitetu.

Dakle, veoma malo ljudi moze da zasadi 1-3 hektara u jednoj godini, pa i ti imas samo jedan hektar ako i toliko.
Ukoliko se radi odrziva proizvodnja kloniranje borovnice je extra potez.

Covek ima novca da posadi 0,5ha ove godine zasad od 3god stare borovnice koja je visoka oko 50cm.
Sa svake sadnice se moze uzeti grancica koja je 20cm.
To se radi u prolece a posto zakorenjavanje traje 10tak dana to znaci da ce ostalih 180 dana taj klon od 20 cm biti u vegetaciji, odnosno dostici visinu od bar 30cm.

Sledece godine covek zasadi novi zasad od 0.5ha i ponovo uzme klonove sa novog zasada.
Te godine ce uzeti klonovi predhodne godine biti visine kao i prvi zasad (50cm)

Dakle trece godine se ne mora investirati 5000 eura u sadnice za nov zasad od 0,5ha
takodje ne mora se dati ni sledece godine 5000 eura za nov zasad od 0,5ha jer smo dva puta uzimali klonove

U cetiri godine podigli smo zasad na 2ha za 10 000 eura
U toj 4toj godini vec stize rod sa prvog zasada a ponesto i sa drugog.

U svakom slucaju ako covek finansijski ne moze da dize zasad po godini veci od 0,5ha onda mu je bolje da po ceni 1ha digne zasad od 2ha.

Treba li jos malo da ti objasnjavam ili si uvideo da je tvoja prica neosnovana.
Podsecsas me na dete kada zelis da mu pokazes kako da napravi bolji zamak od peska a ono posne da se bacaka i udara nogama i rukama o zemlju jer misli da ces da mu razrusis zamak a ne da mu pomognes.
 
maxi ogromna je razlika izmedju onoga sto ti pises i mastas i igras se sa peskom i onoga sto ja kao proizvodjac ZNAM a ne lutam kao ti,,kao prvo ti ne mozes da kupis sadnicu od tri godine(ne potcenjujem ali sadnica od tri godine je neisplativa za pocetak ovog biznisa jer je preskupau startu) i da sa nje skines jedan lastar vec kupujes sadnicu od 2 god i tek posle godinu dana mozes sa nje da skines lastar i da ga ozilis,,pod 2 ja jos nisam video te tvoje carobnjacke sposobnosti kojima ti uspevas da ozilis reznicu za deset dana? pa ti bi onda bio najbogatiji covek na ovom prostoru-osim ako nemas neke tajne lilule kojima to mozes.pod 3 reznica se oziljava na jesen a ne na prolece ako vec neznas onda pitaj.pod 4 ja licno imam prijavljen i registrovan 1h ili ti precizno 96 ari pod borovnicom i ovde su bile slike mog zasasda koje su sa promenom sistema na ovom forumu nekim cudom nestale,,ali cu se potruditi ovih dana da ih ponovo postavim da vidite i uverite se kako treba da izgleda zasad za udzbenik(to nije moje misljenje vec ljudi koji su u postupku otpocinjanja bavljanja ovom vrstom vocke i koji su obisli razne zasade)poz i ja kad nesto ne znam ja pitam ,bar mi je takav princip u zivotu jer kad god to nisam primenio mnogo me je kostalo.
 
Slike nisu nestale već stoje u drugoj temi::

Zasad našeg kolege sa foruma -provca-, samo napred i svaka čast još jednom :D


Za pregled ostalih slika klik na
viewpost-right.png
u citatu.


Kad već pričamo o tome, koliko koštaju trogodišnje (dvoipogodišnje, troipogodišnje) sadnice?
 
Nazad
Vrh