Bolesti svinja i njihovo lečenje

Da, malo su se zbunili ovi sa sajta vostok, ili nisu znali prevesti. Kako nema preciznijih podataka, računaćemo kao manju grešku. Na njihovu štetu, pošto znamo sad gde se prenose netačne vesti.
 
Danas mi kod jedne krmace po mojoj oceni primecena bolest epilepsije.Kada sam hteo da je prebacim u drugi boks(pa je malo stapom poterao)odjednom se bacila na bok i ciceci i trzajuci nogama non stop pokusavala da se podigne.Kad je uspela onako gubeci ravnotezu vrtela se u krug.Veterinar mi je dolazio da obelezava prasice i slaze se samnom da je u pitanju epilepsija,ali i predlaze da je ne koljem,vec da pratim dalju situaciju.Kakva su vasa iskustva?,da li je pametno da je zadrzim,posto je verovatno suprasna nekih 20-tak dana.Sta ako je to uhvati dok su prasici u boksu sa njom(posto ne koristim ukljestenje).
 
Molim hitno za savet! Pojela mi krmaca pre 15 min. dve kesice otrova u vidu ratluka.sta bih mogao da preduzmem?Veterinar nema konkratan savet.Nada se da joj nista ne fali posto ima vecu masu od pacova.Dacu joj vecu kolicinu hrane da se sto vise izmesa..dr.neznam..mleko?
 
A kako mislois da joj dam minazel?,samo njega,u kojoj kolicini ili da zamesam u hrani sa vecim procentom(posto u hrani je vec pojela kolicinu koja je propisana u hranivu-2%).A sta je to aktivni ugalj da nije cumur.
 
Medicinski aktivni ugalj ili karbo-bizmut , moze u vodi ili jos bolje u mleku pre ce popiti i ako je otrov na bazi Kumarina obavezno sto je napisao i boxkole vitamin K.
 
Bice to dobro , samo joj prati beonjace na ocima da nisu zakrvavile jer kumarin razbija trombocite i izaziva unutrasnje krvarenje.
 
bice joj **greška kod mene macka pojela briket rozi otrova pa nis treba sve uciniti u svakom slucaju od vit k bi trebala povracati to bi bilo dobro
obavestavaj sutr sta se desilo da znamo imi postupati ako se to isto desi
pozdrav
 
Za sada je super,nema nikakvih promena.Nisam joj nista davao od onog sinoc(sem jos jednu glavicu kupusa:osmeh:).Jos ispade da je nagradjena za nestasluk kroz raznovrsnost hrane(mleko,salata redovno i duplirana doza obroka).
 
Nadam se da tema nije off pa bih postavio jedno pitanje, kako bih rekao problem je veliki a radi se o uginuću prasića. Unazad možda tri- četiri mjeseca kod roditelja se oprasila krmača i to osmoro s tim da je troje odmah po prašenju uginulo_Ostalih četvoro su bili na izgled zdravi a peto je bilo slabije i ono je uginulo kroz par dana. Posle toga bili su dobro par dana da bi posle se razbolili troje i došao veterinar dao im nekakve inekcije i kaže to je kao neka njihova bolest, naravno ujutro ih je mama našla mrtve svo troje. Ostalo je jedno i ono je dobro napredovalo do nekih 35 kilograma i potom se razbolilo, proliv i teško je disalo i hroptalo. Opet došao veterinar i dao mu inekciju i kaže prehladilo se. Ujutro je uginulo. Posle dva jutra drugo prase koje smo kupili od drugih ljudi koje je bilo s njim je isto uginulo. Znači katastrofa, nikad nam se nije takvo nešto desilo, imamo dvoje još malih koje smo morali kupiti pa nas je strah i za njih. Da li je neko imao ovakav ili sličan slučaj pa da mi kaže šta je radio ili šta je uzrok pošto ovaj naš veterinar veze nema. Za svaku pomoć ili savjet bio bih jako zahvalan. P.S Moram napomenuti i još ovo pre dvije godine kupili smo četvoro prasića od komšije i isto tako su se razbolili i u roku 12 sati su uginuli.
 
AJd jedno pitanje,bezobrazni mogu i da se smeju.Uzeo sam vepra pietrena od drugara da mi upari krmace.Primetio sam da mu alatka smrdi katastrofa,kao kod nijednog vepra do sada.Ako izuzmemo odgovore tipa "zaperi ga",i sl. da li je u pitanju neka bolest?
 
Imam jedno pitanje,trenutno imam23 kom tovljenika oko 70kg.Na jednom tovljeniku su se pojavile neke crvene bubuljice koje se kasnije pretvaraju u crne male fleke.Zvao sam veterinara koji je dao neke inekcije kod tog se malo smirilo ,medjutim kod drugog svinjceta se pojavilo isto to.Dali neko zna ili imao nesto slicno ,i dali je opasno za coveka.Hranim sa gebi 3% saplement premix+ zitarice;kukuruz;jecam ovas;s.sacma; sojin griz ;kvasac molim za pomoc:sta:
 
Nadam se da tema nije off pa bih postavio jedno pitanje, kako bih rekao problem je veliki a radi se o uginuću prasića. Unazad možda tri- četiri mjeseca kod roditelja se oprasila krmača i to osmoro s tim da je troje odmah po prašenju uginulo_Ostalih četvoro su bili na izgled zdravi a peto je bilo slabije i ono je uginulo kroz par dana. Posle toga bili su dobro par dana da bi posle se razbolili troje i došao veterinar dao im nekakve inekcije i kaže to je kao neka njihova bolest, naravno ujutro ih je mama našla mrtve svo troje. Ostalo je jedno i ono je dobro napredovalo do nekih 35 kilograma i potom se razbolilo, proliv i teško je disalo i hroptalo. Opet došao veterinar i dao mu inekciju i kaže prehladilo se. Ujutro je uginulo. Posle dva jutra drugo prase koje smo kupili od drugih ljudi koje je bilo s njim je isto uginulo. Znači katastrofa, nikad nam se nije takvo nešto desilo, imamo dvoje još malih koje smo morali kupiti pa nas je strah i za njih. Da li je neko imao ovakav ili sličan slučaj pa da mi kaže šta je radio ili šta je uzrok pošto ovaj naš veterinar veze nema. Za svaku pomoć ili savjet bio bih jako zahvalan. P.S Moram napomenuti i još ovo pre dvije godine kupili smo četvoro prasića od komšije i isto tako su se razbolili i u roku 12 sati su uginuli.
to je vjerovatno trovanje sad čime pitanje.Jeli seciro veterinar da pogleda unutar ima li kakvih znakova.I još jedno pitanje,kakav si sa komšijama????
 
Imam jedno pitanje,trenutno imam23 kom tovljenika oko 70kg.Na jednom tovljeniku su se pojavile neke crvene bubuljice koje se kasnije pretvaraju u crne male fleke.Zvao sam veterinara koji je dao neke inekcije kod tog se malo smirilo ,medjutim kod drugog svinjceta se pojavilo isto to.Dali neko zna ili imao nesto slicno ,i dali je opasno za coveka.Hranim sa gebi 3% saplement premix+ zitarice;kukuruz;jecam ovas;s.sacma; sojin griz ;kvasac molim za pomoc:sta:
Bilo bi dobro ako si u mogućnosti da postaviš neku sliku Ovako samo da se nagađa može da bude i od prostirke a i od hrane u svakom slučaju ostavi deo tog koncentrata za nedaj bože (zbog analize) Probaj da jednu il dve fleke premažeš nekom kremom ili običnom mašću
 
Sutra cu da slikam, kondenzuje se vazduh i vlazno je sve, cakstavise kaplje sa salonit ploca.Neki su me savetovali da otvorim vrata ili koji prozor , pa cu ujutru da vidim za vlagu. Najverovatnije je od vlazne prostirke, kao sto i ti pises

- - - - - - - - - -

1zlypu1.jpg


orox9h.jpg


nevidi se bas najbolje telefon nisam prebaciuo na makro fokus ako se zumira slika ipak se vidi
 
Nazad
Vrh