Bolesti svinja i njihovo lečenje

Sugu ces naj lakse prepoznati po crvenim tufnama prvo po meksim delovima koze(trbuh,prepone,pazuh) , a posle se siri i na ostale delove tela.
Najbolji lek Ivermectin 1ml/30kg
 
Vrlo si sture informacije dao,jos na sisi su prasad i od 7-8 kg a i tek opraseni od 1.5 kg.Ako su mladji mozda je uzrok proliva i krmaca pa i nju treba leciti , a ako su stariji veoma bitno kakav je proliv , kakve boje, mirisa itd.Ako su vec poceli da lizucu hranu uz krmacu obavezno im treba postaviti i posude sa vodom u koju se rastvori Neosulfox-P 30gr/10l vode i to bi trebalo da bude dovoljno, ako proliv vec duze traje i ima prasadi koja se vec "gube" ne gine ti injekciono lecnje.
 
Ne znam da li je pitanje vec bilo ili ja nisam nista nasla. Da li je moguce da ove tropske temperature uticu toliko da krmace dobiju temperaturu?? Upravo se vracam iz jednog prasilista gdje u jednoj grupi od 8 komada, 4 imaju temperaturu izmadju 39,3 - 40,7. Hranim ih koncentratom za dojilje - ca. 7 kg dnevno, od dva puta. Oprasile su se 17.7. - sve je bilo regularno do danas. Prasice normalno doje, upala vimena nije. Vime nije ni tvrdo kao kod MMA. Samo imaju slabiji apetit, jedna skoro nikako i nije jela. Samo leze i otpuhuju. Danas smo imali 38C vani, u stali 28C - nize ne moze. Da li je moguce da je do ove vrucine ili je ipak neki virus :( Ima li neko neki prijedlog?? LP
 
Tropske vrucine mogu da uticu na blagi porast temp. ali to bi trebalo da ostane u granicama od 0.5-1C*.
Posto je kod svinja normalna temp. oko 38 mislim da kod tvojih krmaca postoji neki upalni proces , najsigurnije da zoves veterinara.
 
Meni je pre dve sedmice jedna krmača počela da smanjuje i odbila hranu u 4-5 dana. Dojila je prasce ako to ima neke veze. Kad je došao veterinar izmerio je 42C i kaže daj bože da ostane živa, trebali smo ga ranije zvati. Udario je nekcije (ne znam koje) i ozdravila je a kaže da je u pitanju prehlada iako je i noću bila vrućina i sparno.
 
Zvala sam veterinara. Rekao mi je da im dam "NOVASUL" i smanjim malo hranu. Pa cemo vidjeti. Nadam se da je kombinacija vrucine i jake hrane i da nije nikakav virus :-(

@VULKAN sto je najgore one jedu - nesto manje nego inace ali jedu, osim jedne. Ta sinoc nije jela nikako. Danas je bolja. Prasici od ove 4 su sinoc bili nervozni. Vjerovatno i manjak mlijeka. Nadam se da ce temperatura spasti uskoro :(
 
Ndajmo se najboljem , ako krmace umanjuju mleko dodaj oxitocin 3 + 2 ccm u razmaku od 10 sati.
 
Ne znam da li je pitanje vec bilo ili ja nisam nista nasla. Da li je moguce da ove tropske temperature uticu toliko da krmace dobiju temperaturu?? Upravo se vracam iz jednog prasilista gdje u jednoj grupi od 8 komada, 4 imaju temperaturu izmadju 39,3 - 40,7. Hranim ih koncentratom za dojilje - ca. 7 kg dnevno, od dva puta. Oprasile su se 17.7. - sve je bilo regularno do danas. Prasice normalno doje, upala vimena nije. Vime nije ni tvrdo kao kod MMA. Samo imaju slabiji apetit, jedna skoro nikako i nije jela. Samo leze i otpuhuju. Danas smo imali 38C vani, u stali 28C - nize ne moze. Da li je moguce da je do ove vrucine ili je ipak neki virus :( Ima li neko neki prijedlog?? LP

Toplotni šok!
 
Neosulfox-P u hranu i vodu, u hranu 500gr na 100kg , a u vodu 30gr na 10l vode.
Najprakticnije oko doziranja neosulfoksa p je:1 kafena kasicica na 1 kg. hrane(k.k.=5gr.x100=500gr.) i tako dajes dok ne zategnu-kad je u pitanju lecenje,a preventivno cim ih zalucis:1 k.k na 2 kg. hrane-dajes par dana.Ja bogu hvala jos nisam primenio lecenje,samo preventivno.
 
Poslednja izmena:
Kao prvo:Dobrodosao ti nama svinjarima.Moj prijatelj kuburi sa prolivom kod prasadi i rece mi da daje krmaci te vakcine.Raspitacu se kod njega.Javljam ti,osim ako neko u medjuvremenu ne odgovori konkretno na tvoje pitanje.
 
Evo kod mojih prasića "edemska bolest".Kada zine izgubi glas i počne da tetura uskoro je i kraj.
2uz4139.jpg
68dged.jpg
2mmebly.jpg
 
Nazad
Vrh