Bolesti kod kunića

Prošla legla(koćena u jesen i zimu) nisu toliko bila problematična,do hrane je 90%,e sad probavam kombinacijama i izbacivanjima doći do rezultata,koliko sam se informirao kombinacija crvene djeteline(pokošena prije 1 mesec) i granula je loša i dođe do nadutosti,škripe zubima,ali vodu slabo piju,kod nekih je vidljiva nadutost, a kod nekih teško uočim i da "kunjaju" preko dana,u jutro dođem,a zečić ciknuo,manifestira se na razne načine boleština pa me nervira,nikako da joj doskočim. U narednih 20 dana mi se ponovo kote zečice,pa ću vidjeti,u glavnom,ne poželio ovo nikom..
 
Savetujem ti da povecas dozu praska ili promeni kavez.Napravi novi kavez samo za mlade koje odvojis.Sada je taj stari kavez zarazen i ako je od drveta nema sanse da se otarasis koksidoze.Probaj da nadjes neki preparat koji ima kodvas na trzistu i sulfamidim je super preparat za lecenje mada je skuplja varijanta...
 
I to mi je palo na pamet,probaću dezinfekciju odradit pa vidit,zasad nemam pametnog prostora,ali biće.Taman jednog malo izlečim,on živne,pije vodu,gricka seno(malo mu dao)i u jutro se opružio,zeznuta bolest,riknulo mi do sad 17ak od 0,800-1kg
 
Meni kad se neki mali naduje ja ga odvajam od ostalih i posebno mu na spric dajem sulfamidin, skoro na silu jel nece da pije.
 
Prije 2 dana izgubim dvije najbolje zenke sarca na kocenju od toplotnog udara ,temperatura je bila oko 30 stepani sto nije tako strasno jer su u hladu ali u 2 dana porasla je za 8 stepeni sto je bilo pogubno . najgore sto uvijek izbjegavam okote ljeti sve zavrsim do 15 maja ovaj put rekoh da probam svjeze je bilo i skupo me kostalo .
 
Koliko minimum starosti treba da budu zecici da bi primili vakcinu protiv miksomatoze ?

Ako su im roditelji pecovani a neces da ih ostavis za priplod ne moras da ih pelcujes. Inace ja ih pelcujem ka ih odvajam od majke i stavljam u drugi boks. Da posle ne bi doslo do zabune koji si pelcovo a koje nisi.
 
Na vakcini sto sam ja pelcovao pise da mladi mogu da se pelcuju od 45dana.

---------- Poruka napisana u 22:12 ---------- Prethodna poruka je at 22:12 ----------

Bas briga peto on ima klimu kod njega se kote preko cele godine.
:)
 
Juce sam primetio kod jednog malisana da mu je sve ulepljeno oko njuskice...danas se to ulepljeno malo prosirilo bukvalno do oka,i na vrat,izgleda kao da je mokro,ali je suvo..a danas drugi iz istog legla ima isto to,opet malo oko njuske...sta je to,jel trebam da se zabrinem,ili ce to nestati?ili ce se pak prosiriti na celo leglo??jel imao neko slicno nesto i sta se radi u tom slucaju?
 
Kupio sam sulfamidim i uginuća stala kod legla što sam nedavno odvojio,šteta što mi je 90% otišlo. Zamjenim orijaša starog 1 god za 3 n.zelandska mužjaka(sad imaju 2,5 mjeseca),15 dana kod mene i danas vidim 1 se napirio,e sad ako se kokcidoza vratila i napala mi njih nek ide sve dođavola! dao sam sulfamidim pa se nadam oporavku. Jedu ovogodišnji ječam pa razmišljam da nije od njega,možda je još jak,a nema puno vlage u njemu.....
 
Poslednja izmena od urednika:
Stanke da li ti kijaju, tesko disu?
Ako se belicast sluz se prosirio na oci i ima ga i na sapicama to je zato sto brisu nos.
 
Proslo je,sada je ok...Inace kijali su pomalo,ali msm da nema veze sa tim,vise mi se cini da je bila mokraca,jer su ulazili u hranilice,a znali su da pisaju unutra,pa je verovatno mokro bilo od lezanja ili cega vec,vise toga nema...
 
Meni su uginule dve majke Panonke ove nedelje prestale da jedu i piju i nisu mogle na noge kao da su pijane.Mladunci koji su dosad preziveli imaju dve nedelje ,pokusavam da ih odgojim.Sta moze biti uzrok,prvi put su skotne bile hranim sa Cantavirskim granulama
 
I ja koristim iste,sumnjam na hranu ali nisam siguran.Dve su mi ženke uginule(samo su to jele),druge dve su malo kunjale par dana ali su se oporavile i sad su u punoj snazi.Međutim,mali se baš ne razvijaju tim tempom kako sam navikao od te hrane.Šta ti misliš,koja su tvoja zapažanja?
 
Ja cu da predjem na Gebijev jer nismo mi jedni koji su se zalili.A problem se javlja kod onih grla koja su izkljucivo hranjena granulama.Moji ostali kunici podmladak, muzjak i skotne nisu jele iskljucivo granule pa zato i ja mislim da je moguce da je od hrane
 
Nazad
Vrh