Bolesti kod kunića

Nema za sta szeki-telep zato smo tu na forumu da pomognemo jednom drugom koliko god mozemo samo predlazem svim kunicarima sto vise obratimo paznje na nase ljubimce da im mozeno da pomognemo jer i kunic vrsta koji tesko se leci nekim slucajima nikako .Pozdrav kunicari
 
E ovako imam jednu zecicu kojoj je prije nekoliko dana pocelo da suzi oko ...e sad nije strasno ja mislim ali nebi volio da se prosiri i da reagujem kad bude bilo kasno ..pa ako neko moze da iz ovih slika vidi o cemu se radi samo da mi kaze sta bi mogo da uradim da joj se to smiri .. hvala

2s01ldk.jpg


---------- Poruka napisana u 17:32 ---------- Prethodna poruka je at 17:28 ----------

2gy1v1u.jpg

Evo jos jedna slika mozda se malo bolje vidi
 
Kod mene je to suzenje oko cesto samo prolazilo nisam nista radio mada mi je neko na forumu rekao da se taj deo ispod oka namaze pregorelim uljem ili naftom ja to nisam radio a ti probaj ako hoces.Pozdrav.
 
Hvala momci..Vrlo moguce da je od vjetra neki vjetar je duvao zadnih dana pa da je to od toga...Vidjecemo mozda se povuce samo, mozda nije nista strasno samo da se ne pogorsa ...Vidjecemo neka ga onda par dana ovako pa da vidimo sta ce biti nadam se da ce se povuci i da nije nista ozbiljno
 
@ Mish
Sličan problem sam imao i ja.
Istina ne u toliko odmakloj fazi.
Veterinar kaže da je to obični konjuktivitis.
Dao mi je kapi "Garasone".
Tri dana po 2 kapi u jutro i 2 u veče i prošlo.
Lijep pozdrav!
 
Da li mlade kunice hvata neki virus?Kad god mi se okoti zecica cim zecici malo porastu pocinju da crkavaju...Tako isto i mom teci..Pitao sam kod mene u skoli profesora veterinara i on kaze da to nasledjuju od majke(nesto vezano za glavu),i da tu nema leka..:sta: Pozdrav..:ppozdrav:
 
Hahahahahah e ismijah se lijepo profesoru...jes da nisam neki strucnjak ali smijesno hahaha :)
poslusaj urketa i reci profesoru da si pronasao lijek
 
Pomagajt ljudi uginulo 9 zeceva,imali su proliv i ja sam im davo lek i proslo ih je neki su crkli odmah a neki su u roku od 7 dana jednostavno samo padaju ko pokoseni.sta bi to moglo da bude kada tako crkavaju.dal neko zna
......To ti je druze verovatno Kokcidoza u pitanju .Kad je vec dobiju tesko da ces i jednog izvuci .Ako neki i prezivi rizikujes da on postane kliconosa .Dezinfikuj kavez pa ponovo citaj o ishrani kunica i vidi gde gresis.Daj neki preparat preventivno zekanima samo nemoj preterivati i ne sekiraj se,na greskama se uci .
 
Upala oka

Ljudi imam problem sa okom kod Novozelanskom Belog.
Star je skoro 3 meseca i oko mu je zatvoreno 100% i crveno oko njega kao da ima belog gnoja u njemu.
Inace uzeo sam ga danas sa jos jednim muzijakom i zenkom oni su zdravi nema nikakvih znakova bolesti...
Zvao sam coveka od koga sam ga uzeo rekao mi je da je upitanju prehlada koja prolazi za 2-3 meni se cini da je bas zatvoreno rekao mi je da ispiram cajom od kamilice.Da li ima neko iskustva?

Procitao sam nesto oko upale oka i ima dosta bolesti neko kaze samo kamilica neko fizioloski rastvor neko antibateroloska mast a neko kapi za oci sta sad da radim?
Inace primetio sam da ponekad kinu
 
Poslednja izmena:
Pa pazi to je ako kavezi nisu dobro zatvoreni tj. ako suri sa strana sigurno da im duva i kijaju . Ja svoje sarce i novozelandske drzim unutra , tj. imaju malu prostorijicu za njih i nema problema. Pravim i kaveze za napolje ali dobro oblozene ..... Sve najbolje , zelim im da sto pre ozdrave ipak smo mi tu u srcu Sumadije - cist vazduh .... :D :ppozdrav:
 
Zemljak,uzmi otvori mu oko i vatom ocisti kapak i blizu okolinu oka a posle moze ocna mast, ako nemas posluzice i kamilica.Moj ti je savet da nabavis mast za oci,brze prodje(procitaj uputstvo za upotrebu masti)
 
Hvala na savetima pokusao sam kamilicom da ispiram ima maaalo pomaka sutra cu negde pogledati valjda ce imati neka dezurna apoteka da uzmem mast ili kapi koju preporucujes mast?
Meni se kavezi nalaze u boxu koji je obozen ali nije bas 100% obozen negde 80%.
Oblozicu ga na 95% nemogu da mi bas budu mraku.Izgleda su se prehladili kod ovoga sto sam uzeo...
Slikacu ujutru.
 
Pozdrav okram, moj savet ti je da prvo nešto pročitaš i naučiš o kunićima pre nego što počneš sa pitanjima,prvo kunić ne može da živi u apsolutnom mraku a drugo nemoj da te neko čuje da kunić može da se prehladi

---------- Poruka napisana u 12:15 ---------- Prethodna poruka je at 12:06 ----------

To je upala sluzokoze oka-moze biti samo do ambijenta u kunicarniku, (uslova drzanja) a moze da se javi u odmakloj fazi pastereloze.U svakom slucaju treba popravii uslove,da ne bude promaje ,prasine ,amonijaka .Oko treba prati sa kamilicom i mazati sa antibiotik kremom za oci ako vec ima i gnoja.Kunici ako imaju sline i kijaju onda se radi najverovatnije o nekoj infekciji i onda treba preduzeti terapiju sa antibioticima.

gogolakj Postovi: 5Pridružio se: Čet Dec 02, 2010 12:09 am


---------- Poruka napisana u 12:17 ---------- Prethodna poruka je at 12:15 ----------

Pastereloza:

Napadnuti organi:
Disajni organi (nos,pluća,disajni putevi),oči,uši,jetra,digestivni trakt,koža,zglobovi,kod ženki materica.

Znakovi bolesti:
Curenje iz nosa,kijavica,(obratiti pažnju na unutrašnje delove prednjih šapa dali su mokri od čestog brisanja),otežano disanje,upala očiju,trešenje glavom,povučenost,pogrbljenost,otiču zglobovi,u kasnijoj fazi promene na koži...

Uspostavljanje dijagnoze:
Jedina sigurna dijagnoza je bris nosa.

Lečenje:
Veoma mala šansa izlečenja,pokušati sa antibioticima posle dobijanja antibiograma.

Preventiva:
Uklanjanje zaraženih jedinki u karantin,što bi svaki kunićar trebao da ima.Osigurati dobru klimatizaciju,čišćenje i dezinfekcija kaveza i prostorije.
 
Kolega Steker,budi blazi,komsija je rekao da je pocetnik i da tek uci.Za izradu kaveza je upotrebio poklopac od zamrzivaca kako bi ih navikao na sledece "staniste":haha: Sala naravno,savet ti je"pravi" pozdrav.
Koliko sam razumeo radi se o jednom oku i u takvom stanju je nabavljen.
 
Poslednja izmena:
Jedino rešenje je da od 10-tog dana od koćenja mladih počneš da kontrolišeš dali su otvorili oba oka i ako vidiš kod nekog da je otvorio jedno a drugo nije onda mu polako ti razdvojiš kapke i otvoriš oko i pažljivo mu ispereš oko blagim čajem od kamilice (naravno mlakim skoro hladnim).Sve to ponavljaš i kontrolišeš ako ima potrebe još 3-4 dana i trebalo bi da bude sve u redu,barem se tako pokazalo kod mene u mnogo slučajeva.Uspeh izostaje u slučaju da ne kreneš da kontrolišeš na vreme nego tek kada im prođe 15-tak dana,a tada je kasno za intervenciju,jer i ako bi i tada uspeo da mu otvoriš oko,na njega neće videti jer se već mrena navukla preko oka.
 
Tako je kolega,vidi se ko ima iskustva.Ja sam isto imao slucajeva uglavnom kod novonabavljenih jedinki i kada se na vreme odreaguje brzo prodje.
Zato treba biti oprezan kada vam neko poklanja kunica,kao i kada kupujete,da ne unesete bolesnog kunica.
Nemozete biti sigurni,dali je lokalna upala ili neko drugo obolenje gde posledice mogu biti vece.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh