Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Od bakra koliko se sećam preporuke zaštitarke "Cuprablau" je dobar zato što ima finije čestice bakra, određenu količinu cinka ako se ne varam i mislim da je on u formi bakarhidroksida koji takođe po nekim tekstovima ima prednosti.
 
Ipak sam se odlučio za fungicid, jedini sistemik da nešto vredi za ovo koji sam mogao da nađem je Hemokonazol, ista aktivna materija kao u Score http://www.vsthemovet.com/pp_f_07.htm

Međutim, bočica je bila iscurela malo kroz karton ispod čepa, kao da je lupam traktor zgazio pa iscurelo malo a čep ostao na mestu. Dok sam skapirao da je tečnost i malo mutna i da kad se stavi u vodu, voda ne pobeli jako nego onako...bude providna, već završih posao.

Pa me zanima ako je neko koristio ovaj preparat, da li treba kad se stavi 4 gr na 10 litara vode, tj bočica od 100 ml na 250 litara vode, voda da pobeli jako ili onako, kao i da li je sam preparat kao malo mutan, nije bistar skroz. Proizvedeno je u januaru ove godine.

Zvao sam komšu u apoteci, kaže da je robu dobio u sredu i da ovu bočicu nije nikom prodavao pa mu ovaj vraćao itd i da bi trebalo sve da bude OK, meni nije za pare nego da znam dal sam odradio posao, dok sam okupao lepo sve trešnje, istrošio sam 7 prskalica po 25 litara, narasle ko blesave, umorio sam se pošteno.


p.s. dosta lista koji je bio jako zaražen je otpalo, tako da sad kad pogledaš sadnice nema se utisak da je nešto strašno, osim što na nekima fali lista, okačiću par fotki sutra ujutru.
 
@oktopod, ja sam prosle nedelje tretirao tresnje i orahe sa Score 250 i kada se stavi u vodu, voda odmah snazno pobeli. Dodavao sam i Mankogal 80.
 
Voda pobeli onako ,a koliko se secam nije mutan ,kad razmeravam sa spricem ,deluje bistar, mislim da imam jos hemokozanola ,pa mogu da pogledam ujutru ,nad se da necu zaboraviti .. Ja sam ove godine samo njega koristio , nisam uzimao score , skoro pa duplo je jeftiniji
 
istrošio sam 7 prskalica po 25 litara, narasle ko blesave, umorio sam se pošteno.

Jesi li razmisljao da napravis stalak za prskalicu na traktor i sedis kao gospodin i prskas? Ja tako radim sa ledjnim atomizerom dok ne dodju u 3-4god Ucvrstom ga na branik od zadnjeg tocka a gas vezem kanapom i desnom nogom dajem gas na atomizeru. Posao zavrsim brzo i uopste se ne umorim. Mogao bih tako ceo dan. Jedino je mana sto je mali rezervoar pa mora da se staje da se napuni nov ali ni to nije neki problem bolje ovako nego da ga nosim na ledjima.:ppozdrav: Izdrzace se 3-4g dok ne stasaju za traktorski atomizer.
 
Ja sam jednom ove godine koristio Score i čini mi se da sam 3 gr na 10 litara voda baš pobeli, kao razblaženo mleko, a sa ovim Hemokonazolom 4 gr na 10 litara bogami nije to to. Nije baš da je mutan mutan, nego onako...nije bistar baš kako bih rekao. Mada sam ga i ja mućkao pre svakog sipanja, možda je to od vazdušnih mehurića. Voleo bih da znam samo da li sam završio posao, briga me za novac a uopšte ne pomišljam da mi je prodavac podvalio, do sad smo se već i upoznali dobro a moj deda je bio mušterija njegovom ocu tako da...
Aj Kanački poglej leba ti :D

Tintoreti, već odavno razmišljam kako nešto da olakšam, juče sam u jednom trenu krenuo da probam da kaiševima za ramena obesim nekako na naslon od stolice traktora ali nije išlo, mene takođe najviše smara često punjenje, izduvam 25 litara a nisam ni ceo red završio, muka mi kad treba da punim iz kanti, iskilavim se živ, hroničan umor uzima danak, nije da sam toliko mekan...plus nekad gazim po blatu, nekad po busama, jako sunce, sa 30 kila na leđima već posrćem, ću izvrnem noge :) i treba mi po 3 sata da odradim sve.

Sledeće godine bogami gubi smisao. 70 trogodišnjih, 70 dvogodišnjih, neće da može.
Razmišljao sam čak da vidim sa komšom da prepravimo skalameriju da se motor i pumpa iskoriste da vuku iz bureta od barem 100 litara koje bih nosio na korpi ili nečemu a duže crevo i sajla za gas kod mene. Videću...

Evo malo slikica, kao što rekoh, sad kad je jako obolelo lišće opalo, ne izgleda tako dramatično osim što se vidi da fali lišća, vidi se i razgranjavanje koje je krenulo..

Jednogodišnje:



Dvogodišnje:



Komšijska njiva, na moju veliku žalost:





I novo pitanje. Juče sam malo raskopavao ašovom oko sadnica pošto se što od poplava što od tanjirače i freze koje nanesu sloj zatrpalo mesto kalemljenja, a ono mora biti iznad zemlje da se ne bi ožililo, imam primer kod kuće 5ogodišnje koje su sađene nogom bez mozga i kod kojih se čak kora na tom mestu krenula da rasčupava, pa sam primetio na nekima da je na magrivi se kora otvorila, na nekima se tu gde se otvorila ispod naslućuje neka kao udvojenost, kao da se formiraju dva zasebna debla, da li neko zna šta je to i može li biti problem?

Nisam imao bolji aparat da se vidi ta dupla, evo ovo obično otvaranje kore, malo sam saprao vodom iz flaše:


 
Prskao prekljuce sa Mankogalom + Zato tresnje, visnje. To je to od mene sto se tice skupih fungicida. Sledeca zastita je bakar:ppozdrav:
 
Da li ima potrebe za fungicidnim tretmanima sad u ovom periodu , posle ovih kisa ? ili do bakra nista ?
Zadovoljan sam kako sam odrzao mlade sadnice, jos uvek ima porasta , lisna masa se ne predaje, pa da li da prskam jos jedan tretman ili ne ?
 
Obzirom da je hladno vreme i da je zagazio i septembar, moje mišljenje je da ne treba. Ja lično neću više ništa osim ako ne primetim neku katastrofu naravno.
 
Ni ja nebih vise stitio ako je list zdrav. Kod mene kokomices probio na mladom listu koji je na porastima ali ovo sto sam zastitio to stoji i ne mrda ali ovo sto je poraslo posle zastite sve opalo:cool:. Ici cu ove godine i bakar cim spadne list pa na prolece ulje. Ove godine je bas bila povoljna godina za razvoj bolesti pa cu ici bakar obavezno cim spadne list.
 
Pojavila mi se smola na granama visnje, na dva stabla stara nekoliko godina i lisce im je opalo, ima li svrhe sada prskati necim pre jesenjeg bakarnog prskanja i da li da secem sada grane koje imaju smolu?
m7dysl.jpg
[/IMG]
Visnje su ove godine prskane: plavo ulje, u aprilu signum+actara+murtonik, maj antracol+tonus+murtonik, i jun delan+murtonik . Delanom sam prskao jer imam 4 mlade visnje sadjene jesenas, kupljene u Institutu u Cacku, pa je lisce opalo skroz na dve i onda sam njih prskao delanom i ove starije u isto vreme, preventivno. Znam da nisam mozda odradio svu hemiju kako treba, ali imam na dva mesta oko 50 stabala svega po malo, jabuku, sljivu, krusku, visnju....za svoje potrebe pa odprilike prskam nekim "univerzalnim" sredstvima koja pokrivaju sto vise vocnih vrsta
 
Univerzalno ne postoji u vegetaciji. Lisce je opalo zbog kokomicesa, crne pegavosti lista visnje(jasno se vidi na slici po listovima koji su ostali na stablu). Kasno je za bilo koji preparat, ne seci nista sto nije suvo(na slici nevidim nista sto je suvo). Svaka grana koja ima zelene pupoljke unutra, zive, to ne seci). S obzirom da su nabavljene u Cacku predpostavljam da je Sumadinka u pitanju.
 
Tintoreti, znam da univerzalno ne postoji, ali kad covek voli da ima od svake vocke po neku a svaka vrsta trazi drugo, a to kosta....Te dve od cetiri iz Cacka kojima je jos letos opalo lisce jesu Sumadinke, a ova na slici i jos dve nisu iz Cacka, kuplkjene na pijaci i zaboravio sam koja sorta....Dakle samo kasnije bakarno prskanje svih vocaka, pa cekam prolece i rezidbu?
 
Gljive. Operi sunđerom, oprskaj bakrom samo deblo pa okreči. Možeš i u rastvor kreča da dodaš bakar bez da prvo prskaš.

Mada po organskoj proizvodnji gledano, one imaju svoju ulogu u kontroli određenih gljivičnih oboljenja, samo se bojim da možda i ne prodru u stablo, ne razumem se...
 
Nazad
Vrh