O crvima i gusjenicama u biljkama
Kod nas je uvriježena navika da sve što je valjkasto i što gmiže zovemo crvom. I to je donekle u redu, teško je to sad i čak nemoguće ispraviti. Problem je kod determinacije štetočine koja se nađe u biljci. Sve to djeluje isto, a opet se mnogo razlikuje. "Crvi" koji prave problem kod nas u poljoprivredi su larve četiri reda insekata, čiji je izgled odraslih insekata, način života i metode suzbijanja različit. Larve mogu praviti slična oštećenja, štaviše, sve te larve imaju usni aparat za grickanje kojima grizu biljno tkivo. Bez obzira na to što su slični, razlikuju se međusobno po nekim sitnim ili krupnim detaljima, načinu života, vremenom nalaska itd.
Štetočine iz reda leptira, opnokrilaca (kojekakve ose i osice), tvrdokrilaca i muva imaju te slične larve, koje s vremena na vrijeme naprave zabunu.
Koje su to razlike?
Sledeće, lako za zapamtiti, a time će se olakšati i određivanje štetočine. Noge. Ono što će svima prvo upasti u oči kad ih nađu. Jednostavno uzmeš, okreneš je, može i uz pomoć lupe, ali nije nužno. I prebrojiš. Šta? Parove nogu.
Larve insekata imaju dvije vrste nogu, grudne, prave noge, uvijek ih je tri para i to su noge koje će imati i kad budu odrasli insekti. Pored ovih imaju i trbušne, lažne noge, koje nestanu za vrijeme preobražaja, tok je u stadijumu lutke.
Larve leptira, koje se zovu još i gusjenice, imaju tri para grudnih nogu, obavezno i dva do pet pari lažnih nogu. To se može vidjeti na slici
http://itp.lucidcentral.org/id/pbw/Prolegs_files/shapeimage_3.png True legs su grudne noge, dok su prolegs, trbušne ili lažne noge.
Gusjenice zemljomjerki, gdje spadaju veliki i mali mrazovac, koje često srećemo u proljeće u voćnjacima imaju samo dva para lažnih nogu i zato se kreću na taj karakterističan način "premjeravajući" podlogu. Link:
https://insects.tamu.edu/images/ani...tuidae/trichoplusia_ni_larva_lateral_m_02.jpg
A na ovom linku slike raznih gusjenica, pa se uvjerite.
https://www.google.ba/search?q=lepi...om%2Fforum%2Fviewtopic.php%3Ft%3D8796;640;421
Larve osa, koje se još zovu i pagusjenice imaju tri para grudnih nogu i 6 do 8 parova trbušnih nogu.
https://c1.staticflickr.com/9/8032/8037338204_d5c221f579_z.jpg
Izuzetak su pagusjenice osa predivica, koje nemaju trbušne noge izražene.
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Larvae_of_Neurotoma_flaviventris.jpg
Link raznih larvi opnokrilaca
https://www.google.ba/search?q=hyme...rcade.com%2F1%2Fhymenoptera-larvae%2F;640;453
Larve tvrdokrilaca imaju grudne noge, uglavnom i nikad nemaju trbušne. Najjednostavniji primjer su larve gundelja ili hrušta, zvane grčice, zbog položaja tijela.
http://www.extension.iastate.edu/NR...-83BE-EC7489022E22/104386/rsz0630jblarvae.jpg
Izuzetak su larve iz porodice surlaša, gdje spadaju jabukov, kruškin i jagodin cvjetojed. Ove larve su male i nemaju nego. Ne trebaju im, jer se nalaze u biljnom organu kojim se hrane, cvijet ili pupoljak.
http://mint.ippc.orst.edu/images/strawweevla.JPG
Link razni larvi tvrdokrilaca:
https://www.google.ba/search?q=cole...vYGoCQ&sqi=2&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1366&bih=624
I na kraju, larve muva uopšte nemaju noge. I ne trebaju im jer ih odrasle muve još kao jaja ostave na hranjivom supstratu, šta god to bilo od biljnog materijala do organske materije u raspadanju. Larve se izlegu u hrani i odmah počinju sa hranjenjem. Kod ovih larvi imamo podjelu na one kojima se uočava glava i onima kojima ne. O tom, ako bude trebalo, poslije.
http://www.diptera.info/forum/attachments/diptera_larva_pc5919.jpg
Larve raznih muva:
https://www.google.ba/search?q=dipt...%2Fviewthread.php%3Fthread_id%3D18349;600;508