Darko, izgleda da šupljikavost lista ima i ovakve simptome...znači udri fungicid opet što pre. Ja nemam problem ali sam prskao barem 3-4 puta različite fungicide za list, mankogal, agrodin, merpan...
1. Šupljikavost lišća koštičavog voća - Clasterosporium carpophilum
Simptomi bolesti: Ovaj parazit napada biljke iz roda Prunus – kajsiju, šljivu, breskvu, trešnju i višnju. Parazit napada sve biljne delove voćaka. Pege su u početku sitne, crvenkasto-smedje ili žute boje. Pege se vremenom povećavaju, tkivo u okviru pega izumire, postaje nekrotično, ispada, tako da nastaju šupljine, po čemu je bolest dobila i naziv. Ukoliko do infekcije dođe kasnije tokom vegetacije pojavljuju se samo pege, ali ne dolazi do ispadanja tkiva unutar pega. Na letorastima pege su mrke ili purpurne, vremenom se šire i nastaju rak rane prekrivene gumaznim eksudatom. Nekada su mladari prstenasto obuhvaćeni i kao takvi izumiru.
Ciklus razvoja: Parazit se tokom zime održava u rak ranama, na lastarima ili u pupoljcima.
Štetnost: Zaraženo lišće opadne pre vremena. Ukoliko je došlo do infekcije lisne peteljke ugine ceo list što smanjuje vitalnost sadnica šljive ili njihovo sušenje.
Suzbijanje: Zaštita šljive u cilju suzbijanja Clasterosporium carpophilum sprovodi se nekim od fungicida: Blauvit (0,5-1 %), Bakrocid S-25 (1-1,5 %), Bakarni oksihlorid – 50, Bakrocid S-50, Bakarni kreč-50 (0,75 % su kružne i eliptične, nejasnih ivica, žućkaste boje i različite veličine od nekoliko milimetara do 1,5 cm. Postepeno postaju žuto-narandžaste da bi na kraju bile crveno-narandžaste. Tkivo u okviru pega vremenom postaje ispupčeno sa lica lista, a sa naličja udubljeno. Jače zaražen list se suši i biljka izgleda kao da je vatrom spaljena.
Ciklus razvoja: Parazit prezimljava u opalom lišću. S proleća, nakon kiše, dolazi do izbacivanja askospora kroz otvor na vrhu peritecije. Vazdušna struja ih raznosi i kada padnu na list šljive u kapi vode proklijaju i ostvaruju infekciju.
Štetnost: Prevremeno opadanje obolelog lišća smanjuje vitalnost sadnica šljive koje su lošijeg kvaliteta.
Suzbijanje: Preporučuje se sakupljanje i uništavanje opalog lišća čime se smanjuje infekcioni potencijal. Od fungicida mogu se primeniti: Capi (0,2-0,3 %), Folpan 50-WP (0,2 %), Captan 50-WP, Kaptan 48-SC, Venturin (0,2 – 0,3 % početkom listanja kada se očekuje veći infekcioni potencijal patogena i povoljni uslovi za širenje oboljenje ili tokom maja i juna meseca kada je manji infekcioni potencijal patogena i manje povoljni uslovi za širenje oboljenja), Dithane M-45, Mankogal-80, Bevesan 45-M (0,2-0,25 % preventivnim tretiranjem po pojavi prvih listova) i dr.
2. Simptomi bolesti
Na plojki lista nastaju okrugle pjege, tamnocrvene, narančaste do ljubičaste boje obrubljene jednom uskom tamnijom zonom. Veličina pjega varira od 3 do 5 mm u promjeru. Ako je zaražen mladi list, pjege nekrotiziraju i napadnuti dio plojke ispada pa list ostane probušen. Kod kasnijih zaraza napadnute zone ne ispadaju već samo nekrotiziraju. Broj pjega je različit. Ako na listu ima velik broj pjega, lišće može otpasti pa nastaju štetne posljedice za vitalnost voćke.
Peteljka isto može biti zaražena. Na njoj se javlja duguljasta pjega, a kao posljedica zaraze list se suši.
Na izbojima se javljaju slične pjege onima na lišću. Pjege su eliptične, a unutar pjega tkivo uliježe i suši se.
Mladice na kojima se nalaze pojedinačne pjege podsjećaju na oštećenja od tuče. Napadnuti dio kore puca, a na tim mjestima se javlja smola.
Plodovi napadnuti neposredno nakon cvatnje suše se poprimajući tamnosmeđu, gotovo crnu boju i otpadaju. Plodovi pred berbu manje su osjetljivi.
Zaštita od šupljikavosti lista trešnje
Infektivni potencijal može se smanjiti rezidbom zaraženih izboja tijekom zime i njihovim iznošenjem iz voćnjaka. Međutim, to nije dovoljno pa je potrebno primijeniti i fungicide. Preporučuje se kasno jesensko prskanje fungicidima na osnovi bakra. Sljedeće prskanje obavlja se nakon zametanja plodova i u jesen. Kod nas su registrirani fungicidi na bazi bakra, kaptana i tolilfluanida.