Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Mislim da možeš da mešaš, evo pretražio sam malo, cipkord ne sme da se meša sa preparatima izrazito bazne reakcije, a mislim da perfektion nije bazan, za njega piše Inkompatibilan je sa preparatima alkalne reakcije, folpetom, kaptanom i ditiokarbamatima.

Što se kruške tiče, po ovome ti je i samo perfektion dovoljan:

Perfektion:

7) zasadima kruške, u konc. 0,75-0,10% (7,5-10 mi u 10 I vode) za suzbijanje:
a) kruškine ose (Hoplocampa brevis), tretiranjem posle precvetavanja (faze 67-69 BBCH-skale);
b) lisnih vaši (Aphididae) na početku formiranja prvih kolonija;
c) obične kruškine buve (Cacopsylla pyri), tretiranjem posle cvetanja u vreme registrovanja pojave;
d) u konc. 0,15-0,20% (15-20 ml u 10 i vode), za suzbijanje prve generacije jubukovog smotavca (Carpocapsa pomonella), tretiranjem na početku piljenja prvih gusenica;e) kalifornijske štitaste vaši (Quadraspidiotus perniciosus), u konc. 0,15-0,20% (15-20 ml u 10 I vode), tretiranjem u vreme pojave pokretnih formi na letorastima;

Cipkord:

zasadima kruške za suzbijanje kruškine buve,


edit: po tome ti je bolje sad perfektion a posle cipkord, da ne bi sa istim prskao više puta u toku godine....perfektion pa cipkord pa perfektion pa cipkord, ako bude potrebe
 
bolje uzmi nesto sa akt. mat. Abamektin ne verujem da ces uraditi mnogo sa perfektionom a posebno ne sa cipkordom,
mada mislim da je u Hrvatskoj cak i Actara registrovana za suzbijanje Kruskine buve a kod nas nije.
I obavezno dodaj okvasivac Letol ili Galmin...
 
Pozdrav.pojavili su mi se na listovima neke svetlozelene sare znaci nije puna zelena nego sarenkasto,i to na retko koju sljivu.ne umem da okacim slike pa pitam ovako.sta joj nedostaje?inace lepo je rodila.
 
pa i ja sam to negde cuo a opet ovde kazu da je sarka,a nznm kakve jos simptome ima sarka
 
Kod nedostatka gvozdja simptomi zutila se najpre javljaju u vrsnom delu biljke-vrhovi lastara,dok donji delovi ostaju zeleni.A kod sarke uocices lisce u "maskirno" zelenoj boji,iz zelenog prelazi u zuckasto i obratno.S obzirom da je sljiva u pitanju vrlo je moguce da je bas sarka,ali treba proveriti.A i nisu sve sljive podjednako osetljive na ovu bolest.
 
danas sam isprskao papriku i paradajz kombinacijom mankogala i prihranom 3x20, posto paprika ima neke zelene vasi planirao sam da je prskam dimetotatom ali ne znam posle kog vremenskog perioda mogu da ga upotrebim.

Jos jedna stvar sa donje strane paprike vidjao sam da se prsijava na suncu kao cestice peska ne znam dal su to grinje ili je stvarno pesak posto je takva zemlja te cestice sam video i po tlu pod odredjenim uglom
 
jelnik, ukucaš na google i eto ga, možeš da odeš i na slike da vidiš dosta slika kako izgleda list, a evo ti jedan članak:

http://poljoprivreda.info/?oid=9&id=601

MilanM, ako su samo vaške u pitanju, dovoljno je i tonus ili neki tako malo slabiji insekticid, nemoj da truješ paprike dimetoatom džabe pa makar bile i za prodaju...mislim ako nećeš da ih bereš mesec dana ok, ali mislim da nema potrebe. Bolje bi bilo da si prvo insekticidom prskao pa onda fungicidom, da bi insekticid pobio insekte a onda fungicid da ostane na listu, da se ne sapere ako nije sistemičan, a mankogal nije sistemičan. Možeš ponoviti mankogal sa tonusom zajedno, ali nemoj mankogal i dimetoat. Nemoj ni prehranu uz dimetoat pošto su oba fitotoksični pa možeš lako da spališ listove ako ih malo više okupaš.
 
pa prskao sam mankogalom jer je uhvatila plamenjaca i zato jer nikad ranije nisam prskao njim pa racunam da ce bolje delovati a imam u arsenalu ridomil gold, antrakol, bordovsku corbu i ekvejzan, paprka je rasadjena prosle nedelje pa ce biti berbe teek tamo krajem avgusta ili pocetkom septembra, hocu da je prskam perfektionom/dimetoat zato sto je jaci otrov i bar po specifikaciji ima siri spekatar delovanja na raznorazne akrepe, do ove godine sam je prskao aktarom al poskupela 180 din kesica za 10l vode a perfektion je takodje 180 ali 100ml.Planirao sam jedared da je prskam perfektionom pa ako treba kasnije ili aktarom ili tonusom.
 
Pa jeste, ali ipak je potrebno i neko iskustvo u gajenju paprike, ima caka za svaku sortu voća a kamoli na relaciji voće povrće :) primera radi krompirova zlatica, ja koji eto ponešto i naučih oko voća, pojma nemam kako se protiv toga bori, koji je insekticid najbolji, da li se prave klopke kao za rutavu bubu itd...kao i šta još možda napada krompir...ili bolesti koje su mu :D
 
Ma za krompir je lagano :). Ja kombinujem obicno dva insekticida u toku vegetacije toliko ga puta prskam. Moze da se koristi afinex, tonus, aktara, wizard i ko zna sta jos ima po apotekama bitno da ima nacrtana latica. Bitno je da kad upotrebljavas insekticid recimo za 10l vode stavljas po 5g istog, insekticidi za zlaticu se obicno bar u mom kraju tj. Nisu prodaju u ambalazama od 2,5 gr ima afinexa u vecim pakovanjima a pojavilo se i pakovanje aktare od 5g. U polj. apoteci obicno kazu ide jedna kesica 2,5g na 10l vode e tu grese idu 2 i sigurno ubijaju zlaticu. Moje iskustvo je da dok prskam 3. red krompira u prvom vec zlatice padaju sa lista ili ostaju poluzive na listu a redovi su dugi mozda 20m. Sto se zastite tice prska se protiv plamenjace ja ga prskao mankogalom 2 puta i prihranio ga koprivom i 3x20, crveni krompir se vec sprema da cveta i lepa mu stabljika debela boja modra dok mi je beli koji je dosta kasnije niko nizi, zdrav je list sto je bitnije nigde nema napadnutog lista bolestinom mozda zato sto je kupovan semenski pa je tretiram necim, ne planiram vise da ga prskam fungicidima samo prihranom i da ga zalevam ako je potrebno.

P.S. sto se tice zlatice ima organsko resenje od kog ledja bole uzmes lavor ili neki drugi sud i kad se pare zlatice skupljas ih tj treses od lista u posudui onda isipes negde na tvrdoj podlozi i izgazis. To se ranije radilo kod mene i u okolnim selima ali mislim da vise to nikeo ne radi jer se mnogo manje povrsine sade pa se zlatice lako namnoze zacas predju sa jedne parcele na drugu i treba svakog ili svakog drugog dana ih tresti sa stabljike.
 
Док сам шетао, прошао сам кроз један мали воћњак и приметио ово на дрвету.

p1100314.jpg


p1100315.jpg


Да ли је опасно по воћку? Јесу ли то црвићи који нападају касније плод или нешто друго?
 
Ovo je prilično gadna situacija. Problem je što i prskanje nema pun efekat zbog ove mreže, bale šta li je...ne sećam se šta to tačno beše, neko će već reći ali je problem ozbiljan. Dobro bi bilo ako bi rukama sve to skidao i spalio plus prskanje. Možda ne napadaju plod, već će biti gusenice koje će jesti list, svakako nisu džabe odabrale tu da se nastane pa da odu kod komšije na krompir, štetu će da prave na voću.
 
Da ovo skini rucno i spali ako je moguce ako ne dobro potamani pod nogu:osmeh:. Vec su napravile dosta stete na liscu, (vidi se). Ovako se ponasa i gubar napravi ovaj omotac i nista mu nemozes sem rucno da se skine sto nije problem jer su vocke male koliko vidim . Nije gubar ali je stetno za vocku jer su u stanju da pojedu svu zelenu masu sa nje za kratko vreme bas kao i gubar.
 
koji insekticid se moze pomijasati sa score, a da nije iz palete svngenta, zbog cijene. smije li se pomijesati sa cipcordom, decisom.... ili nekim drugim priblizne cijene kao ova dva. prskam jabuku. puno hvala
[h=3] [/h]
 
Nazad
Vrh