Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Onda mislim da nema potrebe da prskas osim ako bas nemas neku zarazenu dunju tu okolo.
Ervinija napaada prvo cvet tako da bi trebao da prskas u cvetu, ali ako istog nema onda nema ni potrebe za tretmanom.
 
Onda mislim da nema potrebe da prskas osim ako bas nemas neku zarazenu dunju tu okolo.
Ervinija napaada prvo cvet tako da bi trebao da prskas u cvetu, ali ako istog nema onda nema ni potrebe za tretmanom.
Pa nema puno voća u okolini, na većoj udaljenosti tek po koje stablo, na mojim sadnicama (prutići) :) nisam primetio neku promenu, za sada se dobro razvijaju osim što sam u kontigentu sadnica dunja dobio i jednu šljivu :), već sam komentarisao sa kolegama forumašima o cvetanju mladih sadnica... rasadničar me je savetovao da ukoliko se u ovoj prvoj godini pojavi cvet da ga otkinem upravo iz razloga da preko njega ne bi primio erviniu, a kolege na forumu su dodale da ne bi zametnuo plod, a u vezi nepotrebnog trošenja energije biljke... znači preventivno se prska u fazi cvetanja
 
evo ja sad iz voćnjaka i imam šta i da vidim, neka buba zasjela na behar, slična je pčeli, al gdje ona dođe kao da se posle nje behar suši, evo ovako izgleda, da li trebam nečim da prskam? ako može brzi odgovor da idem kupiti neki preparat...
0Jspf.jpg
 
evo ja sad iz voćnjaka i imam šta i da vidim, neka buba zasjela na behar, slična je pčeli, al gdje ona dođe kao da se posle nje behar suši, evo ovako izgleda, da li trebam nečim da prskam? ako može brzi odgovor da idem kupiti neki preparat...
0Jspf.jpg

Druze i kod mene je juce bila najezda takvih buba, odmah sam oprskao sa insekticidom Afinex, danas nema ni jedne 3-4 puta sam obilazio od jutros :ppozdrav:
 
  • Like
Reagovanja: AXN
Oki, evo odo sad da probam sa kanticama i nekim deterdžentom da ih uklonim, žao mi pčela, ima ih puno...ako ne bude vajde od kantica sutra uzimam insekticid i riješavam ih ;) hvala ti na odgovoru :)
 
kolega AXN nije to neka buba, to ti je rutava buba ili cvetojed nadam se da ces resiti sa plavim kanticama i deterdzentom s vodom u njima koji bi trebalo da ih privce a moze da se dodaju i izmrvljene neke vocne ili mentol bonbone u te posude sa vodom
 
Oki, evo odo sad da probam sa kanticama i nekim deterdžentom da ih uklonim, žao mi pčela, ima ih puno...ako ne bude vajde od kantica sutra uzimam insekticid i riješavam ih ;) hvala ti na odgovoru :)

Druze izgleda ne vredi prskati sad idem iz sljivara i opet po neka buba na mladim sljivama. Postavio sam plasticne case sa vodom i ferijem videcu sutra efekat.
Jedva cekam da vidim rod od mladih sljiva a ove bube pojedose cvet ::jako_besan::
Sto je interesantna stvar na starijim sljivama nema ni jedna buba, samo na mladim.
 
evo ja se vratio kući, postavio sam 10-ak kantica, hocu sad da prskam Signumom za Monoliju u punom su cvatu šljive :) a i već je sunce zašlo, pčele su odradile svoje za danas...
 
Protiv rutave bube alias "cvetojed" nema drugo resenje osim posuda u boji sa vodom u koju je ubaceno nesto jakog mirisa.
Ima i posebna tema o tome na forumu pa mozete pogledati
 
  • Like
Reagovanja: AXN
Kod mene su haman bube sa fakultetom, kantice su tu, ali bube ih i ne pogledaju, nego pravo na behar idu. Jedino pravo rješenje protiv "rutavih" buba je da ih ručno ukloniš i zgaziš. Ja sam danas tako 2x otklonio 50-ak bubam sreća pa im je radno vrijeme do 16h ;)
 
Kod mene su haman bube sa fakultetom, kantice su tu, ali bube ih i ne pogledaju, nego pravo na behar idu. Jedino pravo rješenje protiv "rutavih" buba je da ih ručno ukloniš i zgaziš. Ja sam danas tako 2x otklonio 50-ak bubam sreća pa im je radno vrijeme do 16h ;)
Кантице посебно постави на оној страни до шуме и одмакни мало више од воћака - неколико метара јер ће бубама тада мирис сока бити јачи од цвијета. Ако ставиш близу воћака учинак је мањи.
 
  • Like
Reagovanja: AXN
Ja ga nisam koristio,tu je aktivna materija tebukonazol 250g/l,to je isto sto i Folikur.I ja sam pitao ovde za ove preparate.Koliko se secam Rista ih koristi i zadovoljan je,a i ja cu najverovatnije sledece sezone.
 
Генца, имаш овде описано: http://poljoinfo.com/showthread.php?716-Rutava-buba&p=687414#post687414. Укратко, плаве посуде са водом и миришљавим средством за прање суђа или неким сирупом, бомбонама треба поставити по засаду, а посебно по ободу засада и на страни до шуме. Бубе упадну у сок и даве се. Ја користим сок од јагоде, средство за прање суђа не стављам јер нећу да прљам земљу кад кад просипам.
 
Ja prskam sutra pa cemo videti,valjda je ok,tu su sljive negde jos u cvetu nema sta da pogresim :cool:
 
Akord nemoj nikako po vrućini, sve će da ti sprži tučkove!!!

Rodna pazite da vam sledeće godine ne preskoči cvetanje zbog puno cveta ove godine, redukujte rezidbom, dajte slike da neko iskusniji kaže koju reč :)

Kod mene stenlej počeo da precvetava polako...
 
Nazad
Vrh