Bolesti i lečenje krava

Problem....
U nedelju smo otelili junicu koja je od vrlo mlecne majke (do 30 l mleka) medjutim i pre teljenja se javio otok vimena ali neu velikoj meri posle teljenja se otok povecao i to pogotovu na zadnje sise, u prednjim ima mleka ali u zadnjim nista, u jednoj je bilo nesto malo zgrusalog ali vise nista.
Sta mi je ciniti i da li je moguce da se na ovaj nacin ostete mlecni kanali?
 
Trebalo bi da prorade kanali,muzi je tri puta dnevno treba joj vremena,tek posle 5-6 dana ustali mleko.Da je nije neko grlo posisalo pre nego sto pomuzes?
Ne, ne sve su krave u vezovima a tele smo odmah odvojili u boks, upala je jaka vime joj je ogromno, veterinar joj dao nesto protiv upale ja se plasim za kanale.... Ne znam cime joj je izazvana tolika upala hrana je poslednjih dana smanjena na minimum....
 
Pre muže sunđerom i toplom vodom lagano očisti kompletno vime, posle ga izmasiraj dok ne počne mleko po malo da curi i tek onda stavi muzni aparat i u toku muže još po malo masiraj, dva -tri dana biće sve u redu.

- - - - - - - - - -

Kako naglo nadolazi mleko počelo je da je boli vime, i onda ona neće da pusti mleko pa je još gore, sa masažama treba da je opustiš.
 
To nebi trebala da bude upala nego edem(otok),muzi na svakih 8 sati i masiraj vime,po mogucstvu ga mazi termogelom ili nekom mascu za vime.Bice to dobro za par dana........

Sta je dao veterinar?
 
Ako prsti upadaju u vime ,odnosno ostane neko vreme otisak prstiju u vimenu to je edem , uzmi mozes mazes vime sa konjskom mascu ,da smanji upalu , jer ne znamo sta je dao veterinar .Vodu kravi redukuj ,po manje cesce .
 
Taj edem vimena koje se najverovatnije ovde javio je odlika samo mlecnih goveda.Ja sam imao slucaj da se vime prosiri do pupka i nicim nikad ne tretiram jer je to samo trosak a mala vajda.Jeste da to nju jako boli ali ti osim teskog diuretika nemas sta da joj konkretno das da ona to ubrzo smanji.Sve masaze i masti rade posao samo povrsno.Za 7-10 dana ce biti sve u redu samo po sebi.Vime ce posle prve muze cak jos vise da se siri i sise sve vise da se smanjuju u narednih par dana ali posle sve ide onako kako i treba.Ako se ustanovi da je zasigurno edem onda tu nema nikakve upale.Ali treba biti siguran.Pazi kod seravog mleka mastitis reagensi slabo rade posao.
 
zanima me da li je neko imao problema sa laktozom kod krava i kako je to rješavao.naime kod mene u čitavom stadu je laktoza ispod dozvoljene i to me upozorava na moguću upalu vimena a somatske stanice su savršene.e sad između ostalog kažu da je uzok pad imuniteta i da bakterije (seljački rečeno) papaju laktozu pa me zanima dal se neko susretao sa tim i da li je neko davao vitamin c radi dizanja imuniteta
 
Pozdrav svima, da li neko zna šta bi moglo biti, u poslednjih nedelju dana, imam nagli pad mleka, ishrana se nije menjala, nisu bile bolesne?Ništa nije promenjeno u navikama.Na šta da obratim pažnju?Šta bi moglo biti?
 
Palo je sa 305l na 263l za dva dana (13 krava se muze)
Ishrana po obroku(obrok dobijaju ujutru i uveče, pa posle idu na mužu)
[TABLE="width: 280"]
[TR]
[TD="colspan: 2"]Lucerka:[/TD]
[TD]2kg[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 2"]Silaža[/TD]
[TD]10kg[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 2"]Kukuruz ( mleven sa klipom)[/TD]
[TD]1kg[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 2"]suncokretove sačme[/TD]
[TD]1kg[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 2"]Suvi rezanac 1kg rastvorim sa[/TD]
[TD]2l vode[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 2"]stočno brašno[/TD]
[TD]1.5kg[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 2"]Treber[/TD]
[TD]4kg[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 2"]Kostovit[/TD]
[TD]50g[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 2"]Premix[/TD]
[TD]75g[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 2"]Stočna so[/TD]
[TD]40g[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Ja se izvinjavam što opširno pišem, možda grešim i sa ishranom, a nemam sa kim da se posavetujem
 
Pozdrav svima, da li neko zna šta bi moglo biti, u poslednjih nedelju dana, imam nagli pad mleka, ishrana se nije menjala, nisu bile bolesne?Ništa nije promenjeno u navikama.Na šta da obratim pažnju?Šta bi moglo biti?

Nije valjda da su sve krave smanjile mleko ,obrati paznju koje su vise moze biti veliki broj faktora:npr pre svega hrana , da li nije hladna isuvise hrana ,temperaturu u objektu ,prisutna neka virusna infekcija koja prisutna asimptomaskom obliku ...... moze biti svasta sta covek ne moze zamisliti .....stres ..
 
zanima me da li je neko imao problema sa laktozom kod krava i kako je to rješavao.naime kod mene u čitavom stadu je laktoza ispod dozvoljene i to me upozorava na moguću upalu vimena a somatske stanice su savršene.e sad između ostalog kažu da je uzok pad imuniteta i da bakterije (seljački rečeno) papaju laktozu pa me zanima dal se neko susretao sa tim i da li je neko davao vitamin c radi dizanja imuniteta
S obzirom da ti dobro hranis svoja grla mislim da nikako nije pad imuniteta.Bakterije,da ih ima nekako to bi znacilo i povecanje iznad dozvoljenih somatskih celija.Vit C ume da podigne imunitet ali sumnjam da je to u pitanju.Jel ti to odavno ili se pojavilo sad pred zimu?Za sad mi nista ne pada na pamet,ako se dosetim sta bi moglo to da bude-tu sam.
Pitanje za novajliju :
koja ti je vrsta objekta,opisi ga malo?
 
Objekat je 9m sa 12m, visok 3m. Ima 3-oje vrata, 4 prozora, 20 mesta, krave su okrenute ka zidu nisu jedna ka drugoj. Imaju automatske pojilice, muziku (klasicnu). Stala se cisti 2-3 puta dnevno, obracam paznju da ne bude promaje. Bile su do skoro na pasi, sada su vezane, ali moram da napomenem da nisu sve isle na pasu, neke su sve vreme vezane. Ukoliko primetite da negde gresim skrenite mi paznju jer sam skoro poceo da se bavim ovim poslom. Unapred hvala.

- - - - - - - - - -

Da, sve su smanjile, kompletno. Ne znam sta je problem.
 
zadnjih nekoliko mjeseci su sve krave do jedne bile ispod granice sad na zadnjoj analizi 40% krava je prešlo granicu u prepručenu količinu laktoze ali u zadnje vrijeme dešavalo mi se malo češće upala nego ranije i malo sam razgovarao sa nutricionistom iz biomina i mojim veterinarom i preporučili su mi da pokušam podignuti imunitet vitaminom c .veterinar koji zna stanje i hranidbu u mojoj štali rekao mi je da nije 99% pad imuniteta zbog hranidbe već zbog drugih činbenika koji može biti nebrojeno.i ovaj iz biomina mi je savjetovao prvo injekciono pa poslije imaju oni preparat koji se dodaje u hranu da održava potrebnu količinu u organizmu
 
Stvar sa tim vit. C je da se jako brzo izmokrava,pa tako da ces ili morati da ga dajes stalno po malo ili nema efekta.I da nije pad imuniteta zbog hrane,dobra hrana nadokmescuje ostale cinioce.Shvatas.Ti dobro hranis i tu ima dosta vitamina i minerala i tu bi trebalo da sve bude u redu.Jedino nema vitamina C u toj hrani nesto posebno ali nije on jedini cinioc imuniteta.Ta tema mi je zanimljiva i za par dana idem za BG pa cu pitati jednog profesora sa veterine sta misli o tome.
 
ajd probaj pitati ,ja kad stignem da odem do novog sada otići ći do naučnog veterinarskog instituta oni me još nikad nisu iznevjerili.
 
Veterinar bio i danas, daje prognozu da nece pustiti mleko u zadnje sise :sta: kaze kad nije pustila za dva dana nece ni pustiti.......
 
Nazad
Vrh