Bolesti i lečenje krava

Evo mene opet,primecujem da mi jedno tele krci dok dise,pogotovo kad lezi,normalno jede,veselo je,ne kaslje i ne vidim iscedak iz nosa,jel moze biti da je od sitnog koncentrata,sam meljem kukuruz,mada ostali koji jedu isti koncentrat normalno dise.Sta ovo moze biti?
 
Mislim da je to tele pri telenju napilo plodove vode,koje ima ali ako je veselo pregurace ono ,ali uve bice podloznije infekciji .Zbog koncetrata da krci nece .
 
Imam problem...krava od juce(subote od 14h,da kazem) ne jede silazu, detelinu daj boze da pojede 4 kg al ne verujem, zob jede, bila se nadula leva stra gledano od pozadi krava je izbacila srednji deo kicme na gore,tj skvrcila se kako se kod mene kaze, mleko automatski prepolovila na pola ODJEDNOm, kao na traci, ustajanje otezano, silazu nece ni da pipne, Jutros prazan zeludac da tako kazem, dali smo joj jecam da prokuva zeludac umesto koncentrat koji sam pravim(50kg kukuruz 50kg apach, 40kg jecam 16kg suncokret, 3kg kreda, 1kg selen),ali i dalje traljavo, vodu je popila sve dvadeset litra mleko je izgubilo penu deluje kao dasam u 5 litra mleko sipao 10 litra vodu,...tesko ustaje....sta joj je???:sta:
PS: da napomenem ujutru je jela sve do nekih 10 sati sve ok, znaci od popdnevne muze oko pola dva sata OTPRILIKe mleko svega 2 litra, a obicno imala 7........bio sam u gradu pa nisam prisustvovao muzi...
 
Kad se otelila,lici mi na ketozu.............
otelila se jos u avgustu 10 avgusta,tele odavno prodao...

- - - - - - - - - -

jugi jel krava balega i kakva je balega?
balega tvrda tj normalna... samo kad jede silazu malo je da kazem redja kad pada na beton tj slamu kao cuje se kao da pucas iz pistolja...

- - - - - - - - - -

Ketoza?? kako se to leci....??:sta: auuuu a ja pio mleko kukavac jadan :udri:
 
pa jebi ga kolega jugi nema veze ketoza sa tobom neće ti ništa biti a lijepo sam ti reko da ti je bolje da piješ špricer nego mlijeko

- - - - - - - - - -

ketoza je poremećaj u kojem stradava jetra što prije reguješ sa liječenjem veće su šanse da krava nastavi normalno dalje .u nagorim slučajevima može doći do uginuća .za prvu ruku kupi neki glicerinski pripravak ili nešto na bazi melase i zalijevaj je sa tim a doktor će dati ostalo
 
Alkohol necu da probam taman zlatnici ispadali iz njega. znaci da zovem lesinare da mi uzmu 200 evra?? auuu, videcu sta cu da radim...malo pre popila 20 litra vode i uzela detelinu da jede..potajno se nadam da nije ketoza,ako jeste ode meni sejalica za kukuruz na lesinare...ipak hvala na savetima
 
Kupi joj BUM tonik-to je preventiva protiv ketoze ( 2 dl dnevno),to ako jede ali ako ne jede zovi veterinara da joj da infuziju u daj joj prašak za preživ..
 
ne mora da bude ketoza ali prvi znak je da neće da jede smjesu ili mljevene žitarice a djetelinu jede . dah joj se odjeti na miris acetona.zar ne možeš da nabaviš u apoteci ketostop ,glicerin ili glicerol to ti je najjeftinija solucija uz to treba dati menbuton za jetru calfoset+ vitamini ad3e i kompleks b vitamina
 
Dao sam joj apach i jecam smazala je sve sada dao sam detelinu jede, povecala je u odnosu na juce za litar ipo mleko, cekam veceras da vidim... ako veceras ili sutra ne bude bolje kupicu joj...Moji kazu da joj razmutim secer umesto da placam glukozu veterinaru,mada se ja ne slazem sa tim,ali ako joj ne bude bolje, prvo ide terapija pa na kraju veterinari(njihovo misljenje) ako hoce neka se oporavi ako nece ne mora! ja da dajem sejalicu za lecenje koje bitaj boga dal ce veterinari uspeti da izlece necu,,,imam ostala grla....

- - - - - - - - - -

Kupi joj BUM tonik-to je preventiva protiv ketoze ( 2 dl dnevno),to ako jede ali ako ne jede zovi veterinara da joj da infuziju u daj joj prašak za preživ..

to provereno znam da nema kod nas u rpokuplju,ali videcu da uzmem i ketal ako moze.... meni kad je pre tri godine legla krava veterinar je dosaao i rekao kalcijum....ja sta cu ajd davaj... i tako jedno 10 dana ...ode tele veterinaru krava mesaru za 5000 dinara....ovaj put necu,ako crkne,pitacu veterinara dal da je polijem benzinom i zapalim da izgori pa da je zakopam ili sta vec treba..... razlog= nece da rade svoj posao!
 
Jugi.možda ga ima pod drugim imenom-1500 din je 5l.Ja čim primetim da krava slabije jede odmah dajem a i obavezno 2 nedelje pred teljenje i isto tako posle.Ketal skup a i bez ostalih veterinarskih usluga ne vredi.Malo mi je i kasno za ketozu ali u našem poslu nema pravila.
 
Alkohol necu da probam taman zlatnici ispadali iz njega. znaci da zovem lesinare da mi uzmu 200 evra?? auuu, videcu sta cu da radim...malo pre popila 20 litra vode i uzela detelinu da jede..potajno se nadam da nije ketoza,ako jeste ode meni sejalica za kukuruz na lesinare...ipak hvala na savetima

Da li redovno preziva,mozes da ti glukozu 5% ili 10 % dobro ce joj doci ,moze biti subklinicka ketoza i plus b compleksa .
 
Do sada je to redovno radila, veceras od kad sam joj dao secer izmucen u toplu vodu, popila mi 30 litra vode tj ukupno do veceras 50 litra... a sta izaziva to stanje?? ne verujem da je silaza, jer i druga dva grla jedu...?
 
Do sada je to redovno radila, veceras od kad sam joj dao secer izmucen u toplu vodu, popila mi 30 litra vode tj ukupno do veceras 50 litra... a sta izaziva to stanje?? ne verujem da je silaza, jer i druga dva grla jedu...?[/QUO

Toje vrlo cest problem kod HF nastaje kod visoko mlevnih krava ,ja sam imao kod 2 simentalke ,nastaje usled neizbalansiranih obroka ,odnos UH masti,gde nastaju ketonska tela prisutna u krvi,mokraca oseca se na aceton.

- - - - - - - - - -

Do sada je to redovno radila, veceras od kad sam joj dao secer izmucen u toplu vodu, popila mi 30 litra vode tj ukupno do veceras 50 litra... a sta izaziva to stanje?? ne verujem da je silaza, jer i druga dva grla jedu...?[/QUO

Toje vrlo cest problem kod HF nastaje kod visoko mlevnih krava ,ja sam imao kod 2 simentalke ,nastaje usled neizbalansiranih obroka ,odnos UH masti,gde nastaju ketonska tela prisutna u krvi,mokraca oseca se na aceton.
 
Mislim da nije ketoza nego neka indigestija, treba proveriti sa trakicama nije to nešto posebno za uraditi. Takođe imaš previše pšenice u koncentratu a i onaj selen mi baš nije jasan. Što se tiče veterinara nije da branim ima svakakvih veterinara ali kad probaš sve što ti neko kaže i čekaš 3-4 dana i onda zoveš nekog pa kod taj dođe prođe 7 dana ne treba ni očekivati da uvek bude sve kako treba. Sad će verovatno da krene da su veterinari ovakvi i onakvi i ostalo ali ovo što kažem je tako.
 
Mislim da nije ketoza nego neka indigestija, treba proveriti sa trakicama nije to nešto posebno za uraditi. Takođe imaš previše pšenice u koncentratu a i onaj selen mi baš nije jasan. Što se tiče veterinara nije da branim ima svakakvih veterinara ali kad probaš sve što ti neko kaže i čekaš 3-4 dana i onda zoveš nekog pa kod taj dođe prođe 7 dana ne treba ni očekivati da uvek bude sve kako treba. Sad će verovatno da krene da su veterinari ovakvi i onakvi i ostalo ali ovo što kažem je tako.
Ovako sto se tice selena to je jedini (da tako nazovem) vitaminski dodatak koje krave hoce...sta god da im stavim (kostavit,foskalvit) one da pipnu nece....jedino se za selen trzaju i njega hoce...ja kravlji jezik neznam,ali znam da sam stavio u jednu serpu selen u drugu kostavit,one glavu nabiju u selen....od teleta pa do matore(stare ) krave....
e sad sto se veterinara tice i dalje sam u potrazi za nekim koji nece da mi kaze kad krava posle telenja dobije upalu da joj samo slamu i nista vise jedno 10-15 dana....ja takve veterinare ne postujem niti cu!!! svaka njima cast na diplomi,ali meni treba neko s kim mogu da se posavetujem a ne da mi on ismislja toplu vodu, veruj mi
vise sam imao koristi od foruma nego od veterinara...vise sam naucio od Pankina, Ratka, Zoran 2030, Vojkana i jos mnogih drugih, nego od ovdasnjih veterinara... ne treba meni da govori veterinar kako je skupo gorivo nema para, a kupuje sinu svom nov audi A6 od neznam ti koliko hiljada evra, tako da vise verujem ovimljudima ovde,jer od kad sam ovde i primenjujem razlicita iskustva krave su mi dobro da kucnem u drvo kuc kuc, i ne zovem veterinare svakih 2-3 meseca da im dajem po stotinu evra... i da ne ulazim u off topic dalje, samo da javim da je krava bolje dao sam joj opet secer vesela je i jede bez problema, polako se vraca mleko nadam se za dva tri pa i cetiri dana da ce biti sveu normalu, sto se tice psenice mims mislim da cu te poslusati i smanjiti je a povecati jecam radi boljeg varenja :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Kad kazem selen mislim na multimix se-interagrar proizvodi
 
Nazad
Vrh