Bolesti i lečenje krava

Ako imaju kamen za lizanje i dostupan im je po volji, ne moras dodavati so u hranu.
 
Dobro je da imaju kamen,mogu po volji.Ako ti kamen nestane treba da imaji 1% od ukupnog obroka,pa ti preracunaj koliko kg hrane jedu dnevno.Zar ti dajes samo rezanac i stocno brasno-bez kukuruza,vezano za koncentrovani deo obroka?
 
da dvaput dnevno rezanac i stocno brasno, i supena kasika vitamina, i dva put dnevno po 1.5 do 2 kg koncetrata, kupovnog.
Sad imam jos jedno pitanjen, naime seno mi je lose tj. dosta je prezrelo pa ga krave slabo jedu, sta mogu da uradim da bi bolje jele seno?
 
Niska mu je proteinska vrednost pa im je zato i neukusno,nekad se koristio jedan trik,poprska se seno slanom vodom.Probaj,trebalo bi da uspe.
 
Operacija Dislokacije sirišta,dijagnostikovana i ketozaDa ili Ne.Nedelju dana prošlo od teljenja.
 
Da-na to sam mislio.Da li sme da se radi.
Sme naravno ja i cale cmo do sada uradili 27 levih i 9 desnih dislokacija samo smo imali jedno uginuce i to zato sto su vlasnici cekali dosta dugo pa je krava bila u jako losoj kondiciji. Ketoza je skoro pa obavezan pratilac dislokacije zbog kompletnog poremecaja varenja. I nemoj slucajno da te neko nagovara na valjanje krave ili tako neke gluposti. Jedino sto moze da se proba pre operacije je da se kravi zaspe oko 5,6 kg rastopljene svinjske masti u koju se umesa 500 do 600 grama sode bikarbone.
 
Zasto da ne,to je redovna intervencija.Verovatno ti je krava hf.Uradi se to prilicno uspesno i relativno brzo,nego bice ti veci problem ketoza zajedno sa dislokacijom.Krava je nevesela,ne jede,ne preziva i to sto ima u stomaku,mlecnost jako pada i ako ozdravi ostaje ostecena jetra i oporavak je jako dug.Ako nije ovakav da kazem tezi oblik mozda je i bolje.Nekada se ketoza javi u blazoj formi,zavisi kako si hranio.Jel se oseca cudan,acetonski miris u stali i u mleku?Bice to znacajan trosak sa nesigurnom prognozom.
Bez operacije mislim da je nemoguce pomoci u toj situaciji.
 
Nabavi tracice za ispitivanje mokrace ili reci svom veterinaru da izvadi krv i mokracu i da uradi bihemijsku analizu u nekoj humanoj laboratoriji da bi znao kakva je ketoza u pitanju. Tako bar mi ovde radimo uvek analiza te kosta oko 2000 din
 
Ketoza moze i da saceka neki dan ali dislokacija da se radi sto pre.Sto se vise ceka,krava sve vise propada i sansa za brzi oporavak se smanjuje.
 
Evo ovako: ne radi se o mojoj kravi - kolegina je u pitanju i krava je uginula.Zbog toga sam i želeo da čujem mišljenje stručnijih iz ove oblasti.
Šta se onda moglo izdešavati-krava je bila ne velika ali dobro uhranjena,HF.
 
Pa trebalo bi jos nesto da kazes.Jel on posle utvdjivanja ketoze i dislokacije cekao neki dan bez terapije,koliko dana je to trajalo,kako se ponasala do uginuca,nije valjda samo tek odjedared uginula iz cista mira?
 
Pa,ketozu su utvrdili 5-i dan a posle 2 dana je operisali i sutradan je uginula.Davali su joj gorku so.
Sve ovo morate uzeti sa rezervom jer ja pišem samo ono što sam čuo od kolege.
Da li se krava naduva kada ima dislokaciju sir.
 
Ja sam bas mislio da ti kazem da prisustvujes operaciji i slikas,ali kasno je,nazalost.Ne naduvava se.Siriste se pomeri od njegovog normalno polozaja i preklopi pa hrana nemoze normalno da cirkulise kroz zeludac,jako sporo napusta zeludac i dugo ostaje u listavcu.To izaziva preterano usitnjavanje hrane i dobija se balega u vidu tzv. "pastete".Krava trpi bolove u zelucu zbog slabe cirkulacije hrane i slabo jede,nevesela je totalno i brzo mrsavi.Jako cesto se pomesa sa nekim drugim bolestima pa se leci danima pogresno,kada se shvati sta je u pitanju vec postaje kasno.Posto slabo jede ona pocinje da trosi telesne rezerve energije i to je vodi u sigurnu ketozu koja dodaje problem.U sustini dislokacija se resi i lako krava preboleva ali ketoza ostaje koju treba preboleti.Sve je greska u ishrani.Esad zasto je uginula to ce biti samo nagadjanja.Od ketoze i dislokacije za kratko vreme sigurno nije.
 
Nisam ni dr ni vet ali sam prosao i prosao i hteo sam da kazem samo prinudno klanje i prodaja joj je spas.
 
Pre nove godine sam imao pokusaj carskog reza i ostao bez teleta ali i bez krave ja sam digao ruke ali je vet bio uporan pustio sam ga da uradi ali uzalud , na kraj je rekao da da zove neke sintere i da mu to bude to medjutim to nisam dozvolio i bacio sam je na stocno groblje, a on je rekao da je taj zahvat 11000rsd.
 
Pa ako ste puno vukli i nesto ostetili onda je bilo kasno za popravak i carski rez.Moje je misljenje da se treba potruditi,doduse ne na teret vlasnika.I da si je dao na klanje cena je 100-150 eura,mizarno.
 
Nazad
Vrh