Bolesti i lečenje krava

Da pankin upravo tako,prvi put nije ostala steona kad je osemenjena nego je posle toga jednostavno opet trazila,mi to kazemo povadja,sad su steone oko 5 meseci odnosno 5,5.Dali da ih zasusujem ili sta raditi?
 
Zasuši ih pa im reguliši mlečnu žlezdu, gledaj da imaju vitamina, obavezno im daj po malo koncentrata u zasušenju, sve u svemu maksimalno ih pripremi za laktaciju i one će to da vrate kad krene muža....
 
Dali da dajem kravama so, jedna je vodila pre nedelju dana, a jedna pre 6 nedelja. ovi seljaci u mom okruzenju kazu da se ne daje so kravi kad vodi jedno dva meseca da nebi povadjala, pa me interesuje dali je to tacno? molim za savet?
 
Ja sam cuo isto, od starih dajes dok ne osemenis ,i onda cekas 21 dan ako ne trazi, pocinjes u pocetku po manje soli da ubacujes
 
Nemoj nikad kravi da daješ so, njoj to ne treba, zaboravio sam koje ali Vojkan sigurno zna, so u buragu za sebe vezuje neke minarale koje krava zbog toga ne može da iskoristi i zbog toga izađu ne svareni.
 
Kako bi izbegao ubedjivanja,evo vam slika iz knjige "ISHRANA DOMACIH ZIVOTINJA" veterinarski fakultet Beograd


p3270432.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
p3270433.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 
Sol mora dobivati svaki preživač, natrij i klor su najvažniji minerali...natrij regulira reakciju krvi, značajan je u prometu vode u organizmu, kod nedostatka se usporava rast i smanjuje iskorištenost probavljivih bjelančevina, klor je bitan za kiseline u želucu...kod nedostatka soli krave mršave i smanjuju količinu mlijeka...
Ovo što pišete da krava ne ostaje steona, može se odnositi na kalcij, nikako na sol...ako se krava tretira kalcijem moguće je tzv. tiho tjeranje, da ostane neprimjetno...
 
Ne igrajte se da ne dajete životinjama so, svašta se u narodu priča. U mom selu kravi kad se oteli ne daju 12h da pije vodu. Ja razumem zimi da joj ne treba davati hladnu vodu, tj iz pojilice pa da je ručno napojite mlakom, ali leti na 30+stepeni, životinju u takvom fiziološkom stanju kada je izgubila toliko vode kroz plodove tečnosti i početak lučenja mleka, uskratiti vodu to je po meni za psihijatra. So mogu zameniti neki drugi izvori natrijuma i hlora, pa onda neki proizvođači kažu da ne daju so, ali so je najjeftiniji izvor ova dva makroelementa i ne razumem zašto je ne koristiti.
 
Zato i pise u knjizi POSEBNO U PUERPERIJUMU je stetan deficit.Neki sada daju NACL kroz minerale gde je Na i Cl razdvojen pa se bolje kontrolise pojedinacno doziranje ili se nalaze navodno u prihvatljivijem obliku.Generalno bez soli koja se gubi znojenjem,mlekom,mokracom i balegom je nemoguce baviti se stocarastvom.A ono pre ili posle pripusta je za mene babska prica.Mene su ucili da mora imati 1% soli i ja se toga drzim.
 
prof. dr. Seljak kod nas kazu veterinari da neposredno posle teljenja tj narednih tri dana ne treba davati kravi mnogo vodu,tj najvise deset litra blage vode u toku dana, i naravno kako oni kazu ovde pozdravljaju e sada mene zanima da li nas veterinari lazu,jer ako lazu snimicu ga kad mi tokaze pa cu ga opletipo sudu ili je pak,to tacno??
 
Kako joj ukinuti kalcijum u najacem delu laktacije kad trayi prvi put posle teljenja,koliko je to stetno a koliko korisno........

Uvijek je bitno da obrok bude izbalansiran u pogledu minerala. Mi kravama dodajemo kalcij u tekućem obliku neposredno prije i nakon telenja...i nikad nije bilo problema...prvi put osjemejujemo na drugom tjeranju i vrlo rijetko se javi da se tjeranje ne primijeti...mislim da to ovisi i o nekim drugim faktorima, ne samo o kalciju...nema tu pravila...

Što se vode tiče, krave nam uvijek imaju svježu vodu na raspolaganju, koliko hoće...krava nakon telenja izgubi mnogo vode i ne vidim razlog zašto bi joj voda bila uskraćena...
 
Koji li je taj veterinar sto preporucuje samo 10L vode dnevno kravi koja se otelila???Pa jel taj lud.U vreme danasnje kada se visokoproduktivnoj kravi posle telenja daju posebni napoji sa raznolikim sastojcima za povracaj elektrolita i jona neko da limitira kravi vodu koja i onako pije 30-50l na dan a posebno nakon telenja.
Tiho gonjenje je mnogo vise zastupljeno kod HF i kod ovog sada uvezenog simentalca sa zapadnih otpada.Kod nasih odomacenih simentalaca koji daju redovno preko 30l mleka na dan to je redak slucaj.Gomilu sam ih osemenio sa 35 dana posle telenja i sve su se telile po 10-ak puta.
 
Koliko sam shvatio, a pazio sam, kravi ne treba dodavati so, e sad možda je to zbog toga što ona u koncentratu već dobije potrebne minerale i dodavanjem soli se nešto poremeti?
 
Koliko sam shvatio, a pazio sam, kravi ne treba dodavati so, e sad možda je to zbog toga što ona u koncentratu već dobije potrebne minerale i dodavanjem soli se nešto poremeti?

Kravi treba dodavati sol, ali umjereno, nijedan suficit nije dobar...nećeš pogriješiti ako joj povremeno daš da liže kamenu sol koja je obogaćena i drugim mineralima...a možeš joj dodati u hranu i običnu kuhinjsku sol. Pročitaj ponovo sve što je gore napisano.
 
Mislim da ako je covek razuman nikako ne moze da predozira zivotinju sa solju,posto je max dozvoljena konc. za prezivare 10%.Jedino ako joj se ne daje voda redovno.U danasnjim mineralnim dodacima nema soli vec razdvojenog Na i Cl ali ja i dalje dodajem stocnu so,uopste ne verujem sta pise na kesici.
 
Kolega je već rekao, taman posla ograničiti krava vodu posle teljenja, to je ogroman stres za grlo. So iz obroka se jedino isključuje grlima neposredno pred teljenje koja imaju problema sa edemom vimena, i u ekstremnim situacijama takvim grlima se smanjuje delimično i voda, ali sve sa velikim oprezom.
 
Koliko grama soli da pocnem davati kravama, koje dobijaju vitamine, imaju kamen za lizanje(valjda mineralna so) ili sta vec?
Mislio sam da im dodajem so u repne rezance koje im dajem dvaput dnevno pomesane sa stocnim brasnom. Vode imaju kad god hoce tj, imaju automatske pojilice sa svezom vodom.
 
Nazad
Vrh